تیتر خبرها
خانه / مشاوره روانشناسی / چگونه در درمان افسردگی همسر خود موثر باشید
Treatment-of-spouse-depression

چگونه در درمان افسردگی همسر خود موثر باشید

برای کسب اطلاعات بیشتر و دریافت وقت مشاوره تلفنی یا مشاوره حضوری هم اکنون تماس بگیرید:

02144804164
برای مشاهده مراکز مشاوره تهران و شهرهای ایران کلیک کنید

وقتی همسر شما دارای علائم افسردگی است، ممکن است خیلی نگران شوید و برای درمان افسردگی همسر خود احساس درماندگی کنید. از این گذشته، افسردگی یک بیماری سرسخت است. همسر شما بی عاطفه و بی تفاوت به نظر می‌رسد و عمیقاً غمگین است. از نشانه های افسردگی همسر شما می‌تواند احساس نا امیدی ، خستگی و بی حوصلگی باشد. همسر شما ممکن است نسبت به هر چیزی خسته و منفی نگر شده باشد.

احتمالا شما نتوانید علایم افسردگی همسر خود را به‌خوبی تشخیص دهید. به‌عنوان‌مثال ممکن است بی عاطفگی ، سردی و زودرنجی همسر خود را اشتباهی به خستگی همسر و موضوعات دیگری ارتباط دهید. به گفته روانشناسان ، اگر شما قبلاً تجربه افسردگی را نداشته‌اید، احتمالاً تشخیص علایم و نشانه های افسردگی همسر برای شما کاری آسانی نیست.
علائم افسردگی در یک طیف گسترده خفیف تا شدیدی قرار دارد. طبیعی است که شما نسبت به افسردگی همسر خود احساس نگرانی کنید. در این بخش توصیه‌های یک مشاور خانواده در مورد راه‌های کمک به درمان افسردگی همسر را با شما به اشتراک می‌گذاریم:

در درمان افسردگی همسر ، نقش یک رهبر را بازی نکنید

بزرگ‌ترین اشتباهی که سهواً ممکن است در قبال درمان افسردگی همسر خود انجام دهیم گفتن چیزهایی شبیه این است: زندگی مشترک ما خوب است، دلیلی برای افسردگی در زندگی ما وجود ندارد، امروز یک روز خیلی خوب برای ماست. البته درست است که شما با این گفته‌ها می‌خواهید مثبت باشید و این انرژی مثبت را به همسر افسرده خود منتقل کنید اما این بیانات به گفته مشاوران روانشناسی احساسات و بیماری همسر شما را کوچک می‌شمارد، زیرا مثبت بودن، درمان افسردگی نیست.
به گفته این مشاور خانواده ، افسردگی هیچ ارتباطی با تجربه یک روز بد، یا نداشتن چیزهای کافی در زندگی ندارد. قرار نیست که حتماً دلیلی برای ابتلا به افسردگی وجود داشته باشد. افسردگی یک بیماری پیچیده است که توسط عوامل متعددی شامل آسیب های ژنتیکی، استرس، آسیب های روحی و جسمی بعد از ازدواج یا قبل از ازدواج رخ‌داده است.

از منفی نگری همسر خود برداشت شخصی نکنید

حتی اگر همسر افسرده شما هر نوع نظر منفی نسبت به شما اظهار کرد، او خود چنین نگاه منفی را انتخاب نکرده است. در حقیقت، این منفی نگری یکی از علایم افسردگی هست. پس واقع بین و صبور باشید تا دوران درمان افسردگی همسر شما زودتر به پایان برسد و به روزهای خوب زندگی مشترک گذشته برگردید.

شرایط روحی همسر خود را درک کنید

به گفته روانشناسان ، تلاش در درک شرایط روحی از اهمیت بالایی در درمان افسردگی همسر شما برخوردار است. از همسر خود بپرسید چه احساسی دارند و هم‌اکنون به چه چیزی فکر می‌کنند ( بدون اینکه در پاسخ او مداخله ایجاد کنید و سعی نکنید تظاهر به عادی بودن شرایط زندگی مشترک کنید). مثلاً به همسر خود بگوید: من دوست دارم بدانم الآن چه احساسی داری؟ یا لطفاً به من بگو چگونه افسردگی شرایط روحی و عاطفی تو را تحت تأثیر قرار می‌دهد؟

در درمان افسردگی بر روی قدم‌های کوچک تمرکز کنید

به همسر خود کمک کنید قدم‌های کوچکی مثل مراجعه به یک مشاور روانشناس ، مطالعه کتاب در مورد راه‌های درمان افسردگی ، یا گوش دادن به فایل‌های صوتی روانشناسی و یا مطالعه مطالب سایت مشاوره روانشناسی بردارد. درواقع با این اقدام شما به همسر خود کمک می‌کنید با افزایش دانش و آگاهی ، نگرش خود را نسبت به زندگی را تغییر دهد.
مشاوران روانشناسی معتقدند پیروی از سبک زندگی سالم و تغییر عادات و رفتار های ناسالم به کاهش علایم افسردگی کمک فراوانی می‌کند. مثلاً پیاده‌روی کردن یا همسرتان، رفتن به خرید، مسافرت، تماشای فیلم و هر کاری که همسر شما احساس درگیر بودن در زندگی و مهم بودن او برای شما در زندگی مشترک می‌کند می‌تواند کمک زیادی به درمان افسردگی همسر شما کند.

از همسر خود درخواست حمایت عاطفی کنید

به عقیده روانشناسان در درمان افسردگی همسر ، شما نیز می‌توانید از او درخواست کمک و حمایت عاطفی کنید. به‌عنوان‌مثال، اگر برای شما هم چالشی در زندگی به وجود آمده آن را در خود نریزید و با همسر افسرده خود در این مورد صحبت کنید. مثلاً به او بگویید، می‌دانم که شرایط سختی را به خاطر افسردگی سپری می‌کنید اما من در کار برایم مشکلی پیش‌آمده و می‌خواهم وقتی را برای گفتگو در این مورد با شما داشته باشم تا از حمایت عاطفی شما بهره مند شوم.
به‌طور مشابه ، همسر شما نیز بهتر است در فعالیت‌های اجتماعی مانند دیدوبازدید با اقوام و دوستان مشارکت داشته باشد. اگر همسر شما نمی‌تواند با خانواده و دوستان ارتباط برقرار کند، شاید یکی از نشانه های افسردگی او باشد و نیاز به درمان افسردگی همسر شما ضرورت دارد و لازم است از مشاوره خانواده کمک بگیرید.

در درمان افسردگی همسر ، به او عشق ورزی کنید

یکی از علایم افسردگی همسر شما این است که نسبت به شما و نزدیکان احساس عذاب وجدان و یا احساس اضافی بودن می‌کند. به گفته مشاور روانشناس، افراد افسرده نسبت به خود احساس بسیار بدی دارند و از خود و شرایط زندگی‌شان رضایتی ندارند و احساس پوچی و درماندگی می‌کنند. به همین دلیل روانشناسان توصیه می‌کنند در درمان افسردگی همسر به‌طور مرتب از او قدردانی کنید و به او نشان دهید دوستش دارید. به گفته این مشاور خانواده ، شما می‌توانید با انجام کارهایی مانند به رسمیت شناختن احساسات همسر خود ، پرسیدن حال و احوال همسر و گوش دادن به صحبت های همسر خود از او حمایت عاطفی کنید. مثلاً به همسر خود بگویید من امروز کارهای منزل را انجام می‌دهم و یا به همسر خود بگویید هر وقت نیاز به صحبت کردن داشتی من آماده شنیدن حرف‌های شما هستم.
در پایان این مشاور خانواده اشاره می‌کند، شما به‌عنوان شریک زندگی همسر خود، مسئول سلامتی و حال همسر خود نیستید. مثل‌اینکه همسر شما دیابت داشته و شما مسئول قند خون بالای او نیستید. به همین دلیل شما مسئول افسردگی همسر خود نیستید و شما با تغییر رفتار خود قادر به درمان افسردگی همسر خود نخواهید شد. درواقع همسر شما به بیماری افسردگی دچار شده و نیازمند درمان است.
مراقبت از فردی که به افسردگی مبتلا شده است چالش‌برانگیز است اما این اتفاق می‌تواند به بهبود رابطه زن و شوهر کمک کند. به گفته این مشاور خانواده ، ما می‌توانیم در درمان افسردگی همسر خود ، اعتماد او را نسبت به خود بالا ببریم و با کمک به او در دوران افسردگی نشان دهیم که در شرایط سخت زندگی ، همسر باوفا و قابل اعتماد برای او هستید و می‌توانید در بحران های زندگی مشترک روی هم تکیه کنید.

برای کسب اطلاعات بیشتر و دریافت وقت مشاوره تلفنی یا مشاوره حضوری هم اکنون تماس بگیرید:

02144804164
برای مشاهده مراکز مشاوره تهران و شهرهای ایران کلیک کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *