خانه / پرسش و پاسخ اعتیاد / راه های ترک خود ارضايی با کمک روانشناس| مشاوره خودارضایی
ترک خودارضایی

راه های ترک خود ارضايی با کمک روانشناس| مشاوره خودارضایی

در این مقاله از سایت مشاوره باما به راههای ترک خود ارضايي از نظر روانشناسی، فواید ترک استمناء می پردازیم:

خود ارضایی یا استمنا به تحریک دستگاه تناسلی خود به‌منظور دستیابی به برانگیختگی و درنهایت لذت جنسی تعریف می‌شود. افرادی که خود ارضایی می‌کنند، درست همانند یک رابطه جنسی نرمال به اوج لذت جنسی می‌رسند. البته عمل استمنا لزوماً به معنای اعتیاد به خود ارضایی نیست، بنابراین لازم است درک خوبی از اعتیاد به خود ارضایی داشته باشیم.

با پیشرفت فناوری و اطلاعات، روش‌های بیشتری برای افزایش لذت از طریق خود ارضایی معرفی‌شده است. تقریباً هر فردی که از نظر جنسی فعال است یا امیال جنسی را تجربه می‌کند، می‌تواند استمنا کند.

خودراضایی فراتر از نسل و جنسیت است. حتی افرادی که شریک جنسی دارند و ازدواج نموده‌اند گاهی اوقات، درگیر خود ارضایی می‌شوند. خود ارضایی در نوجوانان نیز یک پدیده رایج است زیرا فرد در حال بلوغ است و جسم او تغییرات زیادی را متحمل می‌شود.

روانشناسی اعتیاد به خود ارضایی

در اعتیاد به خود ارضایی دو ماده نقش کلیدی دارند: دوپامین و اندورفین. دوپامین یک فرستنده عصبی است که اجازه می‌دهد فرد احساس لذت کند. اندورفین، ماده شیمیایی است که بدن از آن برای مقابله با استرس و فشار جسمی استفاده می‌کند و باعث می‌شود تا شما بتوانید استراحت کنید و بهبود یابید.

درحالی‌که فرد در حال خود ارضایی است، دوپامین آزاد می‌شود و فرد اوج لذت جنسی را تجربه می‌کند. پس از اوج لذت، اندورفین آزاد می‌شود که باعث می‌شود فرد احساس رضایت بیشتری داشته باشد و گاهی اوقات به خواب برود.

وقتی فرد به چنین احساساتی وابسته شد و از آن‌ها برای فرار از فشار و استرس زندگی یا مقابله با مشکلات ذهنی استفاده کرد، شرایط برای اعتیاد به خود ارضایی فراهم می‌شود. اعتیاد به خود ارضایی زمانی می‌تواند موجب نگرانی شود که تبدیل به روشی برای رهایی از افکار منفی و مقابله با مشکلات زندگی شود.

عوارض اعتیاد به خود ارضایی

خطرات خود ارضایی بیش ‌از حد چیست؟

خطرات خوداراضایی بیش‌ازحد عبارت است از:

 • سپری کردن وقت زیاد به دیدن فیلم‌ها و تصاویر مستهجن و اعتیاد به پورنوگرافی
 • انتظارات جنسی غیرواقع گرایانه به خاطر محتوای مستهجن که منجر به شکست در ازدواج و اختلافات زناشویی می‌شود.
 • اعتماد به نفس پایین و بروز رفتارهای ضداجتماعی
 • سوزش دستگاه تناسلی

اگر خود ارضایی بیش‌ازحد صورت گیرد، تبدیل به یک مشکل جدی می‌شود. در این صورت، آن را یک عادت رفتاری اجباری می‌نامند. اعتیاد به خود ارضایی دارای اثرات مختلفی است:

 • می‌تواند موجب پسرفت در زندگی کاری و خانوادگی شود زیرا فرد به‌جای شرکت در یک کار معنادار، زمان و انرژی زیادی را صرف خودراضایی می‌کند.
 • این رفتار ممکن است بر خانواده و همچنین روابط درون فردی اثر بگذارد که پنهان‌کاری، فریبکاری و کاهش اعتماد را به همراه می‌آورد که می‌تواند موجب از بین رفتن روابط نیز شود. فردی که به‌شدت درگیر خود ارضایی است می‌تواند انتظارات جنسی غیرواقعگرایانه از همسر یا شریک جنسی خود داشته باشد. چنین انتظاراتی می‌توانند منجر به یک ازدواج ناموفق ، خانواده‌های غمگین و در بلندمدت، نفرت در روابط عاشقانه از سوی فردی که آسیب‌دیده است، گردد.
 • این عادت رفتاری از نظر روانشناسی، احساس شرمندگی و گناه را در فرد ایجاد می‌کند. چنین افرادی، اعتماد به نفس پایین و رفتارهای ضداجتماعی دارند زیرا از نظر اخلاقی احساس خودخواهی و از نظر جنسی احساس انحراف می‌کنند. نوجوانان معتاد به خود ارضایی ممکن است دچار افت تحصیلی شوند و همچنین ممکن است در مدرسه مورد زورگویی قرار گیرند. گاهی اوقات، آن‌ها برای ارضای امیال جنسی خود، در جمع دوستان نیز استمنا می کنند. این مسئله همچنین می‌تواند منجر به بحث‌های جنسی نامناسب حتی در حضور افراد بالغ یا مهمانان شود. اعتیاد به خود ارضایی همچنین می‌تواند باعث اختلاف بین فرزند و والدین شده و منجر به عادت‌های بد دیگر ازجمله اعتیاد به مواد مخدر به‌منظور مقابله با فشار موجود در خانه یا مدرسه شود.
 • اعتیاد به خود ارضایی ممکن است منجر به ظهور تمایلات جنسی انحرافی شود زیرا فرد به دنبال یافتن روش‌های جدید برای دستیابی به لذت جنسی است. این مسئله در مردان ممکن است منجر به عادت‌های جنسی از قبیل دیدن محتوای مستهجن کودکان، از پنجره یا سوراخ کلید به داخل نگاه کردن تنها برای دیدن یک بدن عریان و حتی تجاوز به فرزندان خود به‌منظور ارضای امیال جنسی شود. زنان نیز ممکن است به شکارچیان جنسی تبدیل شوند و چیزهای مختلفی را برای ارضای امیال جنسی خود امتحان کنند.
 • آسیب به دستگاه تناسلی، اثر دیگری از اعتیاد به خود ارضایی است. این بیشتر برای افرادی رخ می‌دهد که هنگام خود ارضایی از روغن درستی استفاده نمی‌کنند.

تمام این عوارض درنتیجه خود ارضایی بیش‌ازحد به وجود می‌آیند. اعتیاد به خود ارضایی یک عادت رفتاری ضداجتماعی است که برای بهبود نیاز به اقدامات درمانی مناسب دارد.

تفاوت خود ارضایی زنان و مردان

تفاوت زیادی بین اعتیاد به خود ارضایی در مردان و زنان وجود ندارد. خود ارضایی در مردان عموماً با لمس کردن یا ماساژ دادن آلت تناسلی تا انزال همراه است. تعداد کمی نیز هستند که از عروسک‌های جنسی برای برانگیختگی جنسی و اوج لذت جنسی استفاده می‌کنند. در زنان خود ارضایی با تحریک کلیتوریس و واژن انجام می‌شود زیرا زنان به این طریق به برانگیختگی و لذت جنسی دست می‌یابند. زنان نیز همانند مردان، برخی از دست و برخی از اسباب‌بازی جنسی مانند لرزاننده استفاده می‌کنند.

جامعه، خود ارضایی در مردان را بیشتر از زنان می‌پذیرد. این به مسئله‌ی درک متفاوت از آزادی جنسی در مردان و زنان برمی‌گردد. به همین دلیل، بسیاری از زنان از صحبت کردن در مورد تمایلات جنسی خود خجالت می‌کشند زیرا از قضاوت جامعه می‌ترسند. از نظر پزشکی، زنان در خود ارضایی نیز می‌توانند به عفونت دچار شوند. استفاده از مواد  بزاق به‌عنوان روان کننده در حین خود ارضایی می‌تواند موجب انتقال باکتری به واژن و درنتیجه، عفونت شود.

مطالعات نشان می‌دهد، اعتیاد به خود ارضایی در مردان بیشتر از زنان است. گروهی از محققان سازمان اجتماعی جنسی، پس از مصاحبه با تقریباً 3000 نفر گزارش دادند که %7/41 از زنان در مقایسه با %3/63 از مردان در آن سال، استمنا کردند.

بر اساس گزارش جانوس در مورد رفتار جنسی ساموئل و سینتیا جانوس، %10 از زنانی که در این بررسی شرکت کردند، گاهی اوقات(چند بار در هفته) استمنا می‌کنند. این آمار در مردان، %25 می-باشد.

آمار اعتیاد به خود ارضایی

از نظر آماری، نشان داده‌شده که مردان بیشتر از زنان به خود ارضایی معتاد می‌شوند. مردان بین سنین 18 تا 30 سال، بخش اعظمی از افراد معتاد به خود ارضایی را تشکیل می‌دهند. این آمار بر اساس بررسی انجام‌گرفته توسط سازمان Promise Keepers بود و این بررسی همچنین نشان داد که اعتیاد به خود ارضایی بین مردم مذهبی به همان اندازه‌ی افرادی که اهمیتی به مسائل معنوی نمی‌دهند، رایج است.

افراد در سنین جوانی به خاطر دسترسی به محتوای مستهجن در اینترنت، بیشتر درگیر خودراضایی می‌شوند. گاهی پسران جوان  10 ساله برای لذت جنسی، با آلت تناسلی خود بازی می‌کنند.

چه کسانی از اعتیاد به خود ارضایی رنج می‌برند؟

بر اساس گزارش سازمان Promise Keepers، مردان بین سنین 18 تا 30 سال بیشتر از هر گروه سنی دیگری، اعتیاد به خود ارضایی دارند. امروزه، به خاطر وجود محتوای مستهجن در اینترنت، جوانان به‌سادگی درگیر خود ارضایی می‌شوند.

چگونه می‌توان اعتیاد به خود ارضایی را تحت کنترل درآورد؟

چگونه می‌توان خود ارضایی بیش‌ازحد را مهار کرد؟

فعالیت‌های مفیدی می‌توانند به جلوگیری از وابستگی به خود ارضایی کمک کنند، ازجمله:

 • شرکت در برنامه‌های داوطلبانه
 • شرکت در فعالیت‌های ورزشی
 • کشف استعدادهای خلاقانه مانند هنر یا نویسندگی
 • ورزش صبحگاهی
 • اجتناب از تنهایی
 • تعامل با دیگران
 • حذف محتوای مستهجن از کامپیوتر
 • استفاده از خدمات مشاوره روانشناسی

خود ارضایی بیش‌ازحد را می‌توان با ترکیب کارهای مختلف مهار کرد. شما می‌توانید روشی برای تخلیه انرژی خود پیدا کنید؛ از قبیل برنامه‌های داوطلبانه، شرکت در فعالیت‌های ورزشی و کشف استعدادهای خلاقانه‌ی خود از قبیل هنر یا نویسندگی. اگر اکثراً پیش از رفتن سرکار، استمنا می-کنید، کار دیگری برای انجام دادن مانند دو صبحگاهی پیدا کنید تا آرام شوید. همچنین بهتر است از تنهایی اجتناب کنید و با دیگران تعامل برقرار نمایید. درصورتی‌که محتوای مستهجن در گوشی یا کامپیوتر دارید، آن‌ها را حذف کنید. این گام مهمی به شمار می‌رود. ذهنیت درستی ایجاد کنید و باور داشته باشید که اعتیاد شما قابل‌کنترل و قابل‌مهار است. همچنین، صحبت کردن با خانواده یا دوستانتان در مورد وضعیتی که با آن روبه‌رو هستید، چیز بدی نیست و از خدمات مشاوره نیز استفاده کنید.

بسیاری از مردم از اعتیاد به خود ارضایی رنج می‌برند اما اغلب در پذیرش چنین مشکلی ناموفق هستند. اولین مرحله برای ترک خود ارضایی پذیرفتن وجود چنین مشکلی است؛ سپس می‌توان برای مهار آن تلاش کرد.

25 دیدگاه

 1. سلام خانم دکترببخشید خانم دکتر من بیست سالم از 12سالگی خود ارضایی میکردم عادت به فیلم پا جوراب میبینم ذهنم پورشود از این فیلم ها روز 3بار میزنم اگر نزنم حال بدمیشه تورخدا ببخشید اینجوری صحبت میکنم من باید خوابید انجام بدم یه وسیله نرمی می‌زارم زیر آلتم و فشارمیدم برای ترک این عادت چه کار باید بکنم نمی تونم ترک کنم

 2. همسرم زیاد تمایلی نشون نمیده به رابطه زناشویی‌ تا من نگم نمیاد سمتم . چندین مدته که مطمئنم که خود ارضایی میکنه و چند بار خودم غیرمستقیم بهش گفتم ولی عکس العملی نداره ولی تا از سرویس بهداشتی میاد نفساش تند میشه خوابش میگیره بدنش جدیدا جوش های ریز میزنه . نمیتونم باکسی حرف بزنم واقعا یه آدمی هستم خجالتی و خواستم رو خیلی دیر به زبون میارم ولی با کارهام به همسرم می‌میفهمونم. موندم چیکار کنم?

 3. بنده 32 سالمه تازه میخام ازدواج کنم ولی خودارضایی دارم بهتر شدم طرفم فهمیده ناراحت هستش میترسه. باید الان خودم درمان کنم یا بزارم جلوتر رفتم. میش راهنمایی کنید باید چیکارکنم؟

 4. سلام و عرض ادب من یک پسر ۱۵ساله هستم که یک سالی میشه درگیر به خودارضایی هستم ، بچه که بودم مثلا یازده ساله که بودم برای کنجکاوی مثلا چهار ماه یک بار انجام میدادم ، ولی از ۱۴سالگی خیلی اوضام بد شد ، تمام ویدیوهای ترک خودارضایی رو دیدم ، هر روشی که بگید امتحان کردم مثلا اصلا بیکار نمونید ، فیلم نگاه نکید ، با دوستان بد رفت و امد نکیند و از این چیزا هر روشی که بگید رو امتحان کردم ، و حدود یک ماهه که دنبال مشاوره رایگان هستم چون شرایط مالی خوبی ندارم ، به خدا دیگه بریدم ، از اواسط 14سالگی کم کم زیاد شد طوری که اصلا بیرون نمیرم ، مادر و بقیه خانواده بهم میگن افسرده روانی ، بسیار بسیار لاغر شدم ، چند بارم میخواستم بلایی سر خودم بیارم تا این حد ، بیشترین زمان ترکم 13 روز بوده ، الان چهار روزه که حدود 60 بار خودارضایی کردم شاید از نظر شما عجیب باشه ولی به خدا راست میگم ، امروز بیدار شدم دیدم حدود 20 تا جوش روی بدن و صورتم دراوردم وحشت کردم، دیگه بخدا بریدم ، زانو هام درد میکنه بدنم درد میکنه، اصلا نمیدونم دست خودم نیست موقعی که اصلا تمایل به این کار ندارم نمیدونم اصلا انگار یکی دیگه میشم بعد از انجام این کار به خودم میام خودمو هی سرزنش میکنم ، توروخدا یه جوری کمکم کنید خیلی خودارضاییه شدید شده غیر قابل کنترله ، خواهش میکنم یه کاری کنید ترک کنم. حتی قوانینی برای خودم نوشتم که مثلا روی تخت تا خوابم نگرفته نرم ، بیکار نباشم و حتی همه چیه گوشیمو دیلیت کردم همه ی وی پی ان هامو و غیره ولی نمیشه ، بزرگ ترین ارزوی من توی این دنیا ترک این کاره ،داره بچگیم از بین میره ، عوارض جبران ناپذیری داره در من ایجاد میشه ، یه راهکار اساسی میخوام ، الان شما شاید بگین ارادتو قوی کن و امید داشته باش ولی با اینا حل نمیشه این ها هم تاثیر داره ها ولی نه اونقدر ، و بهترین راهی که به ذهنم رسید همین مشاوره بود باید با یکی این قضیه رو درمیون میذاشتم ،من برای ترک ایندفعه خیلی تصمیمم جدیه ، میخوام همه ی چیز هایی که باعث میشه اینکار و بکنم بزارم کنار. و با تمام تلاشم سعی کنم ، و به این نتیجه رسیدم که به جز خودم کسی نمیتونه باعث بشه که من ترک کنم ، به نظر شما اگه همه ی اینا رو رعایت کنم موفق میشم ؟

 5. سلام خسته نباشید میخواستم بدونم ایا خودارضایی روی رشد قد و روی وزن و لاغری تاثیری داره؟ اخه من قبل از این که دچار خودارضایی بشم وزن خوبی داشتم ولی الان خیلی لاغر شدم ایا علتش میتونه این باشه؟ اخه وضعیت غداییم خوبه، بعد برام سواله خیلی از رفیقام خودارضایی با شدت بالا انجام میدن ولی قد بلند و وزنی خوب دارن و اصلا لاغر نیستن، ورا اینجوریه ؟ من اخه قبل از اینکه دچارش بشم وزن خیلی خوبی داشتم

 6. سلام وقت بخیر دخترم ۱۷ سالمع متاسفانه از سن خیلی پایین خود ارضایی میکردم اما نمیدونسنم چیه … بعدها که متوجه شدم سعی کردم ترک کنم و خیلی دفعاتش رو کم کردم اما باز هم سراغش میرم … از طرفی به تازگی متوجه شدم خیلی سریع و زود ارضا میشم یعنی چند ثانیه فقط طول می‌کشه نمی‌دونم باید چیکار کنم چطور مشکل و حل کنم چرا اینطوری شدم … کافیه دستم به بدنم بخوره درجا ارضا میشم

  • منم دقیقا مثله شما ام من حتی از ۲ سالگی انجام می دادم به نظرم اینم یه بد بختیه که به مشکلات دیگمون اضافه شده ولی اگه ترس از کو ر شدن نبود من خودم یکی هرروز انجام می دادم اخه چرا خدا کمک‌نمیکنه؟ اگه خدا ناراحت میشه از این کار ما از بچه گی دچارش شدیم حتی نمی دونستیم چیه پس باید خودش کمک میکرد یا یه چیزی من خودم که گیجم

 7. سلام ببخشید من قبلا هم پیام دادم ببخشید من ۱۳ سالمه درگیر خود ارضایی شدم خیلی حالم بده دوست ندارم انجام بدم دوستم بهم یاد داده لطفا مشاوره بدید تورو خدا ۱۳ سالمه پسر هستم

 8. سلام من فاطمه ۱۸ سالمه مجرد هستم. من تو خود ارضایی نمیدونم عادت کردم یا چی زود به زود خود ارضایی میکنم دلیلش چیه

 9. سلام من از نظر روانی به خاطر اعتیاد شدید به خود ارضایی میرنجم و تصمیم گرفتم چند بار تو خونه پنیسم رو ریمو کنم اما ترسیدم و دست از کار برداشتم میخوام کمکم کنید و راهنمایی ایم کنید کتاب ها و فیلم های آموزشی زیادی دیدم اما تو بهترین شرایط فط ۱۰ روز تحمل کردم و پاک بودم

 10. سلام.وقتتون بخیر .۶ سالی میشه خودارضایی میکنم و تا ۶ ماه هم شده که ترک کنم وکمترین مدت ۱ ماه الی ۱ هفته ولی خسته شدم واقعا فکر کنم همه راهی رو امتحان کردم ولی نشد که نشد میخام بدونم راهی هست فکر اون لذت اولیه رو ازذهنم پاک کنم چون وقتی تنها میشم آتیش شهوتم خیلی تند میشه دست خودم نیس

 11. سلام من دختر ۱۷ساله هستم ۳ساله که ترک کردم خود ارضایی مشکلی که دارم خیلی زود تحریک می شوم نمی دونم چیکار کنم نمی تونم از خونه بیرون برم قبلا این طوری نبودم وقتی که بیرون می رم استرس می گیرم پسرارو می بینم تحریک میشم کوچک ترین شی تحریک میشم نمی رونم چیکار کنم میشه کمک کنید لطفا

 12. الان من تقریبا متاسفانه ۶ ماه هست که دچار خود ارضایی شدم و حس خیلی بدی بهم دست میده و از طرفی نگرانم ک ب پرده بکارتم آسیب رسونده باشم تا الان هیچ رابطه ای برقرار نکرده ام ولی الان با یک فردی میخام ازدواج کنم ک درسته درک و شعور بالایی نسبت ب این موضوع داره و براش مهم نیست ولی من نمیدونم چرا عذاب وجدان گرفتم میخام واقعا بتونم ترک کنم این موضوع رو و میخام بدونم آیا من هیچ رابطه ای نداشتم این صدق میکنه ک بکارت من سالم باشه چون این موضوع واقعا نکران و عذاب وجدان بهم دست میده از اول دوستم منو ب این راه کشوند و کاملا یعنی قولم زد و الان گرفتارش شدم مشکلات عصبی و ناراراحتی و فشار پایین بهم دست داده تا الان ب مشاوره ای نرفتم و خیلی خجالت میکشم تلفنی با خوشحالی سایت شمارو پیدا کردم و خواستم پیام بدم

 13. مشکلم خود ارضاییه و هرکاری میکنم نمیتونم ترکش کنم. من با یه خانوم همسن خودم توی رابطه هستم ولی هنوز به مرحله رابطه جنسی نرسیدیم. اصلا دلم نمیخواد خود ارضایی رو ادامه بدم و می‌خوام ترکش کنم. جدیدا هم تعداد دفعات خود ارضاییم بیشتر شده ( ۲ یا ۳ بار در روز ) هم زود انزال شدم. باید چیکار کنم؟

 14. سلام وقتتون بخیر من امروز متوجه شدم برادر ۷ ساله ام خودارضایی میکنه وقتی فهمیدم خیلی ناراحت شدم ولی خودم رو کنترل کردم و جای خلوت ازش پرسیدم چیکار میکردی اول مقاومت می‌کرد و بعد قول گرف ازم به کسی نگم و گف مربوط به اندام تناسلی اش هس و گفت پسرداییم که ۴ سال ازش بزرگتره بهش یاد داده

 15. سلام خسته نباشید من پسرم و پانزده سالمه و متاسفانه تو بچگی یه دوستی داشتم که بهم همه چیزی های جنسی رو یاد می‌داد و منم بچه بودم خیلی قشنگ میشستم بهش گوش میدادم و متاسفانه این شد که من از بچگی شروع کنم به خود ارضایی دو ساله فهمیدم که گناه کبیره و هی سعی میکنم بزارمش کنار ولی نمی شه هی چهار ماه میگزره ولی نمی تونم جلوی خودمو بگیرم باور کنید همه کار میکنم که یادم بره ولی نمی تونم سه چهار روز سرکوبش میکنم ولی نمی تونم و مجبورم خودارضایی کنم و الان واقعا ازتون کمک میخوام بهم کمک کنید این کار رو بزارم کنار خواهش میکنم کمکم کنید دارم از عذاب وجدان میمیرم دوست دارم بمیرم دیگه از خجالت روم نمیشه با خدا حرف بزنم

 16. مشکل من خوددراضایی هستش خیلی تلاش کردم کنار بزارم کاملا مدونم چقدر مضره ولی واقعا نمیتونم خودم رو کنترل کنم و اون لحظه و اون موقعیت من کاملا یه ادم دیگم کاملا یه ادم دیگه الان احساس بدی دارم همه جام تنش داره سرم ضربان داره چشمام درد میکنه نا امیدم نا گفته نماند چونکه اطرافیانم تیزهوشان و نمونه قبول شدن اثر داشته اخه من معدلم بیست بوده والان حس میکنم گول خوردم باهام بازی شده به حقم نرسیدم میخام تصمیم بگیرم هیچ حالتی نشم که خودارضایی کنم دست خودم نیست بدنم درد میکنه از ابتدای بوجود امدن مشکل حس میکنم جای اشتباهم دوسال است درگیرم

 17. سلام من ۱۷ سالمه پسرم حدود یک ساله خودارضایی انجام میدم اما کلی روش و راه رو امتحان کردم اما هی شکست خوردم امسال کنکور باید بدم اما خودارضایی تمرکزمو بهم زده ، یه مشاور تحصیلی دارم که روانشناس هم هست ایا بهش بگم ؟

 18. سلام من دخترم 15 سالمه دچار خود ارضایی شدم و خیلی تلاش کردم ترک کنم نشد واقعا خسته شدم و احساس ناکافی بودن دارم احساس تنهایی و غم دارم و از خودم خیلی تاکید میکنم خیلی متنفرم هیچ دوستی ندارم و فکر میکنم همه از من متنفر هستند نمید نم چیکار کنم درگیری کنکور هم کم کم داره براگ شروعیشه خانواده اپن مایندی هم ندارم که باهاشون درد و دل کنم لطفا کمکم کنید

 19. خود ارضایی از ۱۵ سالگی شروع کردم و الان ۲۸ سالمه هر کاری می کنم نمی توانم ترکش بکنم

 20. سلام وقت بخیر.پسر ۱۲ ساله ای دارم چند هفته تی هست متوجه شدم مدام تو اتاقش در را می بنده، زیر نظرش گرفتم دیدم دستش در شلوارش میکنه و آلتش را می ماله ، حتی یه ترشح های سفیدرنگی به مقدار کم در شورتش دیدم، باهاش صحبت کردم میگه پام خارش داره یا شورتم اذیتم میکنه ، بهش توصیه کردم دست به اون قسمت نگذاره ، چون باعث بیماری میشه

 21. سلام خسته نباشید من جوانی هستم 21ساله از سن14سالگی شروع کردم به خود ارضایی الانم هر کاری می کنم نمی تونم ترکش کنم خیلی شدید افسردگی گرفتم نه حوصله کار کردن دارم نه بیرون رفتن الان هم چند روزی هست به خودکشی فکر میکنم با تشکر

 22. سلام کتاب راز کنترل شهوت که به صورت کاملا رایگان و بدون هیچ گونه هزینه ای در گوگل وجود داره رو بخون و رها شو

 23. سلام وقت بخیر
  من دختر ۱۷ ساله ای هستم که از ۷ سالگی خودارضایی میکردم
  یعنی از وقتی شروع شد که دخترعمم که همسن من بود گفت تو هم بیا اینکاری که من میکنم رو بکن ، تا الان نتونستم این مشکل رو برطرف کنم.به مشاور هم نمیتونم بگم چون میترسم به خانواده بگه ، احساس میکنم مادرم بوهایی برده ولی سعی میکنم در حمام یا شب ها که همه میخوابن یا وقتی کسی خونه نیست خودارضایی کنم.رفته رفته داره میلم زیاد میشه ، نمیدونم چیکار کنم خیلی زود ارضا میشم بعضی اوقات ، براساس عواملی که در زندگی و خانواده بر من گذاشتن بنده الان دچار افسردگی شدید و اضطراب هستم و فکر میکنم یکی از عوامل میتونه خودارضایی هم باشه. لطفاً کمکم کنید چه کنم؟

دیدگاهتان را بنویسید