خانه / مشاوره فردی / افزایش خلاقیت با چند روش ساده
افزایش خلاقیت
راههای افزایش خلاقیت

افزایش خلاقیت با چند روش ساده

برای من، خلاقیت یعنی انجام کار بیشتر در زمان کمتر. خلاق بودن از نظر شما چه معنایی دارد؟ اگر کارهایتان را سریع‌تر انجام دهید، پس یعنی اوقات فراقت بیشتری ایجاد می‌کنید تا به کارهایی که دوست دارید بپردازید، مانند وقت گذراندن همراه خانواده یا انجام فعالیت‌های موردعلاقه.

بهترین قسمت خلاقیت آن است که از اوقات فراغت خود بسیار بیشتر لذت می‌برید، زیرا می‌دانید که وظایف مهم خود را به‌موقع تمام کرده‌اید. اوقات فراغتتان را با این نگرانی که هنوز کارهای ناتمامی دارید سپری نمی‌کنید.

از آن جایی که ما هر روز باید کارهای زیادی انجام دهیم، وقت ذخیره کردن محال به نظر می‌رسد. چون فقط 24 ساعت در روز داریم، نمی‌توانیم وقت “ذخیره” کنیم اما می‌توانیم روی زمان خود به طور متفاوتی سرمایه‌گذاری نماییم.

پدرم به ایده‌ای که در آن ساعات روز به‌صورت 8-8-8 تقسیم‌بندی می‌شود علاقه دارد: 8 ساعت خواب، 8 ساعت کار و 8 ساعت استراحت (شامل تمرین بدنی و تفریح). ظاهراً ایده خوبی است، اما زمانی را که من برای کار صرف می‌کنم معمولاً بیشتر از زمان استراحتم است. تقسیم‌بندی خواب – کار – تفریح شما به چه صورت است؟

چیزی که من فهمیدم این است که هر چه روز پربازده‌تری داشته باشم، می‌توانم اوقات فراغت بیشتری فراهم کنم و از اوقات فراغتم لذت بیشتری ببرم.

اگر می‌خواهید خلاقیت خود را افزایش دهید و از زمانی که در اختیار دارید به نحو احسنت استفاده کنید، باید این هفت نکته افزایش خلاقیت را بخوانید و به‌خاطر بسپارید!

7 نکته برای افزایش خلاقیت

اگر زمان خود را پیشاپیش برنامه ریزی کنیم، می‌توانیم استفاده بهتری از وقت خود داشته باشیم. به همین دلیل اولین گام در افزایش خلاقیت ایجاد یک جدول زمان‌بندی است!

 1. جدول زمان‌بندی بسازید

بیش از حد پرمشغله بودن اغلب یعنی خلاقیت صفر، و بسیار ناخوشایند است. ــــ تیم فِریس

اگر کارهای زیادی برای انجام‌دادن داشته باشید، فرصت نمی‌کنید هیچ‌یک از آن‌ها را به پایان برسانید چون نمی‌دانید از کجا شروع کنید. راه‌حل این مشکل ایجاد جدول زمان‌بندی است!

جدول زمان‌بندی خلاقیت شما را افزایش می‌دهد زیرا:

 • از زمان خود عاقلانه‌تر استفاده می‌کنید و در نتیجه تفکر، برنامه‌ریزی و توجه به زمانی که در اختیار دارید کارهای بیشتری انجام می‌دهید.
 • جمع‌بندی بهتری از نحوه سپری کردن اوقات خود خواهید داشت.
 • به‌راحتی می‌توانید چگونگی استفاده از اوقات خود را تحلیل کنید و راحت‌تر می‌توانید فضاهای افزایش خلاقیت را ببینید.
 • مدام وقت خود را با فکرکردن درباره کاری که باید انجام دهید تلف نخواهید کرد و بیشتر تمرکز شما بر روی کارهایی خواهد بود که در هر لحظه انجام می‌دهید.
 • کمتر دچار استرس خواهید شد و سرانجام ذهن خود را از یادآوری کارهایی که باید هر روز انجام دهید رها خواهید کرد.

من معتقدم تمام دلایلی که ذکر کردم برای شما کافی است تا برای طراحی یک جدول زمان‌بندی دست‌به‌کار شوید.

