خانه / مقصر دانستن فرزندان | عذاب وجدان دادن به فرزندان

مقصر دانستن فرزندان | عذاب وجدان دادن به فرزندان

1
1

من کودکی خوبی نداشتم معمولا پدر و مادرم مخصوصا توی سال های اول کودکیم با هم مشکل داشتن الان هم دارن من الان خودم ۱۵ سالمه مامانم همیشه میگه اگه بخاطر تو نبود من طلاق میگرفتم وقتی ۱۲ سالم بود بابام به مامانم خیانت کرد مامانم اون زمان هم همین حرفا رو می گفت و حتی من می خواست بخاطر اینکه اون بتونه زندگی خوبی داشته باشه می خواستم دست به خودکشی بزنم اما نکردم خیلی خواستم بکنم اما نکردم خانوادم وضعیت مالی خیلی خوبی دارن حتی می تونم بگم از قشر مرفه هستیم اما هیچوقت احساس خوشبختی نکردم و نمی کنم من به چهار زبان کامل مسلطم و الان هم میدونم تا سه ساله دیگه که کنکور دارم می تونم پزشکی قبول شم وضعیت تحصیلیم خیلی خوبه همیشه من سعی می کردم درس بخونم تا خودم رو از خونوادم نجات بدم همیشه تنها دلیلم این بود پدرم هیچوقت برام پدری نکرد از لحاظ مادی همه چی فراهم بوده و هست یه کمد پر از لباسای برند هر کتابی بخوام فراهمه همکلاسی که بخوام خلاصه کلا از لحاظ مادی هیچ مشکلی ندارم ولی از لحاظ معنوی خیلی دارم . پدر و مادرم همیشه همو تحمل می کردن.بابام چند بار جلوی چشمم رو مادرم دست بلند کرده رابطشون تا چند سال پیش خیلی بدتر بود الان یکم بهتر شده یا نمیدونم شاید دارن نقش بازی می کنن نمیدونممم…معمولا همیشه عید خونه ی مادربزرگم بودیم چون مامان و بابام باهم دعوا می کردن دایی هام همیشه سعی می کردن به با من خوب رفتار کنن مثل حس ترحم بود حتی بود گاهی اوقات ۴ ماه خونه ی مادربزرگم بودیم مامانم وقتی من خیلی کوچیک بودم می خواستن جدا شت یعنی مادرم می خواست با داییم رفته بودن دنباله کاراش من همیشه جوری رفتار می کردم انگار هیچی نمیدونم الکی می ریختم تو خودم مثل احمقایی که از دنیا ی اطرافشون بی خبرن گذشت و گذشت تا من مثل هم سن وسالام اصلا نیستم هیچوقت نبودم من همیشه از سنم بزرگترم بودم اونا آلام توی این سن دوست پسر دارن اما من تا حالا توی هیچ رابطه ای نبودم و نمی خواهم هم توی یه همچین رابطه هایی باشم خلاصه من چیکار کنم می خواهم آرمان رو از ذهنم وجودم پاکش کنم؟؟

پاسخ مشاور به سوال عذاب وجدان دادن به فرزندان

متاسفم که در چنین شرایط سختی به سر می برید، شرایطی که تحمل آن برای هر انسانی به خصوص در سن شما، بسیار دشوار است. هرچند آدم های دیگری نیز شرایطی مشابه شما دارند و در این مورد تنها نیستید، اما اینکه شما در پی حل مشکل خود بوده اید، نشان دهنده ی این است که علی رغم تمام این مشکلات، اولین قدم را به سمت بهبود شرایط خود برداشته اید، پس بابت آن به شما تبریک می گویم و در ادامه نکاتی می نویسم که امیدوارم به شما کمک کند.

علت عذاب وجدان کودکان

اول این که دردوره های کودکی و نوجوانی به خاطر مشکلاتی که والدین دارند، کودکان و نوجوانان اغلب خود را مقصر به وجود آمدن این مشکلات می دانند و احساس گناه می کنند، مثلا شما به خاطر رفتار والدینتان یا شنیدن جمله ی «من به خاطر تو از پدرت جدا نشدم» احساس گناه می کنید، اما توجه داشته باشید که مسئولیت رفتار یا تصمیمات هر فرد بالغی از جمله والدین شما متوجه خود آنها می باشد و شما در این مورد هیچ تقصیری ندارید. در ضمن به این مسئله توجه داشته باشید که اگر مادر شما، به خاطر فرزند خود تصمیم گرفته است در ازدواجی باقی بماند که برای او نامطلوب است، علاوه بر این که مسئولیت این تصمیم متوجه خود اوست، این تصمیم را برای حفاظت ازشما و اهمیتی که شما برای او داشته اید اتخاذ کرده است، حتی اگر به دلیل محدودیت های انسانی موفق نشده باشد از شما به طور کامل محافظت کند. پس در مشکلی که والدین شما با یکدیگر دارند نه تقصیری بر گردن شماست و نه این که آسیب رساندن به خودتان راه حل درستی برای مقابله با این مشکل است.

تحمل زندگی به خاطر فرزندان

ضمن اینکه اگرهم چنان افکار خودکشی دارید در اسرع وقت به یک روانشناس مراجعه کنید و این مسئله را با او در میان بگذارید و از کمک حرفه ایی بهره مند شوید. و اگر از این فکر منصرف شده اید، به دلایلی که شما را از این تصمیم بازداشته است فکر کنید و آن دلایل را یادداشت کنید و هر زمانی که ناامید شدید آن یادداشت را مرور کنید تا بار دیگر داشته ها و انگیزه برای ادامه ی زندگی را به یاد آورید.

احساس گناه نسبت به والدین

این نکته را فراموش نکنید که هر انسانی فارغ از اینکه والدینش، چه کسانی بوده اند و درچه شرایطی هستند، ارزشمند است و حق زندگی دارد، این حق را از خود دریغ نکنید. آینده ی شما برخلاف گذشته تان می تواند آینده ی روشنی باشد و این به خواست و تلاش شما برای ساختن آینده تان بستگی دارد. علاوه بر این در گذشته ی شما نیز نقاط روشنی وجود دارد، مثل تلاشی که شما پیش از این برای ساختن آینده و دوام آوردن این شرایط داشته اید، و احتمالا همین تلاش باعث شده است که شما از هم سن و سالان خود عاقلانه تر عمل کنید و در تحصیل خود موفق باشید.

پس به جای احساس ناامیدی و تمرکز بر مشکلات، بر این نقاط روشن، امکاناتی که در اختیار شماست و آینده ی خود تمرکز کنید. هرچند که دردها و خلاهای عاطفی شما نیز نیازمند توجه است. از جمله بهترین کارهایی که می توان برای تسکین و عبور از دردها انجام داد مراجعه به روانشناس می باشد.  ما در زندگی به مرور می آموزیم که در کنار دردهایی که داریم چطور به زندگی ادامه دهیم و تسلیم این دردها نشویم و یک کمک حرفه ایی می تواند ما را در این مسیر یاری کند.

هم چنین پیشنهاد می شود بر امر تحصیل تمرکز کنید، با توجه به استعداد، توانمندی ها و تلاش شما، تحصیلات دانشگاهی راهی برای ورود به آینده ایی روشن تر است. همچنین کسب مهارت هایی که منجر به استقلال مالی شما ازخانواده و عدم وابستگی باشد. حتی اگر شرایط مالی خانواده مطلوب است، شما با تمرکز برکسب توانمندی و استقلال راحت تر می توانید از شرایط نامطلوبی که در آن هستید عبور کنید.

تاثیر دعوای والدین بر کودکان

احساس گناه در فرزندان نسبت به والدین 

در ضمن این نکته را هم در نظر داشته باشید، اگر انسان ها محبتی را که از والدین شان انتظار داشتند دریافت نکنند ممکن است این محبت را در دنیای بیرون از خانواده، جست و جو کنند و اگر در روابط عاطفی صرفا به دنبال پرکردن این خلا عاطفی و برطرف کردن احساس تنهایی باشیم، احتمال اینکه در دام روابط ناسالم بیفتیم و مورد سوء استفاده عاطفی و آسیب روانی قرار بگیریم بیشتر می شود.

کمبود محبت در نوجوانان

بهترین زمان ورود به روابط عاطفی در سنین بالاتر است که شخصیت ما به طور کاملی شکل گرفته باشد و عزت نفس و استقلال کافی داشته باشیم و بتوانیم فرد مناسب تری را برای یک رابطه ی سالم انتخاب کنیم. و این را بدانید که همه ی انسان ها در زمان هایی از زندگی شان احساس تنهایی می کنند و هیچ رابطه ایی قادر به از میان بردن کامل این تنهایی نیست، پس ما باید قادر به زندگی تنهایی نیز باشیم و با صحبت کردن و ارتباط با دوستان خوب و افراد معتمدتر نیز می توان احساس تنهایی را کاهش داد. هم چنین می توانید بعضی احساسات خود را که حرف زدن در مورد آن ها دشوار است، برای مادر خود بنویسید، و با او در میان بگذارید.

ولی این را فراموش نکنید، ما یک روز از والدین جدا خواهیم شد و در نهایت هر آدمی باید خودش تصمیم بگیرد که به خود کمک کند.

امیدوارم در مقابله با مشکلات تان موفق باشید، دوست عزیز و گرامی

نمایش 0 نتیجه
پاسخ شما
فیلد زیر را به عنوان مهمان پر کنید یا اگر عضویت دارید
نام*
آدرس ایمیل*
ایجاد URL