+1 امتیاز
سوال شده توسط (130 امتیاز)
سلام و خسته نباشید

من خیلی زودرنجم.خیلی زیاد.یکی یه چیزی میگه سریع بهش میپرم و باعث ناراحتیش میشم.از اونطرف خودمم عذاب وجدان می گیرم و تا مدتها ناراحتم.نمیدونم چیکار کنم و این رفتارو از خودم دور کنم.

ممنون میشم راهنماییم کنید

1 پاسخ

0 امتیاز
پاسخ داده شده توسط (1.1k امتیاز)

دوست عزیز سلام؛

شما برای درمان زودرنجی دو کار باید انجام دهید:

اول اینکه مهارت ارتباط با دیگران را در خود تقویت کنید: همه ما در زندگی و در حین ارتباط با دیگران خواسته ها و انتظاراتی از طرف مقابل داریم که در صورت عدم برآورده شدن انتظارات، احساس نا امیدی می کنیم. به عبارتی، وقتی افراد مطابق با میل و خواسته ما رفتار نمی کنند، یا عقاید و افکاری مخالف با ما دارند، ممکن است از ارتباط با آنها احساس نارضایتی کنیم. چنین احساساتی در همه افراد مشترک است اما شدت آن در افراد زودرنج احتمالا بیشتر است و عواطف و احساسات افراد رنجور در ارتباط با افراد ممکن است آسیب بیشتری ببینید و همین احساسات و افکار منفی منجر به رفتار های نامناسبی با دیگران می شود. 

به همین منظور افراد زودرنج باید مهارت ارتباطی خود را با تمرین کردن تقویت کنند؛ بدین صورت که در ارتباط با دیگران همیشه در ذهن خود این موضوع را یادآوری کنند که قرار نیست دیگران خواسته ها و انتظارات آنها را برآورده کنند و مطابق با میل آنها رفتار کنند و اگر با مخالفتی روبرو شدند، خونسردی خود را خفظ کنند و خیلی زود واکنش نشان ندهند. 

البته این بهبود رفتاری یک دفعه اتفاق نمی افتد و با تمرین کردن باید سعی کنید عادات رفتاری مثبت را به عادات رفتاری منفی جایگزین کنید.  باید تمرین کنید و یاد بگیرید چگونه در عین به رسمیت شناختن نظرات دیگران، ارتباط خوبی برقرار کنید. شما در حالی که باید در رفتار با دیگران قاطع باشید و نظرات خود را بیان کنید، در عین حال در هنگام شنیدن نظرات دیگران لازم نیست رفتار تکانشی یا خشنی داشته باشید. البته شرط اول در مدیریت رفتار و ارتباط صحیح به درون خود شما یعنی کنترل ذهن و افکار بر می گردد.

شما باید در مورد روشهای کنترل ذهن و مهارت خودآگاهی بیشتر مطالعه کنید. به عنوان مثال، باید تمرین کنید و یادبگیرید که قرار نیست در برابر تمام احساسات و افکار منفی واکنش نشان دهید. توجه و تمرکز زیاد بر روی احساسات منفی باعث احساس نفرت و احساس خشم در شما می شود که در نهایت به رفتارهای تکانشی منجر می شود که هم باعث آزردگی در شما می شود و هم طرف مقابل را ار رفتار خود ناراحت می کنید. 

بنابراین برای درمان زودرنجی اول باید دلایل و زمان های ایجاد چنین افکار و احساسات منفی در خود را شناسایی کرده و سپس تمرین کنید چگونه می توانید واکنش مناسب تری در مقابله با چنین احساساتی داشته باشید. 

ممنون از همراهی شما با سایت مشاوره باما

به سامانه پرسش و پاسخ مشاوره باما خوش آمدید. شما در این بخش می توانید سوالات خود را در حوزه مشاوره خانواده ، مشاوره ازدواج ، مشاوره روانشناسی ، تربیت کودک و نوجوان با متخصصین روانشناسی در میان بگذارید.

46 سوال

22 پاسخ

1 امتیاز

10k کاربر

...