تیتر خبرها
خانه / مشاوره ازدواج / معیارهای ازدواج از دیدگاه یک مشاور روانشناس
معیارهای ازدواج

معیارهای ازدواج از دیدگاه یک مشاور روانشناس

برای کسب اطلاعات بیشتر و دریافت وقت مشاوره تلفنی یا مشاوره حضوری هم اکنون تماس بگیرید:

02144804164
برای مشاهده مرکز مشاوره تهران و سایر شهرها کلیک کنید

انتخاب  فردی مناسب كه قرار است ادامه زندگي را با او بگذرانيم يكي از مهم ترين تصميماتي است كه دختر و پسر باید برای تشکیل زندگی مشترک اخذ کنند. انتخاب فرد مناسب برای ازدواج بايد عاقلانه باشد و تحت تاثير تب و تاب عاشقي قرار نگیرد. هرگز در دوران نامزدی هشدار ها و موارد حل نشده را ناديده نگيريد. در ادامه توصیه های یک روانشناس در مورد معیارهای ازدواج مناسب در دوران نامزدی بیان شده است. سوالات زير را از خودتان بپرسيد، پاسخ اين سوالات مي تواند برای شما راهنمای خوبی باشد:

در معیارهای ازدواج خود به دنبال چه خصوصیات رفتاری باشید؟

شما بايد در تعیین معیارهای ازدواج  فهرستي تهيه كنيد كه تنها به خصوصيات ظاهري مانند قد و بالا و يا رنگ مو خلاصه نشود. به مواردي مانند شخصيت ، ويژگي هاي شخصیتی ، خصوصیات رفتاری و نقاط مشترك مهم مانند زمينه هاي فرهنگي و مذهبي فكر كنيد. در دوران نامزدی معیارهای ازدواج مانند خصوصيات مطلوب مشترک شامل هوش، اصول اخلاقي كاري، صداقت، شوخ طبعي، ثبات، و توانايي برقراري روابط اجتماعي را در نظر بگیرید. به عقیده روانشناسان ، داشتن حداقل چند علاقه مشترك با همسر آینده براي انجام فعاليت هاي مشترك مانند سرگرمي يا علاقه به مسافرت امري ضروری است. از نظر روانشناسی ، توصیه می شود در زمینه های بسیاری با نامزدی که قصد ازدواج با او را دارید بتوانید به راحتی ارتباط برقرار کنید.

آيا در نامزد خود ضعف شخصيتي يا رفتاری جدّي كه بر رابطه زناشویی شما اثر منفی بگذارد دیده اید؟

منظور روانشناسان رفتارهايي است كه مي توانند يك ازدواج را به جدايي بكشانند. مثلاً اعتياد، سوء استفاده جسمي و احساسي، عدم تعهد احساسي، ناديده گرفته شدن يا سوء استفاده شديد در دوران كودكي(كه ممكن است ناگفته مانده باشد)، عدم بلوغ و وجود بيماري رواني مزمن و درمان نشده در نامزد شما. البته مقصود اين نيست كه فرد با چنین مشکلاتی شايستگي عشق ورزي را ندارند اما ممكن است اين موارد براي يك رابطه زناشویی سالم و موفق چالش هاي جدي به همراه داشته باشد. بايد در معیارهای ازدواج خود به  خوشبختی خود و فرزندان تان و برقراری رابطه زناشویی با چنین فردی بیشتر فکر کنید.

آیا فارغ از معیارهای ازدواج در رابطه ، زندگی برایتان لذت بخش است؟

شما باید از چیزهای زیادی در زندگی لذت ببرید. داشتن روابط دوستی، شغل، تفریحات و سرگرمی ها و یک احساس رفاه و رضایت کلی در زندگی، شما را به بهترین شکل برای برقراری یک رابطه عاطفی آماده می کند. وقتی که شما در موقعیت مناسبی قرار داشته باشید و خودتان را دوست داشته باشید، آسان تر در انتخاب همسر مناسب تصمیم می گیرید. به علاوه، بار سنگین مسئولیت “خوشحال کردن” خود را بر دوش کسی نمی گذارید. بسیاری از افراد دوست ندارند تنها باشند، اما باید به طور کلی با تنهایی مشکلی نداشته باشید چون اگر اینگونه باشد برای اجتناب از احساس تنهایی دست به انتخاب های غیر عقلانی خواهید زد.

آيا در انتخاب همسر برای ازدواج زياد قرار ملاقات مي گذاريد؟

هدف از قرار هاي دوستي و دوران نامزدی اين است كه ببينيد مي خواهيد با فرد مورد نظر بيشتر وقت بگذرانيد يا خير. اين امر همچنین به شما كمك مي كند نگرش بهتری از معیارهای ازدواج خود پیدا کنید. اگر اين قرار های دوستی و نامزدی كم كم باعث بروز تشويش در شما شدند چرا كه با فردي كه دوست نداريد وقت مي گذرانيد، بهتر است آنها را خاتمه دهيد. بهتر است در رابطه با كسي كه مناسب ازدواج با شما نيست پايان بدهيد چون فرآيند قرار گذاشتن برايتان ملال آور و كسل كننده است. به عقیده این مشاور ازدواج ، تنها ماندن بهتر از برقراری یک رابطه ناسالم و ناخوشايند است زیرا در صورت ازدواج با چنین شخصی خوشبخت نخواهید شد و ممکن است زندگی شما به جدایی و طلاق ختم شود.

آيا در معیارهای ازدواج خود اهل آشتي و مصالحه هستيد؟

سازش و مصالحه یکی از مهمترین معیارهای ازدواج موفق است. آماده باشيد تا در قالب “ما” فكر كنيد و نه “من”. بايد حس كنيد آماده اينگونه انديشيدن هستيد و نامزد شما هم مثل شما آماده است. شما نبايد اينطور فكر كنيد كه انگار داريد چيزهايي كه برايتان مهم است را فدا مي كنيد. بايد نسبت به شروع رابطه و زندگي مشترك احساس خوبي داشته باشيد، حتي در مواقعي دست از اختلافتی که ممكن است ارزش دعوا با همسر را نداشته باشد بکشید.
مهم تر از همه در تعیین معیارهای ازدواج بايد بفهمید كه نامزد شما فرد قابل اعتمادی است یا نه. شما نبايد با كسي رابطه داشته باشيد كه پشتيبان و حامي شما نیست و يا حتي از آن بدتر، باعث پسرفت و شكست شما می شود. اگر از صمیم قلب باور داريد كه نامزد شما موقعی که به او نياز دارید كنار شما خواهد بود و می توانید به او تکیه کنید، آنگاه شخص درستي را در انتخاب همسر برگزیده اید.
از دید این روانشناس و مشاور خانواده ، اگر نامزد شما معیارهای ازدواج بیان شده را دارد و از احساس خوبی نسبت به این موضوع دارید در انتخاب همسر مناسب موفق بوده اید و زندگی زناشویی خوبی در آینده خواهید داشت.

برای کسب اطلاعات بیشتر و دریافت وقت مشاوره تلفنی یا مشاوره حضوری هم اکنون تماس بگیرید:

02144804164
برای مشاهده مرکز مشاوره تهران و سایر شهرها کلیک کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *