خانه / مشاوره خانواده / ۶ اشتباه زوج در برقراری ارتباط با همسر در زندگی زناشویی
ارتباط با همسر

۶ اشتباه زوج در برقراری ارتباط با همسر در زندگی زناشویی

بر طبق آمار روانشناسی ، ناسازگاری و نداشتن تفاهم با همسر یکی از دلایل اصلی تصمیم به طلاق در میان زوجین است. به عقیده روانشناسی ، حل مشکلات و اختلافات زناشویی تنها با اجتناب از اشتباهات در برقراری ارتباط با همسر امکان‌پذیر است.

دریافت وقت مشاوره تلفنی یا مشاوره حضوری:

02144804164
برای مشاهده مراکز مشاوره کلیک کنید

بر طبق تحقیقات منتشر شده در مجله روانشناسی شخصیت و تفاوت‌های فردی ، اکثر زوج های راضی و خشنود از زندگی‌ مشترک کسانی هستند که از بحث درباره مشکلات زناشویی با همسر اجتناب نمی‌کنند و میزان هوش هیجانی و عاطفی شریک زندگی خود را بالا می‌دانند. هوش عاطفی یا هوش هیجانی یک توانایی و استعداد فردی است تا بر اساس نشانه‌های کلامی و غیرکلامی، احساسات و عواطف همسر خود را تشخیص داد.

وقتی شریک زندگی شما می‌گوید”عصبانی به نظر می‌رسی” او از حالت چهره، زبان بدن ، و رفتار سرد و خاموش شما به این موضوع پی برده است. ما در زندگی مشترک اغلب این کار را در رابطه زناشویی خود انجام می‌دهیم، اما به‌ندرت درباره آن به‌عنوان یک مهارت ارتباطی فکر می‌کنیم. بر طبق پژوهش‌های روانشناسی ، زنان نسبت به مردان از هوش هیجانی و عاطفی بالاتری برخوردارند. همچنین زنان احساسات و عواطف بیشتری برای حفظ رابطه و ازدواج خود صرف می‌کنند.

این احساسات و عواطف ، شامل مکالمات و اعمالی می‌شود تا زوج را متعهد می‌سازد بین حالات عاطفی در زندگی‌ مشترک هماهنگی برقرار کنند. انجام”مسئولیت عاطفی” به این معناست که شما احساسات شریک زندگی خود را بررسی کنید. از او بپرسید که چگونه می‌توانید کمک کنید تا احساس بهتری داشته باشد و او را به سمت گفتگو درباره احساسات ، ترس ها ، اضطراب ها، عصبانیت  و ناراحتی های همسر سوق دهید.

در این مقاله از سایت مشاوره باما ، نظر یک مشاور خانواده در مورد  برخی از رایج‌ترین اشتباهات زوج در برقراری ارتباط صحیح با همسر که ممکن است به رابطه زناشویی آسیب برساند را بررسی کنیم. در ادامه راهکارهایی برای بهبود روابط زناشویی بعد از حل مشکلات و اختلافات با همسر خواهیم پرداخت:

۶ اشتباه در ارتباط با همسر که به ازدواج آسیب می‌زند

سکوت و اجتناب از صحبت با همسر

اجتناب از صحبت کردن با همسر ،سرد رفتار کردن، کمک نکردن  یا گفتن اینکه تمایلی به حرف زدن با همسر خود ندارید، همگی از دلایل عدم حل مشکلات زناشویی هستند. البته درست است گاهی اوقات که احساس عصبانیت می‌کنید ابتدا آرام شوید و خونسردی خود را حفظ کنید و نگران این باشید که از روی عصبانیت با همسر خود بد رفتاری نکنید.

زمانی که عصبانیت ، احساس ترس یا ناراحتی بر شما غلبه می‌کند، احتمال زیادی وجود دارد همسر خود را ناراحت کنید و به احساسات همسر خود لطمه بزنید و این کار به حل مشکلات زناشویی شما کمکی نمی‌کند.

به‌جای قطع کامل  ارتباط با همسر خود، بگذارید شریک زندگی‌تان بداند که شما مایلید برای مدتی آرام شوید یا قبل از ادامه گفتگو با همسر درباره بعضی مسائل کمی فکر کنید.

دلخور شدن و رنجش در ارتباط با همسر

این مورد برای هر فردی که احساس “حب نفس” بالایی ندارد بسیار مشکل است. مثلاً وقتی‌که شوهر شما می‌گوید از غذای “کلم پخته” خوشش نمی‌آید هیچ ارتباطی به تلاش شما برای پخت غذای سالم ندارد.  پس به خود نگیرید و دلخور نشوید.

هرکسی سلایق مخصوص به خود را دارد و این حق را دارد که از شما بخواهند بر اساس سلایق آن‌ها عمل کنید و شما نیز همین‌طور. شما این حق رادارید که خانه خود را با کلم بدبو کنید. به‌هرحال این غذای موردعلاقه شما است.

بااین‌حال، حقوق کدام‌یک از شما مهم‌تر است؟ حقوق زن یا شوهر؟ هیچ‌کدام. در اینجا زوج باید با یکدیگر مصالحه و تفاهم داشته باشند. زمانی که از حرف های همسر خود ناراحت می‌شوید به‌جای مقصر دانستن او برای ناراحت کردن شما، به درون خودتان نگاه کنید. واژه‌ها فقط زمانی می‌توانند به روح و روان شما آسیب برسانند که شما به آن‌ها اجازه دهید.

حدس و گمان در ارتباط با همسر

حدس و گمان یکی دیگر از مواردی است که باعث رنجش و باعث اختلاف در زندگی زناشویی و ارتباط با همسر می‌شود. به‌محض اینکه شریک زندگی‌تان خسته از سرکار برمی‌گردد و با عصبانیت چیزی می‌گوید، صدها فکر و خیال در ذهن شما ایجاد می‌شود که آیا من کار اشتباهی کرده ام؟

بار دیگر،بیایید از احساسات بی‌اهمیت که به شما آسیب می‌رساند دوری‌کنید و در حین ارتباط با همسر از او بپرسید که چه اتفاقی افتاده است و یا به او بگویید که هر کاری از دستتان برمی‌آید برای کمک به او انجام می‌دهید.

ممکن است که او یک روز دشوار و آزاردهنده را گذرانده باشد یا اینکه فقط علت ناراحتی‌اش این باشد که در ترافیک مانده یا خودرو او در بین راه خراب شده است. شما هیچ‌وقت مشکل همسر خود را متوجه نخواهید شد مگر اینکه دلیل احساس ناراحتی‌اش را از او بپرسید.

این نقل‌قول از دکتر رویز، مشاوره خانواده و نویسنده کتاب ” چهار توافق “، تمام چیزی که شما باید درباره ایجاد حدس و گمان و دلخور شدن بدانید را بیان می‌کند:

مشکل ایجاد حدس و گمان ما این است که معتقدیم آن‌ها حقیقت دارند!

ما داستانی را در ذهن خود ایجاد می‌کنیم که تنها برای ما حقیقت دارد و فقط ما به آن باور داریم. یک حدس و گمان به حدس و گمان دیگری منجر می‌شود:خودمان به نتیجه می‌رسیم و داستان ساخته ذهن خود را می‌پذیریم.

سپس بر اساس همین حدس و گمان‌های ساختگی و غیرواقعی، شروع به سرزنش همسر خود می‌کنیم. درنتیجه، همسر شما هم در واکنش به این اتهامات غیرواقعی عصبانی می‌شود و اختلاف با همسر به این صورت تکرار  و تکرار می‌شود.

این حس بدبینی به همسر باعث ایجاد احساسات سمی در رابطه زناشویی می‌شود و این باعث ایجاد یک  ناراحتی بزرگ در زندگی شما می‌شود درحالی‌که ارتباط صحیح با همسر باید عاری از غم و ناراحتی باشد.

فیلترینگ در ارتباط با همسر

فیلترینگ نوعی بازی ذهنی است که شما با خودتان بازی می‌کنید. به این صورت که زن یا  شوهر فقط به کلماتی که تمایل به شنیدنش دارد گوش فرا می‌دهد. چه آن کلمات مثبت یا منفی باشند. مطمئن شوید با این کار به علایق و خواسته های همسر خود بی توجه نباشید.

قضاوت و پیش داوری در ارتباط با همسر

شما قبل از اینکه همسرتان صحبت کند،تصمیم گرفته‌اید که او چه چیزی می‌خواهد بگوید و به‌محض اینکه شریک زندگی‌تان شروع به صحبت کرد قضاوت می‌کنید. این رفتار بسیار ناعادلانه است و مسلما شما نمی‌خواهید همسر شما این رفتار را با شما داشته باشد.

منتظر ماندن برای صحبت کردن به‌جای گوش دادن به همسر

هنگامی‌که شریک زندگی‌تان در حال حرف زدن است و شما در ذهن خود تمرین می‌کنید که چه چیزی به او بگویید، در این صورت قادر نیستید به حرف های او با دقت گوش دهید. اینکه به صحبت های همسر خود خوب گوش دهید هدیه‌ای است که به او تقدیم می‌کنید.حتی اگر برایتان مشکل است به صحبت‌های همسر درباره موضوعات کسل‌کننده گوش دهید، آن‌چنان گوش کنید انگار که زندگی شما به صحبت‌های همسر تان وابسته است.

تمام حواس خود را متوجه همسرتان کنید. ارتباط چشمی خوب، بازتاب حالات چهره(بیان هیجان خود با بالا بردن ابرو باعلاقه و غیره)داشته باشید. بعدازاینکه صحبت‌های همسر تان تمام شد از او سؤال‌هایی بپرسید و مطمئن شوید که کاملاً صحبت‌هایش را متوجه شدید و آنچه را که شنیدید جمع‌بندی کنید. حالا نوبت شماست که صحبت کنید.

دریافت وقت مشاوره تلفنی یا مشاوره حضوری:

02144804164
برای مشاهده مراکز مشاوره کلیک کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *