خانه / مشاوره فردی / چرا فکر میکنم زشتم؟ احساس زشت بودن
احساس زشت بودن
چرا فکر میکنم زشتم؟ احساس زشت بودن

چرا فکر میکنم زشتم؟ احساس زشت بودن

احساس خوبی در مورد ظاهرم ندارم

نداشتن احساس خوب در مورد قیافه یا اندام خود می تواند مشکل رایجی باشد که بسیاری از افراد با آن دست و پنجه نرم می کنند. البته، چیزی به عنوان بدن بی عیب و نقص (کامل) وجود ندارد. همگی ما می دانیم که ساختار فیزیکی بدن در شکل ها و اندازه های مختلف است. و مهم تر از همه، بدنی که برای یک فرد ایده آل به نظر می رسد، به طور قابل توجهی از بدن ایده آل فرد دیگری تفاوت دارد. این موضوع در فرهنگ های مختلف نیز متفاوت است.

واقعیت این است که اکثر ما، صرف نظر از نوع بدنی که داریم، برخی از چیزها در بدنمان را دوست داریم و از برخی دیگر متنفر هستیم. اما چه می شود که احساس خوب نداشتن در مورد بدن با زندگی روزانه ی هر فرد تداخل پیدا می کند؟ زمانی که این احساس مانع شما در انجام کارها یا رفتن به جاهای مختلف می شود، احساس شادیتان کاهش می یابد و رویاهایتان به تعویق می افتند، اقدام کردن امری ضروری است.

نداشتن احساس خوب به درون نگاه کنید

اگر حس می کنید که قوی و سالم هستید، پس بدنتان به اندازه ی کافی خوب است. اما داشتن حس جذاب بودن، موضوع کاملاً متفاوتی است. مسئله این است که بدانید جذاب بودن واقعاً چه معنایی دارد. جذاب بودن به معنای برآورده کردن ایده آل جامعه نیست. چیزی که واقعاً جذاب است، اصیل و خود واقعی خود بودن است. این بدان معنی است که موها، آرایش و لباس هایتان را طوری انتخاب کنید که به شما احساس شادی و اعتماد به نفس بدهند. این بدان معنی است که خودتان باشید؛ بدون این که نیاز به تایید دیگران داشته باشید. رسیدن به این جایگاه، صرف نظر از ظاهری که دارید، خوشبختی واقعی را نصیب شما خواهد کرد.

اگرچه، مطلوبیت به نوعی به نگرش های فیزیکی بستگی دارد اما این بخش از وجود شما جدا از شخصیت و اعتماد به نفس، بی معنا خواهد بود. آن زمانی رخ می دهد که منفی نگری و کمبود اعتماد به نفس که ریشه ی عدم امنیت است، به وجود می آید. به منظور مبارزه با احساس «من به اندازه ی کافی خوب نیست»، ابتدا به گذشته ی خود نگاه کنید و ببینید که این احساسات چه زمانی آغاز شدند.

آیا از همان سنین کودکی از ظاهر خود متنفر بوده اید؟ آیا به عنوان یک کودک، اضافه وزن یا کسری وزن داشته اید؟ آیا به خاطر دندان های کج، پاهای بلند یا گوش های بزرگ مورد آزار و اذیت سایر بچه ها قرار گرفته اید؟ یا شاید هم در دوران سخت طلاق یا بعد از تشخیص بیماری افسردگی دچار اضافه وزن شده اید؟ احتمالات برای داشتن حس بد در مورد بدنتان بی شمار هستند اما مشخص کردن دلایل اصلی بسیار اهمیت دارند. یک متخصص آموزش دیده می تواند هنگام تلاش برای مشخص کردن دلایل اصلی مشکلات مربوط به داشت حس بد نسبت به بدنتان، کمک عالی به شمار رود. او می تواند به شما در نگاه کردن به درون خود و نه تنها تعیین مشکلات اصلی بلکه راه های برطرف کردن آن ها نیز کمک کند.

بر روی نکات مثبت تاکید کنید

به جای تلاش برای تبدیل بدن خود به چیزی  که نیست، نگاهی به چیزی که واقعاً هست، بیندازید. به جای تمرکز کردن بر افکاری مانند «من از شکم خود متنفر هستم»، در مورد چیزهایی که در بدن خود دوست دارید، فکر کنید و فهرستی از آن ها تهیه نمایید. احتمالاً چیزی شبیه به این خواهد شد:

 • من چشمان سبز رنگم را دوست دارم چون منحصر به فرد هستند.
 • چال گونه عمیقم باعث شده است تا لبخندم مشهود باشد.
 • بینی من شبیه به بینی مادربزرگم است و من از این بابت خوشحال هستم.
 • پاهای زیبایم یکی از قسمت های مورد علاقه ام به شمار می روند.

با تاکید کردن بر نکات مثبت، شما قدرت افکار منفی را می گیرید و می توانید رابطه ی سالم تری با بدن خود برقرار نمایید.

مطالب مرتبط: مبارزه با افکار منفی

درک کنید که این یک رقابت یا مسابقه نیست

مورد دیگری که ما را محدود به افکار منفی در مورد بدنمان می کند، تمایل به مقایسه ی خود با دیگران است. رسانه، تصاویر فتوشاژ شده ی مجله ها، جراحی پلاستیک و غیره می توانند عدم امنیت جدی در فرد ایجاد کنند. اما زمانی که متوجه شویم و بپذیریم که بدنمان به همین صورت هم عالی است و نیازی به تغییر یا مقایسه ی خود با دیگران وجود ندارد، کار واقعی شروع می شود.

کارهایی که می توانیم انجام دید، به شرح زیر هستند:

 • امتناع از نگاه قیاسی به زنان یا مردان دیگر
 • به خاطر سپردن این که زیبا بودن همیشه به معنی سالم بودن نیست.
 • تبلیغات را باور نکنید – بدنتان ایده آل است و مجبور نیستید تغییرش دهید مگر آن که خود واقعاً این را بخواهید.
 • زنان دیگر را برای دستاوردهایشان تشویق کنید اما آرزو نکنید مثل آن ها باشید.
 • مراقبت از خود، کلیدی است.

شما زمانی می توانید حس بهتری نسبت به بدن خود پیدا کنید که رفتارتان با آن بهتر شود. در اینجا، یک روش برای انجام این کار آورده شده است. به جایی هدف قرار دادن یک وزن خاص یا تغییر در ظاهر، مراقبت از خود را هدف قرار دهید. این ممکن است برایتان یک مفهوم ناآشنا به نظر برسد زیرا فرهنگ آمریکایی ها در زمینه ی وزن تنها در مورد عدد روی ترازو یا سایز نوشته شده روی برچسب لباس هاست.

مطالب مرتبط: چگونه خود را دوست داشته باشیم

در ادامه، چندین کاری که برای داشتن رفتار بهتر با بدنتان می توانید انجام دهید، آورده شده است:

در صورتی که غذاهای ناسالمی می خورید، اکنون زمان آن رسیده که این عادت های غذایی را یکبار برای همیشه تغییر دهید. خوردن غذاهای سالم تر باعث داشتن احساس بهتر می شود و اعتماد به نفستان را افزایش می دهد. یک روش برای انجام این کار از طریق برقراری تعادل در درشت مغذی هایی است که می خورید. این به معنی مصرف کربوهیدرات، پردتئین و چربی به اندازه ی کافی است. بدن شما برای عملکرد درست به تمامی این مواد نیاز دارد.

به مقدار کافی کالری مصرف کنید. گاهی اوقات، فکر می کنیم که خوردن کالری کمتر، بهترین روش برای کاهش وزن محسوب می شود. اما مقدار درست لزوماً به معنی محدود کردن مصرف کالری نیست. این موضوع اهمیت دارد که میزان مصرف کالری بدن نه خیلی زیاد و نه خیلی کم باشد. شما می توانید برآوردی از تعداد کالری هایی که برای داشتن وزن سالم نیاز دارید را به دست آورید.

روش دیگر برای بهبود تصویر بدن، شرکت در نوعی ورزش کاردیو مقاومتی به صورت روزانه یا در اکثر روزهای هفته است. پیاده روی، ساده ترین ورزش است و اگر به صورت منظم انجام شود، می تواند تفاوت قابل توجهی در سلامت بدنتان ایجاد کند. نیازی به گفتن ندارد که پیاده روی باعث می شود که احساس بهتری پیدا کنید. اگر نمی توانید پیاده روی کنید، رقصیدن (حتی وقتی روی صندلی نشسته اید) یا ورزش های سبک می توانند گزینه های دیگری برای بهبود استقامت، ظاهر و همچنین احساسی که راجع به بدنتان دارید، به شمار روند.

به اندازه ی کافی بخوابید. این یکی از مهم ترین چیزهایی است که می توانید برای سلامتی خود انجام دهید اما اغلب نادیده گرفته می شود. اگر تا دیروقت بیدار بمانید، بیشتر تمایل به خوردن غذاهای ناسالم پیدا می کنید و انرژی کافی برای روز بعد را نخواهید داشت.

علاوه بر این، فراموش نکنید که تمرکز کردن بر روی هدف نهایی (داشتن بدن بهتر) و نه قدم هایی که در جهت رسیدن به این هدف بر می دارید، اشتباه است. در عوض، باید هدف خود را بر روی اقدامات سالم متمرکز کنید، نه نتایج آن ها. دانستن این که مواد مغذی و ورزشی که بدنتان بدان نیاز دارد را تامین می کنید، به شما در درک این موضوع کمک می نماید که در جهت رسیدن به بهترین حالت از بدن خود در تلاش هستید. و این باعث می شود تا احساس فوق العاده ای در مورد خود و کارهای شگفت انگیزی که بدنتان وقتی از آن مراقبت کنید، قادر با انجامشان خواهد بود، پیدا کنید.

پذیرش بدن با سایت مشاوره باما

تحقیقات اخیر نشان داده اند که مشاوره ی آنلاین می تواند یک ابزار موثر برای افرادی به شمار رود که با اختلالات خوردن دست و پنجه نرم می کنند. محققان در یک مطالعه، تاثیر درمان آنلاین بر روی افرادی که عدم رضایت از بدن خود داشتند را مورد بررسی قرار دادند. آن ها به این نتیجه دست یافتند که مداخله های آنلاین می توانند چنین احساسات منفی را کاهش دهند و در کنار آن، علائم افسردگی و اختلال خوردن را نیز بهبود بخشند. محققان نشان داده اند که درمان آنلاین، مشکلات مربوط به دسترسی جغرافیایی به درمان را از بین می برد؛ این نتیجه ای است که در بسیاری از مطالعات مشابه بر روی اثربخشی مشاوره ی آنلاین نیز به دست آمد. درمان آنلاین بیشتر از دیگر انواع سنتی مشاوره در دسترس است چراکه دسترسی از راه دور به منابع را فراهم می سازد و اغلب مقرون به صرفه تر است و می توان از آن به عنوان یک روش شخصی برای درمان بسیاری از مشکلات سلامت روان استفاده کرد.

اگر برای ملاقات حضوری و صحبت کردن در مورد مشکلات خود احساس راحتی نمی کنید، درمان آنلاین می تواند یک گزینه ی شخصی تر و محتاطانه تر به شمار رود. با سایت مشاوره باما، می توانید از خانه ی آرام و راحت خود در جلسات درمان شرکت کنید، بدون این که نیاز به حضور در مطب یا صحبت کردن در مورد درمان با کسی جز مشاور باشد. علاوه بر این، اگر بخواهید، می توانید به طور کاملاً ناشناس در جلسات درمان آنلاین شرکت کنید. کافی است یک نام مستعار در زمان ثبت نام انتخاب کنید و اطلاعات تماس شما کاملاً محرمانه باقی خواهند ماند. متخصصان سلامت روان در سایت مشاوره باما به هزاران نفر در زمینه ی احساسات پیچیده ی مرتبط با عدم رضایت از بدن کمک کرده اند. در ادامه، برخی از نظرات در مورد مشاوران سایت مشاوره باما از سوی افرادی که مشکلات مشابهی داشته اند، آورده شده است:

نظرات در مورد مشاوران

«جنیفر ساچ به من در جهت بهبود عادت هایم، هم روانی و هم جسمی، کمک کرده است. جلسات درمان او آنقدر راحت هستند که به من این اجازه را می دهند تا چیزهایی که نمی توانم حضوری بیان کنم را بگویم. ممنون جنیفر»

«دکتر بگز به من کمک کرده است تا منطقی باشم و بسیاری از مشکلات مربوط به اضطراب و اختلال خوردن مرا برطرف کرده است. او قطعاً کسی است که به آنچه برای کمک نیاز دارید، گوش می دهد و هیچ فشاری به شما وارد نمی کند. بهترین مشاور»

نتیجه گیری

زیبایی واقعی – زیبایی واقعی چیست – اعتماد به نفس و شادی است. مراقب مشکلات مربوط به تصویر بدنتان که تاثیر منفی بر کیفیت زندگیتان گذاشته است، باشید. در صورتی که کمبود اعتماد به نفس در تواناییتان برای سرکار رفتن، ارتباط برقرار کردن با نزدیکان یا مشارکت در فعالیت های خانوادگی یا دوستانه اختلال ایجاد کرده است، شاید بهتر باشد در اینباره با یک متخصص صحبت کنید. به یاد داشته باشید که تنها شما توانایی تغییر زندگیتان را دارید.

از زشت بودن خسته شدم

سلام وققتون بخیر من پسرم 18 سالمه و تجربی خوندم .الان یک ساله که میخوام یه رشته انتخاب کنم اما هنوز نتونستم هربار یه رشته انتخاب میکنم ولی بعد از چند وقت ازش منصرف میشم به نظرتون چکار کنم؟ مشکل دیگه ای که دارم اینه که احساس زشت بودن دارم و هرکاری میکنم نمیتونم این احساس کنترل کنم مثلا اگر دو نفر تو خیابون با برخود به من بخندن میگم اینا دارن منو مسخره میکنن البته دو ساله که هرجا میرم ماسک میزنم تا چهرم خیلی مشخص نباشه .ممنون

پاسخ مشاور احساس زشتی در نوجوانی

در مورد مسئله اولی که مطرح کردید یعنی سردرگمی در مورد انتخاب رشته دانشگاهی من به شما توصیه میکنم که به متخصص مشاوره تحصیلی مراجعه کنید. خیلی از اوقات ما به علایق خودمون آگاهی دقیق نداریم یا شاید اطلاعات کافی ای در مورد رشته هایی که وجود دارند نداریم. شما علاوه بر اینکه میتونید اطلاعات خودتون رو در مورد رشته های موجود و بازار کاری هر کدام از رشته ها ارتقا بدید میتونید با مراجعه به مشاور تحصیلی و انجام آزمون های مختلف مثل تیپ های شغلی و… از علایق خودتون بیشتر و به طور دقیق تری آگاه بشید. رشته دانشگاهی ما باید ترکیب مناسبی از بازار کار مناسب، علایق و توانایی های ما باشه. بنابراین انتخاب رشته صحیح به تنهایی ممکنه برای بعضی از افراد کار دشواری باشه که در چنین مواقعی حضور یک مشاور تحصیلی میتونه بسیار کمک کننده باشه.
در مورد مسئله دومی که مطرح فرمودید شما باید به تقویت احساس عزت نفس در درون خودتون بپردازید. عزت نفس به معنای قبول این نکته هستش که شما به عنوان یک انسان ارزشمند هستید و خودتون رو دوست دارید. وقتی که احساس دوست داشتن خود رو تقویت کنید بسیاری از حس های بد شما از بین خواهد رفت و در بسیاری از مسائل روزانه احساس کمبود عزت نفس نخواهید کرد. برای تقویت عزت نفس و افزایش خودباوری تمرین های مختلفی وجود داره که به راحتی میتونید اون ها رو در اینترنت تحت عنوان تمرین های تقویت عزت نفس جست و جو کنید. علاوه بر این من چند مورد از تمرین ها رو برای مثال در ادامه خدمتتون ارائه میکنم:
۱.تمرین آینه: سعی کنید هنگامی که شرایطش فراهم بود به جلوی آینه برید و به صورت عریان به خودتون و بدنتون نگاه کنید. به تمام جزییاتی که دوستشون دارید و ندارید و یا تا به حال موجب خجالتتون میشده دقت کنید. سعی نکنید که قسمتی از بدنتون رو نادیده بگیرید. انجام این تمرین به مرور موجب پذیرش بیشتر شما نسبت به بدنتون میشه.
۲.گفت و گو با خود: شما میتونید گاهی در جایی که یک آینه وجود داره با خودتون وارد گفت و گو بشید‌. شما در نقش خودتون و شمایی که در آینه وجود داره در نقش یک فردی که نسبت بهش حرف های ناگفته دارید‌. حتی اون فرد در آینه هم میتونه باز خود شما باشه‌. سعی کنید هر حرفی رو که نتونستید به زبون بیارید رو بیان کنید. با انجام اینکار علاوه بر اینکه احساس تخلیه روانی میکنید اعتماد به نفس این رو هم پیدا می کنید که در جمع ها بیشتر صحبت کنید.
تمرین های خیلی بیشتری برای تقویت عزت نفس وجود داره که میتونید اون ها رو از منابع مختلف پیدا کنید. بعد از اینکه مدتی با خودتون این تمرین ها رو انجام دادید میتونید اون ها رو در شرایط سخت تری مثلا در تعامل با دیگران امتحان کنید. با چنین کارهایی شما هم عزت نفس و هم اعتماد به نفس رو در خودتون تقویت خواهید کرد‌. فراموش نکنید که تا خودمون خودمون رو دوست نداشته باشیم از دیگران هم نمیشه انتظار داشت که نظر مثبتی نسبت به ما داشته باشند چرا که رفتارهای ما هم نسبت به اون ها متفاوت خواهد بود.
در تمامی مراحل زندگی موفق و پیروز باشید.
کوشا کوچک آملی
کارشناس مشاوره باما

همیشه فکر می کنم زشتم

من همیشه فکر میکنم که کسی من رو دوست نداره. همش فکر میکنم زشت هستم و در آینده هیچ زنی با من ازدواج نمیکنه. ۱۷ سالمه ….  همچین فکری رو میکنم که زشتم ….هر چه آینه و تو عکس خودمو میبینم معذب میشم ….رفیقامو میبینم همش خوشتیپن …ولی من احساس میکنم که زشتم …تو عکس که خودمو میبینم همش میگم چرا خدا زشت خلقم کرده ….بینی من تو عکس جوری که میبینم خیلی بزرگه تو چشمم. من اینا رو قبول نداشتم ….ولی وقتی که تو روبیکا با یه دختر مجازی دوست شدیم …عکس واسه هم دیگه فرستادیم …او رو در رو به من گفت که خیلی زشتی …. از اون موقع از خودم حتی حالم بهم خورد و هر دقیقه خودمو سرزنش میکردم

پاسخ مشاور به پرسش احساس می کنم زشتم

بنظر میرسه که شما تجربه ناخوشایندی در گذشته داشتید که تاثیرات مخربی بر روی عزت نفس و اعتماد به نفس شما گذاشته. عزت نفس به معنای احساس ارزشمندی و علاقه ای هستش که ما نسبت به خودمون داریم و اعتماد به نفس به این معنا هست که ما خودمون رو قادر به انجام کار مشخصی بدونیم.

در مرحله اول شما باید تلاش کنید که احساس عزت نفس رو در خودتون پرورش بدید و سپس اون رو تقویت کنید‌. به موازات تقویت عزت نفس، احساس اعتماد به نفس هم در شما تقویت خواهد شد.
برای تقویت عزت نفس تمرین ها و راهکارهای مختلفی وجود داره اما پیش از اون شما باید به این باور برسید که گفته های فردی که در گذشته باهاشون در ارتباط بودید نمیتونه درست باشه. همه ما در زندگی گاهی قربانی قربانیان دیگه‌ای میشیم. این حرفم به این معناست که برای مثال اگر اون فرد قضاوتی در مورد ظاهر شما انجام داده به احتمال بسیار زیاد خودش هم به دفعات مورد قضاوت های منفی دیگران قرار گرفته. شما لازمه باور کنید که اون شخص خودش هم یک قربانی بوده چرا که همه آدم ها خاص هستند و نمیشه به طور مطلق گفت که چه کسی از شخص دیگه ای زیباتر هستش. همینطور در روانشناسی هم گفته شده که مفهوم زیبایی در ذهن هر شخص متفاوت هستش به همین دلیل ما چیزی به اسم زشت و یا زیبای مطلق نداریم. بنابراین طبق این دیدگاه شما باید به این باور برسید که دلیل قانع کننده‌ ای برای سرزنش خودتون وجود نداره چون قطعا زیبا هستید. نظر یک شخص که احتمالا خودش قربانی بوده نمیتونه معیار مناسبی برای تغییر نظرتون در مورد خودتون باشه.
من در ادامه تمرین هایی رو برای تقویت عزت نفس خدمتتون ارائه میکنم:
۱.تمرین آینه: سعی کنید هنگامی که شرایطش فراهم بود به جلوی آینه برید و به صورت عریان به خودتون و بدنتون نگاه کنید. به تمام جزییاتی که دوستشون دارید و ندارید و یا تا به حال موجب خجالتتون میشده دقت کنید. سعی نکنید که قسمتی از بدنتون رو نادیده بگیرید. انجام این تمرین به مرور موجب پذیرش بیشتر شما نسبت به بدنتون میشه.
۲.گفت و گو با خود: شما میتونید گاهی در جایی که یک آینه وجود داره با خودتون وارد گفت و گو بشید‌. شما در نقش خودتون و شمایی که در آینه وجود داره در نقش یک فردی که نسبت بهش حرف های ناگفته دارید‌. حتی اون فرد در آینه هم میتونه باز خود شما باشه‌. سعی کنید هر حرفی رو که نتونستید به زبون بیارید رو بیان کنید. با انجام اینکار علاوه بر اینکه احساس تخلیه روانی میکنید اعتماد به نفس این رو هم پیدا می کنید که در جمع ها بیشتر صحبت کنید.
تمرین های خیلی بیشتری برای تقویت عزت نفس وجود داره که میتونید اون ها رو از منابع مختلف پیدا کنید و یا در اینترنت تحت عنوان تمرین های تقویت عزت نفس جست و جو کنید. بعد از اینکه مدتی با خودتون این تمرین ها رو انجام دادید میتونید اون ها رو در شرایط سخت تری مثلا در تعامل با دیگران امتحان کنید. با چنین کارهایی شما هم عزت نفس و هم اعتماد به نفس رو در خودتون تقویت خواهید کرد‌. فراموش نکنید که تا خودمون خودمون رو دوست نداشته باشیم از دیگران هم نمیشه انتظار داشت که نظر مثبتی نسبت به ما داشته باشند چرا که رفتارهای ما هم نسبت به اون ها متفاوت خواهد بود.
در تمامی مراحل زندگی موفق و پیروز باشید.

کوشا کوچک آملی
کارشناس مشاوره باما

منبع:www.betterhelp.com

3 دیدگاه

 1. من خیلی کمبود اعتماد بنفس دارم. بخاطر اینکه همیشه حس میکنم دوستام بدن روفرم تر و قیافه ی خوشکلتری نسبت به من دارن، هیچوقت باهاشون نمیرم بیرون. میشه کمکم کنید؟ نمیتونم پولی بابتش بدم..

 2. من احساس میکنم زشت هستم و هرکس که پیش من هست این حس را به من منتقل میکنه من خواستگار نداشتم تا حالا. و هیچ کس به من درخواست دوستی نداده هیچ کس به من محل نمی زاره وقتی میرم پیش دوستام یکیش بهم میگه سبزه ای یکیش میگه لاغری یکیش میگه زشتی و همه افراد مامان بابا داداش دارن این حس به من میدن چطور باید تغییر کنم؟ چطور سفید چاق قشنگ بشم من 15 ساله هستم ولی کسی من را درک نمی کنه خستم و امیدی به زندگی ندارم

 3. ۱۷ سالمه دخترم مشکل من این است که هیچ پسری بهم توجه نمی کنه و تا حالا خاستگار نداشتم خیلی از این موضوع ناراحت هستم و فکر می کنم قیافه ام زشته یا قدم کوتا نمیدونم چطور و دوست دارم یاد بگیرم چطور باید جلب تو جه کنم

دیدگاهتان را بنویسید

مشاوره آنلاین روانشناسی

مشاوره آنلاین روانشناسی

جهت مشاوره با روانشناس از گزینه چت پایین صفحه ارتباط بگیرید.