خانه / مشاوره ازدواج / بهترین زمان برای ازدواج چند سالگی است؟ چه زمانی برای ازدواج مناسب است
سن ازدواج
سن ازدواج

بهترین زمان برای ازدواج چند سالگی است؟ چه زمانی برای ازدواج مناسب است

آیا شما به ازدواج فکر می‌کنید؟ چگونه می‌توان فهمید که ازدواج شما چقدر دوام می‌آورد؟ ممکن است شما فهرستی طولانی از معیارهای ازدواج خود را در نظر بگیرید یا فقط سن ازدواج برایتان ملاک باشد. به گفته مشاوران خانواده، سن ازدواج شما به طور چشمگیری احتمال طلاق را پیش‌بینی می‌کند.
بر اساس یک تصور قدیمی، افرادی که در سن بالا ازدواج می‌کنند، ازدواج موفق و پایدار تری دارند. با توجه به این تفکر، ازدواج در سن پایین و در نوجوانی، خطرناک‌ترین و پیش‌بینی‌کننده‌ترین معیار برای طلاق است.

آیا این تصور درست است؟ اگر شما نوجوان هستید، احتمالاً از لحاظ مالی محدود و بی‌ثبات و در مورد آینده شغلی خود نامطمئن هستید. شما احتمالاً فشارهای مربوط به سن ازدواج یعنی مسائل خانواده، دوستان، کار و مدرسه را دارید و حتی ذهنتان هنوز بالغ نشده است. علاوه بر این‌ها، بسیاری از نوجوانان در برخورد با چالش‌ها و مشکلات ارتباطی، بی‌تجربه هستند.

مشکلات ازدواج در سن پایین

شاخص‌های آماری نشان می‌دهد که بهتر است برای ازدواج چند سال صبر کنید. افرادی که در سن 25 سالگی ازدواج می‌کنند در مقایسه با کسی که در سن 20 سالگی ازدواج می‌کنند، 50% آمار طلاق کمتری دارند و تاکنون نیز این کاهش چشمگیر دیده شده است.
تصور اینکه ازدواج در سن بالا موجب طلاق کمتری می‌شود احتمالاً به این دلیل است که شاید زوج‌ها از لحاظ مالی در شرایط بهتری هستند، احساسات و درک واضح‌تری از خود و هدف از ازدواج دارند و برای دانستن آنچه واقعاً در زندگی و پس از ازدواج می‌خواهند، وقت کافی صرف می‌کنند.

نکاتی برای آگاهی از زمان مناسب ازدواج

شاید شنیده‌اید که می‌گویند ازدواج یکی از مهم‌ترین تصمیم های زندگی هر فرد است. یا به جوانان توصیه می‌کنند با چشمان باز ازدواج کنید. اما شاید خیلی از شما که اکنون به فکر ازدواج هستید یا تصمیم به ازدواج گرفته‌ند، اهمیت این موضوع را به‌درستی درک نکنید. البته این امر طبیعی است زیرا هیچ تجربه‌ای از  شرایط زندگی بعد از ازدواج ندارید و به‌طور واضح نمی‌دانید زندگی مشترک شما و ارتباط با همسر آینده‌تان چطور پیش خواهد رفت.

شاید اهمیت دقت در انتخاب همسر شایسته و زمان مناسب ازدواج بیشتر برای زوج هایی قابل‌درک است که به خاطر اختلافات زناشویی و اختلاف با همسر خود تصمیم به طلاق و جدایی گرفته‌اند.

البته هر زن یا مردی با هدف خوشبختی و داشتن یک رابطه پایدار تصمیم به ازدواج می‌گیرد و خوشبخت شدن در زندگی آرزوی هر فردی در ازدواج است. هیچ دختر و پسری در زمان ازدواج به طلاق و جدایی از همسر خود فکر نمی‌کند.

از طرفی، در مصاحبه با افراد مطلقه و زوج هایی که در زندگی زناشویی خود شکست خورده یا احساس خوشبختی نمی‌کنند، هیچ‌کدام در لحظه ازدواج احتمال وقوع چنین اتفاق تلخی را نمی‌دادند. پس مشکل کجاست؟ چرا میزان نارضایتی از زندگی زناشویی این‌قدر بالاست درحالی‌که همه زوج ها با هزاران امید و آرزو تصمیم به ازدواج می‌گیرند؟

در این مقاله قصد ندارم شما را از تصمیم به ازدواج تان منصرف کنم یا ترس از ازدواج در شما ایجاد کنم. هدف از انتشار این مقاله، ایجاد افزایش آگاهی از زمان مناسب برای ازدواج است؛ به این امید که با کسب آگاهی، از انتخاب تصمیمات اشتباه در ازدواج پیشگیری شود.

به‌عنوان سال‌ها تجربه در امر مشاوره خانواده در ابتدا قصد دارم تجربه افرادی که ازدواج ناموفقی در زندگی مشترک خود داشته را با شما در میان بگذارم. وقتی از آن‌ها در مصاحبه‌ای پرسیده شد، علت اصلی طلاق و شکست در زندگی خود را چه می‌دانند، همگی علت را تصمیم به ازدواج در زمان و شرایط نامناسب عنوان کردند که شامل:

 • ازدواج به خاطر فشار خانواده و دوستان
 • ازدواج به خاطر افزایش سن ازدواج
 • ترس از ازدواج نکردن و تنها ماندن تا پایان عمر
 • شرایط نامناسب ازدواج به خاطر عدم مقبولیت اجتماعی به خاطر مجرد ماندن
 • ازدواج نامناسب به خاطر رقابت با دوستان و همسالان
 • ازدواج به خاطر فریب ظاهر همسر را خوردن
 • ازدواج به خاطر فرار از مشکلات مالی زندگی
 • ازدواج به خاطر عدم تحمل ادامه زندگی با پدر و ماردم
 • ازدواج به خاطر ابراز عشق و علاقه به همسرم قبل از ازدواج
 • ازدواج به خاطر یافتن تکیه‌گاه امن عاطفی
 • ازدواج به خاطر تر از احساس تنهایی
 • تصمیم به ازدواج از روی احساسات و هیجان زودگذر

موارد فوق برخی از دلایلی است که افراد به خاطر آن تصمیم به ازدواج ناموفق گرفته‌اند. من این موارد را دام‌های ازدواج می‌نامم. دام‌هایی که می‌تواند هر زن یا مردی را در خود گرفتار کند به‌طوری‌که تا پایان عمر، زندگی او، همسر و حتی فرزندانش را تحت تأثیر قرار دهد.

امیدوارم شما بعد از ازدواج جزء افراد ناراضی از ازدواج نباشید. اما دستیابی به ازدواج موفق همانند هر نوع موفقیت دیگر، مستلزم صرف تلاش و کوشش بسیار است. هیچ موفقیتی آسان به دست نمی‌آید.

در اینجا قصد دارم به برخی از توصیه های آمادگی قبل از  ازدواج اشاره کنم:

 • تقویت مهارت های اجتماعی و ارتباطی
 • مطالعه و تحقیق در مورد نیازهای عاطفی مردان
 • مطالعه و تحقیق در مورد نیازهای عاطفی زنان
 • مطالعه و تحقیق در مورد دلایل بروز طلاق و شکست در ازدواج
 • افزایش مهارت خودشناسی و یافتن ارزش‌های واقعی خود در زندگی
 • درخواست کمک از افراد با تجربه مانند مشاور ازدواج

همواره به یاد داشته باشید، ازدواج نکردن بهتر از تجربه یک ازدواج ناموفق و شکست در زندگی زناشویی است. به این دلیل که شما مجبورید برای یک‌عمر فردی را در زندگی تحمل کنید که هیچ‌گونه علاقه و تفاهم مشترکی با او ندارید. این اختلافات در نهایت منجر به بروز وقایعی تلخ مانند طلاق عاطفی یا طلاق قانونی می‌گردد.

پس هرگز برای ازدواج کردن به خاطر فشار جامعه و خانواده تصمیم احساسی نگیرید. هیچ‌وقت برای ازدواج کردن دیر نیست و شما همواره برای یافتن همسر مناسب خود فرصت دارید.

البته موارد گفته‌شده به معنایی کمال‌گرایی در ازدواج نیست. همچنین مطالب گفته‌شده به این معنا نیست که در ازدواج موفق هیچ اختلافی بین زن و شوهر وجود ندارد.

باید گفت در تمامی ازدواج ها، حتی زوج های موفق ، اختلافاتی همواره وجود دارد و اختلافات زناشویی در اکثر ازدواج ها امری رایج است. مهم این است اختلافات به شکل صحیحی هدایت گردد.

به عبارتی، این اختلافات زن و مرد نیست که باعث ایجاد نارضایتی و شکست در ازدواج می‌شود، بلکه مشکل اصلی، اختلاف ارزش‌ها، علایق و دیدگاه های زن و مرد در زندگی است که باعث بروز مشکل در زندگی مشترک می‌گردد.

ارزش‌ها، اعتقادات، باورها و علایق هر فرد ریشه در درون او دارد. به همین دلیل، به‌سادگی قابل‌تغییر و اصلاح نیست. شما هرگز نمی‌توانید باورها و ارزش‌های زندگی همسر خود را تغییر دهید و اعتقادات خود را بر او تحمیل کنید.

این یک باور اشتباه است که من بعد از ازدواج می‌توانم همسر خود را اصلاح کنم و نظرات او را تغییر دهم. اصرار شما برای تغییر رفتار و اعتقادات همسر چیزی جز شکست برای شما به همراه ندارد.

پس سعی کنید قبل از تصمیم به ازدواج با بررسی زمان مناسب ازدواج ارزش‌های زندگی خود را بهتر بشناسید، معیارهای ازدواج خود را به‌خوبی تعریف کنید و در انتخاب همسر مناسب از شناخت و آگاهی کامل برخوردار شوید.

بهترین سن ازدواج امروزی

نیکلاس ولفینگر، محقق جامعه شناسی، واقعیت جدیدی را کشف کرده است: تحلیل اخیر وی از داده‌های آماری سال های 2006 تا 2010 در بررسی ملی رشد خانواده (NSFG) نشان می‌دهد که احتمال طلاق پس از 35 سالگی بیشتر از ازدواج در سن 30 سالگی است و مناسب ترین سن برای ازدواج به نظر می رسد بین 28 تا 32 سالگی باشد.

بنابراین و بر اساس تحقیقات روانشناسی مشابه دیگر، نرخ طلاق با افزایش سن ازدواج زوجین از نوجوانی تا 28 سالگی کاهش می‌یابد. همچنین نرخ طلاق از 32 سالگی تا میان‌سالی با افزایش زمان ازدواج افزایش می‌یابد.
مجله اسلیت (Slate) این یافته‌های جدید را “نظریه کلیدهای طلایی ازدواج” می‌نامد که عبارت‌اند از: در ازدواج زودهنگام (ازدواج در سن پایین) نرخ طلاق بیشتر است. همچنین در ازدواج‌های خیلی دیرهنگام (ازدواج در سن بالا) میزان طلاق بالاست با این تفاوت که در سنین بالا زوج شاید تا حدودی کمتر احساسی و هیجانی هستند.

معایب ازدواج در سن کم

هنگامی‌که ولفینگر این تحقیقات را با استفاده از داده‌های سال‌های 2011 تا 2014 مرکز ملی رشد خانواده (NSFG) تکرار کرد، همان روندهای قبل ظاهر شد. زوج‌هایی که در سن پایین ازدواج کرده بودند، در پنج سال اول زندگی حدود 38 درصد طلاق را تجربه کرده بودند.

کسانی که در اوایل بیست سالگی ازدواج کرده نیز بسیار آسیب‌پذیر هستند که حدوداً 27٪ طلاق گرفتند، اما تقاضای طلاق برای زوج‌هایی که در بین سن 25 تا 29 سالگی ازدواج کرده بودند (14٪) و همچنین طلاق برای سنین 30 تا 34 (10٪) بود که کاهش چشمگیری را نشان می‌دهد.

ازدواج در سن 14 سالگی

با این حال، زوج‌هایی که در اواسط دهه ۳۰ سالگی ازدواج کرده‌اند، بار دیگر در معرض خطر طلاق قرار گرفتند: زوج‌هایی که برای اولین‌بار در 35 سالگی یا بیشتر ازدواج کرده بودند، در طی پنج سال اول ازدواج خود، 17 درصد طلاق را تجربه کردند.
ولفینگر انواع متغیرهای جمعیت‌شناختی را کنترل کرد و شواهدی را یافت که در جهان امروز نیز دارای مصداق است.

بر طبق این یافته ها، ازدواج قبل از اواسط دهه 20 ( ازدواج در سن پایین ) یا پس از اواسط دهه 30 سالگی ( ازدواج در سن بالا ) با میزان بالاتر طلاق همراه است. به عقیده او، خود-گزینی یکی از دلایل طلاق در این رده سنی است. افرادی که تا اواسط 30 سالگی زمان ازدواج خود را به عقب می اندازند، عموماً به دلیل ثبات مالی که معمولاً در اوایل 30 سالگی ایجاد می‌شود، اغلب به خاطر پول و مسائل مالی ازدواج نمی کنند و ممکن است به سادگی برای موفقیت در ازدواج کمتر مورد توجه قرار گیرد. یا شاید گزینه هایی مانند ازدواج سفید و رابطه دختر و پسر بدون داشتن تعهد ازدواج به یکدیگر، موجب کاهش جمعیت افراد واجد شرایط ازدواج بیش از 30 سال می‌شود که در روابط متقابل موفق می شوند.

نظر ولفینگر بدون استثنا نیست، اما ممکن است یک‌روند در میان افرادی که پس از ۳۵ سالگی ازدواج می‌کنند را منعکس کند.

در آماری که درباره سن ازدواج در ایران مربوط به سال ۱۳۹۴ انجام شد میانگین رده سنی ازدواج پسران ۲۰ تا ۲۴ سال و دختران ۱۵ تا ۱۹ سال را نشان می‌داد. بیشترین ازدواج‌ها یعنی حدود ۸۴ درصد ازدواج‌ها برای مردان در سنین ۲۰ تا ۳۴ سالگی و حدود ۷۹ درصد برای زنان در سنین ۱۵ تا ۲۹ سالگی ثبت شده، (۸۶ درصد مردان در سن ۲۰ تا ۳۴ سالگی ازدواج می‌کنند و ۸۵ درصد زنان در سنین ۱۵ تا ۲۹ سالگی در کشور ازدواج می‌کنند).

5 دیدگاه

 1. طالع بینی ازدواج|ایران|اخبار |ماشین

  اقعا عالی بدردم خورد ممنون واقعا بابت زمانی که میزارید

 2. حال کردم از مطالب سایتتون خیلی عالی کار میکنید

 3. دانلود آهنگ شاد

  حال کردم از مطالب سایتتون خیلی عالی کار میکنید

 4. ببخشید من رفتم برای خواستگاری بعدش با اجازه پدرشون الان در حال صحبت کردن با تلفن هستیم ، ایشون الان دچار تردید شدن برای ازدواج از من راضی هستن ولی میگن احساس میکنن سنشون کمه

 5. بنظرتون ازدواج توی سن دختر ۱۸ ساله با پسر ۱۹ ساله مناسب است ؟دو سال هست که دوست هستن

دیدگاهتان را بنویسید