تیتر خبرها
خانه / مشاوره طلاق / آیا وقت آن است تصمیم به طلاق بگیرم؟
تصمیم به طلاق
تصمیم به طلاق

آیا وقت آن است تصمیم به طلاق بگیرم؟

برای کسب اطلاعات بیشتر و دریافت وقت مشاوره تلفنی یا مشاوره حضوری هم اکنون تماس بگیرید:

02144804164
برای مشاهده مرکز مشاوره تهران و سایر شهرها کلیک کنید

این سؤال بیشتر قبل از تصمیم به طلاق پرسیده می‌شود. هنگامی‌که شما در یک ازدواج ناموفق قرارگرفته‌اید ممکن است تنها دو گزینه ماندن یا رفتن به ذهنتان برسد.
هنگام تصمیم به طلاق، سه راهکار جایگزین همیشه وجود دارد:

  • شما می‌توانید در ازدواج خود بمانید و به زندگی مشترک با همسر خود ادامه دهید.
  • شما می‌توانید مدتی جداگانه و دور از هم زندگی کنید و امیدوار باشید که فاصله کمک کند دیدگاه مثبتی نسبت به مشکلات زناشویی پیدا کنید.
  • شما می‌توانید از همسر خود طلاق بگیرید.

ماندن به این معنا نیست که ازدواج در یک مسیر سخت همچنان ادامه داشته باشد. دوری و فاصله می‌تواند زمان مناسبی برای هر یک از زوجین باشد تا درباره زندگی زناشویی و خودشان تأمل کنند و با نگاه و چشم‌انداز جدیدی به مشکلات زندگی مشترک بنگرند. دوری و فاصله راهکار مناسبی برای نجات زندگی زناشویی یا تجدیدنظر در مورد تصمیم به طلاق محسوب می‌شود.

آیا باید بمانید و به زندگی مشترک با همسرتان ادامه دهید؟

همه ازدواج‌ها، بدون استثنا، دارای مشکلات و ناملایمت هایی هستند. زمان‌هایی وجود دارد که شما همسر خود را واقعاً دوست دارید و به او عشق می‌ورزید، زمانی هم ممکن است از همسرتان متنفّر باشید و چشم دیدن او را نداشته باشید و نمی‌توانید او را تحمل کنید. همواره احساسات نسبت به همسر و ازدواج مثل جزر و مد دریا در نوسان است. درنهایت با فرصت دادن و به‌کارگیری مهارت‌های برقراری ارتباط موثر، دوران‌های سخت و بحران‌های زندگی هم سرانجام سپری می شوند.
مسئله این است که بسیاری از زوجین انتظارات بالایی از همسر خود بعد از ازدواج دارند و می‌خواهند آرزوهای گذشته خود را با ازدواج به حقیقت تبدیل کنند. نگاه واقع‌بینانه به ازدواج و دانستن اینکه ازدواج شما دوره‌هایی ناراحت‌کننده و ناخوش هم دارد، باعث می‌شود تا آسان‌تر بتوانید با ناملایمات کنار بیائید.
همچنین نگاه واقع‌بینانه به زندگی و ازدواج، شما را از تصمیم‌گیری عجولانه و غیرمنطقی برای طلاق و احتمالاً پشیمانی بعد از تصمیم به طلاق، محفوظ می‌دارد.
اگر مشکلات زناشویی شما زیاد است و به نظر می‌رسد که هرروز بدتر می‌شود چه‌کار می‌کنید؟ اگر شما انتخاب کرده‌اید که در زندگی مشترک بمانید و امیدوار هستید که همه‌چیز بهتر شود، شما باید برای حل‌وفصل مشکلات، تلاش بیشتری کنید.
زوج‌ها باید انتخاب کنند که یا خودشان به کمک همدیگر راه‌حل‌هایی برای مشکلات زناشویی‌شان پیدا کنند یا آن‌ها می‌توانند به کمک یک مشاور خانواده یا زوج درمانگر به مشکلات خود رسیدگی کنند.
لری لو، نویسنده کتاب “نخستین بوسه برای خوشبختی ابدی”، می‌گوید: “اگر در زندگی خود دچار مشکل هستید، با همسر خود درد و دل کنید و مشکلات را با او در میان بگذارید تا او بتواند در کنار شما باشد و به حل مشکل کمک نماید. حتماً در نظر داشته باشید که مشکلات، باعث قوی‌تر شدن شما، همسرتان و زندگی زناشویی‌تان می‌شود.
اینکه شما به‌عنوان یک زوج برای بهبود زندگی مشترک خود از چه منابعی ( مشاوره آنلاین، کتاب روانشناسی، کلاس‌ها و کارگاه مهارت‌های زندگی، مراجعه به مرکز مشاوره خانواده ) کمک بگیرید، شما، همسر و فرزندان تان حتماً از مزایای یک ازدواج سالم و شاد بهره‌مند خواهید شد. پس‌ازاینکه تمام تلاشتان را کردید اگر تصمیم به طلاق انتخاب شماست، حداقل می‌توانید با آگاهی از این‌که تمام تلاش خود را برای نجات ازدواج و حفظ خانواده انجام داده‌اید، بعداً از این اقدام خود احساس پشیمانی نمی‌کنید.

آیا باید به دور از همسر زندگی کنید؟

ممکن است شما «رفتن» و «جدایی» موقت را نه پایان زندگی مشترک بلکه به‌عنوان گامی در بازسازی زندگی زناشویی‌ تان در نظر بگیرید. ممکن است فاصله گرفتن از همسرتان در زمان آشفتگی نتیجه عکس بدهد، اما اگر محترمانه و درست انجام شود، جدایی موقت می‌تواند یک ابزار عالی برای شروع دوباره یک زندگی مشترک باشد.
جدایی کنترل‌شده با قصد بازگشت به زندگی مشترک می‌تواند موفقیت‌آمیز باشد به شرطی که قبل از جدایی و در مدت‌زمان جدایی ارتباط خوبی بین زوجین وجود داشته باشد.
در مورد دلیل جدایی موقت باید صداقت داشته باشید. اگر از طریق جدایی موقت می‌خواهید راه خروجی برای ترک زندگی مشترک پیدا کنید، همسر خود را چشم‌انتظار بازگشتتان نگذارید و صادقانه دلیل جدایی‌تان را بگوئید.
هرچند که زندگی زناشویی دچار مشکل شده باشد باید یک سطح اعتمادی بین زن و شوهر در مورد دلیل جدایی، انتظارات از هم در طول جدایی و اهداف شما برای حل مشکلات وجود داشته باشد.

آیا باید از همسر خود طلاق بگیرید؟

در برخی موارد مشکلات زناشویی و اختلاف با همسر خیلی عمیق هستند، به‌طوری‌که هیچ راه‌حلی وجود ندارد و تصمیم به طلاق تنها گزینه‌ای است که شما باید انتخاب کنید. در مواردی مانند خیانت به همسر ، خشونت یا سوءاستفاده‌های عاطفی، درخواست طلاق ممکن است بهترین انتخاب شما باشد.
چنانچه شما تصمیم به طلاق گرفتید، طوری این کار را انجام دهید که احترام خودتان، همسر و فرزندانتان را حفظ کنید.
واقعیت این است که طلاق یک امر خوب و “دوستانه” نیست، بنابراین ممکن است درگیری‌هایی رخ دهد، حتی ممکن است درگیری‌های شدیدی در طول طلاق اتفاق بیفتند. اکثر طلاق‌ها توسط یکی از زوجین آغاز می‌شود و به‌طورمعمول این‌گونه نیست که زوجین با همدیگر صحبت کنند و تصمیم به طلاق توافقی بگیرند.
در پایان به‌عنوان مشاور خانواده به شما یادآور می‌شوم که طلاق رنج و ناراحتی شما را تسکین نمی‌دهد بلکه آن را طولانی‌تر و شدیدتر می‌کند. حتی وقتی‌که شما طلاق بگیرید برای احساس تسکین و رهایی از مشکلات زناشویی که شما در جستجوی آن هستید، زمان لازم است و این‌گونه نیست که بعد از طلاق می‌توانید زندگی جدیدی را مجدد آغاز کنید.

برای کسب اطلاعات بیشتر و دریافت وقت مشاوره تلفنی یا مشاوره حضوری هم اکنون تماس بگیرید:

02144804164
برای مشاهده مرکز مشاوره تهران و سایر شهرها کلیک کنید

یک دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *