خانه / پرسش و پاسخ مشکلات زن و شوهر / چرا افراد بعد از ازدواج عوض می شوند؟ تغییر شخصیت همسر بعد از ازدواج
قهر با همسر
قهر زن و مرد

چرا افراد بعد از ازدواج عوض می شوند؟ تغییر شخصیت همسر بعد از ازدواج

اگر احساس می‌کنید رفتار همسر شما بعد از ازدواج تغییر کرده است، چگونه باید با این مشکل کنار بیایید؟ در آغاز رابطه با همسرتان، تصور می‌کنید حباب خیال‌انگیزی که در آن قرار گرفته‌اید هرگز نخواهد شکست. شما کاملاً شیفته همسر خود هستید، او شیفته شماست و احساس می‌کنید همراهی و سازگاری شما گسستنی نیست. اما حقیقت این است که هیچ‌کس به یک‌شکل باقی نمی‌ماند، یعنی هیچ رابطه‌ای به همان شکل اول باقی نمی‌ماند. زن و شوهر بعد از ازدواج تغییر می‌کنند و این روندی است که شاید پذیرفتن آن دشوار است.

باید به‌ خاطر داشته باشید اگر متوجه شدید رفتار همسرتان تغییر کرده، دچار اضطراب نشوید زیرا رابطه شما می‌تواند برای همیشه ادامه داشته باشد. فقط باید بدانید چگونه ناراحتی‌های ناشی از رشد و تغییر در رابطه را پشت سر بگذارید. اگر می‌توانید با یکدیگر صحبت کنید و تمایل دارید که جنبه‌های خاصی از روابط خود را دوباره تصور کنید، پس این تغییر فرصت بزرگی برای رشد شماست.

در این مقاله از سایت مشاوره باما یاد می‌گیرید درصورتی‌که رفتار همسر شما بعد از ازدواج تغییر کرد، چگونه با مسئله کنار بیایید، چون اگر با ذهنی شفاف با این موضوع برخورد نمایید، این‌گونه تغییرات واقعاً در بهبود روابط زناشویی شما تأثیرگذار است.

به‌خاطر داشته باشید که بعد از ازدواج رفتار هر دوی شما تغییر می‌کنید

احتمالاً پذیرش این‌که رفتار همسر شما تغییر می‌کند، برایتان تلخ و حتی پریشان‌کننده است. مثلاً همسر شما بیشتر از قبل به کارش اهمیت می‌دهد، بیشتر از قبل به تفکر می‌پردازد، دچار اضطراب شده است و مثل روزهای اول ازدواج خوشحال نیست. کم‌کم فکر می‌کنید آیا این همان کسی است که عاشقش شدید، آیا او همان کسی است که به شما دل بست. افکار ناراحت‌کننده خیلی راحت به سراغ انسان می‌آیند.

اما قبل از آن که نگران شوید، نگاهی به خودتان بیندازید. شاید شما هم دقیقاً همان کسی نباشید که همسرتان روز اول با او آشنا شد. شاید قبلاً تا نیمه شب در مهمانی می‌ماندید، اما حالا دوست دارید که در خانه باشید و مستند ’نظم و قانون’ را تماشا کنید.

روزهای اول اصلاً دلتان نمی‌خواست بچه داشته باشید ولی حالا بسیار مشتاق هستید که بچه‌دار شوید. شما نسبت به روزی که با همسرتان آشنا شدید تغییر کرده‌اید، اما هنوز هم مثل روز اول دوستش دارید. پس این تغییرات چیزی نیست که مختص به او باشد، به‌خاطر داشته باشید که این تغییر رفتار برای همه ما اتفاق می‌افتد.

نگرانی از تغییر رفتار همسر بعد از ازدواج را پنهان نکنید

اگر همسران تغییراتی احساس می‌کنند، باید درباره آن تغییرات با هم‌ صحبت کنند. لازم نیست صحبت در این باره یک گفتگوی طولانی و جدی باشد؛ می‌توانید مثلاً درباره این صحبت کنید که قبلاً اصلاً فکرش را نمی‌کردید روزهای یکشنبه به فروشگاه بروید یا چقدر از این کار لذت می‌برید یا به همسرتان یادآوری کنید که چطور یک‌بار برای پشت سر گذاشتن یکی از بحران‌های زندگی سراغ چتربازی رفت.

یادآوری گذشته و بررسی این‌که چگونه تغییر کرده‌اید تجربه جالبی برای حفظ رابطه عاشقانه است و مانع از آن می‌شود که با یکدیگر مثل غریبه‌ها رفتار کنید. این تغییرات یک‌شبه به وجود نیامده‌اند، پس بخندید و ببینید چقدر با حالا تفاوت داشتید.

شاید این مطلب برایتان مفید باشد: مهارت گفتگو با همسر

اگر متوجه عوض شدن رفتار همسر شدید، حتماً کارهای جدیدی برای انجام‌دادن پیدا کنید

اگر همسر شما تغییر کرده است و مثلاً به طور ناگهانی بیشتر رفت‌وآمد می‌کند یا وقت بیشتری به شغلش اختصاص می‌دهد یا می‌خواهد خودش را بیشتر از قبل کشف کند، این تحول برای یک رابطه بسیار عالی است. ترس و انزجار از تغییرات همسر وقتی به سراغ شما می‌آید که نمی‌دانید چه کنید و احساس می‌کنید همسرتان شما را رها کرده است.

پس اگر یکی از طرفین کار جدیدی پیدا کرده است که از آن لذت می‌برد، باید دیگری را هم به پیداکردن کارهای جدید تشویق کند. تا وقتی‌که از یکدیگر حمایت می‌کنید و در خانه روابط محکمی دارید، هر دو می‌توانید مستقل از یکدیگر چیزهای جدیدی تجربه نمایید.

درصورتی‌که همسرتان مثل گذشته روابط خوبی با شما دارد، اگر خواست کمی بیشتر بال‌وپر باز کند نباید او را مقصر قلمداد نمایید.

همیشه برای یکدیگر وقت بگذارید

اگر تغییر رفتار همسر زندگی روزمره‌تان را تحت تأثیر قرار داده است، مثلاً نحوه وقت‌گذرانی یا کسانی که با آنها نشست‌وبرخاست می‌کنید، حتماً برای یکدیگر وقت بگذارید. اگر همسر شما اخیراً متوجه شده که به کوهنوردی و بالارفتن از صخره‌ها علاقه زیادی دارد، این موضوع برای پیشرفت و روابط اجتماعی همسر شما بسیار عالی است. اما حتماً باید مثل قبل اوقاتی را با هم باشید. اگر در جهت‌هایی متفاوت با همسرتان متحول شده‌اید اشکالی ندارد، استقلال واقعاً بخش تقویت‌کننده یک رابطه به شمار می‌رود، اما نباید این تغییرات کاملاً در جهت‌های مخالف باشد و راه شما را از همسرتان جدا کند.

حتماً اوقاتی را فقط به خودتان دو نفر اختصاص دهید، با هم به تماشای فیلم‌های مورد علاقه‌تان بنشینید یا به رستوران موردعلاقه تان بروید ــــ چیزهایی که به شما یادآوری می‌کنند چرا تا این حد با هم سازگار و همراه هستید.

ببینید آیا هنوز از هم از بودن با یکدیگر خوشحال هستید

تغییر رفتار همسر در حالت طبیعی بخش سالم و حتی مفید و یک رابطه است. اما گاهی اشخاص بیش از حد تغییر می‌نمایند. اگر احساس می‌کنید این فرد را واقعاً نمی‌شناسید که چیز مشترکی بین شما نیست، یا حتی تغییر شخصیت او را دوست ندارید، وقت آن است که رابطه خود را مجدداً ارزیابی کنید. شاید شخصیت او اساساً به‌گونه‌ای تغییر کرده که شما نمی‌پسندید. اگر تا آن حد از یکدیگر جدا شده‌اید، از پیداکردن کسی که شما را خوشحال می‌کرد نهراسید. این‌که شخصیت حد وسطی پیدا کرده باشید بعید نیست، اما گاهی باید درباره این‌که کاملاً شخصیت متفاوتی پیدا کرده‌اید واقع‌بین باشد.

تغییر بعد از ازدواج و در طول یک رابطه کاملاً طبیعی است و باعث می‌شود با کشف علاقه‌مندی‌ها و خواسته‌های جدید همیشه تازگی داشته باشد. فقط باید همیشه با هم در ارتباط باشید. علی‌رغم تغییرات ظاهری در زندگی، شما هنوز زوجی هستید که عاشقانه به یکدیگر دل بستید و با هم یک زندگی ساختید و این موضوع از همه آن تغییرات کوچک مهم‌تر است.

2 دیدگاه

  1. من تقریبا ۱سال با یه پسری حرف زدم ازدواج کردیم و اینا الان اخلاقش خیلی تغییر کرده خیلی قلب مشکی شده خیلی اعتمادش بهم خیلی کم شده ولی من هیچ کاری نکردم بنظرتون مشکل از کدوممون هست من اونو خیلی دوس دارم تورو خدا یه راه حلی برام بگین تا من اونو برگردونم به قبلیا چون خیلی دوسش دارم??

  2. همسرم تا قبل از عروسی و زیر س سقف رفتن دست بزن نداشت ما باهم رفیق بودیم‌ عقد نامزدی دوستی خیلی خوب بودیم عاشق هم بودیم ازدواج کردیم بداخلاق عصبی بی ادب دست بزن دارع

دیدگاهتان را بنویسید