خانه / اختلالات روانی / چگونه در درمان افسردگی همسر خود مؤثر باشید
Treatment-of-spouse-depression

چگونه در درمان افسردگی همسر خود مؤثر باشید

وقتی همسر شما دارای نشانه های افسردگی است، ممکن است خیلی نگران شوید و برای درمان افسردگی همسر خود احساس درماندگی کنید. از این گذشته، افسردگی یک بیماری سرسخت است. همسر شما بی عاطفه و بی تفاوت به نظر می‌رسد و عمیقاً غمگین است. از نشانه های افسردگی همسر شما می‌تواند احساس نا امیدی ، خستگی و بی حوصلگی باشد. همسر شما ممکن است نسبت به هر چیزی خسته و منفی نگر شده باشد.

احتمالا شما نتوانید علایم افسردگی همسر خود را به‌خوبی تشخیص دهید. به‌عنوان‌مثال ممکن است بی عاطفگی، سردی و زودرنجی همسر خود را اشتباهی به خستگی همسر و موضوعات دیگری ارتباط دهید. به گفته روانشناسان اگر شما قبلاً تجربه افسردگی را نداشته‌اید، احتمالاً تشخیص علایم و نشانه های افسردگی همسر برای شما کار آسانی نیست.
علائم افسردگی در یک طیف گسترده خفیف تا شدیدی قرار دارد. طبیعی است که شما نسبت به افسردگی همسر خود احساس نگرانی کنید. در این بخش توصیه‌های یک دکتر روانشناس در مورد راه‌های کمک به درمان افسردگی همسر را با شما به اشتراک می‌گذاریم:

در درمان افسردگی همسر نقش یک رهبر را بازی نکنید

بزرگ‌ترین اشتباهی که سهواً ممکن است در قبال درمان افسردگی همسر خود انجام دهیم گفتن چیزهایی شبیه این است: زندگی مشترک ما خوب است، دلیلی برای افسردگی در زندگی ما وجود ندارد، امروز یک روز خیلی خوب برای ماست. البته درست است که شما با این گفته‌ها می‌خواهید مثبت باشید و این انرژی مثبت را به همسر افسرده خود منتقل کنید اما این بیانات به گفته این دکتر روانشناس باعث کوچک شمردن احساسات و بیماری همسر شما می شود، زیرا مثبت اندیشی شما کمکی در درمان افسردگی همسر نمی کند.
به گفته این مشاور خانواده افسردگی هیچ ارتباطی با تجربه یک روز بد، یا نداشتن چیزهای کافی در زندگی ندارد. قرار نیست که حتماً دلیلی برای ابتلا به افسردگی وجود داشته باشد. افسردگی یک بیماری پیچیده است که توسط عوامل متعددی شامل آسیب های ژنتیکی، استرس ، آسیب های روانی و جسمی بعد از ازدواج یا قبل از ازدواج رخ‌داده است.

از منفی نگری همسر خود برداشت شخصی نکنید

حتی اگر همسر افسرده شما هر نوع نظر منفی نسبت به شما اظهار کرد، او خود چنین نگاه منفی را انتخاب نکرده است. در حقیقت، این منفی نگری یکی از علایم افسردگی است. پس واقع بین و صبور باشید تا دوره درمان افسردگی همسر شما زودتر به پایان برسد و به روزهای خوب زندگی مشترک گذشته برگردید.

شرایط روحی همسر خود را درک کنید

به گفته این دکتر روانشناس تلاش در درک شرایط روحی و عاطفی همسر از اهمیت بالایی در درمان افسردگی برخوردار است. از همسر خود بپرسید چه احساسی دارد و هم‌اکنون به چه چیزی فکر می‌کند ( بدون اینکه در پاسخ او مداخله ایجاد کنید و سعی کنید تظاهر به عادی بودن شرایط کنید). مثلاً به همسر خود بگوید: من دوست دارم بدانم الآن چه احساسی داری؟ یا لطفاً به من بگو چگونه افسردگی شرایط روانی و احساسات تو را تحت تأثیر قرار داده است؟

در درمان افسردگی بر قدم‌های کوچک تمرکز کنید

به همسر خود کمک کنید قدم‌های کوچکی مثل مراجعه به یک مرکز مشاوره ، مطالعه کتاب در مورد راه‌های درمان افسردگی یا گوش دادن به پادکست روانشناسی و یا جستجو از طریق اینترنت و سایت مشاوره آنلاین بردارد. درواقع با این اقدام شما به همسر خود کمک می‌کنید با افزایش دانش و آگاهی ، نگرش خود را نسبت به زندگی تغییر دهد.
به عقیده این دکتر روانشناس پیروی از یک سبک زندگی سالم و تغییر عادات و رفتار های ناسالم به کاهش علایم افسردگی کمک فراوانی می‌کند. مثلاً ورزش و پیاده‌روی به همراه همسر، خرید وسایل خانه به اتفاق همسر، رفتن به مسافرت، تماشای فیلم و هر کاری که همسر شما را از احساس افسردگی دور کند و به زندگی روزمره برگرداند  می‌تواند کمک زیادی به درمان افسردگی همسر شما کند.

از همسر خود درخواست حمایت عاطفی کنید

به عقیده روانشناسان در درمان افسردگی همسر ، شما نیز می‌توانید از او درخواست کمک و حمایت عاطفی کنید. به‌عنوان‌مثال، اگر برای شما هم چالشی در زندگی به وجود آمده آن را در خود نریزید و با همسر افسرده خود در این مورد صحبت کنید. مثلاً به او بگویید، می‌دانم که شرایط سختی را به خاطر افسردگی سپری می‌کنی اما من در کار برایم مشکلی پیش‌آمده و می‌خواهم وقتی را برای گفتگو در این مورد با شما داشته باشم تا از حمایت عاطفی شما بهره مند شوم.
به‌طور مشابه همسر شما نیز بهتر است در فعالیت‌های اجتماعی مانند دیدوبازدید با اقوام و دوستان مشارکت داشته باشد. اگر همسر شما نمی‌تواند با خانواده و دوستان خود ارتباط برقرار کند، شاید یکی از نشانه های افسردگی او باشد و نیاز به درمان افسردگی همسر شما ضرورت دارد و لازم است ازیک دکتر روانشناس کمک بگیرید.

در درمان افسردگی همسر ، با او عشق ورزی کنید

یکی از علایم افسردگی همسر شما ممکن است این باشد که نسبت به شما و نزدیکان احساس عذاب وجدان و یا احساس اضافی بودن می‌کند. به گفته این مشاور روانشناس افراد افسرده نسبت به خود احساس بسیار بدی دارند و از خود و شرایط زندگی‌شان رضایتی ندارند و احساس پوچی و درماندگی می‌کنند. به همین دلیل روانشناسان توصیه می‌کنند در درمان افسردگی همسر به‌طور مرتب از او قدردانی کنید و به او نشان دهید چقدر دوستش دارید.

شاید این مطلب هم برای شما مفید باشد: نشانه های افسردگی زنان

به عنوان مثال شما می‌توانید با انجام کارهایی مانند به رسمیت شناختن احساسات همسر ، پرسیدن حال و احوال او و گوش دادن به صحبت های همسر خود از او حمایت عاطفی کنید. مثلاً به همسر خود بگویید من امروز کارهای منزل را انجام می‌دهم و یا به همسر خود بگویید هر وقت نیاز به صحبت کردن داشتی من آماده شنیدن حرف‌های شما هستم.
در پایان این دکتر روانشناس اشاره می‌کند، شما به‌عنوان شریک زندگی همسر خود، مقصر بیماری و  ابتلا به افسردگی همسر خود نیستید. مثل‌اینکه همسر شما دیابت دارد و شما خود را مسئول قند خون بالای او بدانید. به همین دلیل شما مسئول افسردگی همسر خود نیستید و شما با تغییر رفتار خود قادر به درمان افسردگی او نخواهید بود. درواقع همسر شما به بیماری افسردگی دچار شده و نیازمند درمان است.
مراقبت از فردی که به افسردگی مبتلا شده است چالش‌برانگیز است اما این اتفاق می‌تواند به بهبود رابطه زن و شوهر کمک کند. به گفته این مشاور روانشناسا می‌توانیم در درمان افسردگی همسر خود ، اعتماد او را نسبت به خود بالا ببریم و با کمک به او در دوران افسردگی نشان دهیم که در شرایط سخت زندگی، همسر باوفا و قابل اعتماد برای او هستید و می‌توانید در بحران های زندگی مشترک روی هم تکیه کنید.

برای مشاهده آدرس مرکز مشاوره روانشناسی کلیک کنید

برای تعیین وقت مشاوره هم اکنون تماس بگیرید: 02144849792

یک دیدگاه

  1. در درمان افسردگی همسر به‌طور مرتب از او قدردانی کنید و به او نشان دهید دوستش دارید
    پیامبران بسیاری هم در طب الشفا به این مورد اشاره کرده اند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *