خانه / مشاوره شغلی / ارتباط صحیح با همکاران در محیط کار

ارتباط صحیح با همکاران در محیط کار

برای ارتباط بهتر در محیط کار نام همه همکاران را بدانید

داشتن یک رابطه ی قوی یک به یک در دفتر کار با کارمندان دیگر، رسیدگی به مشکلات را آسان تر از شایعه پراکنی یا سخن چینی می کند. این کار با دانستن نام کارکنان و مسئولیت های آن ها آغاز می شود. در صورتی که نام یک فرد را فراموش کردید، خجالت نکشید و دوباره اسم او را بپرسید. هیچگاه برای ایجاد روابط عمیق تر در دفتر کار دیر نیست.

برای داشتن روابط کاری بهتر نام همه همکاران را بدانید

وقتی همه چیز سر کار شلوغ می شود، گفتن کلمه بله حتی زمانی که نمی دانید چگونه باید کاری را انجام دهید، بسیار آسان تر خواهد بود. اما درد و سختی کمک خواستن یا شفاف سازی در بلند مدت ارزشش را دارد و می تواند اضطراب و استرس حاصل از مسئولیت ها را کاهش دهد. کمک خواستن همچنین این احساس را به سرپرستان منتقل می کند که شما واقعاً به انجام یک کار خوب اهمیت می دهید.

برای داشتن رابطه خوب در محیط کار از روابط مثلثی اجتناب کنید

بسیاری از محیط های کاری بر اساس سخن چینی در مورد همکاران یا شایعه پراکنی درباره ی دیگران بنا شده اند. اگرچه، سخن چینی و شایعه پراکنی می تواند یک تسکین یا سرگرمی موقتی باشد اما تنها موجب استرس و تنش عصبی می شود. زمانی که محیط کار سرشار از این نوع از منفی گرایی باشد، شما می توانید آن را در همه جای دفتر کار احساس کنید. برقراری ارتباط با فرد دیگر از طریق صحبت کردن در مورد شخص سوم را مثلث سازی می گویند که یک روش ناسالم برای مدیریت اضطراب کار به شمار می رود. نمونه هایی از روابط مثلثی شامل شایعه پراکنی در مورد شخص سوم، انتقاد کردن از یک فرد در غیاب وی و استفاده از آن ها به عنوان یک قربانی می باشند.

اگرچه، شایعه پراکنی و سخن چینی با یک همکار می تواند وسوسه انگیز باشد اما سعی کنید تا این موضوع بین شما و کسی که با او اختلاف نظر دارید، باقی بماند. اگرچه این کار در ابتدا دشوار به نظر می رسد اما شما می توانید اضطراب خود را از طریق نزدیک شدن به فرد و بیان حقایق یک موقعیت کاهش دهید. به آن ها بگویید که به دنبال راه حل هستید و انگیزه کافی در محیط کار برای ایجاد یک محیط صادقانه را دارید. در صورتی که کارفرما یا سرپرست هستید، در نظر بگیرید چگونه می توانید کارمندان خود را به حل اختلافاتشان تشویق کنید و در صورت مشکل داشتن با رهبری شما، چگونه می توانند این موضوع را با شما در میان بگذارند.

برای داشتن یک رابطه خوب در محیط کار ضرب الاجل های صادقانه تعیین کنید

گاهی اوقات، افراد مضطرب با ضرب الاجل ها و جداول زمانی که می دانند نمی توانند از پس آن ها برآیند، موافقت می کنند. اغلب، صادق بودن پیش از شروع کار بهتر از عذرخواهی پس از آن است. هر ضرب الاجلی قابل مذاکره نیست اما اگر بتوانید پیش از شروع کار صادق باشید و با سرعت قابل مدیریتی کار کنید، اضطراب شما کمتر خواهد شد. و در صورتی که کار خود را زودتر از موعد تحویل به پایان برسانید، ارزش کارتان بیشتر خواهد شد.

برای داشتن روابط کاری خوب بدون جانبداری صحبت کنید

یاد گرفتن نحوه ی استفاده از زبان بدون جانبداری و آرامش بخش در دفتر می تواند موجب کاهش اضطراب تمامی کارکنان در محیط کار شود. عدم موافقت ها و اختلاف نظرها زمانی که با جمله ی «من فکر می کنم که …» آغاز شوند و با جمله ی «نظر شما چیست؟» به پایان برسند،، بیشتر قابل مدیریت می باشند. این امر موجب می شود تا آن ها احساس کنند که نظراتشان اهمیت دارند و باعث می گردد که بهتر به صحبت های شما گوش دهند. سوالاتی از قبیل «هر یک از ما برای حل این مشکل چه کاری می توانیم انجام دهیم؟» یا «چگونه می توانیم از بروز این مشکل در آینده جلوگیری کنیم؟» نیز برای حل مشکل عالی هستند.

با همکارات ارتباط برقرار کنید

این غریزه ی انسانی است که فرد ارتباط خود را با کسانی که موجب مزاحمت می شوند، قطع کند و محیط کار نیز مستثنی نیست. ممکن است دست از پاسخ دادن به ایمیل هایی که نمی دانید چگونه باید به آن ها پاسخ دهید، بردارید و یا شاید هم از رفتن به اتاق استراحت پس از اختلاف نظر با یک همکار زورگو اجتناب نمایید. شاید سعی کنید از سوالات رئیس خود طفره بروید. مشکل اجتناب کردن این است که آن یک راه حل کاملاً موقتی است. این احساسات در هم ریخته یا علائم دیگر اضطراب کاری تنها زمانی بدتر می شوند که شما از فاصله گرفتن به عنوان روشی برای مدیریت عدم توافق، سردرگمی یا احساسات مشکل ساز دیگر استفاده می کنید.

برای قوی تر کردن توانایی برقراری ارتباط خود با دیگران باید بیشتر بر روی آن کار کنید. هر چه بیشتر از برقراری ارتباط برای حل مشکلات استفاده نمایید، این کار با گذشت زمان کمتر اضطراب آور خواهد بود. رهبران بزرگ دارای توانایی حفظ ارتباط خود با افرادی هستند که دیدگاه ها یا سبک های متفاوتی از کار دارند. برقراری ارتباط نیز می تواند به شما در بهبود نه گفتن به مسئولیت های اضافی که باعث استثمار یا کاهش بهره وری شما سر کار می شود، کمک کند.

برای ایجاد رابطه کاری موثر،بد دیگران را نخواهید (دیگران را زمین نزنید)

گاهی اوقات، درام و هیجان در محیط کار می تواند سرگرم کننده باشد اما نهایتاً موجب پر استرس شدن محیط کار و کاهش دلگرمی می شود. سعی کنید موضوع بحث را هنگامی که دیگران حرف های بدی در مورد همکاران یا رئیستان می زنند، تغییر دهید و یا دلیلی برای ترک اتاق پیدا کنید. پاسخ پیام ها یا ایمیل هایی که برای زمین زدن دیگران ارسال می شوند را ندهید.

برای بهبود رابطه خوب کاری مکالمات حضوری داشته باشید

کشف عواطف و مقصود دیگران به صورت الکترونیکی می تواند به شدت دشوار باشد. بیشتر اضطراب محل کار به خاطر برداشت اشتباه از ایمیل ها یا انتظار برای شنیدن خبری راجع به یک موضوع سخت است. در صورتی که موضوعی موجب اضطراب شما می شود، نترسید و تلفنی یا حضوری جهت شفاف سازی مسائل با طرف مقابل صحبت کنید.

برای تقویت روابط در محیط کار بر روی حقایق تمرکز کنید

زمانی که احساس می کنید بار زیادی بر دوش شما افتاده است، شما را دست کم می گیرند و یا قدردان کارهایتان نیستند، ذهن و احساساتتان به روش های مختلفی درگیر می شوند. بهترین روش برای کاهش اضطراب، کنترل مکالمه و موضوع بحث است. سعی کنید آن چه که به طور خاص موجب اضطراب شما می شود را به زبان آورید و نظر دیگران را راجع به این موضوع بپرسید. سپس، بگویید که چگونه می خواهید این اختلاف نظر خاص برطرف گردد. بر حقایق موقعیت پیش آمده تمرکز نمایید و حواستان را جمع کنید. این احتمالاً بهترین زمان برای بازگو کردن شکایات گذشته نیست، حتی اگر این شکایات به نظر مرتبط می رسند.

مطرح کردن مجموعه ای از شکایات هنگامی که احساس منفعل بودن می کنید، وسوسه انگیز است اما کاهش اضطراب به معنای برنده شدن نیست بلکه به دلیل برطرف کردن مشکل است. سعی کنید از گزافه گویی های احساسی شدیدی که از کلماتی نظیر «همیشه» یا «هرگز» استفاده می کنند، اجتناب نمایید. جمله ی خود را با «من» شروع کنید زیرا «تو» به نظر بیش از اندازه تهمت آمیز می رسد. در صورتی که در رابطه با عکس العمل متغیر همکار خود نگران هستید، پس از یک میانجی، معمولاً نماینده ی منابع انسانی، برای پیوستن به مکالمه استفاده نمایید.

برای داشتن روابط عالی با همکاران به منابع دسترسی پیدا کنید

بسیاری از محیط های کاری، برنامه های مشاوره ای را از طریق برنامه های کمک به کارمندان (EAPها) ارائه می دهند یا می توانند از طریق معرفی شما به منابع سلامت روان به شما در خصوص مدیریت و کنترل اضطراب کمک کنند. اگرچه، صحبت کردن در مورد اضطراب ممکن است ترسناک به نظر رسد اما زمانی که مسئولیت سلامتی خود را بر عهده می گیرید، شما به عنوان یک الگو برای دیگران در محیط کار شناخته می شوید.

وقتی که روابط مستحکم بیشتری ایجاد می کنید، توانایی برقراری ارتباط خود را بهبود می دهید و کمک می گیرید، کل دفتر از این موضوع سود می برند. اضطراب همیشه تا حدی در زندگی روزانه وجود دارد اما نباید در انجام کار به بهترین شکل ممکن و لذت بردن از شغلتان اختلال ایجاد نماید. به یاد داشته باشید که اگرچه اضطراب یک حس ناخوشایند است اما می توان به آن به عنوان فرصتی برای رشد و پیشرفت کاری نگاه کرد. هر چه بیشتر با اضطراب در محیط کار مواجه شوید و از آن فرار یا شکایت نکنید، عامل استرس زا برای این که شما را از پای درآورد باید شدیدتر باشد.

دیدگاهتان را بنویسید