من یک جزوه زمان‌بندی هفتگی برای شما تهیه کرده‌ام. فقط باید از آن پرینت بگیرید و هر روز صبح 10 الی 20 دقیقه زمان به برنامه‌ریزی روزانه خود اختصاص دهید. این کار را هر روز صبح قبل از پرداختن به هر موضوع دیگری انجام دهید (قبل از آن که ایمیل‌هایتان را باز کنید و مشغول چک کردن ایمیل‌های دریافتی شوید.)

نکته مهم دیگر که در زمان‌بندی وظایف بسیار حائز اهمیت است اولویت‌بندی آنها می‌باشد. اگر نمی‌توانید تصمیم بگیرید مهم‌ترین کاری که در هر روز باید انجام دهید کدام است می‌توانید این ترفند کوچک را به کار ببرید. روزی را تصور کنید که باید به مسافرت بروید و آن روز فقط برای انجام برخی از کارها زمان دارید. در این شرایط کدام کار را انجام می‌دهید؟ معمولاً آن کارها مهم‌ترین وظایفی هستند که هر روز باید قبل از کارهای دیگر به پایان برسانید. اگر همه کارهای مهم خود را صبح انجام دهید، بقیه روز را کم‌تر استرس خواهید داشت، احساس خوبی پیدا می‌کنید و وظایف دیگر را آسان‌تر به اتمام می‌رسانید.

 1. سرعت عمل خود را بالا ببرید

دومین نکته برای داشتن روز پربازده سرعت بخشیدن به انجام کارهاست.

تنها راه سریع‌تر انجام‌دادن کارها تحلیل فعالیت‌هایی است که در حال حاضر هر روز انجام می‌دهید و فکرکردن به این‌که چطور می‌توانید همان کارها را سریع‌تر به پایان برسانید.

آیا می‌توانید در انتخاب لباسی که هر روز باید بپوشید سریع‌تر تصمیم بگیرید؟ آیا می‌توانید چند دقیقه کم‌تر برای دوش گرفتن صرف کنید؟ آیا می‌توانید خانه را سریع‌تر مرتب کنید؟ آیا می‌توانید یک روز در میان غذا درست کنید و به‌جای هر وعده آشپزی غذای همه وعده‌ها را زودتر آماده کنید؟

وقتی کارها را سریع‌تر از معمول انجام می‌دهید، انرژی و انگیزه خلق می‌کنید و پربازده‌تر و مفیدتر خواهید بود!

اگر مدام در فکر این باشید که چطور کارها را سریع‌تر و بهتر انجام دهید، مهارت بیشتری در مدیریت زمان کسب می‌کنید و درنتیجه اعتماد به نفس بیشتری به دست می‌آورید که منجر به موفقیت در زندگی شخصی و هم در زندگی کاری خواهد شد.

 1. کارهای مشابه را گروه‌بندی کنید

سومین نکته در افزایش خلاقیت گروه‌بندی کارهای مشابه می‌باشد! در گروه‌بندی کارهای مشابه چند مزیت وجود دارد.

دائماً از کاری به سراغ کار دیگر رفتن انرژی زیادی می‌طلبد، پس بسیار بهتر است روی یک کار تمرکز نمایید، آن را به پایان برسانید و بعد کاری دیگر را شروع کنید.

معمولاً سخت‌ترین بخش انجام هر کار شروع آن کار است. به همین دلیل بهتر است کارهایی را که انجام می‌دهید مشابه باشند. در این صورت وقتی کاری را شروع کرده‌اید، رفتن به سراغ کار بعدی آسان‌تر خواهد بود.

به طور مثال، به‌جای مدیرت امور مالی خود در چند روز، می‌توانید آن را یکجا انجام دهید (پرداخت قبض‌ها، حق اشتراک ماهانه و غیره).

به‌جای چند بار خرید مواد خوراکی در هفته، می‌توانید در یک روز از هفته همه خریدهای خود را انجام دهید.

به‌جای آن که در طول روز مدام ایمیل، فیس‌بوک، توییتر و اخبار روز را چک کنید، همه را در یک زمان انجام دهید و بقیه روز را به کارهای مهم‌تر اختصاص دهید.

اگر می‌دانید که در طول روز باید با چند نفر تماس بگیرید، همه تماس‌ها را در یک زمان پشت‌سرهم انجام دهید و همین روش را در مورد ایمیل‌های خود به کار بگیرید.

من توجه کرده‌ام که بسیاری از مشاوران مشاغل موفق با گروه‌بندی وظایف حتی خلاقیت بیشتری پیدا می‌کنند و به نظریه موضوعی کردن روزها می‌رسند. مثلاً، جمعه مالی دارند یا سه‌شنبه تیمی و غیره.

من هم تصمیم گرفتم در این ماه روزهای موضوعی داشته باشم. به طور مثال، امروز برای من روز نوشتن است.

 1. مرور کنید

مورد مهم دیگر برای افزایش خلاقیت مرور روزانه است. هر شب، کارهایی را که در طول روز انجام داده‌اید به طور مختصر مرور کنید. چه‌کارهایی را خوب انجام دادید؟ چه‌کارهایی را روز بعد بهتر می‌توانید انجام دهید؟ اگر نتوانستید کارهایی را که برنامه‌ریزی کرده‌اید تمام کنید خود را در معرض قضاوت سخت‌گیرانه قرار ندهید. به‌جای آن که به‌خاطر انجام ندادن کاری عصبانی یا دلسرد شوید، انرژی خود را روی فکرکردن درمورد این‌که روز بعد چه کاری را می‌توانید به طور متفاوت انجام دهید متمرکز کنید.

با مرور کردن منظم کارهای روزانه و فکرکردن به کارهایی که روز بعد بهتر می‌توانید انجام دهید، خلاقیت خود را به طور چشمگیری افزایش خواهید داد.

 1. تمرین بدنی انجام دهید

با تمرین بدنی منظم انرژی بیشتر و تمرکز بهتری خواهید داشت. اگر حواس جمع و متمرکز باشید، خلاقیت شما بیشتر خواهد بود.

مجبور کردن خودتان به این‌که تمرین بدنی انجام دهید، کار دشواری است. اگر حتی فکرکردن به ورزش برایتان بسیار مشکل است، می‌توانید تصمیم بگیرید بعد از پایان هر بار تمرین به خودتان جایزه بدهید. در این صورت تمرکز خود را از فکرکردن به یک چیز سخت ــــ ورزش ــــ به فکرکردن درباره یک چیز دلپذیر ــــ جایزه ــــ تغییر می‌دهید.

روش دیگری که شما را به انجام تمرین بدنی وامی‌دارد به‌طوری‌که نتوانید از آن غفلت کنید، ثبت‌نام در یک باشگاه ورزشی و پیشاپیش پرداختن حق عضویت می‌باشد. به طور مثال، خود من همیشه سراغ نزدیک‌ترین باشگاه به محل زندگی‌ام می‌روم (به‌طوری‌که بهانه‌ای برای نرفتن نداشته باشم) و حق عضویت یک دوره طولانی‌مدت را پیشاپیش پرداخت می‌کنم. این یعنی هر بار که ورزش نمی‌کنم، پولم را هدر داده‌ام.

البته، می‌توانید فعالیتی پیدا کنید که از انجام آن لذت می‌برید.

خود من هر بار که فرصتی پیش می‌آید سراغ فعالیت‌هایی می‌روم که از انجام آنها لذت می‌برم و سراغ فعالیت‌هایی که می‌توانم همراه با دوستانم انجام دهم. مثلاً، من به اسنوبرد سواری علاقه بسیاری دارم، به همین دلیل وقتی سراغ این ورزش می‌روم، همکاری را که دوست دارم انجام می‌دهم و هم حسابی ورزش می‌کنم.

 1. به زندگی خود نظم دهید و خانه را تمیز و مرتب نگه دارید

اگر خانه شما تمیز باشد، میز کارتان منظم باشد و این باکس ایمیلتان خالی باشد، خلاقیت شما بیشتر خواهد بود. به همین دلیل باید زمانی را به مرتب کردن و سروسامان بخشیدن به زندگی خود اختصاص دهید. و نه فقط زندگی! مسئله مهم‌تری که مردم توجهی به آن ندارند، نظم دادن به ذهن خود می‌باشد!

آیا می‌دانستید هر روز بین 12000 تا 16000 فکر به ذهن ما خطور می‌کند؟ چه تعداد از این فکرها خلاقیت دارند؟ طبق برخی تحقیقات، 98% فکرهای امروز شما دقیقاً همان فکرهایی هستند که دیروز در سر داشتید. اگر افکار منفی دارید یا اگر به گذشته و آینده بیش از حد فکر می‌کنید، افکار شما خلاقیت ندارند.

کلید خلاقیت تمرکز کردن روی لحظه حال است؛ هر چیز دیگر توهمی بیش نیست. چگونه می‌توانیم این کار را انجام دهیم؟

یکی از راه‌حل‌ها مدیتیشن است. بسیاری از مردم با این اعتقاد که قدرت کنترل افکار خود را ندارند زندگی می‌کنند. خبر خوب این‌که شما می‌توانید نحوه کنترل کردن افکار خود را یاد بگیرید. این کار در آغاز دشوار است، و صبر و تمرین زیادی می‌طلبد.

هر روز چند دقیقه مدیتیشن انجام دهید. به طور مثال، یک جای بی‌سروصدا پیدا کنید، راحت باشید، چشم‌هایتان را ببندید و سعی کنید در سکوت بنشینید. به افکارتان مسلط شوید و سعی کنید آن‌ها را نادیده بگیرید، به‌خصوص افکار منفی را. اگر نمی‌توانید به این راحتی افکارتان را نادیده بگیرید، می‌توانید روی تنفس‌های خود تمرکز کنید. شاید در سکوت نشستن کار دشواری باشد، اما این مزیت را دارد که بیشتر به زمان حال واقف می‌شوید، و ذهن خود را از افکار بدون خلاقیت پاک می‌کنید.

اگر واقعاً می‌خواهید یاد بگیرید روی لحظه‌ای که در آن قرار دارید تمرکز کنید، می‌توانید در زمینه تکنیکی در مدیتیشن به نام تمرین ذهن آگاهی آموزش بیشتری ببینید.

 1. از یک زمان‌سنج استفاده کنید

ترفند خوب دیگری که خلاقیت شما را افزایش می‌دهد استفاده از یک زمان‌سنج در انجام کارهاست. فایده اندازه‌گیری زمان افزایش تمرکز روی کاری است که در حال انجام آن می‌باشید و نسبت به مقدار زمانی که برای انجام هر کار صرف می‌کنید به جمع‌بندی بهتری می‌رسید.

یکی از تکنیک‌های جالب برای اندازه‌گیری زمان فن پومودورو نام دارد. اساس این تکنیک ساده 25 دقیقه کار و بعد 5 دقیقه استراحت می‌باشد. این فواصل 25 دقیقه‌ای با عنوان “پومودوری” (جمع واژه گوجه در زبان ایتالیایی) شناخته می‌شوند. بعد از هر چهار پومودوری، باید 15 دقیقه استراحت کنید.

اگر می‌خواهید بر مبنای این تکنیک از زمان‌سنج استفاده کنید، می‌توانید یکی از چهار روش زیر را به کار بگیرید:

 • روی گوشی هوشمند خود یک نرم‌افزار رایگان نصب کنید. مثلاً، نرم‌افزار رایگانی که من برای مدیریت زمان نصب کرده‌ام و مخصوص سیستم‌عامل اندروید است “Clockwork Tomato” نام دارد.
 • روی رایانه شخصی یا مک یک نرم‌افزار رایگان نصب کنید. من اپلیکیشن رایگان Adobe Air را روی رایانه خود نصب کرده‌ام.
 • اگر ترجیح می‌دهید نرم‌افزاری نصب نکنید، می‌توانید از زمان‌سنج آنلاین پرومودو استفاده کنید.
 • از تایمر آشپزخانه استفاده کنید و آن را روی 25 دقیقه تنظیم نمایید.

این تکنیک‌های ساده می‌توانند فوراً خلاقیت شما را افزایش می‌دهند. حالا که مطالعه این مقاله را تمام کرده‌اید، حداقل سه مورد از نکات افزایش خلاقیت را که به کار شما می‌آید انتخاب کنید. با نکته ایجاد یک جدول زمان‌بندی هفتگی شروع کنید.

منبع: www.workplace.com

مشاوره آنلاین روانشناسی

مشاوره آنلاین روانشناسی

جهت مشاوره با روانشناس از گزینه چت پایین صفحه ارتباط بگیرید.