خانه / مشاوره فردی / روانشناسی به تعویق انداختن کارها و اهمال کاری
به تعویق انداختن کارها
اهمال کاری و به تعویق انداختن کارها

روانشناسی به تعویق انداختن کارها و اهمال کاری

تعویق انداختن به کارت اعتباری شباهت دارد: پول خرج می‌کنی و تفریح می‌کنی تا لحظه‌ای که صورت‌حساب به دستت برسد. ـــ کریستوفر پارکر

تعویق انداختن دزد زمان و از موانع پیشرفت در زندگی است. به‌عنوان یک انسان باید هر روز این احساس را داشته باشیم که کاری انجام می‌دهیم. این مسئله باعث می‌شود نسبت به خودمان احساس بهتری داشته باشیم. تا وقتی‌که حس خوبی نسبت به خودمان داریم، شاد و خوشحالیم و از زندگی لذت می بریم. معادله ساده‌ای است، پیشرفت = شادی!

 • با این اوصاف پس چرا وظایف خود را به تعویق می‌اندازیم؟
 • چرا به‌جای آن که کارها را انجام دهیم آنها را به تأخیر می‌اندازیم؟

این اولین سؤال درباره علت به تعویق انداختن کارهاست که باید جواب آن را پیدا کنیم.

به تعویق انداختن کارها چه علتی دارد؟

 1. علت به تعویق انداختن کارها را در خود ریشه‌یابی کنید

تعویق انداختن یعنی تأخیر در انجام کارهایی که باید حالا انجام دهید. این مسئله معمولاً به دلایل زیر می‌باشد، آن کار:

 • ناخوشایند است
 • کسالت‌بار است
 • دشوار است
 • اعصاب خردکن است
 • طاقت‌فرساست

سعی کنید بفهمید چرا انجام کارهای خود را به تأخیر می‌اندازید. اگر کاری کسالت‌آور است، چگونه می‌توانید آن را جالب‌تر کنید؟ اگر دشوار است، آیا کسی هست که به شما کمک کند؟ دلیل این مسئله هر چه باشد، همیشه راه حلی وجود دارد!

به‌خاطر دارم یک‌بار به‌عنوان مهندس کاری برعهده‌ام بود که همه ویژگی‌های ذکر شده را داشت. باید 200 صفحه پر از محاسبات و فرمول را بازبینی می‌کردم. کار کسالت‌بار و اعصاب خردکن و دشواری بود. من هر روز انجام آن را به‌روز بعد موکول می‌کردم و دستم به کار نمی‌رفت. در نتیجه به‌جای چند هفته، چند ماه طول کشید تا آن کار را به اتمام رساندم.

حالا که درباره آن فکر می‌کنم، می‌بینم روشم اشتباه بود. من همیشه فقط به کل کاری که باید انجام می‌دادم فکر می‌کردم، به‌جای آن که تمرکزم روی مقدار کاری باشد که هر روز می‌توانستم انجام بدهم.

اگر باید یک گزارش طولانی بنویسید، برای امتحان درس بخوانید یا هر کار پرحجم دیگری انجام دهید، فراموش نکنید که اول آن کار را به چند بخش تقسیم نمایید!

 1. کارهایتان را به بخش های کوچک تقسیم کنید

روش سالامی اسلایس یعنی باید یک کار بزرگ را به چند کار کوچک تقسیم کرد، همان‌طور که گوشت را قبل از خوردن تکه‌تکه می‌کنند؛ و بعد هر بار روی انجام یکی از آن کارهای کوچک تمرکز نمایید.

اگر باید خانه را تمیز کنید، و تمرکزتان روی آن کار است، به‌احتمال زیاد انجام آن را به تعویق می‌اندازید. بهتر است هر روز یک اتاق را تمیز کنید، یا بخشی از یک اتاق را.

اگر مدام به کل کاری که باید انجام شود فکر کنید، تعجبی ندارد که برای شروع آن انرژی نداشته باشید، چه برسد به این‌که آن کار را تمام کنید.

 1. برای دوری از اهمال کاری، کارهای خود را طرح‌ریزی کنید

هر دقیقه‌ای که برای طراحی یک کار صرف می‌شود، ده دقیقه در اجرای طرح و رسیدن به هدف صرفه‌جویی می‌شود. ــــ برایان تریسی

تعویق می‌تواند از نتایج عدم طرح‌ریزی باشد: وقتی‌که نظم منطقی کار یا مفهوم آن را نمی‌دانید، و وقتی‌که عاقبتِ کار برای شما شفاف نیست.

به طور مثال در نظر بگیرید که می‌خواهید یک کتاب بنویسید. شاید ایده اولیه برای شروع نوشتن را داشته باشید اما نمی‌دانید چطور آن را تمام کنید؛ همین امر به‌راحتی باعث می‌شود نوشتن کتاب را به تعویق بیندازید.

به همین دلیل باید ایده خود را طرح‌ریزی کنید، کتاب را به چند فصل تقسیم نمایید، ترتیب فصل‌ها را تعیین کنید و یک طرح به وجود آورید.

وقتی برای نوشتن کتاب طرحی در ذهن دارید، تمرکز بر روی گام اول و نوشتن اولین صفحه بسیار آسان‌تر خواهد بود، چون شما تصویر کل کتاب را در ذهن دارید و پایان کار برایتان شفاف است.

کارهای بزرگ آمادگی زیاد و طراحی بزرگ نیاز دارند. یادداشت کردن موارد مؤثرتر از آن است که آنها را در ذهن نگه دارید.

 1. ببینید به تعویق انداختن کاری به چه قیمتی تمام می‌شود

یکی دیگر از روش‌هایی که به شما کمک می‌کند در انجام کاری تأخیر نکنید آن است که ببینید اگر آن کار را به پایان نرسانید چه اتفاقی خواهد افتاد. این تعویق به چه قیمتی تمام خواهد شد؟ پیامدهای منفی به تعویق انداختن آن کار چه خواهد بود؟

به نظر می‌رسد ما بیشتر تمایل داریم دلایل به تأخیر انداختن را نزد خود تأیید کنیم و دوست نداریم به پیامدهای واقعی انجام ندادن کاری که باید انجام شود فکر کنیم.

اگر صاحب کسب‌وکار هستید، به تعویق انداختن کارها و تصمیم‌های مهم منجر به ازدست‌دادن سرمایه خواهد شد. اگر کارمند یک شرکت هستید، با تأخیر در انجام کارهای مهم روابط خود را با همکاران خود و مشتری‌ها به خطر خواهید انداخت.

در زندگی روزمره، تأثیر بدی روی دیگران خواهید داشت و چون شما کار خود را به‌موقع تمام نکردید مشاجره پیش می‌آید و احساس اضطراب و عصبانیت ایجاد می‌شود.

در نتیجه تعویق انداختن کارها، احساساتی از قبیل گناه، استرس، خشم، نداشتن کنترل کافی بر روی زندگی به ما دست می‌دهد. به همین دلیل است که باید با خودتان روراست باشید و فکر کنید به تعویق انداختن یک کار چه بهایی خواهد داشت.

 1. برای اجتناب از تاخیر در انجام کارها زمان خود را محدود کنید

یک روز جزء روزهای هفته به شمار نمی‌رود. شما باید نسبت به این‌که یک کار را چه موقع انجام خواهید داد شفاف و صریح باشید و زمان انجام کار را محدود کنید.

یک روش خوب برای به پایان رساندن کاری که به تأخیر انداخته‌اید وجود دارد؛ ببینید در چه ساعتی از روز می‌توانید به آن کار بپردازید.

فهرستی از کارهای روزمره خود را بنویسید و زمان خاصی را برای انجام آن وظیفه در نظر بگیرید. آیا بهتر است اولین کار بعد از بیدارشدن باشد یا اولین کار بعد از صرف ناهار. ساعتی از روز را انتخاب کنید که بیشترین بازدهی برای انجام آن کار را دارید.

بسیار مهم است که زمان خود را برای انجام یک کار محدود کنید. مثلاً، می‌توانید این‌طور برنامه ریزی کنید که 20 دقیقه بعد از ناهار یا یک ساعت در صبح به انجام آن کار بپردازید. مطمئن باشید که ذهن شما زمان دقیق آن کار و مدتی را که باید برای آن صرف شود می‌داند، پس به‌این‌ترتیب از لحاظ ذهنی برای انجام آن کار آمادگی خواهید داشت.

 1. در این فکر نباشید که باید کارتان ایده آل باشد

اگر در قید این باشیم که کارمان از استانداردهای بالا برخوردار باشد، تنها چیزی که عایدمان می‌شود به تعویق افتادن کار است. انجام شدن کار، بهتر از بی‌نقص بودن آن است! شما همیشه فرصت دارید که بعداً کارتان را اصلاح کنید.

من نوشتن این مقاله را که درباره به تعویق انداختن است شروع کردم و بعد اتمام آن را به تأخیر انداختم. چرا؟ چون در این فکر بودم که بهترین اصول جلوگیری از تعویق را پیدا کنم، چیزی که تحول برانگیز باشد و زیادی به خودم فشار آوردم.

مسئله بی‌نقص بودن نیست، بلکه انجام‌دادن کار است.

همان‌طور که دیوید آلن در کتاب خود با عنوان کارها را انجام بده می‌گوید: تقریباً همه کارها همیشه جای اصلاح دارند، و حالا با اطلاعاتی زیادی که در دست دارید می‌توانید کارهای انجام شده را اصلاح کنید.

اگر به دنبال آن هستید که کارتان بی‌عیب‌ونقص باشد، شاید روزها یا حتی ماه‌ها تحقیق کنید و کاری انجام ندهید.

 1. برای درمان اهمال کاری روی 5 دقیقه اول تمرکز کنید

بهترین روش برای انجام یک کار شروع کردن آن کار است. تمرکز بر روی جزئیات کاری که باید انجام شود انرژی و اراده زیادی می‌طلبد. پس به‌جای این کار فقط روی چیزی که باید در 5 دقیقه اول انجام شود تمرکز کنید و برای شروع به‌اندازه کافی در خود انرژی جمع کنید. بعد از شروع ادامه کار بسیار راحت‌تر خواهد بود.

وقتی دانشجو بودم هروقت امتحان داشتم از جای سخت کتاب شروع به مطالعه می‌کردم تا بهتر بتوانم حواسم را جمع کنم و تمرکز کنم. اما وقتی مطالعه را شروع می‌کردم ادامه کار برایم راحت‌تر می‌شد.

 1. برای جلوگیری از به تاخیر انداختن کارها به انجام کار تعهد داشته باشید

فکرکردن به انجام کار به این معنی نیست که آن را انجام خواهید داد. اگر طرح‌های خود را بنویسید یا درباره آن به دیگران بگویید، احتمال انجام کار بیشتر خواهد شد. اگر خود را 100% متعهد کنید که آن کار را انجام خواهید داد، هر چه که باشد، شانس خود را برای رسیدن به موفقیت در آن کار تا حد زیادی بالا خواهید برد!

منبع: www.mindofwinner.com

3 دیدگاه

 1. سلام من کمال گرا و اهمال کارم خیلی به خودم میگم که از فردا کارامو میکنم ولی همش خوابم میاد و می‌خوابم و از این وضع خسته شدم خیلی آدما برام مهمه برای همین هر کاری میکنم سر اون کارشون حرص میخورم تا حدی که بعضی مواقع گریه میکنم به نظرت چیکار کنم چه کتابی بخونم یه چه فیلمی نگاه کنم حالم خوب شه

 2. چه طور میتونم پایبند برنامه ریزی باشم ادم اهمال کاری ام. من ۲۶سالمه کارشناسی و بیکارم. شرایط درس خوندن دارم اتاق مجزا و کتاب و خانواده حامی.اما از طرفی درس نمیخونم و از طرفی تو جمع به خاطر بیکاری و بی پولی تو جمع حس تحقیر شدن داشتم میدونم بی پولی سخته میدونم درس بخونم استعداد زبان و نقاشی دارم ولی انجام نمیدم. واقعا دوست ندارم این طوری باشم ولی نمیدونم با اینکه کلی وقت دارم نمیتونم پای برنامم بشینم

 3. خسته نباشید، مشکلی که دارم اینه که مدام کارهام رو به تعویق میندازم. برنامه ریزی هم دارم ولی نمیتونم برنامه رو انجام بدم و این باعث میشه به کلی ناامید بشم.. چیکار کنم که این عادت رو ترک کنم؟

دیدگاهتان را بنویسید

مشاوره آنلاین روانشناسی

مشاوره آنلاین روانشناسی

جهت مشاوره با روانشناس از گزینه چت پایین صفحه ارتباط بگیرید.