خانه / مشاوره ازدواج / حفظ رابطه پایدار
رابطه پایدار

حفظ رابطه پایدار

آیا شما هم به دنبال حفظ رابطه پایدار با همسر خود هستید؟ یا اینکه در معیارهای ازدواج خود به دنبال فردی هستید که از شما و یا رابطه با شما دست نکشد؟ بنده در مرکز مشاوره ازدواج خود همواره به زوج ها توصیه می‌کنم، در معیارهای ازدواج خود به دنبال انتخاب همسر با اراده باشند. زیرا احتمال طلاق و جدایی در ازدواج با افراد با اراده و پشتکار به‌مراتب کمتر است.
دکتر روانشناس داک وورث، اهمیت اراده و پشتکار در حفظ رابطه پایدار را با تحقیق بر روی بیش از سه هزار زوج به خوبی اثبات کرده است. او پس از تجزیه‌وتحلیل داده‌ها و کنترل تأثیر دیگر ویژگی‌های شخصیتی و عوامل جمعیت‌شناسی به این نتیجه رسید که احتمال حفظ رابطه پایدار در بین افراد با اراده، 17 درصد بیشتر از دیگران است.
اما باید بدانید ازدواج و حفظ رابطه پایدار امری چالش‌برانگیز است. پس شما در انتخاب همسر و معیارهای ازدواج خود به فردی نیاز دارید که پشتکار و ثبات قدم داشته باشد.
اراده و پشتکار همسر در حفظ رابطه ویژگی مهمی است؛ چراکه نشان می‌دهد چگونه زوج در موقعیت‌های سخت و مواجه با مشکلات زندگی دوام می‌آورند. زندگی مشترک سرشار از موقعیت‌های دشوار است. ازآنجاکه حفظ رابطه پایدار نیازمند تلاش و کوشش زوج است, احتمال طلاق یا قطع رابطه در افرادی که در مقابله با مشکلات زندگی زناشویی اراده کمتری دارند بیشتر است.
عشق پایدار است اما این پایداری به‌خودی‌خود اتفاق نمی‌افتد. طلسم و جادو و فال ازدواج هم کاری از پیش نمی‌برد. عشق ازاین‌جهت پایدار است که ما آن را پایدار می‌کنیم, چراکه در این مسیر به تلاش و کوشش خود برای حفظ رابطه ادامه می‌دهیم. بسیار خوب, پس تمامی این مطالعات جامع و کامل حرف زیادی برای گفتن دارد. اما آیا این مطالعات می‌تواند پیش بینی کند چه  روابطی پایدار خواهند ماند؟ بله, و فرمول آن بسیار ساده است.

چه چیزی واقعاً می‌تواند یک رابطه پایدار را پیش‌بینی کند؟

کافی است از زوج درباره رابطه آن‌ها سؤال کنید. بله, به همین سادگی. داستان آن‌ها با 94% دقت نشان می‌دهد که آیا آن‌ها طی سه سال آینده از همسر خود طلاق می‌گیرند یا خیر.
پس از ارزیابی 52 زوج بر اساس مصاحبه شفاهی گذشته زندگی آن‌ها, کیم بوهلمن, جان گاتمن و لین کاتز, روانشناسان دانشگاه واشنگتن, دریافتند که نحوه صحبت کردن زوج ها درباره سرگذشت زندگی خود می‌تواند با 94% دقت پیش‌بینی کند آیا آن‌ها طی سه سال آینده از یکدیگر طلاق می‌گیرند یا خیر. این آمار حیرت‌انگیز است: تنها با بررسی نحوه صحبت کردن زوج ها درباره گذشته‌ رابطه با همسر خود, دانشمندان می‌توانند آینده آن‌ها را پیش‌بینی کنند.
پس تفاوت میان داستان‌ زندگی زوج های خوشبخت و زوج های ناراضی چیست؟ این محتوای داستان نیست که متفاوت است. البته که هر زوج در طول زندگی مشترک دعوا و مشاجره با همسر را تجربه می‌کند. اما زوج هایی که یک رابطه پایدار دارند از دعوا و مشاجره تعریف و تمجید می‌کنند. به عبارت ساده‌تر:

  • در یک رابطه ناپایدار : من و همسرم مداوم بحث و دعوا داریم و این یک تجربه بسیار وحشتناک است. درواقع, شریک من فرد بسیار بدرفتاری است.
  • در یک رابطه پایدار : من با همسر بر روی موضوعات مختلف دعوا و اختلاف داریم و این موضوع بسیار وحشتناک است. اما ما این اختلافات را با برقراری ارتباط صحیح با همسر حل می‌کنیم و هر روز زندگی مشترک موفق تری را نسبت به گذشته تجربه می‌کنیم. زیرا این اختلافات موجب افزایش شناخت و آگاهی زوج نسبت به هم می‌گردد و شناخت همسر موجب بهبود روابط زن و شوهر می‌گردد.

این محقق می‌گوید:
هر فرد در زندگی مشترک گاهی روزهای سختی را تجربه می‌کند به طوری که در آن نسبت به ادامه رابطه با همسر خود دچار شک و تردید می‌شود. این تنها بخشی از مباحث یک رابطه پایدار و بلندمدت است. سپس, این پرسش مطرح می‌شود که آن‌ها چگونه درباره این موضوع صحبت می‌کنند؟
برخی زوج ها چنان درباره اختلاف با همسر خود صحبت می‌کنند گویی این لحظات سخت نشانه‌ای از سوی خدا برای هدایت آن‌ها برای اقدام به پایان رابطه است. اما زوج های موفق راهی برای قدردانی از این لحظه‌ها پیدا می‌کنند. آن‌ها مشکلات زندگی زناشویی را بهانه‌ای برای نزدیکی بیشتر به همسر خود می‌دانند.

زوج های موفق می‌دانند چطور در لحظه‌های سخت بر مشکلات زندگی مشترک غلبه کنند. آن‌ها به خوبی می‌دانند چطور تجربه آنچه پشت سر گذاشته‌اند ازدواج آن‌ها را نیرومندتر ساخته است. حفظ رابطه پایدار به نحوه نگرش و برخورد شما ازآنچه پیش‌آمده بستگی دارد. هیچ‌کس در کیلومتر 20 مسابقه دو ماراتون احساس خوشحالی نمی‌کند و اگر داستان همان‌جا متوقف شود, اتفاق خوبی نیست. اما اگر از خط پایان عبور کنید, تلاش و کوششی که پشت سر گذاشته  است پیروزی را بسیار شیرین‌تر می‌کند. و این‌ها داستان‌هایی است که زوج های خوشبخت تعریف می‌کنند.

راهکار هایی برای حفظ رابطه پایدار

• شباهت رفتاری زوج برای حفظ رابطه پایدار مهم نیست: به‌عنوان‌مثال، علاقه مشترک زوج به یک سبک از موسیقی، معیار مناسبی برای پیش‌بینی یک رابطه پایدار و موفق نیست.
• بحث و دعوا با همسر خوب است: برقراری ارتباط منفی همیشه بهتر از عدم رابطه با همسر است.
• حفظ رابطه پایدار مستلزم تلاش مستمر زوج است: راه صحیح دستیابی به رابطه پایدار این است که همانند زوج های سنتی فکر کنید.
• اراده و پشتکار داشته باشید: ازخودگذشتگی، وفاداری، اراده و پشتکار. این همان چیزی است که می‌تواند موفقیت در زندگی مشترک زوج را تضمین کند.
• قدر بحث و دعوا با همسر را بدانید: همه‌چیز بستگی به داستانی دارد که شما تعریف می‌کنید. آیا اختلاف با همسر همواره موجب بهبود روابط زوج می‌شود؟ اگر این‌گونه است پس این اختلافات برای حفظ رابطه لازم است.
عشق یک چالش است. اما زندگی چالش بزرگ‌تری است. ما در انتخاب همسر به دنبال قطعیتی هستیم که تضمین‌کننده خوشبختی ازدواج ما باشد و تمامی رنج ها را از ما دور کند. اما این فقط یک خیال‌پردازی است. هیچ فردی در زندگی شکست‌ناپذیر نیست. اتفاقات بد برای همه زوج ها اتفاق می‌افتد. ما نمی‌توانیم مانع درد و رنج حاصل از زندگی شویم.
بهتر است در زندگی شبیه یک گرگ گرسنه باشید. گرگ شکست‌ناپذیر نیست اما می‌تواند تقریباً پس از هر آسیب بهبودی پیدا کند. شما نمی‌توانید یک زندگی عاری از مشکل داشته باشید اما می‌توانید یاد بگیرید چگونه لحظه‌های سخت زندگی را مدیریت کنید تا لحظه‌های خوب دوباره بازگردند.
چه چیزی بیش از همه به شما در حل مشکلات زندگی زناشویی کمک می‌کند و موجب می‌شود در زندگی احساس خوشبختی کنید؟ عمق روابط زوج با هم نشان می‌دهد که چگونه به سخت‌ترین روزهای زندگی واکنش نشان می‌دهیم”. دکتر جونا می‌گوید:
هرگز یک زندگی و ازدواج آسان وجود ندارد. پس, پرسش این است که چگونه باید با مشکلات زندگی مشترک کنار بیاییم؟ این همان موضوعی است که جورج ویلانت در تحقیقات خود بر روی زوج به بررسی آن پرداخته‌است. چگونه با همسر خود سازگار شویم؟ چگونه با مشکلات زندگی مشترک برخورد کنیم؟

نقش صمیمیت در حفظ رابطه پایدار

دکتر ویلانت می‌گوید: اینکه چه کسی را دوست دارید و چگونه به او عشق می‌ورزید نشان‌دهنده میزان توانائی شما در مقابله با مشکلات زندگی است. روابط نزدیک و صمیمی ما با همسر نشان می‌دهد که چگونه به سخت‌ترین روزهای زندگی واکنش نشان می‌دهیم. درنهایت متوجه خواهید شد زوج هایی که از روابط نزدیکی و صمیمی با همسر خود  برخوردارند, طول عمر بیشتری دارند. افراد موفق‌تری هستند. درآمد بیشتری دارند و بسیار خوشحال‌ترند.
اگر به فهرست همه آنچه می‌خواهید در زندگی داشته باشید نگاهی بیندازید, می‌بینید که توانائی دوست داشتن و دوست داشته شدن در همه جای آن به چشم می‌خورد. هنگامی‌که جونا از جورج ویلیانت, مدیر مطالعات بزرگسالان در دانشگاه هاروارد, درباره این نتایج پرسید, ویلیانت چه جوابی داد؟
من زمانی به این موضوع اشاره‌کرده بودم که وقتی ما پیر می‌شویم, زندگی ما مجموعه‌ای از همه افرادی است که در دوران زندگی آن‌ها را دوست داشته‌ایم. این موضوع هنوز هم صدق می‌کند و من بیشتر از همیشه به آن ایمان دارم.

بله, تا اینجا صحبت‌های بسیاری را درباره تلاش برای ادامه یک رابطه پایدار مطرح کردیم. اما اجازه دهید در پایان موضوع را به زبانی ساده‌تر مطرح کنم. آیا راهی برای موفقیت بیشتر شغلی و موفقیت هرچه بیشتر در رابطه وجود دارد؟ بله, یک ویژگی وجود دارد که منجر به موفقیت در هر دو زمینه خواهد شد. آنچه موجب موفقیت در زندگی می‌شود به موفقیت در حفظ رابطه پایدار نیز منجر خواهد شد

بر اساس تحقیقات روانشناسی صورت گرفته دلایل مشترکی در دستیابی به موفقیت شغلی یا موفقیت تحصیلی افراد وجود دارد و آن چیزی نیست جز داشتن اراده و پشتکار بالا. این واقعیت، یعنی اراده و تلاش از مهمترین عوامل حفظ رابطه پایدار به حساب می‌آید.