خانه / پرسش و پاسخ روانشناسی کودک / بهترین روش تشویق کودکان از نظر روانشناسی
تشویق کودکان

بهترین روش تشویق کودکان از نظر روانشناسی

بسیاری از والدین دچار این سردرگمی هستند که آیا شیوه‌های تربیتی آن‌ها در مورد تربیت فرزندان مناسب است یا خیر؟ اینکه میزان تنبیه کودک تا چه حد باید باشد، سؤالی است که فکر والدین را به خود مشغول می‌کند. برخی از والدین در مورد شیوه‌های تنبیه کردن فرزندان خود نگران هستند و درعین‌حال به‌اندازه کافی قدرتمند عمل نمی‌کنند.

اما چه تعداد از والدین در مورد شیوه‌های تشویق فرزندان خود فکر کرده‌اند؟ این نکته بسیار اهمیت دارد، هنگامی‌که فرزندتان رفتار درستی از خود نشان می‌دهد یا کار درستی انجام می‌دهد، به او پاداش دهید. این کار آن‌ها را تشویق می‌کند تا بهتر باشند.

چنین کودکی به خاطر احساس خوبی که پس از تشویق شدن دریافت می‌کند، انگیزه خود را حفظ کرده و بهتر از قبل رفتار خواهد کرد؛ بنابراین، بهترین روش برای تشویق کودکان چه هستند؟ مطالب زیر را مطالعه کرده و اطلاعات بیشتری در این زمینه کسب کنید.

راههای تشویق کودک

نکات و توصیه های تربیتی بسیار خوبی برای تشویق کودکان وجود دارد که می‌تواند به بهتر شدن رفتار و عملکرد آن‌ها کمک کند. بیایید به چند مورد از آن‌ها بپردازیم:

نکات مهم تربیتی برای والدین

1) محبت و تقدیر واقعی نسبت به تلاش کودک

بهترین تشویق رفتار خوب کودکان، عشق و مهربانی شماست. هیچ‌چیزی قدرت یک عشق واقعی را ندارد. با بیشتر در آغوش گرفتن و بوسیدن فرزند خود، بر رفتار خوب او تأکید کنید. با بیان کلمات مثبت از تلاش آن‌ها برای به پایان رساندن یک کار یا نشان‌دادن رفتار خوب، قدردانی کنید.

2) برای تشویق کودک غذای مورد علاقه‌شان را بدهید

یک کودک شاد و خوشحال کسی است که غذایش را دوست دارد. حتی اگر مجبور باشید برای اینکه به دل او راه بیایید غذای موردعلاقه او که معمولاً محدودیتی هم ندارد تهیه کنید، این کار را انجام دهید، زیرا در این صورت کودک شما درک می‌کند که رفتار خوب او چه تأثیر عمیقی بر شما گذاشته است. طبیعتاً، بهتر است این روش را به‌عنوان تنها روش تشویق کودک انتخاب نکنید، زیرا ممکن است بی‌آنکه متوجه باشید عملکردهای ناسالم را در کودک تشویق کنید.

3) برای تشویق کودک اسباب‌بازی مورد علاقه‌اش را بخرید

لزومی ندارد همیشه برای پاداش به کودک هزینه‌ای پرداخت کنید، اما گه گاه می‌توانید برای او اسباب‌بازی‌ای را بخرید که برای آن بی‌قراری می‌کند. این پاداش را به خاطر انجام‌وظیفه‌اش به او بدهید. یک کلاس‌بالاتر رفتن، مدال گرفتن یا یک عمل کاملاً فداکارانه، شایسته یک هدیه ارزشمند است.

4) برای تشویق کودک یک فعالیت تفریحی خانوادگی در فضای باز انجام دهید.

اوقات باکیفیتی را در کنار خانواده و در پیک‌نیک یا طبیعت سپری کنید. این پاداشی است که لذت اوقات خانوادگی را با عشق به طبیعت و محیط‌زیست ترکیب می‌کند. به لطف این شیوه تربیتی، کودکتان احترام گذاشتن به طبیعت را می‌آموزد.

5) به کودک اجازه دهید تا با دوستان صمیمی خود به مراکز خرید یا تفریحی برود.

به‌عنوان یک پاداش خوب، اجازه دهید تا یکی از دوستان خوب فرزندتان شب را در کنار او باشد یا او را به همراه گروهی از دوستانش به مکان دلخواهشان ببرید. این، یکی از پاداش‌های سرگرم‌کننده‌ای است که فرزند شما به دنبال آن است. اگر قصد دارید کودکان را به بیرون از منزل ببرید، اطمینان حاصل کنید که مکان خوبی را انتخاب کرده‌اید. بردن کودکان به مراکز خرید بزرگ و امتناع کردن از خریدن آنچه آن‌ها می‌خواهند نمی‌تواند پاداش مناسبی در نظر کودک شما باشد. تصمیمی را بگیرید که می‌توانید از عهده آن به‌درستی برآیید.

6) کارت‌های افتخار برای تشویق کودک

چند کارت قدردانی را در دسترس داشته باشید. این نوع پاداش خصوصاً زمانی که بیش از یک فرزند دارید، بسیار مؤثر است. ایجاد یک رقابت سالم بین فرزندان برای به‌دست‌آوردن کارت‌های قدردانی می‌تواند یک بازی برد-برد برای همه در خانه باشد. کارت‌های تزئینی و تصویری درست کنید که بر روی آن عباراتی نظیر “من امروز اتاقم را تمیز کردم”، “من تمام سبزیجاتم را خوردم” یا “من همیشه از قوانین پیروی می‌کنم”، نوشته‌شده باشد. کودکان دوست دارند در مورد اینکه چقدر خوب کاری را انجام می‌دهند، لاف بزنند. قدردانی کردن در قالب کارت‌های تشکر و تقدیر، انگیزه کودکان را برای انجام کارهای بیشتر در آینده بالا می‌برد.

مقررات خانه برای کودکان

7) سنگ‌های مهربانی و خیرخواهی

مجموعه کاملی از سنگ‌ها، صدف‌ها و سنگ‌ریزه‌ها را جمع‌آوری کرده و آن‌ها را به زیبایی نقاشی کنید. مشتی از آن‌ها را برای کارهای خیرخواهانه و محبت‌آمیز کنار بگذارید. می‌توانید مجموعه‌ای از شخصیت‌های کارتنی موردعلاقه فرزند خود را مانند کارتون پپا راک، اونجرز یا سگ‌های نگهبان تهیه کنید. اطمینان حاصل کنید که فرزند شما متوجه اهمیت کاری که انجام داده است، شده و این مجموعه از سنگ‌ها بسیار خاص هستند و مانند مهربانی و ازخودگذشتگی، قابل خریداری نیستند.

8) از کودک سؤال کنید به‌عنوان پاداش، کدام‌یک از کارهای روزمره خود را نمی‌خواهند انجام دهند.

یکی از پاداش‌هایی که به خاطر انجام‌دادن کارهای روزانه می‌توان در نظر گرفت این است که بسته به‌اندازه پاداشی که گرفته‌اند، به آن‌ها اجازه دهیم تا یک‌شب، یک روز یا حتی در طول یک هفته، کاری را که دوست ندارند انجام ندهند. این کار این اطمینان را به شما می‌دهد که آن‌ها حتی در آینده نیز، تمامی کارهای خود را سر موقع انجام می‌دهند، زیرا این نوع پاداش به کودکان انگیزه می‌دهد.

9) هدیه‌ای به آن‌ها بدهید که مربوط به فعالیت مورد علاقه‌شان باشد.

هر کودکی به کاری علاقه دارد. این کارها می‌توانند باغبانی، نقاشی کردن، کاردستی کاغذی درست‌کردن یا حتی بازی‌هایی مانند فوتبال و کریکت باشد. هدیه‌ای مرتبط با کار موردعلاقه آن‌ها بدهید. این هدیه می‌تواند یک دسته چوگان امضاشده از طرف بازیکن مورد علاقه‌شان باشد یا یک هدیه‌ای ساده مانند ابزار باغبانی. این نوع پاداش‌ ها کودکان را تشویق می‌کند تا فعالیت‌های موردعلاقه بیشتری را برگزینند.

10 یک نمودار برای پاداش کودک بسازید

یکی از مثبت‌ترین هدیه‌ها برای کودکان، نمودار پاداش است. کودکتان قادر خواهد بود میزان پیشرفت خود را مشاهده کند، دریابد که کدام رفتارها و عملکردهای او موجب دریافت پاداش شده است و چگونه می‌تواند جوایز بیشتری را به دست آورد. این کار به آن‌ها کمک می‌کند که رفتارهای خوب خود را در بلندمدت حفظ کنند.

به خاطر داشته باشید که شما فرزند خود را بهتر می‌شناسید. ایده‌هایی را که در نظر می‌گیرید بایستی متناسب با شخصیت، خلق‌وخوی و خواسته‌های او باشد. برخی از پاداش‌ها را فقط تحت شرایط خاص بدهید تا فرزند شما در مورد هر کار پاداش گرفتن را حق مسلم نداند. به آن‌ها کمک کنید تا پاداش‌های خود را به دست آورند تا هر دوی شما از نتیجه کار خود لذت ببرید.

منبع: www.parenting.firstcry.com