خانه / مشاوره خانواده حضوری / رفتار با مرد عصبانی | با شوهر عصبانی چکار کنیم؟
عصبانیت شوهر

رفتار با مرد عصبانی | با شوهر عصبانی چکار کنیم؟

در این مقاله از سایت مشاوره باما به علت عصبانیت مردان، چگونگی رفتار با شوهر عصبی و پرخاشگر می پردازیم:

وقتی زنان و مردان ازدواج می‌کنند اغلب تصور یک زندگی افسانه‌ای رادارند، شاهزاده زندگی شان را جذاب و دلربا می‌بینند، مراسم ازدواج زیبایی برگزار می‌کنند و بعدازآن همه‌چیز به یک پایان خوش ختم می‌شود.

البته زندگی واقعی مثل افسانه نیست. ازدواج سخت است حتی برای زوج های موفق . مشکلات زیادی هست که در ازدواج به وجود می‌آید و این مشکلات زوج را به‌جایی می‌رساند که باید  تصمیم بگیرند چه‌کاری قراراست انجام دهند و چطور قرار است مشکلاتشان را به همسر خود بگویند؟

یکی از مشکلات زنان در ازدواج این است که متوجه می‌شوند یک شوهر عصبی دارند. یعنی شوهری که نه گاهی اوقات بلکه مکرراً عصبی می‌شود. اگر حس می‌کنید که خشم و عصبانیت شوهر شما در حال خراب کردن زندگی مشترک تان است به خواندن این مقاله از سایت مشاوره باما ادامه دهید. اگر حس می‌کنید خشم شوهر در حال نابودی ازدواج شماست در این مقاله بعضی از مواردی را آورده‌ایم که شما می‌توانید آن‌ها را انجام دهید.

خونسردی خود را حفظ کنید

اگر هنگام عصبانیت شوهر شما هم همین کار را با او انجام دهید و اوضاع را بدتر کنید این کار قطعاً به شکست منجر خواهد شد. اگر شوهر شما نمی‌تواند خشم خود را کنترل کند، خشم و عصبانیت شما به آرام کردن اوضاع کمکی نمی‌کند. برعکس، باید خونسردی خود را حفظ کنید و توجهی را که او با این کار سعی در به دست آوردنش دارد را به او نشان ندهید.

علت عصبانی بودن شوهر خود را پیدا کنید

نهایت تلاش خود را بکنید تا دریابید که علت عصبانیت شوهر شما چیست؟ اگر او خیلی واضح برایتان علت رفتارش را توضیح نمی‌دهد، شما می‌توانید از او سؤال کنید تا به درک بهتری برسید. گاهی اوقات، وقت گذاشتن برای اینکه از دیدگاه او به مسائل نگاه کنید به شما کمک می‌کند تا ببینید آیا مسائلی که او را شدیداً عصبانی می‌کند منطقی و معقول هستند یا خیر؟ حتی اگر او دلیل موجهی برای این رفتار خود نداشته باشد، همین‌که در تلاش برای درک او هستید، برای آرام کردن اوضاع کافی است.

با شوهر عصبی خود صادق باشید

اگر شما به این نکته پی برده‌اید که خشم و عصبانیت شوهر شما در حال نابود کردن زندگی تان است، بهترین کاری که می‌توانید انجام دهید این است که با وی صادق باشید. بااین‌حال لازم است زمان مناسبی را برای این کار انتخاب کنید. این موضوعی نیست که شما در وسط دعوا یا زمان عصبانیت شوهر به او بگویید. بلکه نباید عجله کنید تا بتوانید در مورد چگونه گفتنش فکر کنید.

بهترین کار، نوشتن یک نامه است که می‌تواند در مورد نگرانی‌های خود با او صحبت کنید تا متوجه شود یک سری تغییرات لازم است که انجام شود.

ولی اگر او حس کند که شما با بیان خواسته‌های خود می‌خواهید به او ضربه بزنید، موقعیتی پیش می‌آید که او اصلاً به حرف شما گوش نخواهد داد. زیرا این کار باعث می‌شود او را در حالت دفاعی قرار دهید. درحالی‌که شما فقط نیاز به کمک او برای بهبود روابط زناشویی دارید.

 مردان عصبانی را به کمک گرفتن تشویق کنید

مسائل مختلف و معمولاً پیچیده باعث بروز خشم شوهر می‌شوند. برای مثال، عصبانیت شوهر می‌تواند ناشی از موارد زیر باشد:

اگرچه ممکن است این‌طور به نظر برسد که همسرتان از عمد می‌خواهد عصبانیتش را سر شما خالی کند و کنترل اوضاع را در دست بگیرد ولی او واقعاً چنین قصد و نیتی ندارد.

 احتمالش وجود دارد که عصبانیت مرد توسط یک مشکل اساسی ایجادشده است که نیاز به ریشه‌یابی دارد. بهترین و مؤثرترین راه برای درمان عصبانیت شوهر فهمیدن این نکته است که این رفتار از کجا نشئت گرفته است. بااین‌حال، این امر شوهرتان را مستلزم این می‌کند که با یک متخصص سلامت روان مشاوره روانشناسی صحبت کند تا علت ریشه‌یابی شود.

شما می‌توانید او را تشویق کنید که این مراحل را طی کند اما به‌هیچ‌عنوان نمی‌توانید او را به این کار مجبور کنید.

اگر لازم است، مدتی مرد عصبانی را تنها بگذارید

اگر شوهرتان خیلی عصبی است و شما اصلاً نمی‌توانید با وی صحبت کنید، لازم است بگذارید تا بداند که شما نیاز دارید از او فاصله بگیرید. از پیشش بروید و از خانه بیرون بروید و یا اتاقتان را تغییر دهید. جایی بروید که بتوانید به آرامش برسید و حالتان بهتر شود. گاهی اوقات، فاصله گرفتن از شوهر باعث می‌شود او آرامش پیدا کند تا شما دوباره برگردید.

به شوهر پرخاشگر کمک کنید تا احساسات خود را کنترل کند

ازآنجایی‌که شما نمی‌توانید بر روی همه کارهایی که شوهرتان انجام می‌دهد کنترل داشته باشید، اما این فرصت را دارید که او را تشویق کنید خود مراقبتی را در زندگی یاد بگیرد. به دنبال راه‌هایی باشید که او را تشویق کنید شب‌ها خوب استراحت کند، ورزش کند و یک برنامه غذایی سالم داشته باشد. مراقبت نکردن و توجه نکردن به خود می‌تواند نقش بزرگی در بروز احساسات و هیجانات منفی در فرد داشته باشد. هر چه شما بهتر بتوانید مراقب سلامت جسمی خود باشید،  بهتر می‌توانید مشکلات مربوط به سلامت روان خود را رفع کنید.

سعی نکنید برای شوهر عصبانی یک مادر باشید

بدترین چیزی که شوهر شما از همسرش می‌خواهد این است که دست‌به‌کار شوید و سعی کنید با او مادرانه رفتار کنید.

هرگز شوهر خود را سرزنش نکنید. مخصوصاً در مقابل جمع. این فقط باعث می‌شود که اوضاع از اینی که هست بدتر شود. به یاد داشته باشید اگرچه ممکن است او مثل یک کودک رفتار کند ولی او یک مرد بالغ است. کودکانه رفتار کردن با شوهر فقط باعث می‌شود که کار شما نتیجه عکس دهد و رابطه تان خراب شود.

شوهر عصبی برای هر چیزی مرا سرزنش می‌کند

یکی از پیامدهای خشم و عصبانیت شوهر مقصر دانستن زن است. اگر شما در حال زندگی مشترک با یک شوهر عصبی هستید، این موضوع می‌تواند خیلی ناامیدکننده باشد. شما خود را در موقعیتی می‌بینید که برای هر چیزی مقصر شناخته می‌شوید. اما مهم است به یاد داشته باشید، عصبانیت شوهر راهی برای مقابله با احساسات خود است؛ این تقصیر شما نیست.

به‌محض اینکه شما مسئولیت کارهایی که شما را به خاطرش سرزنش می‌کند را قبول کنید، اوضاع فقط بدتر خواهد شد. شما ممکن است از این روش به‌عنوان راهی برای آرام کردن اوضاع استفاده کنید، اما این‌طور نخواهد شد. او از اینکه شما همه تقصیرها را می‌پذیرید، تشویق به ادامه رفتار پرخاشگرانه خود خواهد شد.

برای خود حدومرزی در رابطه با مرد عصبانی تعیین کنید

وقتی شما با یک شوهر عصبانی ازدواج می‌کنید،  مهم است یاد بگیرید چگونه مرزهای خود را برایش مشخص کنید. لازم است کاری کنید که او بداند شما چه چیزهایی را قبول می‌کنید و در چه مواردی تسلیم نمی‌شوید.

بعدازاینکه حدومرز خود را مشخص کردید نباید از آن عقب‌نشینی کنید. اما اگر نشان دهید که او می‌تواند بدون هیچ عواقبی از حدومرز شما بگذرد، بنابراین باز هم به این رفتار پرخاشگرانه ادامه خواهد داد.

نیازی نیست چون شوهر شما عصبی است، مطیعش شوید

به او بفهمانید شما هرگز در مورد بدرفتاری و عدم احترام به همسر کوتاه نمی‌آیید. اگر در زندگی در این موقعیت قرار دارید، یکی از بهترین کارهایی که می‌توانید انجام دهید این است که با یک مشاور خانواده صحبت کنید. زمانی که شما در ازدواج با چنین شرایطی روبرو هستید، تشخیص مرز بین موقعیت‌هایی که شما مقصرش هستید و موقعیت‌هایی که شما مقصر نیستید سخت است. صحبت با مشاور کمک‌کننده است، زیرا شما می‌توانید از نظریات شخصی باتجربه که از اعضای خانواده یا دوستان شما نیست آگاه شوید، بدون اینکه از یکی از شما دو نفر طرفداری کند. زیرا چیزی که شما می‌خواهید یک قضاوت بی‌طرفانه و یک نصیحت مؤثر است.

اگر شوهرتان بخواهد نزد مشاوره ازدواج برود خیلی عالی است اما اگر نخواهد، در این صورت بهتر است شما باز هم به تنهایی به مرکز مشاوره بروید. شما همچنین می‌توانید از روش مشاوره آنلاین یا مشاوره تلفنی بهره ببرید که خیلی راحت در دسترس شما است و می‌توانید در همان لحظه‌ای که نیاز دارید از خدمات مشاوره بهره بگیرید.

در شرایط سوءاستفاده مرد پرخاشگر هرگز سازش نکنید

بین شوهر عصبی و شوهر سوءاستفاده گر تفاوت زیادی وجود دارد. اگر شوهرتان به شما خشونت فیزیکی اعمال می‌کند، مهم‌ترین عمل این است که خود را به یک مکان امن برسانید. این بدین معنی نیست که شما مجبورید شوهر خود را برای همیشه ترک کنید بلکه لازم است خودتان را به‌جایی امن برسانید تا بتوانید مشخص کنید چه‌کاری باید انجام دهید.

خشونت در یک رابطه فقط فیزیکی نیست، بلکه اگر کلامی و روانی هم باشد می‌تواند به شکست در ازدواج بیانجامد. بعضی از مردم هنوز نمی‌دانند این نوع خشونت به‌اندازه خشونت فیزیکی ( هرچند از طریقی متفاوت ) می‌تواند آسیب‌زننده باشد.  اجازه ندهید در موقعیتی قرار بگیرید که سلامت روان شما آسیب ببیند.

اطلاعاتی که در این مقاله آمده است بیشتر برای افرادی است که شوهر عصبی دارند اما به زن آسیبی نمی‌رسانند. دوباره تأکید می‌کنم اگر شما در موقعیتی هستید که با شما با خشونت رفتار می‌شود مستقیماً باید از آن موقعیت(مکان) دور شوید. سپس شما می‌توانید با یک مشاور یا دیگران صحبت کنید تا ببینید در مرحله بعدی چه باید کرد.

صبر و احساس همدردی با مردان عصبی را از یاد نبرید

اگر شوهرتان با کنترل خشم خود مشکل دارد، کمی صبر و شفقت می‌تواند خوب باشد. به یاد داشته باشید که خشم شوهر معمولاً عامل بیرونی دارد و احتمالاً عصبانیت خود را به دیگران ازجمله زن خود خالی می‌کند.

وقتی کسی رفتار اشتباهی انجام می‌دهد، قضاوت کردنش کار راحتی است، ولی به‌عنوان همسر شما به دنبال راه‌هایی باشید که عشق، صبر و دلسوزی را به او نشان دهید. حمایت شما از او باعث می‌شود که در مواقع لزوم از شما درخواست کمک کند. اگر شما او را به مشاوره فرستادید بگذارید بداند که شما او را در راه بهبودی روابط زناشویی تان همراهی می کنید.

4 دیدگاه

 1. بسيار جامع و كمك كننده بود، من يك همسر عصبي دارم كه مبتلا به اختلال دو قطبي هست .

 2. من با شوهرم ۱۲ سال اختلاف سنی دارم کلا شوهرم از لحاظ احساسی سرد هستش من دوست دارم عاشقانه بادهم رفتار کنه برام وقت بزاره همش سرش تو گوشی هستش و اخبار گوش میده
  احساس میکنم‌اون آرزو های که داخل مجردی تو رویاهام بودن همش نابود شده دارم به سمتی میرم که مجبورم قبول کنم شرایط رو از روی ناچاری
  منودوست دارم وقتی با شوهرم حرف میزنم کلا نازم رو بکشه قهر که بکیم پیش قدم بشه اما پشت میکنه بهم میخوابه هس میکنم با یه سنگ دارم زندگی میکنم گاهی هس خوشبختی دارم اما وقتی که عصبی میشه وسایل خونه رو میشکنه دقیق وسایلی رو میشکنه که من دوسشون دارم ولی وقتی اروم میشه کلا عوض میشل اخلاقش خوب میشه ولی من رفتاراش فراموشم نمیشن دلم برا رویاهام تنگ میشه اصلا به هیچ گدوم از رویا های که فکرش رو میکردم نرسیدم به جای رسیدم کهدمیگم دیگه رویا نمیخوام همینطور یه نواخت فقط بخاطر ابروی خانوادم ادامه بدم من شوهرم رو خیلی دوست دارم دلم نمیخواد جدا شم دلم میخواد با خودش خوشبختی رو تجربه کنم اما وقتی وسیله میشکنه عصبی میشه ازش میترسم یه ترسی تمام وجودم رو میگیره جوری که حس میکنم مشکل اعصاب داره

 3. من از سال ۹۲ از دواج کردم ۱ سال تو عقد بودم شوهرم غریبه است دو تا پسر دارم یکی ۱ دی ۸ ساله میشه یکی دیگه دو ماهه دیگه ۲ ساله میشه
  شوهرم عصبی تند دست بزن داره من و می زنه بچه هام رو می زنه اصلا کنترل اعصاب نداره بت هر چی گیرش بیاد آدم رو می زنه من اگر تو این زندگی موندم بخاطره بچه هام موندم اگر بچه هام نبودن عمرا اگر باهاش سر می کر دم و زندگی میکردم
  به نظرتون من چیکار کنم این زندگی رو تمام کنم یا ادامه بدم؟

دیدگاهتان را بنویسید