خانه / مشاوره خانواده حضوری / بهبود رابطه بعد از خیانت همسر | بازگشت به زندگی بعد از خیانت مرد
بخشش بعد از خیانت
بخشش همسر بعد از خیانت

بهبود رابطه بعد از خیانت همسر | بازگشت به زندگی بعد از خیانت مرد

بهبود رابطه و بازگشت به زندگی بعد از خیانت همسر یکی از سخت ترین تصمیمات هر فرد در زندگی است. این اتفاق می‌تواند باعث ظاهر شدن عواطف و واکنش‌هایی شود که هیچ‌گاه فکر نمی‌کردید توانایی مقابله با آن را داشته باشید. صحبت‌کردن در مورد رابطه نامشروع برای هر زن و مردی سخت است.

نکته طعنه‌آمیز در مورد موضوع بازگشت به زندگی پس از خیانت همسر این است که زندگی‌های زناشویی آسیب‌پذیر در برابر خیانت اغلب با برقراری ارتباط ضعیف مشخص می‌شوند. اکنون، پس از بحران‌های ناشی از خیانت، زوج‌ها لازم است تا درحالی‌که احساس خشم، ناراحتی، خجالت و پشیمانی را تجربه می‌کنند، در مورد این موضوع با یکدیگر صحبت کنند؛ چنین شرایطی حتی برای ارتباط گرهای مدل نیز چالش‌برانگیز است.

درصورتی‌که همسرتان به شما خیانت کرده است و در مورد خیانت همسرتان مطلع شده‌اید، به‌عنوان یک زوج دو گزینه پیشروی شما است: در کنار هم بمانید یا از هم جدا شوید. اگر تصمیم شما مبنی‌بر در کنار هم ماندن است، این سؤال به وجود می‌آید که چگونه باید در کنار هم زندگی کرد. شما یا باید با پذیرش این موضوع، با خیانت انجام گرفته به زندگی ادامه دهید یا روی پای خود بایستید و دست‌به‌کار شوید.

آمار بهبود رابطه بعد از خیانت همسر

زمانی که از یک رابطه نامشروع همسر خود با خبر می‌شوید، شاید فکر کنید که دوام آوردن این زندگی زناشویی غیرممکن است. اگرچه، خیانت دلیل 20 تا 40 درصد از طلاق‌های صورت‌گرفته در آمریکا است اما نرخ دوام  و بهبود زندگی‌ بعد از خیانت بسیار بالاتر است.

زمانی که مردها خیانت می‌کنند، نرخ بقا 75 درصد است. وقتی زن‌ها خیانت می‌کنند، این نرخ به 65 درصد می‌رسد. دلیل این تفاوت چه می‌تواند باشد؟ یکی از دلایل آن، وابستگی عاطفی کمتر مردها نسبت به کسی است که با او رابطه نامشروع داشته‌اند.

درصورتی‌که شما نیز عواقب ناخوشایند خیانت همسر را تجربه می‌کنید، این آمار و ارقام بیانگر چه چیزی هستند؟

اول این‌که علی‌رغم جاذبه خیانت، زوج‌ها همواره در خاتمه دادن به رابطه نامشروع خود سریع عمل نمی‌کنند. دوم آنکه به طور ضمنی اگر می‌خواهید بدانید که چگونه باید با پس از خیانت با همسر ارتباط برقرار نمایید، پس می‌توانید زندگی زناشویی خود را نجات دهید. شما حتی می‌توانید بر شرایط به وجود آمده فائق بیایید.

افراد بسیار زیادی وجود دارند که تحت تأثیر یک رابطه نامشروع قرار می‌گیرند؛ افرادی که خود رابطه نامشروع داشته‌اند، همسرانی که به آن‌ها خیانت شده است، فرزندان، اعضای خانواده و دوستان و هرکسی دارای مجموعه منحصربه‌فردی از ریسک‌های شخصی و عاطفی ناشی از تصمیمی است که دو نفر گرفته‌اند. (بله، حتی افراد دروغگو و فریب‌کار نیز دارای احساسات عمیق، ریسک‌ها و ترس‌های مرتبط با اعمالشان هستند).

برای بهبود رابطه بعد از خیانت همسر مهارت برقراری ارتباط را یاد بگیرید

یادگرفتن نحوه برقراری ارتباط صحیح با همسر پس از خیانت فقط متعلق به فرد خیانت کار نیست. آن یک مسئولیت متقابل میان زن و مردی است که بر این باورند موجودیتی مهم‌تر از خیانت وجود دارد؛ و نجات دادن این موجودیت یعنی ازدواج، ارزش جنگیدن را دارد.

برقراری رابطه پس از  خیانت زمانی می‌تواند کارآمد باشد که زوج‌ها طاقت بیاورند (مأیوس نشوند) و ارتباط خود را در طول گفتگو با همسر حفظ نمایند. درصورتی‌که به شما خیانت شده است، فکر داشتن احساسی جز خشم نسبت به فردی که نسبت به اعتماد شما سوء استفاده کرده است، می‌تواند مشمئزکننده باشد. حداقل چیزی که می‌شود گفت این است که حفظ رابطه بعد از خیانت همسر چالش‌برانگیز می‌باشد.

چگونه بعد از خیانت با همسر خود رفتار کنیم؟

درصورتی‌که این شما هستید که به همسر خیانت کرده‌اید، ممکن است مانع کاملاً متفاوتی بر سر راه برقراری ارتباط شما وجود داشته باشد. در مجموع، شما با فردی خارج از زندگی زناشویی ارتباط داشته‌اید و اگر رابطه عاطفی با معشوق خود پیدا کرده باشید، شاید نخواهید یا ندانید که چگونه باید از این مخمصه رها شوید. شما ممکن است هم به همسرتان و هم به معشوق خود اهمیت دهید و در مورد انتخاب یکی از این دو نفر سردرگم شوید.

درصورتی‌که تصمیم شما مبنی‌بر نجات زندگی زناشویی است، هیچ انتخاب دیگری به‌غیراز خاتمه دادن به رابطه نامشروع و تعهد کامل در قبال همسرتان پیش روی شما نیست.

بازسازی اعتماد به همسر یک فرایند طولانی و دردناک است که هیچ تضمینی برای آن وجود ندارد. به همین دلیل، لازمه موفقیت در این زمینه، اراده محکم و عزم راسخ شما است.

شاید ترسناک‌ترین بخش بازسازی اعتماد، پاسخ‌دادن به‌صورت کامل و مشتاقانه به تمام پرسش‌های همسرتان است. شما باید عامل التیام برای تمام زخم‌هایی باشید که با خیانت به همسر خود به وجود آورده‌اید. شما باید به خود و همسرتان کمک کنید تا به نقطه‌ای برسید تا بتوانید بدون درد و رنج در مورد رابطه نامشروع خود صحبت کنید.

دانستن نحوه برقراری ارتباط با همسر بعد از خیانت زمانی آسان‌تر خواهد بود که شما احساس همدلی را بدون بحث بپذیرید. شما لازم است تا به دردی که باعثش شده‌اید و تأثیری که آن بر روی زندگی همسرتان گذاشته است، فعالانه گوش دهید. شما باید به همسر خود درحالی‌که همان درد را بارهاوبارها توصیف می‌کند تا معنای جدیدی از “برای همیشه” به وجود آید، گوش دهید.

بدانید که همسرتان می‌خواهد به ابراز ندامت و پشیمانی شما در هر جمله‌ای که به زبان می‌آورید، گوش دهد. شما باید این کار را انجام دهید.

ابراز پشیمانی بعد از خیانت به همسر نباید چاپلوسانه به نظر رسد؛ بلکه باید واقعی باشد. یک معذرت‌خواهی کارآمد نشان می‌دهد که شما درد و رنجی که اعمالتان موجبش شده است را درک می‌کنید. بهترین معذرت‌خواهی شامل بهانه‌تراشی و انداختن ذره‌ای از تقصیرها بر گردن همسرتان نیست؛ اگرچه، ممکن است که همسرتان نیز در عدم خوشبختی در زندگی زناشویی نقش داشته باشد.

چگونه باید با همسر خود پس از یک رابطه نامشروع ارتباط برقرار کنید اگر او به شما خیانت کرده است.

درصورتی‌که همسرتان به شما خیانت کرده است، شما بدون شک تمام احساسات منفی را تجربه می‌کنید. شما ممکن است به‌خاطر پیش‌بینی‌ناپذیر بودن این احساسات، مضطرب و حتی وحشت‌زده شوید. شما ممکن است آن‌قدر عصبانی باشید که نتوانید نکات کلیدی در مورد نحوه برقراری ارتباط با همسر پس از خیانت را دنبال کنید و خالی‌کردن خشم و عصبانیت خود بر سر همسرتان را توجیه نمایید. در کل، او عمیقاً به شما صدمه زده است، آیا این حق شما نیست که به همان اندازه به او صدمه وارد کنید؟

طبیعی است که فکر کنید مسئولیت برقراری ارتباط متعلق به کسی است که خیانت کرده است. انگار که به‌اندازه کافی رنج نبرده‌اید، اکنون مجبور هستید راهی برای برقراری ارتباط با همسر خود پس از یک رابطه نامشروع پیدا کنید. به نظر شما وضعیت به وجود آمده کاملاً ناعادلانه است و برقراری ارتباط نیز قوز بالای قوز شده است.

چالش شما، حفظ آرامش درون و کنترل خشم است. شما سؤالات اکتشافی بسیار زیادی می‌پرسید که پاسخ‌دادن به آن‌ها برای همسرتان دردناک و خجالت‌آور خواهد بود. اگر حالت حمله به خود بگیرید، به‌احتمال‌قوی به صداقت و شفافیتی که می‌خواهید، دست پیدا نخواهید کرد.

به یاد داشته باشید که شما برای بازسازی و بهبود رابطه بعد از خیانت همسر خود تلاش می‌کنید. شما ممکن است در مورد اتفاقی که درگذشته رخ‌داده است، بحث کنید اما در زمان حال ارتباط برقرار می‌کنید؛ و سعی دارید تا شانس خود برای آینده را حفظ نمایید. همان‌طور که با همسر خود صحبت می‌کنید، لازم است تا هدف و مقصود خود را در ذهن نگه دارید که البته گفتنش آسان‌تر از انجام دادنش است.

نحوه برقراری رابطه با همسر بعد از خیانت زمانی موثر خواهد بود که از آن به‌عنوان فرصتی برای توصیف تأثیر این رابطه نامشروع بر روی خودتان استفاده نمایید. در مورد خشم و آسیبی که دیده‌اید، صحبت کنید؛ هرآنچه موجب برانگیختن آن می‌شود، چگونه آن در زندگی و سلامتی‌تان اختلال ایجاد می‌کند، چگونه آن زمینه احساسات و عواطف دیگر را فراهم می‌نماید. در مورد تردیدها و ترس‌هایتان صحبت کنید. تأثیرات منفی که این اتفاق بر کاهش اعتماد به نفس یا احساس بی ارزشی در شما داشته است را بیان کنید.

شما همچنین باید گوش‌دادن فعال را تمرین کنید، همان‌طور که انتظار دارید همسرتان نیز این‌چنین رفتار کند. بله، همسرتان باید مسئولیت کامل انتخاب رابطه نامشروع به‌عنوان روشی برای مواجه با عدم شادکامی زناشویی یا شخصی را برعهده بگیرد. اما ممکن است هر دوی شما در به‌وجودآمدن یک رابطه ناخوشایند نقش داشته‌اید.

برای بازگشت به زندگی بعد از خیانت باید با همسر خود گفتگو کنید

به دلیل آن که ازبین‌رفتن حالات خشم بعد از خیانت همسر زمان زیادی به طول می‌انجامد، یک محدوده زمانی برای صحبت‌کردن در مورد رابطه نامشروع تعیین کنید. مراقب باشید که این موضوع، تمام زندگی شما را تحت‌الشعاع قرار ندهد. بدون توجه به خیانت و فریبکاری همسرتان، هنوز دو روش برای بهبود روابط زناشویی وجود دارد. زمانی شانس شما برای رسیدن به شفافیتی که می‌خواهید و همدلی که بدان نیاز دارید، بیشتر خواهد بود که توهین و تحقیر همسر را در دستور کار قرار ندهید. فضایی را برای پدیدارشدن نکات مثبت در نظر بگیرید.

در نهایت، این موضوع برای هر دوی شما اهمیت دارد که ماهیت سخت و حساس موقعیت پیش‌آمده پس از خیانت همسر را بپذیرید. درصورتی‌که برقراری ارتباط آن‌قدر نامناسب بوده که به رابطه نامشروع منتهی گردیده است، ارتباط برقرار کردن با همسر پس از چنین رخدادی سخت‌تر خواهد شد.

به همین دلیل است که کمک‌گرفتن از تیم درمانگری که در زمینه مشاوره خیانت تخصص دارد، توصیه می‌شود. به‌جای این‌که در این مسیر تاریک و ترسناک به‌تنهایی قدم بردارید، می‌توانید بر مسئولیت خود زیر نظر متخصصان تمرکز نمایید. آن‌ها به شما کمک خواهند کرد تا سؤالات درستی بپرسید، به سؤالات با صداقت و فکر جواب دهید و با هدف برقراری ارتباط مجدد به صحبت‌های همسرتان گوش دهید. آن‌ها همچنین به شما کمک خواهند کرد تا با یک عهد و پیمان جدید دوباره با یکدیگر ارتباط برقرار نمایید.

خیانت همسر ممکن است موجب برانگیختن احساس ناامیدی ، تنهایی در زندگی مشترک یا علایم افسردگی در فرد شود. اما یادگرفتن نحوه برقراری رابطه با همسر  و بازگشت به زندگی بعد از خیانت چیزی نیست که بتوان به‌تنهایی انجام داد.

3 دیدگاه

  1. سلام ببخشید مدتیه با شوهرم دچار مشکل شدم و ازم سرد شده میخوام بدونم چجور میتونم دوباره اعتمادشو به خودم جلب کنم و مث قبل دوباره گرم بشیم.
    مشکل ما به خاطر پسرداییشه که مدتی به من پیام داد البته برادرانه با من حرف زدن بعد شوهرم فهمید و خیلی ناراحت شد جوری که من مجبور شدم بیام خونه پدرم دیگه اصن جوابمو نداد گفت برو طلاق بگیر هرچی براش قسم خوردم که اشتباه میکنی چیزی بین ما نبوده باور نمیکنه و الان ۱۵ روزه که من خونه پدرمم و هرچی باهاش تماس میگیرم ژا پیام میدم جواب نمیده من واقعا زندگیمو دوس دارم شوهرمو دوس دارم نمیخوام از دستش بدم تو این مدت من فقط گریه کردم فقط زجر کشیدم خیلی حالم بده خیلی برام سخته که اینجوری ازم دور شده دارم میمیرم فقط ارزوی مرگمو میکنم دو سه روز پیش به زور جوابمو داد گفتم نمیخوام ازت جدا شم فقط بهم فرصت بده جبران کنم اونجوری که میخوای باشم باور نکرد خواهش میکنم بهم کمک کنین

  2. سلام من خانمی هستم ۲۸ساله ۹ساله ازدواج کردم مشکل نازایی داریم یعنی شوهرم مشکل ضعیفی اسپرم داره در حالت طبیعی بچه دارنمیشیم ولی با میکرواینجش شایدبچه دار بشیم شوهرم خیلی بداخلاقه کلن غرور میزنه همیشه اعصابش خرابه حال نداره کلن خودش میگه اعصاب ندارم حالم خوب نیست قبلن یه جایه دیگه یه خونه دوطبقه داشتیم شوهرم اونو فروخت رفتیم مستجر موندیم از این ماجرای فروختن خونه بابا مامان من خیلی ناراحت شدن مشکل بینمون پیش آمد شوهرم رفت یه جادیگه زمین گرفت خونه درست کردن خلاصه خونه نصفه کاره نه برق داشت نه گاز داشت نه آب اصاص کشی کردم به خونه نصفه کاره از همسایه بقلی آب و برق گاز کشیدم زندگی کرد به ۶ماه نرسیده یه موقعی فهمیدم اون خونه را هم فروخته این دفعه مشکل با خانواده من بیشتر شد بابام امدخونه ما شروع کرد به زدن شوهره من از اون موقع به بعد دیگه اخلاق شوهرم بیشتر شدروزبه روز عقده ی تر شد دوباره زمین گرفت خونه درست کرد رفتیم دکتر با تیه مراحل زیاد الان دوتا جنین فریزشده داریم ولی دوماه پیش من متوجه شدم شوهرم با یه خانم متعلقه که یه بچه هم داشته ازدواج کرده صیغه دایم کرده بوده به یه هفته شوهرم اون خانمه صیغه را فسخ کردن بهم خورده ازدواجشون من یه مردتی از خونه رفتم ولی خودش آمد التماس کردگفت من اشتباه کردانسان جایزول خطاست گفتش میرم پیشه روان پزشک من با این که باکاری که شوهرم کرده بود خیلی دلم شکست ازش ولی زندگی را خیلی دوست دارم وبه خاطره دو تا جنین فریزر شدم برگشتم به زندگیم ولی الان کلن حواسم به اینه که شوهرم با اون خانمه چی کاره کرده چی گفته کجا رفتن و هزاران چیز های دیگر کلن از شوهرم سردشدم اوایل که برگشته بودم به زندگیم اخلاق شوهرم یه کم تغییر کرده بود ولی با گذشت زمان شده همون آدم

  3. سلام خسته نباشیدمن الان چندروزه فهمیدم شوهرم بهم خیانت کرده من اونوبخشیدم چون خیلی دوسش دارم دوتاهم بچه دارم نمیدونم چیکارکنم ولی اون میگه که جدابشیم چیکارکنم رابطمون خوب بشه

دیدگاهتان را بنویسید