خانه / مشاوره خانواده / روانشناسی خیانت مرد به زن| دلایل خیانت شوهر
خیانت شوهر

روانشناسی خیانت مرد به زن| دلایل خیانت شوهر

در این مقاله از سایت مشاوره باما به علت خیانت شوهر به همسر ( دلیل خیانت مردان ) از دیدگاه روانشناسی می‌پردازیم:

مورد خیانت قرار گرفتن توسط مردی که خیلی دوستش دارید بسیار دردناک و عذاب‌آور است. تصور اینکه فردی که فکر می‌کردید تا همیشه در کنار شما عاشقانه زندگی خواهد کرد، به شما خیانت می‌کند ملال‌آور است.

خیانت زناشویی باعث احساس رنجش و ناامیدی شما نسبت به همسر خود می‌شود. اولین فکری که به ذهنتان خطور می‌کند این است چرا همسرم به من خیانت کرد؟ من کجای زندگی کوتاهی کردم که همسرم به من خیانت کرد؟
اگرچه خیانت زن به مرد و هم خیانت شوهر به زن ممکن است، بااین‌حال، آمارها نشان می‌دهد مردان بیشتر از زنان به همسر خود بعد از ازدواج خیانت کرده‌اند. زنان مخلوقات بسیار حساسی هستند و بعد از مواجه با خیانت شوهر ازلحاظ عاطفی و روحی بسیار آسیب می‌بینند.

همچنین زنان بعد از خیانت شوهر دچار عذاب و شکنجه روحی می‌شوند و مدام از خود می‌پرسند چرا این اتفاق افتاد؟ چرا یک مرد متاهل به همسر خود خیانت می‌کند؟ برای پاسخ به سوالات در مورد خیانت همسر با ما همراه باشید:

مردان خیانت به همسر را خود انتخاب می‌کنند

دکتر لاواند، مشاور خانواده : هیچ‌چیزی مرد را مجبور به خیانت به همسر خود نمی‌کند، مردها خیانت را خود انتخاب می‌کنند. خیانت یک انتخاب است. او می‌تواند این کار را با اختیار خود انتخاب کند یا انتخاب نکند.

خیانت مظهری از مشکلات زناشویی حل‌نشده یا نشانه خلاء برآورده نشده است. خیانت در حقیقت حاکی از ناتوانی مرد در تعهد کامل به همسر، خانواده و ازدواج خود است.

خیانت شوهر به خاطر خودخواهی 

دکتر سن، روانشناس: در ظاهر، دلایل مختلفی برای خیانت شوهر به همسر خود وجود دارد. مانند تنوع طلبی و هوس رانی مرد، عقده حقارت در جلب توجه زنان، احساس ضعف، عدم احساس خوشبختی در زندگی و غیره. درواقع ریشه تمام دلایل بالا را می‌توان در خودخواهی و خودپسندی مرد خیانت کار یافت. خودخواهی که یک مرد را از تعهد به زن و زندگی زناشویی خود و فداکاری برای خانواده بازمی‌دارد.

خیانت مرد متاهل به دلیل عدم قدردانی زن

دکتر تابی، مددکار اجتماعی بالینی: درحالی‌که دلایل متعددی برای خیانت به همسر وجود دارد اما یکی از علل اصلی خیانت شوهر به زن خود عدم قدردانی و تشکر از مرد از طرف زن است. خیلی از مردها باور دارند که برای زن و زندگی خود بسیار تلاش می‌کنند و احساسات خود را در درون نگه می‌دارند.

اما وقتی چنین زحماتی توسط همسر نادیده گرفته می‌شود و زن به شوهر خود بی‌توجهی می‌کند، مرد سعی می‌کند تا تعریف و تمجید و قدردانی را در جای دیگری جستجو کند و درنتیجه با شخص دیگری که قدر او را می‌داند ارتباط نامشروع برقرار می‌کند.

خیانت شوهر به دلیل کمبود محبت و توجه همسر

دکتر دانا، درمانگر اختلالات جنسی: در دنیای پرمشغله امروزی بسیاری از زوجین بعد از ازدواج فراموش می‌کنند تا به همسر خود محبت و توجه کنند. در ازدواجی که عشق فراموش‌شده و گفتگوی زن و شوهر معمولاً بر پایه منافع و منطق شده، در صورت عدم ارضاء نیازهای عاطفی و احساساتشان از طرف همسر، مرد به دنبال فردی می‌گردد تا به احساسات او پاسخ دهد و به آن‌ها توجه بیشتری شود.

خیانت همسر به علت تصور اشتباه از ازدواج

دکتر دیبای، مشاور ازدواج : اغلب مردان متاهل به زن خود خیانت می‌کنند زیرا آن‌ها انتظارات و تصورات اشتباهی از ازدواج و زندگی مشترک دارند. این مردها گمان می‌کردند وقتی ازدواج کردند زندگی درست خواهد شد. آن‌ها فکر می‌کردند همیشه در کنار هم بدون مشکلات زندگی به‌راحتی زندگی خواهند کرد و همیشه رابطه جنسی و رابطه زناشویی آن‌ها فوق‌العاده خواهد بود.
بااین‌حال، با شروع زندگی مشترک، پذیرش مسئولیت‌های زندگی، تربیت فرزند و تحمل مشکلات زندگی مشترک نیز آغاز می‌شود. در این موقع، مرد متوجه می‌شود به‌اندازه کافی وقت و انرژی برای خوش‌گذرانی با همسر خود را ندارد و گاهی همسر او به خاطر چنین فشارهایی وقت و انرژی کافی برای توجه به شوهر خود را ندارد.

اینجاست که مرد به دنبال فرد دیگری برای ارضای میل جنسی و عاطفی خود می‌گردد. او تصور می‌کند مشکل از زن اوست و ربطی به او و مشکلاتش ندارد. به همین دلیل به دنبال فرد دیگری برای خوش‌گذرانی و شاد بودن می‌گردد. البته که این تصور اشتباه سرانجام موجبات درخواست طلاق از طرف زن یا مرد را به دنبال دارد.

خیانت زناشویی به خاطر اعتیاد به سکس

دکتر ادی: متخصص در مشاوره ازدواج : دلایل زیادی برای خیانت مرد به زن وجود دارد. یک روندی که در طول 20 سال سابقه در حوزه روانشناسی و مشاوره خانواده شاهدش بودم افزایش تعداد مردانی است که به سکس اعتیاد دارند.

این افراد درواقع از سکس سوءاستفاده می‌کنند تا بدین‌وسیله خود را از پریشانی احساس، که اغلب به خاطر آسیب‌های روحی گذشته و بی‌توجهی‌هایی دوران کودکی بوده رها کنند.

آن‌ها برای جلب اعتماد و احساس رضایت و لذت، تلاش می‌کنند. آن‌ها اغلب احساس حقارت و ضعیف بودن می‌کنند و تقریباً اکثر آن‌ها در برقراری ارتباط عاطفی با دیگران ناتوان هستند.

مردان خیانتکار در مرکز مشاوره یاد می‌گیرند چرا از یک رابطه جنسی سوءاستفاده می‌کنند و چرا به همسر خود خیانت می‌کنند. همچنین با تغییر نگرش خود نسبت به آسیب‌های روانی که درگذشته بر آن‌ها واردشده و آموزش راه‌های صحیح برقراری ارتباط با همسر در یک رابطه سالم، احتمال خیانت به همسر در آن‌ها به‌شدت کاهش می‌یابد.

خیانت مردان به خاطر حس کنجکاوی

دکتر اواسادوسکی، مشاوره خانواده: میل به ماجراجویی و هیجان و کنجکاوی یکی از دلایل خیانت شوهر به زن می‌باشد. درواقع این یک بازی و سرگرمی برای رهایی از زندگی روزمره، آخر هفته‌های کسل‌کننده و عدم ایجاد انگیزه در زندگی می‌باشد. همچنین مردها برای رهایی از فشارهای زندگی، فرار از مسئولیت‌ها و وظایف محول شده به آن‌ها اقدام به برقراری رابطه زناشویی نامشروع با جنس مخالف می‌کنند. این ارتباط می‌تواند به‌صورت دوستی آنلاین و یا حضوری باشد.

دلایل شوهر برای خیانت به همسر 

دکتر دیوید، روانشناس: اول‌ازهمه باید بدانیم که تفاوت بین دلایل خیانت مرد متاهل به همسر خود وجود دارد:
تنوع طلبی، احساس خستگی از زندگی، حس کنجکاوی و ماجراجویی، نداشتن تعهد اخلاقی به ازدواج، کمبود محبت.

دلایل خیانت مرد به همسر خود شامل این موارد است:

  • میل جنسی همسر من پایین است و نمی‌تواند نیاز جنسی من را تأمین کند.
  • ازدواج ما در حال فروپاشی و شکست است.
  • از همسر خود راضی و خوشنود نیستم.
  • همسرم عوض شده و رفتارش مثل گذشته خوب نیست.
  • همسرم اضافه وزن دارد.
  • همسرم خیلی غر می‌زند و مدام می‌خواهد من را تغییر دهد.
  • احساس رضایت از رابطه جنسی و عاطفی با شخص دیگر غیر از همسر.

خیانت به همسر به دلیل عدم رشد و بلوغ فکری

دکتر هیل، روانشناس: مرد ها به‌طورکلی، هزاران دلیل برای خیانت به همسر خود دارند. بر اساس تجربه، متوجه یک نوع از عدم بلوغ عاطفی و روحی در افرادی که به همسر خود خیانت کرده بودند شدم. نبود رشد فکری و عاطفی برای زمان گذاشتن، متعهد بودن به همسر و انرژی گذاشتن برای کار کردن از طریق موضوعات اصلی در روابط زناشویی با همسر خود را اغلب در اولویت این مردان نبوده است.

در عوض، چنین مردانی اغلب به فعالیت‌هایی که هم به خود و هم به همسر و خانواده خویش آسیب می‌رساند، دست می‌زنند که خیانت شوهر یکی از چنین فعالیت‌هاست. پیامدهای دردناکی که اغلب با عواقب بعدی خیانت به همسر همراه است تا هنگام فاش شدن حقیقت در نظر گرفته نمی‌شود. مردان خیانت کار معمولاً یک تمایل آشکاری به بی‌ملاحظه و بی‌فکر نشان دادن خود دارند.

خیانت شوهر به خاطر احساس ناکافی بودن

دکتر دنیل، درمانگر اختلالات جنسی: چرا مردان متاهل به همسر خود خیانت می‌کنند؟ یک احساس گناه از ناکافی بودن در زندگی، مهمترین دلیل برای احساس تمایل خیانت به همسر محسوب می‌شود. وقتی به یک مرد در زندگی مشترک مکرراً این احساس حقارت و بی‌اهمیت بودن در نقش یک مرد القاء شود، آن‌ها به دنبال زنی می‌گردند تا این احساس عزت نفس را به آن‌ها برگرداند.

در حقیقت، مردها به دنبال پر کردن این خلاء عاطفی که همسرشان ایجاد کرده با فرد جدیدی روابط نامشروع برقرار می‌کنند. جستجوی حمایت عاطفی و موردتوجه قرار گرفتن توسط فردی غیر از همسر، دلیل روشنی از خیانت به همسر می‌باشد.

خیانت مردان متاهل به خاطر ناتوانی جنسی همسر

دکتر گرید، مشاور اختلالات جنسی: چه چیزی باید در مورد خیانت مرد به زن خود در نظر گرفته شود؟ هر نشانه‌ای از مشکلات برقراری رابطه جنسی و عشق بازی با همسر می‌تواند یک هشدار باشد. مرد ها به دلیل داشتن اختلالات جنسی خیانت می‌کنند، حال این خیانت آنلاین باشد یا در فضای واقعی.

مرد خیانت کار احتمالاً نمی‌داند چگونه برقراری رابطه عاشقانه و یا رابطه جنسی با همسر خود را درخواست کنند یا حتی اگر درخواست کنند، نمی‌دانند طوری درخواست کنند تا ارتباط عاطفی با همسر خود برقرار کنند. بنابراین چنین مردهایی به دنبال یک رابطه نامشروع می‌گردند تا خواسته و میل جنسی خود را بدان وسیله ارضاء کنند.

منبع: www.goodtherapy.org

برای مشاهده آدرس مرکز مشاوره روانشناشسی کلیک کنید

برای تعیین وقت مشاوره هم اکنون تماس بگیرید: 02144246886