خانه / توصیه های ازدواج / معیارهای ازدواج از دیدگاه روانشناسی
معیارهای ازدواج

معیارهای ازدواج از دیدگاه روانشناسی

یافتن معیارهای ازدواج در انتخاب فردی مناسب برای شروع زندگي مشترک يكي از مهمترين تصميماتي است كه دختر و پسر می بایست قبل از ازدواج و شروع زندگی مشترک مورد توجه قرار دهند. انتخاب همسر مناسب برای ازدواج بايد عاقلانه باشد و تحت تاثير تب و تاب عاشقي قرار نگیرد.

در این مقاله از سایت مشاوره باما به توصیه های یک دکتر روانشناس در مورد معیارهای ازدواج مناسب در دوران نامزدی یا آشنایی قبل از ازدواج که زوج باید مورد توجه قرار دهند می پردازیم. این سوالات را قبل از ازدواج از خودتان بپرسيد، پاسخ اين سوالات مي تواند برای شما راهنمای خوبی باشد:

در معیار های ازدواج  به دنبال چه خصوصیات رفتاری در همسر خود هستید؟

شما بايد در تعیین ملاک های ازدواج  فهرستي تهيه كنيد كه تنها به خصوصيات ظاهري مانند قد و بالا و يا رنگ مو خلاصه نشود. به مواردي مانند تعهد در رابطه ، ويژگي هاي شخصیتی ، خصوصیات رفتاری و نقاط مشترك مهم مانند زمينه هاي فرهنگي ، خانوادگی ، اجتماعی و مذهبي فكر كنيد.

در دوران نامزدی، معیارهای ازدواج مانند مانند سطح هوش، اصول اخلاق كاري، صداقت، شوخ طبعي، ثبات و توانايي برقراري روابط اجتماعي همسر را در نظر بگیرید. از نظر روانشناسی لازم است فرد در زمینه های بسیاری با فردی که قصد ازدواج با او را دارد بتواند به راحتی ارتباط برقرار کند.

آيا در نامزد خود ضعف شخصيتي يا رفتاری جدّي كه بر رابطه زناشویی شما اثر منفی بگذارد دیده اید؟

منظور روانشناسان رفتارهايي است كه مي توانند يك ازدواج را به جدايي و طلاق بكشانند. مثلاً  اعتياد همسر، سوء استفاده جسمي و احساسي، عدم تعهد در رابطه ، ناديده گرفته شدن يا سوء استفاده شديد در دوران كودكي(كه ممكن است ناگفته مانده باشد)، عدم بلوغ فکری و وجود بيماري رواني مزمن و درمان نشده همسر آینده خود فکر کنید.

البته مقصود اين نيست كه فرد با چنین مشکلاتی شايسته ازدواج و تشکیل خانواده نیست، بلکه ممكن است اين افراد براي يك رابطه زناشویی سالم و موفق چالش هاي جدي به همراه داشته باشد. بايد در معیارهای ازدواج خود به خوشبختی خود و فرزندان تان و برقراری رابطه زناشویی سالم با چنین فردی بیشتر فکر کنید.

آیا فارغ از ملاک های ازدواج ، زندگی برایتان لذت بخش است؟

شما باید از چیزهای زیادی در زندگی لذت ببرید. داشتن روابط دوستی، شغل، تفریحات، سرگرمی ها و احساس رفاه و رضایت کلی از زندگی، شما را به بهترین شکل برای برقراری رابطه عاشقانه و عاطفی آماده می کند.

وقتی شما در شرایط روحی و روانی خوبی قرار دارید و خودتان را دوست داشته باشید، آسان تر در انتخاب همسر مناسب تصمیم می گیرید. به علاوه، بار سنگین مسئولیت “خوشحال کردن” خود را بر دوش کسی نمی گذارید.

بسیاری از افراد دوست ندارند تنها باشند، اما باید به طور کلی با تنهایی مشکلی نداشته باشید، چون اگر اینگونه باشد برای اجتناب از احساس تنهایی دست به انتخاب های غیر عقلانی و تصمیم های احساسی خواهید زد که منجر به عدم دستیابی به یک ازدواج موفق خواهد شد. 

آيا در انتخاب همسر برای ازدواج وقت کافی مي گذاريد؟

هدف از قرار هاي دوستي عشق بازی در دوران نامزدی نیست بلکه زوج باید از این فرصت آشنایی نهایت استفاده برای شناخت کامل همدیگر را ببرید تا بعدها از تصمیم به ازدواج خود احساس پشیمانی نکنید.

فرصت آشنایی همچنین به شما كمك مي كند نگرش بهتری از معیارهای ازدواج خود پیدا کنید. اگر اين قرار های دوستی و نامزدی كم كم موجب احساس نگرانی و اضطراب و حتی ترس از ازدواج شود، به این علت كه با فردي كه دوست نداريد وقت مي گذرانيد، بهتر است هر چه زودتر تصمیم به قطع رابطه بگیرید و رابطه خود را خاتمه دهيد.

همچنین در صورتی که قرار گذاشتن و ملاقات با این فرد برای شما ملال آور و كسل كننده است بهتر است رابطه با كسي كه مناسب ازدواج با شما نيست را پايان دهيد. به عقیده این مشاور ازدواج ، تنها ماندن بهتر از برقراری یک رابطه ناسالم و ناخوشايند است. زیرا در صورت ازدواج با چنین شخصیتی نه تنها احساس خوشبختی نخواهید کرد بلکه ممکن است زندگی شما بعد از ازدواج به جدایی و طلاق بیانجامد.

آيا در معیارهای ازدواج خود اهل آشتي و مصالحه هستيد؟

سازش و مصالحه یکی از مهمترین معیارهای ازدواج موفق است. آماده باشيد تا در قالب “ما” فكر كنيد و نه “من”. در آمادگی قبل از ازدواج بايد حس كنيد آماده اينگونه انديشيدن و طرز فکر هستيد و نامزد شما هم مثل شما آماده ازدواج و شروع یک زندگی مشترک موفق است.

همچنین شما نبايد اينطور فكر كنيد كه با شروع ازدواج باید خود را فدا كنيد. بايد نسبت به شروع رابطه و زندگي مشترك احساس خوبي داشته باشيد، حتي در مواقعي دست از اختلافتی که ممكن است ارزش دعوا با همسر را نداشته باشد بکشید.
مهم تر از همه در تعیین معیارهای ازدواج بايد اطمینان حاصل کنید که نامزد شما فرد قابل اعتمادی است. شما نبايد با كسي رابطه داشته باشيد كه پشتيبان و حامي شما نیست و يا حتي از آن بدتر، باعث پسرفت و شكست شما در زندگی شود.

اگر از صمیم قلب باور داريد در مواقعی که به او نياز دارید در كنار شما خواهد بود و می توانید در شرایط سخت و مقابله با مشکلات زندگی مشترک به او تکیه کنید، آنگاه شخصی مناسب برای ازدواج به عنوان همسر آینده خود برگزیده اید.
از دید این روانشناس و مشاور خانواده ، اگر نامزد شما معیارهای ازدواج بیان شده را دارد و از احساس خوبی نسبت به این موضوع دارید در انتخاب همسر مناسب موفق بوده اید و زندگی زناشویی خوبی در آینده خواهید داشت.

برای مشاهده آدرس مرکز مشاوره روانشناسی کلیک کنید

برای تعیین وقت مشاوره هم اکنون تماس بگیرید: 02144849792

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *