خانه / مشاوره ازدواج / دلایل و نشانه های ازدواج اشتباه
ازدواج ناموفق

دلایل و نشانه های ازدواج اشتباه

تجربه ازدواج ناموفق همانند یک کابوس است. همه از یک ازدواج اشتباه و بد هراس دارند. اکثر ازدواج ها با زندگی سرشار از عشق، روزهای عاشقانه، شب‌های پرشور و حرارت، وعده‌های شریک ابدی آغاز می‌شوند. چگونه چنین شروع زیبایی، پایانی زشت و ناپسندی پیدا می‌کند به‌گونه‌ای که مشکلات زوج هیچ‌گاه از بین نمی‌روند و بهبود روابط زن و شوهر حاصل نمی‌شود.
چرا تمام زیبایی‌های ازدواج از بین می‌روند؟ چه اشتباهاتی موجب چنین فاجعه‌ای می‌شود، چه اشتباهاتی به‌حساب نمی‌آیند؟ آیا این به دلیل تغییر طرز فکر شریک زندگی است یا انتظارات غیرواقع گرایانه که منجر به‌تمامی این مشکلات زندگی مشترک می‌شوند؟
حفظ یک ازدواج ماندگار نیازمند فرآیند دوطرفه و همکاری متقابل زوج است. علاوه بر این، شرکای زندگی باید به‌منظور مطمئن شدن از بقا و پایداری ازدواجشان از ویژگی‌های مختلفی برخوردار باشند.
به‌منظور یافتن پاسخ به این سؤالات، لازم است بدانید که یک ازدواج ایده آل و سالم به چه صورت است و چه چیزی موجب از بین رفتن آن می‌شود.
“به ذهن من خطور نکرده بود که ازدواج نیز مانند شغل و حرفه به تلاش و کوشش نیاز دارد. و برخلاف شغل و حرفه، ازدواج نیازمند تلاش متقابل است.” جسیکا ساویچ
مروری بر محتوای این مقاله:

  • هدف از ازدواج چیست؟
  • چه چیزی منجر به یک ازدواج موفق می‌شود؟
  • چرا ازدواج بد می‌شود؟
  • چرا با فرد نامناسبی ازدواج می‌کنیم؟
  • چگونه از ازدواج اشتباه اجتناب نماییم؟
  • چرا ازدواج های بد، معمول و مرسوم هستند؟

تعریف ازدواج چیست؟

به‌طورکلی، ازدواج درک متقابل بین دو نفر از طریق تعهد و وفاداری به یکدیگر به‌منظور داشتن زندگی مشترک موفق در کنار همدیگر است؛ حتی اگر دو نفر از نظر زمانی و مکانی با یکدیگر فاصله داشته باشند.
ازدواج رابطه‌ای است که به شرکای زندگی امکان داشتن صمیمیت جسمی، ذهنی و احساسی را با اجازه هر دو طرف فراهم می‌سازد. ازدواج پیوندی است که به کمک و حمایت از یکدیگر به‌منظور تشکیل خانواده از طریق متعهد بودن و پذیرفتن مسئولیت‌ها منجر می‌شود.
ازدواج همچنین تعهد شرکای زندگی به مراقبت از یکدیگر و احترام گذاشتن به همدیگر است و نوعی مجوز قانونی و اجتماعی برای تشکیل خانواده محسوب می‌شود. ازدواج اتحاد میان دو شخصیت متمایز و مجزا به‌منظور یادگیری از یکدیگر و کمک به رشد همدیگر به‌عنوان یک فرد، والدین و به‌طورکلی انسان است.
آنچه ازدواج را با یک زندگی دو هم‌اتاقی متمایز می‌کند، این است که ازدواج یک قرارداد عمومی از تعهد همراه با امنیت اجتماعی و قانونی است. بااین‌وجود، علی‌رغم نهادینه کردن ازدواج، مشکلاتی وجود دارد که منجر به مشکلات زندگی زناشویی می‌شوند.
منظور ما، اتفاقاتی است که حتی در موفق ترین زندگی های زناشویی نیز رخ می‌دهند نیست بلکه در مورد ازدواج هایی صحبت می‌کنیم که اکثراً شامل لحظات بد هستند و به‌ندرت در آن‌ها نشانه‌هایی از ازدواج های سالم دیده می‌شود. درک یک زندگی زناشویی سالم و موفق باعث می‌شود تا نشانه های ازدواج بد و چگونگی اجتناب از آن‌ها را بهتر درک کنیم.
“هیچ رابطه، مشارکت یا صمیمیتی دوست‌داشتنی‌تر، دوستانه‌تر و فریبنده‌تر از یک زندگی زناشویی خوب نیست.” مارتین لوتر

نشانه های ازدواج اشتباه و غلط

تمام ازدواج ها بد یا اشتباه نیستند. در ادامه، موارد مهم دیگری که موجب سالم نگه‌داشتن زندگی زناشویی می‌شوند و غالباً زندگی های زناشویی ناموفق و بد فاقد آن‌ها هستند را بررسی خواهیم کرد:

  • عشق و علاقه در ازدواج : حیاتی‌ترین و ضروری‌ترین بخش از ازدواج سالم و موفق، عشق است. عشق مانند یک پیوند قوی عمل می‌کند و دلیلی برای با هم بودن به شمار می‌رود؛ عشق نیرویی برای نادیده گرفتن تفاوت‌ها و متحد کردن دو نفر برای القای احساس تمامیت و کمال به فرد متقابل است. عشق در زندگی زناشویی موجب به وجود آمدن شور و اشتیاق می‌شود که همچون سوخت یک موتور برای به اوج رسیدن و موفقیت یک ازدواج ضروری است.
  • دوستی و رفاقت زوج : دوستی بین یک زوج اساس زندگی زناشویی سالم و موفق است. زوج در یک ازدواج بی‌نقص و کامل تنها زن و شوهر نیستند بلکه همسرانی مهربان با روابطی دوستانه و صمیمی محسوب می‌شوند که در دشواری و سهولت در کنار یکدیگر می‌مانند و از هم حمایت می‌کنند. آن‌ها به یکدیگر احترام می‌گذارند و همدیگر را برای آنچه هستند، می‌پذیرند و زمان بیشتری را در کنار هم سپری می‌کنند.
  • برقراری ارتباط صحیح: یک دلیل ضروری دیگر که موجب سالم بودن یک ازدواج می‌شود، برقراری ارتباط صحیح با همسر است. برقراری ارتباط به حل آسان و سریع بسیاری از مشکلات کمک می‌کند و از به وجود آمدن سوءتفاهم در یک رابطه جلوگیری می‌نماید. سوءتفاهم می‌تواند موجب به وجود آمدن آشوب و هیاهو در زندگی زناشویی شود.
  • اعتماد به همسر : اعتماد در کنار عشق دو انتهای یک رشته هستند که موجب ایجاد پیوند میان زن و شوهر در زندگی زناشویی می‌شوند. این باور قدرتمند که طرف مقابل هیچ‌گاه به شما آسیب نمی‌زند یا خیانت نمی‌کند، بسیار آرامش‌بخش و تسکین‌دهنده است. با پاره شدن این رشته به خاطر کارهایی از قبیل خیانت به همسر یا روابط نامشروع، زندگی زناشویی به سمت نابودی پیش می‌رود و در حلقه‌ی شک و تردید گیر می‌افتد. عوامل مزاحم دیگری نیز وجود دارند که موجب از بین رفتن عشق بعد از ازدواج که تنها انتهای باقیمانده این رشته برای نجات از سقوط آزاد است، می‌شوند.

“اگر چیزی با عنوان ازدواج خوب وجود دارد، به این دلیل است که به‌جای عشق شباهت بسیار زیادی با دوستی دارد.” مایکل دی مونتان

دلایل ازدواج اشتباه و بد کدامند؟

ازدواج زمانی تبدیل به یک ازدواج ناموفق می‌شود که مراقبت لازم به‌منظور در نظر گرفتن تمام عوامل یادشده در بخش قبلی که موجب یک زندگی زناشویی موفق و سالم می‌شوند، انجام نگیرد. رایج ترین دلیل شکست یک ازدواج، ناسازگاری است. اگرچه، خشونت، سوء استفاده (بدرفتاری)، پرخاشگری و دعواهای مداوم نیز از دیگر دلایل شکست در ازدواج محسوب می‌شوند. اما گاهی اوقات، دلایلی که موجب نابودی یک زندگی زناشویی می‌شوند، مشخص و معلوم نمی‌باشند.
مشکلاتی که موجب نگرانی زن یا شوهر در مورد همسرش می‌شود، عبارت‌اند از بی‌عاطفگی، عادت‌های آزاردهنده، عیب‌جویی، شکایت کردن، سرزنش کردن، بلند کردن صدا و تکبر و گستاخی. عوامل ناراحت‌کننده‌ی دیگری از قبیل منفی بودن، تهاجمی بودن، غالب بودن، سرد و کینه‌جو بودن، ناآرامی و بی‌قراری، کمال گرایی، بی‌اهمیت و مغرور بودن نیز وجود دارند.
رابطه در یک زندگی زناشویی زمانی دچار مشکل می‌شود که کرختگی، تفاوت در مورد همه‌ی مسائل، عدم توافق دائمی، تنفر شدید از سوی طرف مقابل، امیال و تمایلات ارضا نشده، برخوردهای خودپسندانه و عدم موفقیت در ایجاد تغییر به وجود آید.
این مسائل موجب آسیب زدن به ‌طرف مقابل می‌شوند؛ بر زندگی زناشویی اثر منفی می‌گذارند؛ و درنهایت، منجر به ازدواج ناموفق می‌گردند.
من با این ایده موافقم که افراد می‌توانند در برطرف کردن مشکلات یادشده تلاش کنند و برخی از این مشکلات ممکن است دلایل غیرمنطقی داشته باشند. اما گاهی اوقات انسان‌ها نیز غیرمنطقی عمل می‌کنند.
به‌هیچ‌وجه فهرست کامل و جامعی ازآنچه موجب ازدواج اشتباه می‌شود، وجود ندارد و هر یک از شما می‌توانید نکات بیشتری را به این فهرست اضافه نمایید.
“یک ازدواج موفق نیاز دارد تا زن و شوهر چندین بار عاشق یکدیگر شوند.” میگنون مک لوگلین
“وقتی ازدواج می‌کنید، از خود بپرسید: آیا می‌توانم با این فرد تا دوران پیری به‌خوبی ارتباط برقرار کنم؟ باقی مسائل در ازدواج زودگذر و ناپایدار است.” فردریچ نیتریچ

شاید این مطلب هم برایتان مفید باشد: 6 نکته که از مشاوره ازدواج یاد گرفتم

چرا با فرد نامناسبی ازدواج می‌کنیم؟

اگر با فرد نامناسبی ازدواج کنید، شانس این‌که ازدواج ناموفق داشته باشید، بسیار بالا خواهد بود. آیا این بدان خاطر است که عشق کور است، مردم شریک زندگی اشتباهی را برای خود انتخاب می‌کنند و به همین دلیل ازدواجشان به سمت نابودی می‌رود؟
برخی از افراد مجذوب ظاهر طرف مقابل می‌شوند که اغلب موقتی است. اما پس از ازدواج، وقتی دیگر چنین خصوصیاتی را در همسر خود نمی‌بینند، از تصمیمی که گرفته‌اند، پشیمان می‌شوند.
برخی از افراد، شریک زندگی خود را در وهله‌ی اول بر اساس ویژگی‌های فیزیکی، ظاهر و نیازهای جنسی انتخاب می‌کنند. متأسفانه، آن‌ها متوجه می‌شوند که شخصیت‌های یکدیگر را به‌خوبی درک نکرده‌اند و به این نتیجه می‌رسند که زوج کاملاً نامناسبی هستند و برای گذراندن عمرشان در کنار یکدیگر از توافق خوبی برخوردار نمی‌باشند.
در برخی موارد، این تفاوت در میل جنسی یا اولویت‌هاست که بعدها موجب ایجاد مشکل در زندگی زناشویی می‌شود و حتی بهترین و موفق ترین ازدواج ها را به سمت نابودی می‌کشاند. وقتی تمرکز افراد تنها بر دانش سطحی از یکدیگر باشد و در دیدن خصوصیات درونی شخصیت همدیگر ناتوان باشند، درنهایت با فرد نامناسبی ازدواج خواهند کرد.
“در موضوع ازدواج، عاقل باشید: به شخصیت فرد مقابل بیشتر از پول، به تقوا بیشتر از زیبایی، به عقل بیشتر از بدن توجه کنید و به‌این‌ترتیب، با فردی ازدواج خواهید کرد که همسر، دوست، همراه و نیمه‌ی گمشده‌ی شماست.” ویلیام پن

چگونه از یک ازدواج بد اجتناب نماییم؟

هیچ‌کس برای یک ازدواج ناموفق برنامه‌ریزی نمی‌کند اما گاهی این اتفاق می‌افتد. از بین رفتن یک ازدواج طی فرآیندی تدریجی و آرام صورت می‌گیرد. ازدواج های بد معمولاً با مشکلات و مسائل کوچکی آغاز می‌شوند که یا نادیده گرفته می‌شوند یا در زمان درست به آن‌ها توجهی نمی‌گردد.
درنتیجه، فرد باید مراقب تمام نشانه‌هایی باشد که ازدواج اشتباه باشد.
زندگی زناشویی خود را بدون چون‌وچرا نپذیرید زیرا به‌این‌ترتیب زندگی‌تان پیشرفت نخواهد کرد. ازدواج مانند یک گیاه باغچه است؛ اگر به آن توجه نشود، از بین خواهد رفت. برای این‌که ازدواج به نقطه‌ی مطلوب و موردنظر دست پیدا کند، به محافظت، فداکاری و تلاش مداوم و منظم نیاز دارد.
این موضوع بسیار شبیه به کاری است که شما برای اتومبیل خود انجام می‌دهید. به خاطر خراب شدن اتومبیل در وسط آزادراه این تنها شما هستید که باید سرزنش شوید نه کس دیگری.
افرادی که زندگی زناشویی خود را هرچند وقت یک‌بار مورد ارزیابی و بررسی قرار نمی‌دهند، اغلب از جدی شدن مشکلات و غیرقابل‌ترمیم شدن آسیب واردشده به رابطه میان خود و همسرشان غافلگیر می‌شوند. حتی یک سوراخ کوچک در بدنه کشتی می‌تواند موجب غرق شدن مستحکم‌ترین کشتی‌ها شود.
شاید فکر کنید که زندگی مشترک پیش از ازدواج می‌تواند به هماهنگ‌سازی و درک بهتر کمک کند. برخی از گزارش‌ها درزمینه‌ی مسائل اجتماعی به این نتیجه دست‌یافته‌اند که احتما ازدواج اشتباه و ناسالم در افرادی که زندگی مشترک پیش از ازدواج را تجربه کرده‌اند، بیشتر است. البته، مطمئنم که شما می‌توانید نمونه‌های بسیار زیادی از زندگی افراد مشهور را ذکر کنید که این نظریه را کاملاً نقض می‌کنند.
“احتمالاً قدمت طلاق به همان اندازه‌ی ازدواج است. بااین‌وجود، معتقدم که قدمت ازدواج حتی بیشتر از طلاق است.” ولتر

دلایل ازدواج های بد و اشتباه

یکی از عوامل ازدواج ناموفق این است که امروزه طلاق به یک پدیده معمول و مرسوم تبدیل‌شده است. تعداد موارد طلاق بسیار افزایش ‌یافته است و در تمام طبقات جامعه به‌سرعت در حال گسترش است. بدون شک، ادامه دادن یک ازدواج نامناسب می‌تواند به‌سلامتی فرد آسیب وارد کند و تصمیم به طلاق یکی از بهترین روش‌ها برای خلاصی از این مخمصه به شمار می‌رود. در ادامه، گزارش خبری جالبی ارائه‌شده است که به ارتباط میان سلامتی و زندگی زناشویی نامناسب می‌پردازد.
شاید بسیاری از مردم از افراد مشهوری که زندگی زناشویی خود را ترک کرده و گزینه‌ی طلاق را انتخاب می‌کنند، ازدواج مجدد است که باعث می‌شود زن یا شوهر به‌جای برطرف کردن مشکل قابل‌حل و اصلاح‌پذیر خود، گزینه‌ی طلاق و جدایی را انتخاب نمایند.
آیا این گزینه در ذهن ناخودآگاه ما جای نگرفته است؟ زیرا اگر ذهن بداند گزینه‌ی دیگری وجود دارد، حتماً آن را نیز امتحان خواهد کرد.
طلاق به‌آرامی تبدیل به هنجار شده و در هر نسلی پذیرفته گردیده است چنانچه تعداد رو به افزایش ازدواج های بد و در پی آن طلاق بسیار نگران‌کننده هست. وجود یک راه آسان مانند طلاق برای رهایی از مشکل موجب می‌شود تا فرد در راستای تغییر زندگی، حل مشکلات و نجات زندگی زناشویی خود خالصانه تلاش نکند.
به نظر من زن و شوهر باید خود را با گذشت زمان و بر اساس نیازهای یک رابطه تغییر دهند، آن‌ها لازم است به‌جای تلاش برای تغییر طرف مقابل، خود را با دیگری تطبیق دهند. به‌هرحال، ازدواج ترکیبی از عشق و سازگاری است. اما مردم نمی‌خواهند وقت خود را برای اصلاح و بهبود رابطه زناشویی هدر دهند و گزینه‌ی ساده‌تر یعنی طلاق را انتخاب می‌کنند.
من همچنین معتقدم، کمبود آموزش و اطلاعات درزمینه‌ی ازدواج می‌تواند باعث خیال‌پردازی فرد در مورد زندگی زناشویی شود، به‌گونه‌ای که تصویر متفاوتی از ازدواج در ذهنش شکل می‌گیرد.
وقتی تفاوت بین نسخه ایده آل از ازدواج و واقعیت امر به وجود می‌آید، فرد دل‌شکسته و ناامید می‌شود و متوجه می‌گردد که ازدواجش در حال نابودی است.
آیا فکر می‌کنید که دلیل شکست و عدم موفقیت زندگی های زناشویی، مهارت‌های ضعیف درزمینه‌ی حل مسئله، مهارت‌های میان فردی توسعه‌نیافته یا تکبر و خودپسندی است؟
آیا فکر می‌کنید که می‌توان از ازدواج های نامناسب اجتناب کرد؟ آیا هنوز هم ازدواج های سالم و ایده آل وجود دارند؟ فکر می‌کنید دلیل از بین رفتن زندگی های زناشویی چیست؟ آیا ازدواج کرده‌اید، اگر این‌چنین است، تجربه‌ی شما چگونه بوده است؟ تجربیات و دیدگاه‌های خود را در بخش نظرات با ما به اشتراک بگذارید.

منبع: www.aha-now.com