تیتر خبرها
خانه / مشاوره خانواده / دعوا با همسر بعد از ازدواج خوب یا بد؟
جر و بحث در ازدواج
جر و بحث در ازدواج

دعوا با همسر بعد از ازدواج خوب یا بد؟

برای کسب اطلاعات بیشتر و دریافت وقت مشاوره تلفنی یا مشاوره حضوری هم اکنون تماس بگیرید:

02144804164
برای مشاهده مرکز مشاوره تهران و سایر شهرها کلیک کنید

غالباً بحث و مشاجره در بین زوجین امری منفی تلقی می‌شود. بسیاری از مردم دعوا با همسر را به‌عنوان نشانه شکست در یک ازدواج یا نشانه وجود مشکل در زندگی مشترک در نظر می گیرند. بااین‌حال، تحقیقات  روانشناسی نشان می‌دهد فرآیند جر و بحث، گفتگو را تسهیل می‌کند و موجب آگاهی زوج نسبت به دیدگاه  همدیگر می گردد. بنابراین، بسیار مهم است تا در نظر داشته باشید دعوا با همسر می‌تواند برای حفظ رابطه زناشویی بعد از ازدواج بسیار سودمند باشد. به‌طور خاص، جر و بحث با نزدیکان می‌تواند انرژی‌دهنده و انگیزش بخش باشد. موضوعات دعوا با همسر نشان می‌دهد که چه چیزی برای ما دارای اهمیت هست و فرصتی فراهم می کند تا احساساتمان نسبت به روابطی که داریم را بشناسیم و بدانیم به‌عنوان همسر و شریک زندگی در چه جایگاهی قرار داریم.

  •  نکته اول این است که به یاد داشته باشید جر و بحث در زندگی زناشویی نباید به‌عنوان یک تهدید در ازدواج در نظر گرفته شوند؛ بلکه امری است که می‌تواند به تکامل و رشد و بهبود رابطه زن و شوهر کمک کند و شما را راهنمایی کند تا در این رابطه، همسر خود را بهتر بشناسید. شما همچنین در حین دعوا به خودشناسی بیشتری دست می‌یابید.
  • نکته دوم که بسیار مهم است، شما باید تشخیص دهید  چه زمانی «آماده» بحث و گفتگو با همسر خود هستید. یکی از بزرگ‌ترین اشتباهاتی که  زوج‌ در زندگی زناشویی با آن روبرو هستند، زمانی بحث و گفتگو می‌کنند که ازلحاظ احساسی آمادگی دعوا با همسر خود را ندارند و برای گوش دادن یا درک دیدگاه همسر خود درباره مشکلات زناشویی آماده نیستند. گوش دادن به صحبت های همسر به معنای «پذیرش» بی‌چون‌وچرا نیست، بلكه گوش دادن به معنای آن است كه شما دیدگاه و نظر همسر خود را درک کنید و بفهمید. بنابراین، بهترین زمان برای بحث و گفتگو با همسر زمانی نیست که موضوعی به‌طور اتفاقی پیش می‌آید و یا شما نمی‌توانید منطقی برخورد نمایید. بنابراین باید طوری برنامه‌ریزی کنید که هر دو بتوانند بر روی موضوع مورد نظر تمرکز کنید، بدون این که احساسات مانع این گفتگو شوند.
  • نکته سوم انعطاف پذیری در طول بحث و گفتگو با همسر است. بسیاری از ما با انتظارات یکطرفه وارد بحث و گفتگو با همسر می شویم. اما نکته هیجان انگیز رابطه ازدواج این است که همسر ما توانایی تغییر نظرات و نگرش های ما را دارد و ما باید بر مبنای آنچه که از دیدگاه طرف مقابل از یک موضوع یاد می گیریم، نسبت به تغییرش پذیرا باشیم. این بدان معنا نیست که ما همیشه باید به اراده و میل همسر خود رفتار کنیم و تحت تاثیر قرار بگیریم، بلکه باید این نکته را در نظر بگیریم که تغییر موضع و دیدگاه ما درست و مناسب باشد.
  • نکته چهارم این است که به یاد داشته باشیم همه ما آسیب پذیر هستیم. حتی اگر همسر یا دوست نزدیک ما طوری عمل کند که “همه چیز را می داند”، همه ما باید برخورد مناسب را از خودمان شروع کنیم. اکثر ما تجربه هایی داریم که بر روش ما در بحث و گفتگو تأثیر می گذارند. اما ما باید برای تغییر رفتار در ازدواج انعطاف پذیر باشیم. اگر ما خودمان را تغییر دهیم، بیشتر احتمال دارد که همسرمان نیز تغییر کند. اغلب ما انتظار داریم که طرف مقابل مان”همه چیز دان” یا “کامل” باشد. در عوض باید در نظر داشت که طرف مقابل ما نیز فقط یک مرد یا زن معمولی است و ممکن است اشتباهاتی را مرتکب شود. قضاوت زود هنگام در مورد همسر آسان است، اما بخش مهمی از مدیریت موثر بحث و گفتگو این است که زمانی را به فکر کردن و درک همسر خود اختصاص دهید. به عقیده روانشناسان ، حدس و گمان ما مهم نیستند، مهم این است که مکث کنیم و به نیازهای خود، نیازهای شریک زندگی و همچنین نیازهای مشترک فکر کنیم تا در کنار همسر خود یک ازدواج موفق را تجربه کنیم.

برای کسب اطلاعات بیشتر و دریافت وقت مشاوره تلفنی یا مشاوره حضوری هم اکنون تماس بگیرید:

02144804164
برای مشاهده مرکز مشاوره تهران و سایر شهرها کلیک کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *