خانه / اختلالات روانی / راه های ترک خود ارضايی با مشاوره روانشناسی
ترک خودارضایی

راه های ترک خود ارضايی با مشاوره روانشناسی

در این مقاله از سایت مشاوره باما به راههای ترک خود ارضايي از نظر روانشناسی، فواید ترک استمناء می پردازیم:

خود ارضایی یا استمنا به تحریک دستگاه تناسلی خود به‌منظور دستیابی به برانگیختگی و درنهایت لذت جنسی تعریف می‌شود. افرادی که خود ارضایی می‌کنند، درست همانند یک رابطه جنسی نرمال به اوج لذت جنسی می‌رسند. البته عمل استمنا لزوماً به معنای اعتیاد به خود ارضایی نیست، بنابراین لازم است درک خوبی از اعتیاد به خود ارضایی داشته باشیم.

با پیشرفت فناوری و اطلاعات، روش‌های بیشتری برای افزایش لذت از طریق خود ارضایی معرفی‌شده است. تقریباً هر فردی که از نظر جنسی فعال است یا امیال جنسی را تجربه می‌کند، می‌تواند استمنا کند.

خودراضایی فراتر از نسل و جنسیت است. حتی افرادی که شریک جنسی دارند و ازدواج نموده‌اند گاهی اوقات، درگیر خود ارضایی می‌شوند. خود ارضایی در نوجوانان نیز یک پدیده رایج است زیرا فرد در حال بلوغ است و جسم او تغییرات زیادی را متحمل می‌شود.

روانشناسی اعتیاد به خود ارضایی

در اعتیاد به خود ارضایی دو ماده نقش کلیدی دارند: دوپامین و اندورفین. دوپامین یک فرستنده عصبی است که اجازه می‌دهد فرد احساس لذت کند. اندورفین، ماده شیمیایی است که بدن از آن برای مقابله با استرس و فشار جسمی استفاده می‌کند و باعث می‌شود تا شما بتوانید استراحت کنید و بهبود یابید.

درحالی‌که فرد در حال خود ارضایی است، دوپامین آزاد می‌شود و فرد اوج لذت جنسی را تجربه می‌کند. پس از اوج لذت، اندورفین آزاد می‌شود که باعث می‌شود فرد احساس رضایت بیشتری داشته باشد و گاهی اوقات به خواب برود.

وقتی فرد به چنین احساساتی وابسته شد و از آن‌ها برای فرار از فشار و استرس زندگی یا مقابله با مشکلات ذهنی استفاده کرد، شرایط برای اعتیاد به خود ارضایی فراهم می‌شود. اعتیاد به خود ارضایی زمانی می‌تواند موجب نگرانی شود که تبدیل به روشی برای رهایی از احساسات منفی و مقابله با مشکلات زندگی شود.

عوارض اعتیاد به خود ارضایی

خطرات خود ارضایی بیش ‌از حد چیست؟

خطرات خوداراضایی بیش‌ازحد عبارت است از:

 • سپری کردن وقت زیاد به دیدن فیلم‌ها و تصاویر مستهجن و اعتیاد به پورنوگرافی
 • انتظارات جنسی غیرواقع گرایانه به خاطر محتوای مستهجن که منجر به شکست در ازدواج و اختلافات زناشویی می‌شود.
 • اعتماد به نفس پایین و بروز رفتارهای ضداجتماعی
 • سوزش دستگاه تناسلی

اگر خود ارضایی بیش‌ازحد صورت گیرد، تبدیل به یک مشکل جدی می‌شود. در این صورت، آن را یک عادت رفتاری اجباری می‌نامند. اعتیاد به خود ارضایی دارای اثرات مختلفی است:

 • می‌تواند موجب پسرفت در زندگی کاری و خانوادگی شود زیرا فرد به‌جای شرکت در یک کار معنادار، زمان و انرژی زیادی را صرف خودراضایی می‌کند.
 • این رفتار ممکن است بر خانواده و همچنین روابط درون فردی اثر بگذارد که پنهان‌کاری، فریبکاری و کاهش اعتماد را به همراه می‌آورد که می‌تواند موجب از بین رفتن روابط نیز شود. فردی که به‌شدت درگیر خود ارضایی است می‌تواند انتظارات جنسی غیرواقعگرایانه از همسر یا شریک جنسی خود داشته باشد. چنین انتظاراتی می‌توانند منجر به یک ازدواج ناموفق ، خانواده‌های غمگین و در بلندمدت، نفرت در روابط عاشقانه از سوی فردی که آسیب‌دیده است، گردد.
 • این عادت رفتاری از نظر روانشناسی، احساس شرمندگی و گناه را در فرد ایجاد می‌کند. چنین افرادی، اعتماد به نفس پایین و رفتارهای ضداجتماعی دارند زیرا از نظر اخلاقی احساس خودخواهی و از نظر جنسی احساس انحراف می‌کنند. نوجوانان معتاد به خود ارضایی ممکن است دچار افت تحصیلی شوند و همچنین ممکن است در مدرسه مورد زورگویی قرار گیرند. گاهی اوقات، آن‌ها برای ارضای امیال جنسی خود، در جمع دوستان نیز استمنا می کنند. این مسئله همچنین می‌تواند منجر به بحث‌های جنسی نامناسب حتی در حضور افراد بالغ یا مهمانان شود. اعتیاد به خود ارضایی همچنین می‌تواند باعث اختلاف بین فرزند و والدین شده و منجر به عادت‌های بد دیگر ازجمله اعتیاد به مواد مخدر به‌منظور مقابله با فشار موجود در خانه یا مدرسه شود.
 • اعتیاد به خود ارضایی ممکن است منجر به ظهور تمایلات جنسی انحرافی شود زیرا فرد به دنبال یافتن روش‌های جدید برای دستیابی به لذت جنسی است. این مسئله در مردان ممکن است منجر به عادت‌های جنسی از قبیل دیدن محتوای مستهجن کودکان، از پنجره یا سوراخ کلید به داخل نگاه کردن تنها برای دیدن یک بدن عریان و حتی تجاوز به فرزندان خود به‌منظور ارضای امیال جنسی شود. زنان نیز ممکن است به شکارچیان جنسی تبدیل شوند و چیزهای مختلفی را برای ارضای امیال جنسی خود امتحان کنند.
 • آسیب به دستگاه تناسلی، اثر دیگری از اعتیاد به خود ارضایی است. این بیشتر برای افرادی رخ می‌دهد که هنگام خود ارضایی از روغن درستی استفاده نمی‌کنند.

تمام این عوارض درنتیجه خود ارضایی بیش‌ازحد به وجود می‌آیند. اعتیاد به خود ارضایی یک عادت رفتاری ضداجتماعی است که برای بهبود نیاز به اقدامات درمانی مناسب دارد.

تفاوت خود ارضایی زنان و مردان

تفاوت زیادی بین اعتیاد به خود ارضایی در مردان و زنان وجود ندارد. خود ارضایی در مردان عموماً با لمس کردن یا ماساژ دادن آلت تناسلی تا انزال همراه است. تعداد کمی نیز هستند که از عروسک‌های جنسی برای برانگیختگی جنسی و اوج لذت جنسی استفاده می‌کنند. در زنان خود ارضایی با تحریک کلیتوریس و واژن انجام می‌شود زیرا زنان به این طریق به برانگیختگی و لذت جنسی دست می‌یابند. زنان نیز همانند مردان، برخی از دست و برخی از اسباب‌بازی جنسی مانند لرزاننده استفاده می‌کنند.

جامعه، خود ارضایی در مردان را بیشتر از زنان می‌پذیرد. این به مسئله‌ی درک متفاوت از آزادی جنسی در مردان و زنان برمی‌گردد. به همین دلیل، بسیاری از زنان از صحبت کردن در مورد تمایلات جنسی خود خجالت می‌کشند زیرا از قضاوت جامعه می‌ترسند. از نظر پزشکی، زنان در خود ارضایی نیز می‌توانند به عفونت دچار شوند. استفاده از مواد  بزاق به‌عنوان روان کننده در حین خود ارضایی می‌تواند موجب انتقال باکتری به واژن و درنتیجه، عفونت شود.

مطالعات نشان می‌دهد، اعتیاد به خود ارضایی در مردان بیشتر از زنان است. گروهی از محققان سازمان اجتماعی جنسی، پس از مصاحبه با تقریباً 3000 نفر گزارش دادند که %7/41 از زنان در مقایسه با %3/63 از مردان در آن سال، استمنا کردند.

بر اساس گزارش جانوس در مورد رفتار جنسی ساموئل و سینتیا جانوس، %10 از زنانی که در این بررسی شرکت کردند، گاهی اوقات(چند بار در هفته) استمنا می‌کنند. این آمار در مردان، %25 می-باشد.

آمار اعتیاد به خود ارضایی

از نظر آماری، نشان داده‌شده که مردان بیشتر از زنان به خود ارضایی معتاد می‌شوند. مردان بین سنین 18 تا 30 سال، بخش اعظمی از افراد معتاد به خود ارضایی را تشکیل می‌دهند. این آمار بر اساس بررسی انجام‌گرفته توسط سازمان Promise Keepers بود و این بررسی همچنین نشان داد که اعتیاد به خود ارضایی بین مردم مذهبی به همان اندازه‌ی افرادی که اهمیتی به مسائل معنوی نمی‌دهند، رایج است.

افراد در سنین جوانی به خاطر دسترسی به محتوای مستهجن در اینترنت، بیشتر درگیر خودراضایی می‌شوند. گاهی پسران جوان  10 ساله برای لذت جنسی، با آلت تناسلی خود بازی می‌کنند.

چه کسانی از اعتیاد به خود ارضایی رنج می‌برند؟

بر اساس گزارش سازمان Promise Keepers، مردان بین سنین 18 تا 30 سال بیشتر از هر گروه سنی دیگری، اعتیاد به خود ارضایی دارند. امروزه، به خاطر وجود محتوای مستهجن در اینترنت، جوانان به‌سادگی درگیر خود ارضایی می‌شوند.

چگونه می‌توان اعتیاد به خود ارضایی را تحت کنترل درآورد؟

چگونه می‌توان خود ارضایی بیش‌ازحد را مهار کرد؟

فعالیت‌های مفیدی می‌توانند به جلوگیری از وابستگی به خود ارضایی کمک کنند، ازجمله:

 • شرکت در برنامه‌های داوطلبانه
 • شرکت در فعالیت‌های ورزشی
 • کشف استعدادهای خلاقانه مانند هنر یا نویسندگی
 • ورزش صبحگاهی
 • اجتناب از تنهایی
 • تعامل با دیگران
 • حذف محتوای مستهجن از کامپیوتر
 • استفاده از خدمات مشاوره روانشناسی

خود ارضایی بیش‌ازحد را می‌توان با ترکیب کارهای مختلف مهار کرد. شما می‌توانید روشی برای تخلیه انرژی خود پیدا کنید؛ از قبیل برنامه‌های داوطلبانه، شرکت در فعالیت‌های ورزشی و کشف استعدادهای خلاقانه‌ی خود از قبیل هنر یا نویسندگی. اگر اکثراً پیش از رفتن سرکار، استمنا می-کنید، کار دیگری برای انجام دادن مانند دو صبحگاهی پیدا کنید تا آرام شوید. همچنین بهتر است از تنهایی اجتناب کنید و با دیگران تعامل برقرار نمایید. درصورتی‌که محتوای مستهجن در گوشی یا کامپیوتر دارید، آن‌ها را حذف کنید. این گام مهمی به شمار می‌رود. ذهنیت درستی ایجاد کنید و باور داشته باشید که اعتیاد شما قابل‌کنترل و قابل‌مهار است. همچنین، صحبت کردن با خانواده یا دوستانتان در مورد وضعیتی که با آن روبه‌رو هستید، چیز بدی نیست و از خدمات مشاوره نیز استفاده کنید.

بسیاری از مردم از اعتیاد به خود ارضایی رنج می‌برند اما اغلب در پذیرش چنین مشکلی ناموفق هستند. اولین مرحله برای ترک خود ارضایی پذیرفتن وجود چنین مشکلی است؛ سپس می‌توان برای مهار آن تلاش کرد.

3 دیدگاه

 1. سلام خانم دکترببخشید خانم دکتر من بیست سالم از 12سالگی خود ارضایی میکردم عادت به فیلم پا جوراب میبینم ذهنم پورشود از این فیلم ها روز 3بار میزنم اگر نزنم حال بدمیشه تورخدا ببخشید اینجوری صحبت میکنم من باید خوابید انجام بدم یه وسیله نرمی می‌زارم زیر آلتم و فشارمیدم برای ترک این عادت چه کار باید بکنم نمی تونم ترک کنم

 2. همسرم زیاد تمایلی نشون نمیده به رابطه زناشویی‌ تا من نگم نمیاد سمتم . چندین مدته که مطمئنم که خود ارضایی میکنه و چند بار خودم غیرمستقیم بهش گفتم ولی عکس العملی نداره ولی تا از سرویس بهداشتی میاد نفساش تند میشه خوابش میگیره بدنش جدیدا جوش های ریز میزنه . نمیتونم باکسی حرف بزنم واقعا یه آدمی هستم خجالتی و خواستم رو خیلی دیر به زبون میارم ولی با کارهام به همسرم می‌میفهمونم. موندم چیکار کنم😔

 3. بنده 32 سالمه تازه میخام ازدواج کنم ولی خودارضایی دارم بهتر شدم طرفم فهمیده ناراحت هستش میترسه. باید الان خودم درمان کنم یا بزارم جلوتر رفتم. میش راهنمایی کنید باید چیکارکنم؟

دیدگاهتان را بنویسید