خانه / مشاوره خانواده / بهبود روابط زن و شوهر با مشاوره روانشناسی
بهبود رابطه زن و شوهر
بهبود رابطه زن و شوهر

بهبود روابط زن و شوهر با مشاوره روانشناسی

در این مقاله از سایت مشاوره باما به روش های بهبود روابط زن و شوهر با کمک مشاوره روانشناسی می پردازیم:

یکی از مهم ترین مسائلی که بعد از ازدواج همسر شما انتظار دارد، مهارت برقراری ارتباط موثر در زندگی مشترک است. زن و شوهر بعد از ازدواج خواهان همسری صادق و راستگو حتی در زمینه ی مسائل بسیار پیش پا افتاده و کم اهمیت هستند. با وجود اینکه بعد از ازدواج ما متعهد به صداقت و راستگویی با همسر خود هستیم اما در عمل نمی توانیم یک ارتباط موثر با همسر خود در زندگی مشترک برقرار کنیم که این موضوع باعث بدتر شدن روابط زن و شوهر بعد از ازدواج و حتی منجر به تصمیم به طلاق از طرف همسر  شما می شود.

اما چگونه باید با مشکل برقراری ارتباط موثر با همسر خود بعد از ازدواج  مقابله کنیم؟ در اینجا به 8 مرحله ی کوتاه و مختصر در مورد شیوه بهبود برقراری ارتباط موثر با همسر اشاره می کنیم:

بهتر شدن روابط زن و شوهر با احترام به نظر یکدیگر

هنگامی که بعد از ازدواج زندگی مشترک با همسر خود را آغاز کردید، شما و همسرتان باید در مورد انتظارات و توقعات خود از دیگری و اینکه چگونه نظرات و عقاید خود را در هنگام مواجه با مشکلات زندگی مطرح کنید ، گفتگو کنید.  در  ظاهر این یک اقدام غیر عملی است، اما در هنگام رویارویی با مشکلات زندگی، کمک شایانی به شما می کند. زمانی که در مورد مجموعه قوانین زندگی مشترک خود صحبت می کنید ، با تفکرات و عقاید یکدیگر در نقش یک همسر و انسان بیشتر آشنا می شوید و اگر به یکدیگر علاقمند باشید احترام را چاشنی این قوانین کرده و درنهایت با همسر خود به تفاهم و اتفاق نظر می رسید.

زمانی که در مورد توقعات خود صحبت می کنید آن را  به صورت یک آرزو مطرح کنید

شاید بیان انتظارات و توقعات خود از زندگی به همسر خویش برایتان سخت باشد و یک حس اجبار و الزام را برای همسر شما به همراه داشته باشد. درست است که برای بهبود روابط زن و شوهر بعد از ازدواج باید احساس مسئولیت کرد و انتظارات همسر خود را تا حد ممکن برآورده ساخت، اما شاید بهتر است در طرح خواسته ها و انتظارات خود از همسر تان کمی نرم و ملایم تر باشید. مثلا شما می توانید در هنگام گفتگو با همسر خود، انتظارات و خواسته های خود را به شکل یک آرزو و علاقه بیان کنید.  بیان انتظارات خود به این شکل سبب می شود همسر شما نیز نسبت به این خواسته ها به اندازه شما احساس تعلق خاطر کند. به همین دلیل، سهیم شدن انتظارات خود به شکل آرزو، باعث می شود همسر شما علاقمند به مشارکت در برآوردن این خواسته ها در زندگی مشترک شود.

برای بهتر شدن روابط زن و شوهر از فضای مجازی استفاده نکنید

بیشتر افراد فکر می کنند زمانی که در پشت تلفن یا در سایت فیس بوک با همسر خود گفتگو می کنند ، رابطه خوبی با همسر خود  برقرار می کنند. این فکر کاملا غلط است و به عقیده یک مشاور خانواده در بیشتر موارد درست عمل نمی کند. 

تحقیقات روانشناسی نشان داده زن و شوهرهای زیادی وجود دارند  که علی رغم ارتباط زیاد در فضای مجازی یا تلفنی ، نتوانسته اند ارتباط موثری با همسر خود برقرار کنند و زندگی آنها به جدایی و طلاق ختم شده است. برقراری ارتباط موثر از طریق این دست وسایل ارتباطی و فناوری بسیار راحت هستند اما در عین حال کارایی و تاثیر یک گفتگوی چهره به چهره و حضوری را ندارند. بنابراین به منظور حل مشکلات زناشویی و خانوادگی خود سعی کنید از روش ارتباطی  دوستانه ، فردی و چهره به چهره بهره ببرید.

بهبود روابط زن و شوهر با بالا بردن صبر و تحمل خود

زمانی که در یک رابطه هستید بدین معنا نیست که شما و همسرتان مالک دیگری هستید. شما باید توجه داشته باشید که اگر تازه ازدواج کرده اید، اختلافات اوایل زندگی امری طبیعی است زیرا هم اکنون از لحاظ فکری با همسرتان فاصله دارید. افزایش میزان صبر و تحمل در رابطه زناشویی بدین معناست که شما به همسرتان اجازه انجام هرکاری به عنوان یک فرد مستقل بدهید. وابستگی عاطفی میزان اعتماد و سازش  طرفین را می سنجد و اگر شما به همسرتان ( و بالعکس ) اعتماد داشته باشید  ، به سطح بالایی از سازش و شکیبایی در زندگی خواهید رسید.

برای بهبود روابط زن و شوهر قرار بگذارید مدتی از فضای مجازی دور بمانید

یک راهکار ساده در بهبود روابط زن و شوهر   دوری از فضای مجازی و گذاشتن وقت بیشتر در کنار همسر خود است . این امر بدین معناست که فارغ از هرگونه وسیله ارتباطات جمعی زمانی را در پارک قدم بزنید یا در هنگامی که تلفن همراه خود را در داخل صندوق عقب ماشین گذاشته اید در ساحل شنا کنید. امروزه وسایل ارتباطی به دلیل ویژگی های  منحصربه فرد خود ، مقدار زیادی از وقتی را که زوج باید برای گفتگو و در کنار هم  صرف کنند می گیرد و به همسر شما اجازه برقراری ارتباط با شما و طرح مشکلات زناشویی خود را نمی دهد.

برای بهبود روابط هیچ گاه گفتگو با همسر خود را با  گله و شکایت آغاز نکنید

همه ما دوست داریم مورد مهر و محبت همسر خود  قرار بگیریم. به خصوص زمانیکه در زندگی مشترک با مشکل مواجه می شوید، دوست دارید از طرف همسر حمایت عاطفی شوید. زمانی که با مشکلات و مسائل جدی زندگی مشترک روبه رو می شوید ، با نگرش منفی به مشکل نگاه می کنید و همسر خود را عامل اصلی مشکلات زندگی تلقی می کنید تا حس ناراحتی و نگرانی تان را القا کنید . اما  این رویکرد اصلا درست و اصولی نیست زیرا با این رفتار همسرتان  را خار و حقیر کرده و همچنین حس بی ارزشی را در او ایجاد می کنید. همسر شما ممکن است برای حفظ رضایت شما سکوت کند یا به این  نتیجه برسد که بهتر است تصمیم به طلاق بگیرد.

برای بهبود روابط زن و شوهر همیشه به احساسات همدیگر اهمیت دهید

بر طبق تحقیقات روانشناسی، درخواست طلاق  اغلب در خانواده هایی رخ می دهد که به احساسات یکدیگر اصلا اهمیت نمی دهند. آنها اول به رفاه و آسایش خود فکر می کنند و بیشتر به مسائل  شخصی به جای مشکلات زندگی مشترک اهمیت می دهند. آنها مسائل را از یکدیگر مخفی کرده و همه ی مسائل را با ظاهری بهتر و موجه تر نسبت به واقعیت ماجرا به همسر خود نشان می دهند. اگر شما به احساسات همسر خویش اهمیت می دهید،  بدین معناست که  قادر به تشخیص عواطف ، عقاید، انتظارات همسر خود خواهید بود . اگر در این زمینه حساس تر باشید ، بهتر می توانید در زمینه ی  مشکلات زندگی با همسر خود صحبت کنید ، با تصمیمات هم کنار بیاید و مسائل مرتبط به زندگی زناشویی خود را حل کنید.

عدم برقراری ارتباط موثر مشکلات زندگی زناشویی را بدتر می کنند و اگر  مهارت ارتباط موثر با همسر خود را تقویت نکنید ، نمی توانید تجربه دستیابی به یک ازدواج موفق، سالم و پایدار را داشته باشید و در برابر مشکلات زندگی زناشویی مجبور به تسلیم می شوید.

برای مشاهده آدرس مرکز مشاوره روانشناسی کلیک کنید

برای تعیین وقت مشاوره هم اکنون تماس بگیرید: 02144804164

یک دیدگاه

  1. سلام

    جالبه برام از وقتی اومدم سایتتون 1 ساعت گذشته و متوجه نشدم خخخخ

    هرچی میچرخم اینجا قسمت هایی که دوست دارم پیدا میکنم

    سایت خوبی پیدا کردم ولی سر سری سایتتونو دیدم حالا سایتتونو تو گوشیم سیو کردم وقتم ازاد شد میام دوباره میبینم

    ممنون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *