خانه / مشاوره ازدواج / بهترین سن مناسب ازدواج از نظر روانشناسی
سن ازدواج
سن ازدواج

بهترین سن مناسب ازدواج از نظر روانشناسی

آیا شما به ازدواج فکر می‌کنید؟ چگونه می‌توان فهمید که ازدواج شما چقدر دوام می‌آورد؟ ممکن است شما فهرستی طولانی از معیارهای ازدواج خود را در نظر بگیرید یا فقط سن ازدواج برایتان ملاک باشد. به گفته مشاوران خانواده، سن ازدواج شما به طور چشمگیری احتمال طلاق را پیش‌بینی می‌کند.
بر اساس یک تصور قدیمی، افرادی که در سن بالا ازدواج می‌کنند، ازدواج موفق و پایدار تری دارند. با توجه به این تفکر، ازدواج در سن پایین و در نوجوانی، خطرناک‌ترین و پیش‌بینی‌کننده‌ترین معیار برای طلاق است.

آیا این تصور درست است؟ اگر شما نوجوان هستید، احتمالاً از لحاظ مالی محدود و بی‌ثبات و در مورد آینده شغلی خود نامطمئن هستید. شما احتمالاً فشارهای مربوط به سن ازدواج یعنی مسائل خانواده، دوستان، کار و مدرسه را دارید و حتی ذهنتان هنوز بالغ نشده است. علاوه بر این‌ها، بسیاری از نوجوانان در برخورد با چالش‌ها و مشکلات ارتباطی، بی‌تجربه هستند.

مشکلات ازدواج در سن پایین

شاخص‌های آماری نشان می‌دهد که بهتر است برای ازدواج چند سال صبر کنید. افرادی که در سن 25 سالگی ازدواج می‌کنند در مقایسه با کسی که در سن 20 سالگی ازدواج می‌کنند، 50% آمار طلاق کمتری دارند و تاکنون نیز این کاهش چشمگیر دیده شده است.
تصور اینکه ازدواج در سن بالا موجب طلاق کمتری می‌شود احتمالاً به این دلیل است که شاید زوج‌ها از لحاظ مالی در شرایط بهتری هستند، احساسات و درک واضح‌تری از خود و هدف از ازدواج دارند و برای دانستن آنچه واقعاً در زندگی و پس از ازدواج می‌خواهند، وقت کافی صرف می‌کنند.

بهترین سن ازدواج امروزی

نیکلاس ولفینگر، محقق جامعه شناسی، واقعیت جدیدی را کشف کرده است: تحلیل اخیر وی از داده‌های آماری سال های 2006 تا 2010 در بررسی ملی رشد خانواده (NSFG) نشان می‌دهد که احتمال طلاق پس از 35 سالگی بیشتر از ازدواج در سن 30 سالگی است و مناسب ترین سن برای ازدواج به نظر می رسد بین 28 تا 32 سالگی باشد.

بنابراین و بر اساس تحقیقات روانشناسی مشابه دیگر، نرخ طلاق با افزایش سن ازدواج زوجین از نوجوانی تا 28 سالگی کاهش می‌یابد. همچنین نرخ طلاق از 32 سالگی تا میان‌سالی با افزایش زمان ازدواج افزایش می‌یابد.
مجله اسلیت (Slate) این یافته‌های جدید را “نظریه کلیدهای طلایی ازدواج” می‌نامد که عبارت‌اند از: در ازدواج زودهنگام (ازدواج در سن پایین) نرخ طلاق بیشتر است. همچنین در ازدواج‌های خیلی دیرهنگام (ازدواج در سن بالا) میزان طلاق بالاست با این تفاوت که در سنین بالا زوج شاید تا حدودی کمتر احساسی و هیجانی هستند.

دلایل طلاق در ازدواج سن کم

هنگامی‌که ولفینگر این تحقیقات را با استفاده از داده‌های سال‌های 2011 تا 2014 مرکز ملی رشد خانواده (NSFG) تکرار کرد، همان روندهای قبل ظاهر شد. زوج‌هایی که در سن پایین ازدواج کرده بودند، در پنج سال اول زندگی حدود 38 درصد طلاق را تجربه کرده بودند.

کسانی که در اوایل بیست سالگی ازدواج کرده نیز بسیار آسیب‌پذیر هستند که حدوداً 27٪ طلاق گرفتند، اما تقاضای طلاق برای زوج‌هایی که در بین سن 25 تا 29 سالگی ازدواج کرده بودند (14٪) و همچنین طلاق برای سنین 30 تا 34 (10٪) بود که کاهش چشمگیری را نشان می‌دهد.

با این حال، زوج‌هایی که در اواسط دهه ۳۰ سالگی ازدواج کرده‌اند، بار دیگر در معرض خطر طلاق قرار گرفتند: زوج‌هایی که برای اولین‌بار در 35 سالگی یا بیشتر ازدواج کرده بودند، در طی پنج سال اول ازدواج خود، 17 درصد طلاق را تجربه کردند.
ولفینگر انواع متغیرهای جمعیت‌شناختی را کنترل کرد و شواهدی را یافت که در جهان امروز نیز دارای مصداق است.

بر طبق این یافته ها، ازدواج قبل از اواسط دهه 20 ( ازدواج در سن پایین ) یا پس از اواسط دهه 30 سالگی ( ازدواج در سن بالا ) با میزان بالاتر طلاق همراه است. به عقیده او، خود-گزینی یکی از دلایل طلاق در این رده سنی است. افرادی که تا اواسط 30 سالگی زمان ازدواج خود را به عقب می اندازند، عموماً به دلیل ثبات مالی که معمولاً در اوایل 30 سالگی ایجاد می‌شود، اغلب به خاطر پول و مسائل مالی ازدواج نمی کنند و ممکن است به سادگی برای موفقیت در ازدواج کمتر مورد توجه قرار گیرد. یا شاید گزینه هایی مانند ازدواج سفید و رابطه دختر و پسر بدون داشتن تعهد ازدواج به یکدیگر، موجب کاهش جمعیت افراد واجد شرایط ازدواج بیش از 30 سال می‌شود که در روابط متقابل موفق می شوند.

نظر ولفینگر بدون استثنا نیست، اما ممکن است یک‌روند در میان افرادی که پس از ۳۵ سالگی ازدواج می‌کنند را منعکس کند.

در آماری که درباره سن ازدواج در ایران مربوط به سال ۱۳۹۴ انجام شد میانگین رده سنی ازدواج پسران ۲۰ تا ۲۴ سال و دختران ۱۵ تا ۱۹ سال را نشان می‌داد. بیشترین ازدواج‌ها یعنی حدود ۸۴ درصد ازدواج‌ها برای مردان در سنین ۲۰ تا ۳۴ سالگی و حدود ۷۹ درصد برای زنان در سنین ۱۵ تا ۲۹ سالگی ثبت شده، (۸۶ درصد مردان در سن ۲۰ تا ۳۴ سالگی ازدواج می‌کنند و ۸۵ درصد زنان در سنین ۱۵ تا ۲۹ سالگی در کشور ازدواج می‌کنند).

3 دیدگاه

  1. طالع بینی ازدواج|ایران|اخبار |ماشین

    اقعا عالی بدردم خورد ممنون واقعا بابت زمانی که میزارید

  2. حال کردم از مطالب سایتتون خیلی عالی کار میکنید

  3. دانلود آهنگ شاد

    حال کردم از مطالب سایتتون خیلی عالی کار میکنید