خانه / مشاوره ازدواج / بهترین سن ازدواج برای دختر و پسر از نظر روانشناسی
سن ازدواج
سن ازدواج

بهترین سن ازدواج برای دختر و پسر از نظر روانشناسی

دانستنی های سن مناسب ازدواج

برای مشاهده آدرس مرکز مشاوره روانشناسی کلیک کنید

برای تعیین وقت مشاوره هم اکنون تماس بگیرید: 02144263053

آیا شما به ازدواج فکر می کنید؟ چگونه می توان فهمید که ازدواج شما چقدر دوام می آورد؟ ممکن است شما فهرستی طولانی از معیارهای ازدواج خود را در نظر بگیرید یا فقط سن ازدواج برایتان ملاک باشد. به گفته مشاوران خانواده، سن ازدواج شما  به طور چشمگیری احتمال گرفتن طلاق را پیش بینی می کند.
بر اساس یک تصور قدیمی، افرادی که در سن بالا ازدواج می کنند، ازدواج های پایدارتری دارند. با توجه به این تفکر، ازدواج در سن پایین و در نوجوانی، خطرناک ترین و پیش بینی کننده ترین معیار برای طلاق است.

آیا این تصور درست است؟ اگر شما نوجوان هستید، احتمالاً از لحاظ مالی محدود و بی ثبات و در مورد آینده شغلی خود نا مطمئن هستید. شما احتمالاً فشارهای مربوط به سن ازدواج یعنی مسایل خانواده، دوستان، کار و مدرسه را دارید و حتی ذهن تان هنوز بالغ نشده است. علاوه بر این‌ها، بسیاری از نوجوانان در برخورد با چالش‌ها و مشکلات ارتباطی، بی‌تجربه هستند.

مشکلات ازدواج در سن پایین 

شاخص های آماری نشان می دهد که بهتر است برای ازدواج چند سال صبر کنید. افرادی که در سن ۲۵ سالگی ازدواج می کنند در مقایسه با کسی که در سن ۲۰ سالگی ازدواج می کنند، ۵۰% آمار طلاق کمتری دارند و تا کنون نیز این کاهش چشمگیر دیده شده است.
تصور اینکه ازدواج در سن بالا موجب طلاق کمتری می شود احتمالا به این دلیل است که شاید زوج ها از لحاظ مالی در شرایط بهتری هستند، احساسات و درک واضح تری از خود و اهداف خود دارند و برای دانستن آنچه واقعاً در زندگی و پس از ازدواج می‌خواهند، وقت کافی صرف می کنند.

امروزه شرایط بهترین سن ازدواج چگونه است؟

نیکلاس ولفینگر، محقق جامعه شناسی، واقعیت جدیدی را کشف کرده است: تحلیل اخیر وی از داده های آماری سال های ۲۰۰۶ تا ۲۰۱۰ در بررسی ملی رشد خانواده (NSFG) نشان می دهد که احتمال طلاق پس از ۳۵ سالگی بیشتر از ازدواج در سن ۳۰ سالگی است و مناسب ترین سن برای ازدواج به نظر می رسد بین ۲۸ تا ۳۲ سالگی باشد.

بنابراین و بر اساس تحقیقات روانشناسی مشابه دیگر، نرخ طلاق با افزایش سن ازدواج زوجین از نوجوانی تا ۲۸ سالگی کاهش می یابد. همچنین نرخ طلاق از ۳۲ سالگی تا میان سالی با افزایش زمان ازدواج افزایش می یابد.
مجله اسلیت (Slate) این یافته های جدید را “نظریه کلیدهای طلایی ازدواج” می نامد که عبارتند از: در ازدواج های زودهنگام ( ازدواج در سن پایین ) نرخ طلاق بیشتر است. همچنین در ازدواج های خیلی دیرهنگام ( ازدواج در سن بالا ) میزان طلاق بالاست با این تفاوت که در سنین بالا زوج شاید تا حدودی کمتر احساسی و هیجانی هستند.

