خانه / مشاوره ازدواج / درمان شکست عشقی با مشاوره روانشناسی
شکست عشقی

درمان شکست عشقی با مشاوره روانشناسی

وقتی شکست عشقی خوردید چه‌کار می‌کنید؟ آیا می‌دانید چطور رابطه سرد شده را ترمیم کنید؟ شاید برگرداندن رابطه‌ای که تمام شده کار آسانی نباشد، اما برای اینکه بتوانید بگذرید و حرکتی روبه‌جلو داشته باشید، مقداری تلاش لازم است.
اکثر ما آدم‌ها درجایی از زندگی خود ( در روابط قبلی یا فعلی ) یا حتی در ازدواج خود شکست عشقی خورده‌ایم. ناراحت‌کننده است اما عشق همیشه دوام نداشته و گاهی اوقات به جدایی می‌انجامد که این باعث شکست عشقی می‌شود.

بااین‌حال، باید یاد بگیریم چطور با این جدایی ها کنار آمده و با گذشت زمان قضیه را پشت سر بگذاریم. در این مقاله از مشاوره باما به توضیح اینکه چطور رابطه سرد شده را ترمیم کنیم و همین‌طور چطور با دلتنگی بعد از جدایی کنار بیاییم، می‌پردازیم.
” عشق مثل حقیقت است، گاهی خوب و خوش است و گاهی دردناک” «ویکتور چونیر»

در هنگام شکست عشقی چه‌کار باید کرد؟

بعد از شکست عشقی مسلماً نمی‌شود یک گوشه نشست و شروع به گریه و زاری کرد. دو گزینه پیش رویتان است: یا سعی کنید رابطه سرد شده را ترمیم کنید یا اینکه فراموشش کرده و از آن بگذرید. شاید ساده و آسان به نظر برسد اما این‌طور نیست! درهرصورت اگر شکست عشقی دیده‌اید و می‌خواهید شرایط بهتر شود، باید روی خودتان هم کار کرده و تغییراتی را روی رفتارتان اعمال کنید.
لازم نیست کل شخصیت تان را عوض کنید، بلکه فقط باید نحوه برخورد با چنین شرایطی را تغییر داد. برای گذشتن لازم است شرایط را تجزیه‌وتحلیل کنید، تفکر کنید و خودتان یا رابطه را تغییر دهید.
باید به خاطر داشته باشید، هر زمان شکست عشقی خوردید یا مشکلی در رابطه به وجود آمد، اغلب تقصیر متوجه هر دو طرف است. گاهی اوقات تقصیر یک نفر ممکن است بیشتر از دیگری باشد اما به‌هرحال هر دو طرف در پایان رابطه دوستی مقصر هستند.
از همین رو ضرری ندارد که یک خودنگری و خودارزیابی انجام دهید و ببینید کجاها تقصیر شما بوده و حتی اگر تقصیری دارید و اشتباهی کرده‌اید آن را بپذیرید. همین کار باعث بهبود رابطه می‌شود. این کار باعث می‌شود کنترل اوضاع را به دست گرفته و دفعه بعد دیگر مشکل مشابهی برایتان پیش نیاید.
اگر دفعه بعد به دنبال رابطه‌ای شاد بودید، باید با فهمیدن اینکه در رابطه فعلی‌تان مشکل کجای کار بوده، درک بهتری از خودتان پیدا کنید و بفهمید چرا دائم در یک سری روابط که به هم شباهت دارند گیر می‌افتید.
بنابراین، باید تصمیم بگیرید چطور می‌خواهید از این اوقات سخت و دردناک که در حال حاضر تجربه می‌کنید به‌عنوان فرصتی برای درک بهتر خودتان، افزایش اعتماد به نفس و ایجاد حس خوشبختی استفاده کنید.
“از درد عشق نهراسید، از قلبی بترسید که دیگر نمی‌تواند عشق بورزد” «پابلیتو»

چطور رابطه شکست خورده را ترمیم کنیم؟

برگرداندن و ترمیم رابطه سرد شده زمانی اتفاق می‌افتد که یاد بگیرید نحوه تعامل خود با کسی که به شما آسیب‌زده را تغییر داده و همین‌طور بیاموزید طبق واکنش آن فرد چطور خود را تغییر دهید. وقتی خیلی به بازگشت رابطه سرد شده فکر کنید، هم خودتان و هم دیگری را از داشتن رابطه‌ای زیبا محروم می‌کنید.
به خاطر داشته باشید، وقتی اوضاع خراب می‌شود و تقصیر شماست، عذرخواهی کنید. دلیل این امر آن است که گاهی اوقات یک عذرخواهی ساده می‌تواند ناراحتی طرف مقابل را از بین برده و رابطه شکست خورده به‌سادگی ترمیم شود.

وقتی می‌خواهید رابطه شکست خورده را برگردانید، باید سعی کنید عشق و بخشش طرف مقابل را با جبران اشتباهات پیش‌آمده به دست بیاورید. با انجام این کار غرور و بزرگی خود را نیز حفظ و بازیابی کنید.
وقتی بیش‌ازاندازه به این شکست عشقی فکر کنید، درواقع به‌طور ناخواسته به رابطه خود آسیب و لطمه وارد می‌کنید. وقتی غرورتان مانع دلجویی از دیگری می‌شود، در اصل به خودتان هم آسیب می‌زنید. باید متوجه باشید که نباید بگذارید گذشته‌ای که نمی‌توان تغییرش داد بر روی لحظه حال شما اثر منفی بگذارد.
” عشق واقعی دردناک است، عشق واقعی کاملاً شما را آسیب‌پذیر می‌کند. عشق واقعی شما را تا فراتر از خودتان برده و از همین رو عشق واقعی شما را ویران می‌کند.
اگر عشق، شما را تکه‌تکه نکند عشق واقعی نبوده” « برتراند راسل»

وقتی رابطه آسیب دیده و خشم و احساس شکست عشقی شما را رها نمی‌کند، به سلامت جسمی، روحی، عاطفی و همین‌طور رابطه آسیب وارد می‌شود.

درمان افسردگی بعد از شکست عشقی با مشاوره روانشناسی

در ادامه راه‌هایی را معرفی کرده‌ایم که کمک می‌کند این آسیب‌دیدگی را پشت سر گذاشته و از زندگی لذت ببرید.
” اگرچه دنیا پر از رنج کشیدن است، اما درعین‌حال پر از غلبه بر این رنج ها نیز هست” «هلن کلر»

 • به خودتان زمان و فضا بدهید: وقتی رابطه آسیب دیده و با شریکتان مشکل دارید یا به فکر جدایی افتاده‌اید، بهتر است به یکدیگر اندکی فرصت دهید. سعی کنید این فرصت را به هم داده و در طی این زمان با هم ارتباط برقرار نکنید. حداقل در ابتدای آن یا تا وقتی‌که به راه‌حل مناسبی برسید.
 • خودتان را منزوی نکنید: همواره در یک رابطه سهم دو طرف برابر بوده و هر دو مسئول شکست در رابطه عاشقانه هستند. باید مسئولیت کامل عشق ازدست‌رفته را بر عهده گرفت و هرکاری که از دستتان برمی‌آید انجام دهید. وقتی افکاری راجع به اینکه چرا رابطه شکست خورده و دلتان شکسته به ذهن می‌آید، از تنهایی و انزوا اجتناب کنید. واقعیت این است، میزان علائم افسردگی در میان کسانی که از حمایت و معاشرت دیگران بی‌بهره‌اند، بیشتر است.
  ” دیوارهایی که برای بیرون نگه‌داشتن ناراحتی دور خودمان می‌سازیم، خوشی را از ما دور نگه می‌دارد” « جیم روون»
  به‌جای این کارها، سعی کنید بیرون بروید و کارهایی که خوشحالتان می‌کند انجام دهید، حتی اگر لازم است گاهی خودتان را مجبور کنید. با دوستان و اعضای خانواده‌ای که همواره از شما حمایت می‌کنند در ارتباط باشید.
 • مهارت کنترل خشم خود را تقویت کنید: واکنش اولیه افراد هنگام تجربه شکست عشقی یا خیانت این است که خشمگین شوند. شاید حس می‌کنید به شما بی احترامی شده، با احترام با شما برخورد نشده و حق‌وحقوقتان در رابطه پایمال‌شده است. وقتی در رابطه شکست خورده‌اید، شاید دلتان بخواهد تلافی کرده و شما هم به دیگری آسیب بزنید. اما باید جلوی این کار را بگیرید چراکه چنین خشمی فقط خرابی و تشویش بیشتری در رابطه به بار می‌آورد. به‌جای آن، سعی کنید به خودتان زمان دهید تا از خشم تان کاسته شود، در این مسیر می‌توانید از گفت‌وگو با دوست، اعضای خانواده یا مشاوره روانشناسی یا مشاوره ازدواج بهره بگیرید. شما می‌توانید حتی احساسات خود را در دفتری یادداشت کنید تا برون‌ریزی کرده و احساس سبکی کنید.

شاید این مطلب هم برایتان مفید باشد : نظر روانشناس ها درباره خیانت به همسر

 • متوجه حقیقت باشید: باید سعی کنید و متوجه حقیقت و دلیل اینکه دیگری به شما آسیب‌زده باشید. خیلی وقت‌ها طرف مقابل به شما خیانت یا بی‌وفایی می‌کند چراکه خود او نیز در این رابطه عاشقانه آسیب دیده است.
  ” کسی که هیچ‌وقت درد را تجربه نکرده نمی‌تواند عشق واقعی را هم تجربه کند” «تریستون لوو»
  گاهی اوقات وقتی همسر یا شریک زندگی‌تان به شما بی‌مهری می‌کند، شما هم خواسته یا ناخواسته به او آسیب می‌زنید. بنابراین باید به دنبال حقیقت ماجرا باشید، آن را بشنوید و حقایق را بپذیرید. وقتی این حقیقت را برای شریکتان نیز بازگو می‌کنید، کمک می‌کنید که او هم متوجه موضوع شود.
 • بگذارید احساساتتان جاری شوند: وقتی شکست عشقی می‌خورید، به‌کل از همه‌چیز ناراحت می‌شوید. اغلب اوقات به خاطر خواسته‌های برآورده نشده خود ناراحت شده‌اید. گاهی اوقات درد و ناراحتی نشانه این است که باید برای غم از دست دادن عشق خود زمان کافی بدهید. پس اجازه دهید احساساتتان جاری شود، ناراحتی را حس کرده و بگذارید اشک‌هایتان اگر حس گریه‌دارید سرازیر شود. گریه کردن همیشه کمک می‌کند سبک شوید و صدالبته خواص درمانی هم دارد.
 • از دلایل شکست عشقی خود کسب تجربه کنید: هرگز تجربه درد و رنج آسان نیست اما این احساسات همیشه به طرزی نهفته درس‌هایی به ما می‌آموزد. وقتی شکست عشقی خوردید، سعی کنید بفهمید به چه چیزی لازم است توجه بیشتری نشان دهید یا چه‌کاری را لازم است بیشتر انجام دهید تا اوضاع رابطه فعلی‌تان بهتر شود یا در روابط آینده شکست عشقی نخوردید.
  ” دست‌آخر متوجه می‌شوید که عشق درمان همه‌چیز است و عشق تمام چیزی است که داریم.” «گری زوکا»
 • ببخشید و فراموش کنید: وقتی در رابطه شکست می‌خورید، بد خلق و بدبین می‌شوید و تمایلی برای شروع رابطه دوستی و عاشقانه جدیدی را ندارید. خودتان را قربانی این شکست می‌دانید و درد و رنج را زنده نگه می‌دارید، به دور خودتان دیوار محافظی کشیده و به‌شدت دعوا و مشاجره را در چرخش نگه می‌دارید.
  سخت‌ترین کار، فراموش کردن و رها کردن است، مخصوصاً وقتی خیلی آسیب‌دیده‌اید. اما هیچ راه دیگری برای درمان شکست عشقی نیست. باید به خاطر داشته باشید که بخشش و بخشیدن طرف مقابل اول‌ازهمه به نفع خودتان است.
  بااین‌حال، بخشیدن به این معنا نیست که از رفتار طرف مقابل می‌گذریم یا اجازه می‌دهیم به آسیب زدن به ما ادامه دهد. بخشیدن یعنی رها کردن تمام تلخی و تنفری که نسبت به‌طرف مقابل دارید و گذشتن از تلافی کردن بدی‌های او.
  به‌محض اینکه بتوانید درد و غم شکست عشقی را فراموش کنید، می‌توانید روند اعتماد دوباره و تجربه حس شادی و رضایت درونی را آغاز کنید و ظرف مدت کوتاهی به رابطه شاد، رضایت‌بخش و یک عشق واقعی که حقتان بود برسید.
  ” عشق مهم‌ترین قدرت شفابخشی است که وجود دارد.” « لوئیز هی»
  وقتی معنای عشق واقعی بین دو نفر را عمیقاً درک کنید، خواهید دید که در عشق واقعی درس‌ها و نکات بسیاری برای رشد فردی وجود دارد. فراموش نکنید که از فرصت‌هایی که در زندگی پیش می‌آید استفاده کنید چراکه معلوم نیست چه زمان عشق حقیقی یا نیمه گم‌شده‌تان را پیدا می‌کنید!
  به خاطر داشته باشید که:
  ” بهتر است عاشق شوی و شکست بخوری تا اینکه اصلاً عاشق نشوی” «آلفرد لرد تنیسون»
  نظر شما در مورد شکست عشقی در رابطه چیست؟ آیا تجربه یا پیشنهادی در مورد ترمیم رابطه شکست خورده یا مدیریت احساس پشیمانی بعد از جدایی دارید؟ لطفاً آن را با ما به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید