خانه / مشاوره ازدواج / چت مشاوره ازدواج آنلاین | مشاوره ازدواج رایگان
مشاوره ازدواج
مشاوره ازدواج

چت مشاوره ازدواج آنلاین | مشاوره ازدواج رایگان

مشاوره ازدواج

در این مقاله به مزایا و فواید مشاوره قبل از ازدواج پیش از شروع زندگی مشترک و نقش مشاوره ازدواج در خوشبختی و موفقیت زوج می پردازیم. در ادامه به سوالاتی که در مشاوره پیش از ازدواج پرسیده می شود اشاره خواهیم کرد:

مزایای مشاوره ازدواج حضوری

مشاوره ازدواج برای هر فردی که قصد ازدواج دارد فارغ از آنکه مدتی با نامزد خود در رابطه بوده یا خیر، بسیار ضروری است. البته زوج‌هایی هم هستند که به مشاوره پیش از ازدواج اعتقادی ندارند و هنگامی‌که بعد از ازدواج با همسر خود دچار مشکل شدند و زندگی مشترک آن‌ها در معرض شکست و طلاق قرار گرفت، آن‌وقت به فکر مراجعه به مرکز مشاوره ازدواج می‌افتند.
به‌منظور آگاهی از اهمیت مشاوره قبل از ازدواج باید گفت مشاوره ازدواج نوعی فرایند رفتاردرمانی است که روانشناس توسط آن به زوج‌ها کمک می‌کند خود را برای ازدواج، چالش‌ها، مزیت‌ها و قوانینی که ازدواج با خود به همراه دارد آماده کنند. مراجعه به مشاوره به شما و همسرتان اطمینان می‌دهد که شما در یک رابطه سالم و قدرتمند قرار دارید و این رابطه به یک ازدواج پایدار و رضایت‌بخش ختم می‌شود.

مشاوره پیش از ازدواج همچنین به شما در شناسایی نقطه‌ضعف‌های شخصی‌تان که ممکن است منجر به مشکلات بعد از ازدواج شود و یافتن راهکارهایی برای رفع آن‌ها کمک می‌کند. در اینجا قصد داریم به برخی از مزایای مشاوره ازدواج اشاره‌کنیم:

مشاوره ازدواج حضوری به برنامه‌ریزی آینده زندگی تان کمک می‌کند

مشاوره قبل از ازدواج وظایفی بیشتر از کمک به زوجین برای صحبت در مورد مسائل روزمره دارد. مشاور ازدواج همچنین به زوجین برای برنامه‌ریزی درباره آینده زندگی‌شان کمک می‌کند. یک مشاور ازدواج می‌تواند در دستیابی به اهداف مالی و خانوادگی نیز به زوجین کمک کند.
بسیاری از زوجین امروزه با شک و تردید ازدواج می‌کنند زیرا برای مراسم ازدواج خود چنان هزینه می‌کنند که در عمل قادر به پرداخت چنین هزینه‌هایی نیستند. مشاوره پیش از ازدواج به شما در یافتن بودجه و منایع مالی ازدواج کمک می‌کند، در سنجش میزان اعتبار حرف‌های فردی که قصد ازدواج با او را دارید کمک می‌کند و به شما در کشف میزان بدهی و وام‌های پرداخت‌نشده همسر آینده‌تان شما را یاری می‌رساند.

با روانشناس ازدواج چیزهای جدیدی در مورد همسر خود کشف کنید

مشاوره ازدواج برای شما این فرصت را فراهم می‌آورد تا در مورد موضوعاتی که به‌صورت طبیعی و عادی در گفتگوی بین دختر و پسر قبل از ازدواج اتفاق نمی‌افتد بحث کنند. مثلاً در مورد اسرار سیاه همسر، تجربه‌های بد گذشته، روابط جنسی و انتظارات از همسر آینده را از طریق بحث و گفتگو شناسایی می‌کند.
مشاوران ازدواج سؤالات زیادی از افرادی که قصد ازدواج باهم رادارند می‌پرسند. با دقت گوش دادن به پاسخ‌های نامزدتان ، راه مناسبی برای یافتن چیزهای بیشتری راجع به همسر آینده شما می‌باشد.