چرا تقاضای طلاق در ازدواج در سن کم بالاست؟

هنگامی که ولفینگر این تحقیقات را با استفاده از داده های سالهای ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۴ مرکز ملی رشد خانواده (NSFG) تکرار کرد، همان روندهای قبل ظاهر شد. زوج هایی که در سن پایین ازدواج کرده بودند، در پنج سال اول زندگی حدود ۳۸ درصد طلاق را تجربه کرده بودند.

کسانی که در اوایل بیست سالگی ازدواج کرده نیز بسیار آسیب پذیر هستند که حدوداً ۲۷٪ طلاق گرفتند، اما تقاضای طلاق برای زوج هایی که در بین سن ۲۵ تا ۲۹ سالگی ازدواج کرده بودند (۱۴٪) و همچنین طلاق برای سنین ۳۰ تا ۳۴ (۱۰٪) بود که کاهش چشمگیری را نشان می دهد.

با این حال، زوج هایی که در اواسط دهه ۳۰ سالگی ازدواج کرده اند، بار دیگر در معرض خطر طلاق قرار گرفتند: زوج هایی که برای اولین بار در ۳۵ سالگی یا بیشتر ازدواج کرده بودند، در طی پنج سال اول ازدواج خود، ۱۷ درصد طلاق را تجربه کردند.
ولفینگر انواع متغیرهای جمعیت شناختی را کنترل کرد و شواهدی را یافت که در جهان امروز نیز دارای مصداق است.

بر طبق این یافته ها، ازدواج قبل از اواسط دهه ۲۰ ( ازدواج در سن پایین ) یا پس از اواسط دهه ۳۰ سالگی ( ازدواج در سن بالا ) با میزان بالاتر طلاق همراه است. به عقیده او، خود-گزینی یکی از دلایل افزایش درخواست طلاق در این رده سنی است. افرادی که تا اواسط ۳۰ سالگی زمان ازدواج خود را به عقب می اندازند، عموماً به دلیل ثبات مالی که معمولاً در اوایل ۳۰ سالگی ایجاد می شود، اغلب به خاطر پول و مسائل مالی ازدواج نمی کنند و ممکن است به سادگی برای موفقیت در ازدواج کمتر مورد توجه قرار گیرد. یا شاید گزینه هایی مانند ازدواج سفید و رابطه دختر و پسر بدون داشتن تعهد ازدواج به یکدیگر، موجب کاهش جمعیت افراد واجد شرایط ازدواج بیش از ۳۰ سال می شود که در روابط متقابل موفق می شوند.

نظر ولفینگر بدون استثنا نیست، اما ممکن است یک روند در میان افرادی که پس از ۳۵ سالگی ازدواج می کنند را منعکس کند.

آمار تقاضای طلاق در ایران چگونه است؟

در آماری که درباره سن ازدواج در ایران مربوط به سال ۱۳۹۴ انجام شد میانگین رده سنی ازدواج پسران ۲۰ تا ۲۴ سال و دختران ۱۵ تا ۱۹ سال را نشان می داد. بیشترین ازدواج‌ها یعنی حدود ۸۴ درصد ازدواج‌ها برای مردان در سنین ۲۰ تا ۳۴ سالگی و حدود ۷۹ درصد برای زنان در سنین ۱۵ تا ۲۹ سالگی ثبت شده، (۸۶ درصد مردان در سن ۲۰ تا ۳۴ سالگی ازدواج می‌کنند و ۸۵ درصد زنان در سنین ۱۵ تا ۲۹ سالگی در کشور ازدواج می‌کنند).

برای مشاهده آدرس مرکز مشاوره روانشناسی کلیک کنید

برای تعیین وقت مشاوره هم اکنون تماس بگیرید: 02144263053

3 دیدگاه

  1. اقعا عالی بدردم خورد ممنون واقعا بابت زمانی که میزارید

  2. حال کردم از مطالب سایتتون خیلی عالی کار میکنید

  3. حال کردم از مطالب سایتتون خیلی عالی کار میکنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *