خانه / مشاوره خانواده / روش برخورد با شوهر زورگو| نحوه رفتار با زورگویی مرد
شوهر زورگو
شوهر زورگو

روش برخورد با شوهر زورگو| نحوه رفتار با زورگویی مرد

اکثر مردم وقتی در مورد کلمه «زورگو» فکر می‌کنند، تمایل دارند تا آن را به یک رفتار درخور جوانی نسبت دهند که ممکن است در مدرسه و در کنار کودکان بدجنس در کلاس درس تجربه کرده باشند. به همین دلیل است، بسیاری از زنانی که به همین شکل با آن‌ها رفتار می‌شود، تمایلی به پذیرش این موضوع ندارند که یک شوهر زورگو دارند.

به‌عنوان یک بزرگسال، شما دوست ندارید باور کنید که فردی، چه برسد به شوهرتان، نسبت به شما زورگویی کند. زمانی که افراد شریک زندگی‌شان را دوست دارند، سعی می‌کنند از برخی ویژگی‌های شخصیتی ناخوشایند طرف مقابل چشم‌پوشی کنند.

شما حتی ممکن است برای رفتارهای آن‌ها بهانه‌تراشی کنید زیرا بر این باور هستید حتماً دلیلی دارد که آن‌ها این‌چنین رفتار می‌کنند یا چون شما می‌خواهید انتخاب خود برای ترک نکردن طرف مقابل را توجیه کنید.

درهرصورت، اگر شوهر شما به‌گونه‌ای رفتار می‌کند که شما اعتماد به نفس یا کنترل خود را از دست می‌دهید، این امکان وجود دارد که شوهر شما یک همسر زورگو است.

در ادامه رفتارها و ترفندهای معمول یک شوهر زورگو را بررسی خواهیم کرد.

شوهر زورگو می‌خواهند شما را تغییر دهد و کنترل کند

تشخیص نشانه‌های شوهر زورگو بسیار ساده است. او سعی می‌کند شما را تغییر دهد و در نهایت شما را کنترل کند. فرقی نمی‌کند که این کنترل دررابطه‌با چیزهای کوچک مانند مدل مو باشد یا چیزهای بزرگ‌تر مانند نحوه حضور در میان دوستان، او در این مورد نظر می‌دهد و به شما می‌گوید چه چیزی را ترجیح می‌دهد.

در روزهای آغازین یک رابطه، ممکن است این موضوع برای شما جالب باشد که او چقدر به شما علاقه‌مند است و تا چه اندازه به جزئیات کوچک زندگی شما اهمیت می‌دهد. اما حالا متوجه می‌شوید که این علاقه به شما به دلایلی که شما فکرش را می‌کردید، نبوده است.

اگر کارهایی که او می‌خواهد را انجام ندهید، خیلی زود نشانه دوم یک شوهر زورگو را در او مشاهده خواهید کرد.

فحش و توهین از نشانه های شوهر زورگو

حملات کلامی یک عبارت یا اصطلاح محکم و باصلابت به نظر می‌آید اما به‌درستی احساس شما وقتی مورد هدف این حملات قرار می‌گیرد را نشان می‌دهد.

در مواقعی که شوهر شما از این‌که کاری که او خواسته است را انجام نداده‌اید، ناراحت است، به شما زخم‌زبان می‌زند. انتقادهایی که به شما می‌کند شدیدتر از شرایطی است که در آن قرار دارید. او ممکن است ازروی کینه‌توزی شما را احمق خطاب کند یا کلماتی مانند “شرم‌آور” را برای تحقیر همسر خود بکار برد.

معمولاً این روزها، حملات کلامی با تلاش برای آسیب روحی به‌طرف مقابل با عیب شناسی غیرحرفه‌ای در شریک زندگی انجام می‌شود؛ یعنی از اصطلاحات روانشناسی مانند همسر افسرده، دوقطبی یا حتی دیوانه برای توهین به او استفاده می‌کند. این نوع رفتار نشانه واضحی از زورگویی شوهر است.

پروفسور رونالد ای. ریگیو، مقاله‌ای در مورد روانشناسی امروزی نوشت و عنوان کرد، او بر این باور است که شوهران در هنگام انتقاد از همسر ممکن است آن‌قدر زیاده‌روی کنند که به زورگویی تبدیل شود.

انتظارات غیرواقعی از نشانه های زورگویی شوهر

راضی و خوشنود کردن یک شوهر زورگو خیلی سخت است. آن‌ها می‌خواهند شما در مقابلشان سر فرود آورید و هروقت که خواستند در دسترس باشید. در اغلب موارد، آن‌ها از شما انتظار دارند نیازهایشان را پیش‌بینی کنید و این نیازها را به‌گونه‌ای که در ذهنشان تصور کرده‌اند، برطرف نمایید. زندگی‌کردن با چنین استاندارد بالایی بسیار سخت است.

از همه بدتر این که وقتی نتوانید استانداردهای آن‌ها را برآورده کنید (که به‌هرحال به طور مداوم تغییر می‌کند)، به‌گونه‌ای رفتار می‌کنند که شما احساس بد و ناخوشایندی داشته باشید. این تاکتیک برای تضعیف اعتماد به نفس شما بکار گرفته می‌شود. با این کار می‌خواهند شما باور کنید آن‌ها به‌اندازه کافی باهوش هستند که روش درست انجام کارها را بدانند و وظیفه شماست هرآنچه آن‌ها می‌گویند را انجام دهید.

شوهر زورگو و تحقیر کردن شما نزد دیگران

وقتی زوج‌هایی با روابط خوب در میان افراد دیگر هستند، معمولاً نسبت به هم با محبت و مؤدبانه رفتار می‌کنند. اگر شوهر شما یک زورگو است، در چنین مواقعی از تمسخر شما یا تحقیر کردن شما نزد دیگران لذت می‌برد. نکته ناراحت‌کننده این که همه متوجه می‌شوند او یک شوهر زورگو است، حتی اگر تمایلی به اعتراف این موضوع نداشته باشید.

کارین گولداشتین، درمانگر ازدواج و روانشناس خانواده می‌گوید: ” آن‌های نمی‌خواهند با این مسئله روبرو شوند و مقابله کنند. اما به‌ روز دادن رفتار ناشایست شوهرتان، نادیده گرفتن این مسئله را برای همه دشوار می‌کند. در چنین شرایطی، شما مجبور می‌شوید که واقعیت را قبول کنید و اعتراف کنید که شوهرتان یک مرد زورگو است.”

ترساندن از نشانه های مرد زورگو

بیشتر شوهرهای زورگو دمدمی مزاج و وسواسی هستند. آن‌ها می‌خواهند همه جنبه‌های زندگی خود از جمله شما را کنترل کنند. برای رسیدن به این کنترل، آن‌ها به تاکتیک‌های ارعاب مانند تهدیدکردن و باج‌گیری عاطفی متوسل می‌شوند.

به‌عنوان‌مثال، شوهر شما ممکن است از این‌که به خانه خواهرتان بروید و شب را در آنجا سپری کنید، متنفر باشد. اما چون خواهرتان به شما احتیاج دارد شما به کمک او می‌روید. سپس، شوهرتان پیام‌هایی را با مضمون “باور نمی‌کنم که مرا تنها گذاشتی” برای شما ارسال می‌کند تا به دلیل تنها گذاشتن او احساس گناه کنید (درحالی‌که موضوع این است که بدون رضایت او را ترک کرده‌اید) یا ممکن است فردی باشد که بگوید “اگر تا ساعت 11 شب به خانه برنگردی، از خونه بیرون می‌اندازمت”. او ازاین‌قبیل جملات برای ترساندن شما استفاده می‌کند.

این نوع کارهای عجیب‌وغریب نشانه‌هایی از یک شوهر زورگو می‌باشند.

حرفهای توهین آمیز شوهر زورگو

نظرات توهین‌ آمیز شوهر متفاوت از فحش هستند زیرا نوع زیرکانه‌تر و در عین حال نافذتری از زورگوی هستند، اما نتیجه آن‌ها یکسان است؛ ناراحتی و افسردگی.

اگر شوهر شما عادت به تعریف طعنه‌آمیز مانند “شام امشب خوب بود نه مثل غذاهایی که معمولاً تو می‌پزی” یا اظهارنظرهای توهین‌آمیز مانند “مشخص است که تو برای انجام کاری که من گفتم خیلی باهوش هستی”، دارد، او نسبت به شما زورگویی می‌کند.

اگر او برای هر مشکل کوچکی که پیش می‌آید شما را مقصر می‌داند، شوهر شما یک شخصیت پرخاشگر منفعل دارد، این نیز یک روش از زورگوی افراد است.

شاید این مطلب هم برای شما مفید باشد: رفتار با شوهر عصبانی

رفتار پرخاشگرانه شوهر زورگو

یکی از بدترین مشخصه‌های یک شوهر که نسبت به زنش زورگویی می‌کند، رفتار پرخاشگرانه است. این رفتار چنان ترسی را القا می‌کند که شما قادر به ابراز خود نخواهید بود. دادوفریاد کردن، صحبت‌کردن با لحن خشن و رفتار تهدیدآمیز شما را ناگزیر به پذیرش و تسلیم کامل خواهد کرد.

او ممکن است آسیب فیزیکی به شما وارد نکند اما ممکن است ضرباتی را به وسایل خانه وارد کند یا حتی هر چیزی که زیر دستش است را بشکند. ترس از عصبانی کردن شوهر به‌مرورزمان در ذهن شما رخنه خواهد کرد.

این رفتار نوعی سوءاستفاده به‌حساب می‌آید و می‌تواند موجب استرس روانی زنی شود که در چنین رابطه‌ای گیر افتاده است. در نهایت، این رفتار بر کیفیت رابطه و زندگی شما تأثیر خواهد گذاشت.

بی توجهی مرد به زن از علایم زورگویی شوهر

یک ازدواج موفق یا رابطه سالم، ازدواجی است که در آن طرفین رابطه نسبت به عشق و علاقه‌ای که نسبت به هم دارند، متعهد و پذیرا باشند. اگرچه برخی از ما شخصیت مستقل‌تری داریم و به عاطفه و صمیمت زیاد نیازی نداریم اما بسیاری از زنان حضور چنین نشانه‌هایی را به‌عنوان عشق در نظر می‌گیرند.

نشانه‌های فیزیکی، روانی و عاطفی عشق، بخش مهمی از بودن در یک رابطه به شمار می‌رود. وقتی یکی از طرفین رابطه تصمیم می‌گیرد که عاطفه یا صمیمیت را از طرف مقابل خود دریغ کند، این کار را برای تنبیه شریک زندگی‌اش انجام می‌دهد. زنان به طور خاص رفتار همراه با مهربانی و محبت را از طرف شوهر خود می‌طلبند.

رفتار سرد شوهر یا بی توجهی مرد به زن می‌تواند به‌اندازه سوءاستفاده تأثیرگذار باشد. ازاین‌رو، این رفتار می‌تواند نشانه‌ای از زورگویی شوهر نسبت به زنش باشد.

همان قدر که دوست داریم بهترین‌ها را در شوهر خود ببینیم، اگر رفتار او به‌گونه‌ای است که موجب ناراحتی و پریشانی ما می‌شود، باید با خود صادق باشیم. اگر شما می‌توانید از کلماتی مانند احساساتی، دیوانه، کنترل‌کننده، ارباب منش، ازخودراضی، حساس، سلطه گر یا بی‌حوصله برای توصیف رفتار شوهر خود استفاده کنید، بدین معناست که توسط شوهر خود مورد زورگویی قرار گرفته‌اید.

واکنش خشن نسبت به او توصیه نمی‌شود. اگر شما نمی‌توانید در مورد رفتار شوهرتان با او به‌راحتی صحبت کنید و ارتباط برقرار نمایید، صحبت‌کردن با یک مشاور حرفه‌ای را در نظر بگیرید. او ممکن است بتواند با شوهر شما صحبت کند و به بهبود روابط زناشویی کمک کند.

منبع: www.lovearoundme.com

برای مشاهده آدرس مرکز مشاوره روانشناشسی کلیک کنید

برای تعیین وقت مشاوره هم اکنون تماس بگیرید: 02144246886