بعضی افراد فکر می‌کنند هیچ شخصی بهتر از خودشان نامزدشان را نمی‌شناسد اما او شاید از رفتارهای سوء گذشته نامزد خود بی‌خبر باشد و یا نمی‌داند نامزد وی بعد از ازدواج چه انتظارات غیرقابل‌پیش‌بینی از وی خواهد داشت. مشاوران ازدواج در بیرون کشیدن اطلاعات و انتظارات شریک زندگی آینده شما که شاید الان دوست نداشته باشد با شما در میان بگذارد کمک می‌کند.

مشاوره خانواده خوب

مشاور قبل از ازدواج تجربه های موفق زندگی خود را با شما سهیم می شود

در میان گذاشتن و مطرح کردن مسائل با شخصی که سالهاست ازدواج کرده و تجربه‌خوبی از زندگی بعد از ازدواج دارد از دیگر مزیت‌های مشاوره قبل از ازدواج است. وقتی شما با یک مشاور ازدواج صحبت می‌کنید در حقیقت شما اولین صدای حکمت در موضوع ازدواج را دریافت می‌کنید. یک مشاور ازدواج تجربه موفق ازدواج خود را با شما سهیم می‌شود و درباره فداکاری‌هایی که برای نجات زندگی خود انجام داده صحبت می‌کند.

مشاور ازدواج مهارت برقراری ارتباط مؤثر در شما را تقویت می‌کند

هیچ‌گونه رابطه‌ای بدون داشتن مهارت برقراری ارتباط مؤثر دوام نمی‌آورد. به اعتقاد مشاوران ازدواج و بر اساس تحقیقات روانشناسی، یکی از مهم‌ترین جنبه معیارهای ازدواج موفق داشتن مهارت برقراری ارتباط مؤثر باهمسر می‌باشد. وقتی یک زوج از گفتگو و توجه کردن به یکدیگر اجتناب کنند، ازدواج سرانجام به طلاق ختم می‌گردد.

مشاوره ازدواج به زوجین کمک می‌کند یاد بگیرند چگونه شنونده خوبی باشند و همچنین چگونه باهمسر خود گفتگو کنند. درنتیجه شما به‌خوبی می‌توانید نیازها، انتظارات و خواسته‌های همسر آینده خود را بیابید. بنابراین مشاوره قبل از ازدواج به زوجین کمک فراوانی در شیوه برقراری گفتگو و بیان احساسات به شیوه‌ای که باعث تخریب این رابطه نشود می‌کند. شما یاد خواهید گرفت چگونه در مواقع بحرانی سکوت کنید و چگونه باصداقت خواسته‌های خود را بیان کنید.

مشاوره قبل از ازدواج از طلاق در آینده جلوگیری می‌کند

یکی از مهم‌ترین مزیت‌های مراجعه به مشاوره ازدواج، پیشگیری از طلاق بعد از ازدواج است. از مهمترین دلایل طلاق می‌توان به خیانت همسر و مشکلات مالی اشاره کرد که ریشه اصلی آن عدم مهارت در برقراری ارتباط مؤثر بین زوجین می‌باشد. مشاوره قبل از ازدواج شما را قادر خواهد ساخت تا حس اعتماد به یکدیگر را در خود افزایش داده و تکنیک ها و متدهایی برای حمایت و سازش باهمسر را به شما یاد می‌دهد.

اساساً شناخت قبل از ازدواج کار آسانی نیست. انتخاب همسر مناسب و شناسایی معیارهای ازدواج از مهم‌ترین مراحل زندگی است و بسیاری از افرادی که می‌خواهند ازدواج کنند از آن بی‌خبرند. حقیقت این است که عشق همواره برای حفظ ازدواج ماندگار کافی نیست. حال چه این حقیقت را بپذیریم یا خیر.

فواید مشاوره قبل از ازدواج حضوری

عجله کار شیطان است و گاهی عجله کردن منجر به شرایطی می‌شود که در آن مشاوره ازدواج لازم است تا مسئله‌ای که اصلاً لزومی نداشت اتفاق بیفتد را حل کند. دلیل اینکه بسیاری از زوج ها به مشاوره پیش از ازدواج مراجعه می‌کنند، اجتناب از این مسئله است. انجام مشاوره ازدواج به معنای آن نیست که انتظار دارید چیزی در رابطه یا انتخاب همسر اشتباه پیش برود، بلکه به معنای آن است که به این اقدام مهم زندگی یعنی ازدواج، نگاه عمیق‌تری بیندازید.

به‌جای اینکه وقتی اوضاع ازدواج خراب شد سعی کنید مسائل را حل‌وفصل کنید، منطقی این است که پیش از عروسی، با چند جلسه مشاوره، از مواردی که ممکن است بعد از ازدواج پیش بیایند جلوگیری کنید. لازم نیست صبر کنید تا حتماً سنگی بر سر راه رابطه‌تان بیفتد و بعد دست‌به‌کار شوید، صحبت کردن در مورد انتظارات، امیدها و چیزهایی که آزارتان می‌دهد، کاری است که اغلب زوج‌هایی که روابط سالم دارند انجام می‌دهند.

اگرچه ممکن است در حال حاضر عشق چشمانتان را کور کرده باشد، اما هردوتان باید توجه داشته باشید که ازدواج مسئله‌ای چندبعدی است: مسائل مالی و خانوادگی، مسائل جنسی، عاطفی و غیره. اینکه متوجه شوید شما و همسر آینده‌تان صرف‌نظر از این مسائل با هم توافق دارید، به‌احتمال‌زیاد بهترین راه برای حفظ و بهبود ازدواج است.

مشاوره قبل از ازدواج

تو جلسه مشاوره ازدواج حضوری چه سوالاتی میپرسن و چه می گویند؟

یک مشاور یا روانشناس خانواده ممکن است به مسائل مختلفی اشاره کند. مثلاً تعهد دادن در نظر زوج چطور است؟ اهداف بلندمدت یا کوتاه‌مدتتان چه هستند؟ چه انتظاراتی از یکدیگر دارید و چطور با مسائل مالی کنار می‌آیید؟

در ادامه فهرستی از سوالات قبل از ازدواج که باید انتظار آن‌ها را داشته باشید آماده کرده‌ایم:

 • امید دارید که از مشاوره پیش از ازدواج چه چیزی عایدتان شود؟
 • چه چیزی اولین بار شمارا به سمت یکدیگر کشاند؟ آیا به دنبال فردی با ویژگی‌های شخصیتی خاص در ازدواج بودید؟
 • چه شباهت‌هایی با شریکتان دارید؟ چه تفاوت‌هایی دارید؟
 • یک زوج موفق و شاد را چگونه توصیف می‌کنید؟
 • چه چیزی آتش عشق را در شما شعله‌ور می‌کند؟
 • چه اهداف شخصی در زندگی دارید؟ آیا با اهدافی که در رابطه تعیین کرده‌اید همخوانی دارند؟
 • چه چیزی در شریکتان مورد ستایش یا احترام شماست؟
 • آیا به لحاظ رفتار با خانواده همسر و تربیت فرزند اتفاق‌نظر دارید؟ آیا در مورد اینکه چطور می‌خواهید این تغییرات را مدیریت کنید صحبت کرده‌اید؟
 • اگر برنامه‌ای برای بچه‌دار شدن دارید، چطور سبک فرزند پروری خود را توصیف می‌کنید؟ آیا سبک‌هایتان به هم شبیه است؟
 • پدر و مادر شوهر یا مادر زن یا دیگر اعضای خانواده چه نقشی در زندگی‌تان بازی خواهند کرد؟ انتظار دارید چند وقت یک‌بار آن‌ها را ببینید؟
 • دوست دارید نهایتاً کجا زندگی کنید؟ آیا سبک زندگی خاصی مدنظرتان است که می‌خواهید به آن برسید؟
 • اهداف حرفه‌ای‌تان چه هستند؟ برای کمک به یکدیگر در مسیر رسیدن به این اهداف، چه فداکاری‌هایی لازم است انجام دهید؟
 • چه انتظاراتی از اوقاتی که می‌خواهید به تنهایی بگذرانید دارید؟ اوقاتی که با دوستانتان هستید؟ اوقاتی که با هم تنها هستید؟
 • آیا درک صحیحی از اینکه روابط گذشته‌تان چطور ممکن است بر رابطه شما دو نفر اثر بگذارند، دارید؟
 • آیا تغییراتی هستند که می‌خواهید در خودتان اعمال کنید و امیدوارید شریکتان دراین‌باره از شما حمایت کند؟
 • رسیدن به یک وضعیت مالی مطلوب چقدر برایتان اهمیت دارد؟
 • آیا راجع به اینکه چطور قرار است مسائل مالی را به‌طور روزمره مدیریت کنید، صحبت کرده‌اید؟ آیا قرار است حساب مشترک داشته باشید یا حساب‌های جدا؟ روی بودجه‌بندی هزینه‌ها توافق دارید؟
 • در طی این سال‌ها پول چه نقشی در خانواده‌تان داشته؟ آیا مسائلی از تجربیات گذشته‌تان هستند که ممکن باشد روی رابطه فعلی‌تان اثر بگذارند؟
 • آیا در مورد بدهی‌هایی که هرکدامتان دارید صحبت کرده‌اید؟ برنامه‌تان برای تسویه کردن آن‌ها چیست؟
 • اختلاف با همسر را چطور با یکدیگر حل‌وفصل می‌کنید؟ آیا ترجیح می‌دهید شریکتان واکنش متفاوتی داشته باشد؟
 • وظایف و کارهای خانه را چطور تقسیم می‌کنید؟
 • آیا انتظارات یکسانی از رابطه جنسی دارید؟ آیا این موضوعی است که راحت می‌توانید در مورد آن با یکدیگر صحبت کنید؟
 • دین یا معنویت چقدر برایتان مهم است؟ این‌ها چه نقشی در حال حاضر در زندگی‌تان بازی می‌کنند؟ اگر قرار است فرزندی داشته باشید، در مورد این مسائل و نقش آن‌ها در زندگی او به توافق رسیده‌اید؟
 • آیا مسئله‌ای وجود دارد که باعث جدا شدن و فاصله گرفتنتان از هم شود؟ چه اعمال یا رفتارهایی به‌هیچ‌عنوان برایتان پذیرفته نیست؟
 • چه نوع رسم و رسوماتی دارید و آیا در مورد آن‌ها با هم‌صحبت کرده‌اید؟
 • آیا موضوعی بوده که راجع به آن صحبت نشده اما فکر می‌کنید که مهم است به آن پرداخته شود؟

ترس از ازدواج

این 27 مورد نمونه سوالاتی هستند که ممکن است در مشاوره پیش از ازدواج از شما پرسیده شوند. در این جلسات شما ترغیب می‌شوید که به گفت‌وگو در مورد این مسائل با یکدیگر و خارج از جلسه نیز ادامه دهید و اگر به مسئله‌ای برخوردید در جلسه ی بعد آن را مطرح کنید. با اینکه بحث راجع به این سوالات بین خودتان کاری مفید است، اما حضور متخصص ازدواج که در این زمینه آموزش دیده به شما کمک می‌کند تا این روند را آسان‌تر بپیمایید و حداکثر بهره را از گفت‌وگوهایتان ببرید و همین‌طور اگر مسئله یا مشکلی پیش آمد، در حل آن به شما کمک خواهد کرد.

در جلسه مشاوره ازدواج حضوری چه بگوییم؟

اگر تابه‌حال نزد مشاور یا دکتر روانشناس نرفته‌اید، صحبت در مورد مسائل شخصی ، کاری تازه برایتان خواهد بود. به خاطر داشته باشید، هرچه تلاش کنید نتیجه‌اش را نیز خواهید دید. هدف از داشتن این تجربه آن است که شما و شریکتان به درک و شناخت بیشتری از یکدیگر رسیده و مسائل را قبل از اینکه مشکل‌ساز شوند، برطرف کنید. هرچه بیشتر افکار و احساساتتان را صادقانه به اشتراک بگذارید، نتیجه بهتری خواهید گرفت. حتی ممکن است از اینکه در مورد خودتان یا شریکتان به درک و شناخت بیشتری رسیدید، احساس لذت و رضایت کنید.

بااین‌حال، ممکن است صحبت در مورد چنین موضوعات شخصی در حضور فردی غریبه برایتان دشوار باشد. خوشبختانه برای این مسئله هم راه‌حلی وجود دارد: مشاوره آنلاین با افرادی که متخصص بوده و در این زمینه دانش و مهارت دارند. اگرچه ممکن است فکر کنید که با عشق می‌توانید بر تمام مسائل فائق بیایید، اما اینکه به یک متخصص ازدواج اجازه دهید برخی مشکلات احتمالی رابطه را شناسایی و برطرف کند، زمینه را برای داشتن ازدواجی بادوام و موفق فراهم می‎سازد.

داشتن ازدواجی شاد و خوشبخت به شانس و بخت و اقبال نیست. ساختن ازدواجی موفق به تلاش، علم و آگاهی نیاز دارد. وقتی اشتباهی رخ دهد، جبران آن و جبران کردنش کار دشواری است. بنابراین برای جلوگیری از اتفاقات ناخوشایند و مشکلات رایج زندگی مشترک ، خوب است که حتماً مشاوره پیش از ازدواج انجام دهید.

۵ دلیلی که به مشاوره پیش از ازدواج نیاز دارید

تمرکز اصلی کار من به عنوان مشاور ازدواج این است که به مراجعین یاد بدهم چگونه با همسر خود گفتگو و صحبت سازنده داشته باشند به طوری که احترام زوج در حین گفتگو با همسر حفظ شود و یاد بگیرند چگونه مهارت گوش دادن به همسر خود را تقویت کنند. یادگیری مهارت گفتگو با همسر در هر مرحله ای از ارتباط با همسر لازم است. پس تصمیم بگیرید این مهارت های زندگی زناشویی را قبل از ازدواج یاد بگیرید نه وقتی که در زندگی مشترک دچار اختلاف با همسر خود شدید به مرکز مشاوره خانواده و ازدواج مراجعه کنید.

مشاوره قبل ازدواج به شما آموزد چه عاملی باعث شده که شما چنین شخصیتی را برای ازدواج انتخاب کنید

مثلا در شیوه زوج درمانی ایماگو به این موضوع می پردازیم که همسر خود را انتخاب می کنیم تا بدینوسیله زخم های دوران کودکی خود را درمان کنیم. به همین منظور ما در انتخاب همسر خود شخصی با خصوصیات رفتاری خوب و بد پدر و مادر و عوامل تاثیر گذار در دوران کودکی مان را برمی گزینیم. نقطه منفی این روش زوج درمانی این است که وقتی ما در ازدواج به همسر خود متعهد شدیم، این احتمال وجود دارد که بعد از ازدواج متوجه شویم نکات منفی شریک زندگی ما از نکات مثبت او بیشتر است.

بنابراین اگر مشاوره پیش از ازدواج انجام داده بودیم و احتمال وقوع چنین اتفاقی را پیش بینی می کردیم و دلایل وقوع چنین اتفاقی در زندگی مشترک مان را متوجه می شدیم، این درک و نگرش به ما اجازه می دهد تا خصوصیات رفتاری منفی همسر خود د را به عنوان فرصتی برای رشد زندگی مشترک مان ببینیم.

مشاوره قبل از ازدواج راهکارهایی برای حل مشکلات زندگی مشترک به زوج آموزد

بعد از ازدواج و شروع زندگی مشترک، با مسایلی مانند به دنیا آمدن فرزند اول ، پذیرفتن نقش نامادری ، مشکلات مالی و شغلی ، دخالت مادرشوهر در زندگی و غیره روبرو می شوید. مشاوره قبل از ازدواج به شما یک دید و نگرش کلی در رویارویی با مشکلات زندگی ارائه می دهد و فضایی را برای شما مهیا می سازد تا راهکاری برای ادامه یک زندگی موفق برنامه ریزی کنید.

در مشاوره پیش از ازدواج می آموزید  اختلافات زناشویی با همسر خود را حل کنید

همه ما وقتی کودک بودیم راهبردی برای رفع نیاز های خود پیدا می کردیم. طبیعی است استفاده از راهبردهای دوران کودکی در دوران بزرگسالی ثمربخش نخواهد بود. مشاوره پیش از ازدواج به شما می آموزد چگونه با اختلافات فکری و اختلاف نظر با شوهر یا زن خود رفتار کنید. در شیوه زوج درمانی ایماگو، تکنیکی که یاد می گیرید ” درخواست تغییر رفتار ” نام دارد. این یک روش بسیار امن برای بیان نیاز و خواسته های خود به همسر و همچنین آموزش مهارت گوش دادن به خواسته های اوست. در واقع این تکنیک به زوج اطلاعاتی ارائه می دهد تا رفتار خود را به خاطر همسر و بهبود رابطه زناشویی تغییر دهید.

در مشاوره قبل از ازدواج یاد می گیرید احساس عشق و محبت را به همسرتان بروز کنید

همین ابراز عشق و محبت است که باعث تصمیم به ازدواج و تعهد به برقراری یک رابطه بلند مدت شده است. در مشاوره پیش از ازدواج این فرصت برای شما فراهم می شود تا یادبگیرید چگونه بابت کارهایی که همسر تان برای شما انجام داده تشکر کنید و به او بگویید که چقدر این کارها برای شما ارزشمند هستند. اگر این عادت قدردانی و تشکر را از همان اوایل زندگی مشترک در خود نهادینه کنید، شما در مسیر دستیابی به ازدواج موفق گام بر می دارید.

باید به یاد داشته باشید ورود به زندگی مشترک و اقدام به ازدواج بدون داشتن مهارت برقراری ارتباط با همسر ( ارتباز عاطفی و احساسی ) شما را از تجربه یک زندگی مشترک موفق باز می دارد. برقراری ارتباط موثر بلند مدت در قالب ازدواج ، با یک موجود پیچیده ای با نام انسان نیازمند کسب آگاهی و آموزش است. به همین دلیل به عنوان یک مشاور به شما توصیه می کنم قبل از ازدواج ، دانش و مهارت خود را به شرکت در کارگاه مهارت زندگی ، مطالعه کتاب ، و کمک گرفتن از یک مشاور ازدواج خوب و با تجربه افزایش دهید.

3 دیدگاه

 1. من و خواستگارم قراره بریم پیش مشاوره،برای قبل ازازدواج بااصرخانوادها،بااینکه چندماهی هست همومیشناسیم وباخصوصیات واخلاق همدیگه اشناهستیم وهمودوست داریم. ولی من استرس دارم مشاوربگه به‌دردهم نمیخوریم همچی بهم بریزه!

 2. سلام من ۲۰ سالمه و با یه اقای ۳۰ ساله در ارتباط هستم و بهم علاقه داریم ایشون ۳ سال پیش از من خاستگاری کردند ولی به دلیل موقعیت مالی نامساعد ایشون خانوادم جواب رد دادن ب ایشون. و حالا بعد از سه سال ایشون پیشرفت مالی نداشتن و من واقعا نمیدونم با این شخص ادامه بدم و ب اینده با ایشون امیدوار باشم یا قطع رابطه کنم؟

 3. 21سالمه دخترم مجرد هستم دانشجو هستم فعلا در حال تحصیل هستم من یه خواستگار دارم ک 32 سالشه و یکبار ازدواج کرده و به خاطر اینکه همسرش بهش خیانت کرده جدا شدن در کمتر از یکسال و مادرشون با عمه ام صحبت کردن و شماره مادرم و عکس منو بهشون دادن خود آقا پسر زنگ زدن به مادرم سه بار و کلی صحبت کردن پی وی منم پیدا کردن و پیام دادن و سه بار با هم صحبت کردیم خودشون به مادرم گفته بودن ک ازدواج کردن قبلا و مادرشون اصلا در این مورد حرفی به ما نزدند و اقا پسر گفتن قصدم ازدواج وبه من ک پیام دادن اصرار کردن ک زنگ بزنن

دیدگاهتان را بنویسید