خانه / مشاوره خانواده حضوری / اختلاف با خانواده همسر | مشکلات با خانواده شوهر
مشکلات با خانواده همسر
مشکلات با خانواده همسر

اختلاف با خانواده همسر | مشکلات با خانواده شوهر

آیا با خانواده همسر خود اختلاف دارید؟ در هر رابطه‌ای، خطوط قرمزی وجود دارد. مسائل یا موضوعاتی که ممکن است صحبت‌کردن راجع به آن‌ها سخت یا حتی غیرممکن باشد. اینکه تا چه حد از یکدیگر شناخت پیدا کرده‌ایم، صمیمی شده‌ایم یا زندگی‌مان به‌هم‌تنیده شده است اهمیتی ندارد، زیرا بازهم ممکن است اختلاف‌نظرهایی وجود داشته باشد.

یکی از رایج‌ترین این مسائل، اختلافاتی است که در تعامل با خانواده شوهر پیدا می‌کنیم. درگیرشدن با خانواده همسر، یکی از قدیمی‌ترین مشکلات زناشویی است، دلیل اصلی این امر آن است که تعداد کمی از ما می‌توانیم در مورد خانواده‌های خود واقع‌بینانه و بی‌طرفانه رفتار کنیم.

حتی زمانی که می‌دانید رفتار خانواده شما ناراحت‌کننده، غیرمنطقی و مبهم است، کاملاً طبیعی است که بخواهید از آن‌ها دفاع کرده و حمایت کنید و به همین خاطر است که زمانی که با خانواده همسر خود مشکل پیدا می‌کنید، به‌سختی خواهید توانست در مورد آن‌ها صحبت کنید.

امی هارت استین، روانشناس خانواده، خطاب به خانم‌هایی که به‌تازگی ازدواج کرده‌اند چنین می‌گوید: خانواده‌های دردسرساز می‌توانند یک مشکل بزرگ در یک رابطه زناشویی باشند و این موضوع بسیار قطعیت دارد. زمانی که مشکلی به وجود می‌آید، فکرکردن به اینکه برای حل آن چه اقدامی باید انجام دهیم می‌تواند چالش‌برانگیز باشد.

گاهی اوقات بهترین راه‌حل این است که آن مشکل را به حال خود رها کنیم. اگر به خانواده همسر خود علاقه‌ای ندارید اما فقط چند بار در سال آن‌ها را می‌بینید و برایتان ناخوشایند است، دلیلی ندارد که دعوایی به راه بیندازید و همسر خود را ناراحت کنید؛ اما اگر خانواده شوهر واقعاً مشکل‌ساز و سمی هستند و این مسئله شما، همسر یا رابطه‌تان را تحت‌فشار قرار می‌دهد، در این موردنیاز است که صحبت کنید.

اما چگونه می‌توانید این موضوع را مطرح کنید؟ به‌هرحال، این یک اقدام دوطرفه است.

در هنگام اختلاف با خانواده شوهر کلمات خود را به‌درستی انتخاب کنید.

زمانی که با همسر خود در مورد خانواده او صحبت می‌کنید، مراقب کلام خود باشید. نیازی نیست با حالت پرخاشگرانه صحبت کنید و از کلماتی مانند مسخره، دیوانه و بی فرهنگ استفاده کنید. به‌جای آن بر واکنش‌هایی که نشان می‌دهید، به مواردی که توجه می‌کنید و احساسی که به شما دست می‌دهد متمرکز باشید. اگر به‌جای فهرست کردن اشتباهات آن‌ها، در مورد تأثیراتی که بر روی شما گذاشته‌اند صحبت کنید، کمک می‌کند تا یک همسر پرخاشگر به نظر نرسید و یک گفتگوی سازنده داشته باشید.

شاید این مطلب برایتان مفید باشد: نحوه رفتار با خانواده شوهر

برای حل مشکلات با خانواده شوهر مسائل را از یکدیگر تفکیک کنید

اگرچه در انتخاب کلمات خود دقت می‌کنید، اما نمی‌توانید از موضوع اصلی نیز دور شوید. شما ممکن است فکر کنید که از قلم انداختن برخی مسائل شاید مفید باشد، اما ندرتاً چنین است. به گفته هارت استین: “بسیار اهمیت دارد که مستقیماً به مسائل بپردازید. اگر احساس می‌کنید که خانواده همسرتان با شما رفتار بدی دارند و برای رابطه شما مشکل ایجاد می‌کنند، بایستی به طور واضح مثال بزنید و هر چه سریع‌تر همسر خود را در جریان قرار دهید.” اگر در آن لحظه در آنجا حضور داشتند، این صحبت‌ها را هنگامی‌که تنها هستید انجام دهید. مطرح‌کردن عمومی این مسائل نتیجه خوبی در پی نخواهد داشت.

احتمال دارد که همسر شما در پذیرش اشتباهات خانواده خود مقاومت نشان دهد، حتی اگر برای شما بسیار آشکار باشد. شما بایستی مثال‌های واضحی بیاورید و کاملاً توضیح دهید که چرا این مسئله ناخوشایند است (همچنان بر نحوه بیان احساسی که به شما دست داده است، توجه کنید).

هارت استین می‌گوید: “آن‌ها ممکن است متوجه آنچه شما را ناراحت کرده است باشند یا نباشند، اما شما بایستی آن‌ها را به‌وضوح از هم تفکیک کرده و توضیح دهید. اگر این مسئله برای آن‌ها روشن شود، قدم بعدی آن است که آن‌ها را در جریان رفتارهایی که برای شما ناخوشایند است، قرار دهید.”

افراد خانواده بایستی بدانند که شما فرد مهمی در زندگی آن‌ها هستید و باید با شما مؤدبانه و محترمانه رفتار کنند. مسلماً واکنش‌های شما نیز باید واضح و روشن باشد و اگر مرتکب اشتباهی شدید انتقادپذیر باشید؛ اما بسیار مهم است که به همه چیز بدون آنکه از چیزی صرف‌نظر کنید یا به‌صورت منفعلانه پرخاشگری کنید، توجه داشته باشید.

شاید این مطلب برایتان مفید باشد: نحوه رفتار با مادر شوهر

در اختلاف با خانواده همسر به‌عنوان عضوی از یک گروه رفتار کنید

درنهایت، سعی کنید طرف همسر خود باشید. هارت استین می‌گوید: ” بیشتر از این نمی‌توانم بر اهمیت این موضوع تأکید کنم که چقدر همسو بودن با همسر خود مهم است. خانواده مسئله‌ای است که اگر به‌درستی و به‌موقع جهت‌دهی نشود می‌تواند رابطه یک زوج را از هم بپاشد.”

بااین‌حال، شاید لازم باشد بدانید که احترام و مهربانی از هر دو طریق اثر مثبتی دارند. درنهایت، به یاد داشته باشید که این در مورد رابطه شما با شریک زندگی خود است – و این باید در درجه اول باشد. حتماً این مطلب را با شریک زندگی خود تکرار کنید که شما و همسرتان هر دو در این مواقع قوی هستید و رابطه خود را سالم نگه می‌دارید.

سؤال کنید که برای بهبود رابطه با خانواده شوهر چه‌کارهایی می‌توانید انجام دهید. شما احتمالاً تمامی افراد خانواده همسر خود را دوست نخواهید داشت اما بایستی برای روابطی که قبل از ورود شما وجود داشته است، ارزش و احترام قائل باشید.

دانستن اینکه چطور مسائل مربوط به خانواده همسر خود را حل کنید ممکن است کمی حساسیت‌برانگیز باشد و همگی ما بایستی هرازگاهی مسائل ناراحت‌کننده و ناخوشایندی را تحمل‌کنیم؛ اما گاهی اوقات اگر بر روی شما یا رابطه‌تان فشار وارد می‌کند، نیاز دارید که در مورد آن صحبت کنید. محترمانه رفتار کنید اما حرف خود را مستقیماً بیان کنید. هرچه زودتر شما و همسرتان به رفع این مشکل بپردازید، آسان‌تر حل خواهد شد. فقط اطمینان حاصل کنید که طرف همسرتان هستید.