خانه / مشاوره خانواده / چگونه با گذشته همسرم کنار بیایم؟ نمیتونم گذشته همسرم رو فراموش کنم

چگونه با گذشته همسرم کنار بیایم؟ نمیتونم گذشته همسرم رو فراموش کنم

فراموش کردن گذشته شوهر

مشکل من با همسرم هستش حدود ۲۳ سال ازدواج کردیم طی این سالها مشکلات زیادی داشتیم که اولیش از اعتیاد همسرم شروع شد که من بعداز ازدواج متوجه شدم ما حدود ۴سال باهم دوست بودیم من تو اون ۴سال از هیچ کاری برای ایشون کوتاهی نکردم وقتی بعداز ازداوج متوجه اعتیادش شدم ضربه بدی خوردم ایشون برای ترک اعتیاد هزار جور بهونه داشت در پی اعتیادش کار درست و حسابی هم نداشت خلاصش اینکه یمتد میرفت سر کار به ی بهونه میومد بیرون میشد که دوسال شده بود بیکار بود هرچی طلا و پس انداز داشتیم می‌فروختند وعده وعید میداد من دختر دارم آلان ۲۰ سالش هست اینم بگم که من هم بخاطر دردهای زیاد ایشون و بیخیال بودنش رابطه عاطفی خ بی نتونستم باهاش داشته باشم و همش به کم کاریهای ایشون فکر میکردم و میکنم و الان هم مشکل ما تو ارتباط برقرار کردن عاطفی هستش چون من نمی تونم کارای گذشته ایشون رو فراموش کنم اینجا ریزش رو بگم طولانی میشه خلاصه اینکه الان توقع داره من همه چی رو فراموش کنم به نثر شما راهی وجود داره اینم بگم که تمام چیزای که از دست دادیم ایشون یا یواشکی میفروخت یا اینکه منو در جریان میذاشت قول میداد در اولین فرصت بهترش رو میگیره کی هیچ وقت نشد.

پاسخ مشاور به پرسش گذشته همسرم اذیتم میکنه

من حس و حال شما را کاملا درک می کنم و به شما حق می دهم که نتوانید روزهایی که برایتان به این میزان سخت بوده است را فراموش کنید و کسی هم نباید از شما انتظار داشته باشد فراموش کنید؛ بلکه اتفاقی که باید بیفتد این است ارجاعات شما به گذشته کاسته شود چرا که اول از همه باعث می شود، خودتان نتوانید در حال زندگی کنید و از زندگی لذت ببرید.

سراسر ازدواج یک تبادل است. تبادل شما به گونه ای بوده است که داده های شما از قبیل عشق،فداکاری،صبوری،سرمایه ای که داشتید بیشتر از همسرتان بوده است. بنابراین حق دارید که احساس کنید حساب تسویه نشده ای با همسرتان دارید.

شما از همسرتان خشمگین هستید و نمیتوانید این خشم را دفن کنید. اگر احساستان نسبت به همسرتان را بروز ندهید نمیتوانید به بخشیدن او فکر کنید.

با توجه به شناختی که از همسرتان دارید ارزیابی کنید، چه میزان پذیرای احساسات شما است؟ آیا فردی هستند که به سخنان شما گوش دهند و سعی کنند شما را درک کنند یا تصور می کنید ممکن است صحبت در این باره باعث شود که حال شما نسبت به این موضوع بدتر شود؟

مطالب مرتبط: کنترل عصبانیت در زندگی زناشویی

ترجیح من این است، اگر شرایطش را دارید مستقیما از طریق گفتگو با همسر احساسات تان را درمیان بگذارید و از قبل به او آمادگی دهید. به او بگویید که من خشمی در دلم دارم که تا آن را بروز ندهم نمیتوانم برای احساسات دیگر جایی باز کنم. از تو میخوام به من گوش دهی. من به دنبال این نیستم که از خودت دفاع کنید. فقط میخواهم سعی کنی مرا درک کنی.

می توانید از قبل در قالب یک نامه، این موضوع را تمرین کنید یا جلوی آینه حرف های نگفته را بگویید. انرژی که برای فراموش کردن احساستان را میگذاشتید صرف بروز آن کنید اما در جای درست و به دور از توهین یا تحقیر همسر مجاز هستید از احساس خودتان صحبت کنید نه اینکه کسی را متهم کنید یا زیر سؤال ببرید.

زمانی که خشمتان مورد توجه قرار گیرد، آرام آرام احساسات دیگر هم میتوانند بروز کنند. مهربانی کردن به خودتان را فراموش نکنید. اول از همه شما باید برای خودتان حق عصبانی بودن را قائل شوید و با خودتان مهربان باشید تا دیگران هم این حق را به شما دهند.

مطالب مرتبط: چگونه خود را دوست بداریم؟

با خودتان نامه دو بدل کنید و مثل یک دوست مهربان مرهم زخم های خود باشید و با خود همدلی کنید. در نهایت فراموش نکنید( اعتراف کنید که چه احساسی دارید اگرچه بسیاری از افراد از تعارض اجتناب می‌کنند و ترجیح می‌دهند زمانی که از دست همسرشان عصبانی هستند چیزی نگویند، اما اعتراف به احساس خود می‌تواند مفید باشد.)

ممنونم از توجه و همراهی شما

گلسا بمانیان

کارشناسی ارشد مشاوره خانواده

4 دیدگاه

 1. من دختری هستم ۲۴ ساله ۷ ماهه ازدواج کردم با همسرم ۶ سال بود دوست بودیم چن ماه پیش فهمیدم ک دو سال پیش به مدت چن ماه با یه خانمی رابطه جنسی داشته و الان واقعا نمیتونم هضمش کنم همسرم عاشق منه و همیشه پشیمونیشو بهم نشون میده و میگه حاظرم برای جبرانش هرکاری بکنم ولی من دلم اصلا تاب نداره چیکار میتونم بکنم. چطوری میتونم خودمو آروم‌کنیم؟تو لحظات زناشوییمون همش یاد خیانتش میوفتم نه بدون اون میتونم نه با اون واقعا ذهنم درگیره

 2. 12سال ازدواج کردم همسرم قبل از ازدواج با من عاشق دخترخاله اش بوده ولی خانواده اش بخاططر شرایط خانوادگی همسرم جواب منفی دادن ولی تلفنی از خود دخترخاله جواب بله گرفته. یکبار با همسرم در موقعیت خوشحال صحبت کردم حرفهایش طوری بود که او و حس خوبش هنوز در خاطرش هست در حالی که میگه فراموش کردم اورا وقتی که ازدواج کرد… شاید این خیلی مهم نباشه ولی حالم بده نمیدونم چطوری حل کنم با خودم من اولین تجربه و تنهاترین ررابطه ام با همسرم بوده و دوستش …ولی فکر من رو اذیت میکنه

 3. وقتتون بخیر حدودا دوسال پیش با اقایی اشنا شدم و ایشون اوایل رابطه از اشتباهاتش ک با خانمای مختلف در ارتباط بوده و سکس داشته حالا این وسط با دختر یکی از اقوام ک از همسرش جدا شده هم رابطه داشته ، ما تصمیم ب ازدواج داریم تا الان چون این خانم خارج از کشور بودن میگفتم گفت نیست و رو در رو نمیشم از قضا اومدن و نزدیک منزل همین اقا سکونت دارن ایشون بارها قسم و ایه و پیغمبر خورده ک احساسی بهش نداشته ولی من شک تو دلم هست اذیت میشم نکنه با دیدن هم یاد گذشته بیفتن این اقا هم میگ چرا بین این همه خانم تو ب این گیر دادی ، یک اینک این فامیله و قبلا تو حرفاش گفته بود ک خوشگله و …

  • آقایی که باهاشون قصد ازدواج دارید در گذشته با افراد دیگه‌ای روابطی داشتند که یکی از این افراد یکی از خانم های فامیلشون بوده. این مسئله موجب به وجود اومدن نگرانی و تردید در شما شده و از اونجایی که این خانم به ایران برگشتند و در نزدیکی خونه آقایی که باهاشون قصد ازدواج دارید سکونت پیدا کردند نگرانی های شما هم به مراتب بیشتر شده.
   این نگرانی ها هنگامی که قبل از ازدواج پیش میان میشه با روش های مختلفی اونها رو برطرف کرد و یا حتی در صورت نیاز در انتخاب و تصمیم گیری‌ ها تجدید نظر کرد. بنابراین توصیه می کنم که تا زمانی که این ابهامات و نگرانی ها براتون رفع نشد برای ازدواج با ایشون اقدام نکنید چرا که پشیمانی و شک بعد از ازدواج میتونه عواقب بسیار بیشتری داشته باشه.
   برای حل این مشکل شما میتونید با خود شخص مورد نظرتون صحبت کنید. نگرانی هاتون رو توضیح بدید، سوالاتی که در ذهنتون وجود داره رو مطرح کنید و سعی کنید که طوری صحبت کنید که جواب های منطقی بگیرید و نه صرفا جواب هایی که روی احساسات شما تاثیر مثبت بذارند. در مقابل باید توجه کنید که این صحبت ها نباید به حدی فشار و ناراحتی ایجاد کنند که موجب بحث و دعوا بین شما و ایشون بشه. همچنین توصیه دیگه ای که به شما می‌کنم این هستش که در صورت ازدواج با ایشون محل سکونت خودتون رو حتما از محل سکونت این خانم دور تر کنید و از همین الان با طرف مقابلتون این مسئله رو مطرح کنید تا روابط کمرنگ تری با ایشون داشته باشند.
   کار موثر دیگه ای که می تونید انجام بدید اقدام کردن برای مشاوره پیش از ازدواج هستش. در جلسات مشاوره پیش از ازدواج فرد مشاور علاوه بر در نظر گرفتن نگرانی‌ های شما و تلاش برای حل اون ها ویژگی های شخصیتی و رفتاری شما و طرف مقابلتون رو هم ارزیابی میکنه و میزان سازگاری شما با هم رو میسنجه. بنابراین در مرحله اول باید سعی کنید که با تفکر منطقی و صحبت کردن با فرد مقابلتون خودتون رو به آرامش خاطر برسونید و در مرحله دوم از مشاوره پیش از ازدواج کمک بگیرید که قطعا کمک بزرگ و همه جانبه ای به زندگی آینده شما خواهد کرد.
   در نظر داشته باشید که بسیاری از نگرانی های ما پشتوانه منطقی ندارند و صرفا در ذهن ما زندگی می کنند. این ما هستیم که باید جواب های منطقی برای این نگرانی ها پیدا کنیم تا به آرامش خاطر برسیم.
   در تمامی مراحل زندگی موفق و پیروز باشید.

دیدگاهتان را بنویسید