خانه / چگونه هدف رابطه را مشخص کنیم؟ چطور هدف از دوستی رو بدونیم؟

چگونه هدف رابطه را مشخص کنیم؟ چطور هدف از دوستی رو بدونیم؟

0
0
سلام. دختری ۲۵ ساله هستم مدتی است با پسری دوستم. نسبت به همدیگه شناخت خوبی داریم و در بسیاری از موارد با هم تفاهم فکری داریم اما این پسر در مورد آینده رابطه و ازدواج حرفی نمیزنه. چطور میتونم آشنایی رو به ازدواج برسونم؟ممنونم راهنمایی کنید

چگونه هدف رابطه را مشخص کنیم؟

نگرانیتون رو درباره آینده رابطتون کاملاً درک می‌کنم و کاملاً طبیعیه که بخواهید بدانید که روی چه نوع رابطه‌ای سرمایه‌گذاری کرده‌اید. چیزی که اهمیت دارد و باید در نظر بگیرید این است که به هر دلیلی ممکن است پارتنر شما تمایلی به ازدواج نداشته باشد و مشکلی هم با شما نداشته باشد؛ بنابراین این حق شماست که هدف پارتنرتان را از این رابطه بدانید. بدون اینکه حس کند شما می‌خواهید او را برای ازدواج تحت‌فشار بگذارید، برنامه‌اش را برای آینده بپرسید و مطرح کنید آیا اگر تمام شرایط لازم را برای ازدواج داشته باشی تمایلی به ازدواج داری؟ چه چیزهایی باعث می‌شود تمایلی نداشته باشی؟ دوستداری از ترس‌هایت با من حرف بزنی؟ بدون اینکه حس کند فقط در این رابطه به دنبال ازدواج هستید، به او نشان دهید که چقدر این رابطه برایتان مهم است و دوست دارید همراه همیشگی یکدیگر باشید. نباید او را در این زمینه تحت‌فشار بگذارید. سعی کنید شرایط و مسائلش را درک کنید و برای رابطه‌تان باتوجه‌به دغدغه پارتنرتان یک بازه مشخص کنید که در راستای حل دغدغه پیش بروید.

راهکارهایی که می‌تواند در این زمینه به شما کمک کند:

1- خودتان باشید: همان‌طور که هستید خوب است لازم نیست برای جلب نظرش سعی کنید به‌نوعی رفتار کنید تا بیشتر جلب‌توجه کنید شما با رفتارهایی که همیشه انجام می‌دهید آشناتر هستید؛ بنابراین بیشتر هم به دل می‌نشیند. یک نفر در حالت عادی احساسات مختلف را تجربه می‌کند و لازم نیست احساسات و هیجان‌های خود را مخفی نگه دارید.

2- شنیدن دغدغه‌های پارتنرتان: چه چیزی باعث نگرانی اوست و باعث می‌شود اقدامی نکند؟

3- انتخاب یک بازه مناسب برای رابطه‌تان باتوجه‌به شرایط طرفین: اگر پارتنرتان برای اینکه قدمی بردارد از شما مهلتی می‌خواهد به او این مهلت را بدهید.

4- تکلیف خود را روشن کنید: اگر پارتنرتان هیچ تمایلی به ازدواج نشان نمی‌دهد و مدام از این موضوع طفره می‌رود و شما نمی‌توانید این موضوع را بپذیرید خودتان را گول نزنید و برای رابطه‌تان اقدامی کنید و وقت خودتان را تلف نکنید.

5- بار خواستن و تلاش برای رابطه را به‌تنهایی به دوش نکشید: برای ایجاد یک رابطه صحیح و همراه با رضایت، باید هر دو طرف با هم تلاش کنند؛ بنابراین گمان نکنید به‌تنهایی از پس مسائل و دغدغه‌های زندگی برمی‌آیید و نباید به دلیل اینکه مشتاق به ازدواج هستید بیشتر مسئولیت رابطه را بپذیرید. فداکاری شما باعث تغییر نگرش او نمی‌شود شما باید روی مرزها و نگرش‌های خود بایستید.

امیدوارم بهترین تصمیم را برای رابطه‌تان بگیرید

ممنون از اینکه مسئله‌تان را با ما مطرح کردید.

چطور بفهمم هدفش از رابطه چیه؟

یه کسی بهم ابراز عشق کرد. گفت دوستتدارم هیچوقت نمیخام ازم دوربشی یه حس خاصی بهت دارم با اینکه منو دیده بود ولی بازم ازم عکس خواست ولی بعد دیدن عکسم گفت من هیچوقت نگفتم عاشقتم الانم همون طور دوست بمونیم.

پاسخ مشاور به پرسش ” دوست پسرم تکلیف رابطه را مشخص نمیکنه “

هر انسانی هنگام شروع رابطه دوستی از تشکیل دادن اون رابطه اهدافی داره. این هدف ها میتونن متفاوت باشن اما نکته‌ای که در این مورد اهمیت داره، توافق دو طرف در مورد اهداف رابطه و همسویی هدف هاشون هستش‌‌.
در موردی که برای شما پیش اومده این امکان وجود داره که فرد مورد نظر شما هدف وارد شدن به یک رابطه جدی یا به منظور ازدواج رو نداره یا اگر داشته الان بنا بر دلایلی منصرف شده. این دلایل میتونن شامل عوامل مختلفی باشن. مثل ترس از مسئولیت پذیری، نداشتن پشتوانه مالی، ترس از محدود شدن یا ترس از جدی شدن رابطه.
به هر جهت، کاری که شما میتونید انجام بدید اعلام شرایط خودتون هست. قطعا شما هم اصول و شرایطی در مورد روابط دارید. شما باید عقاید خودتون رو در کنار خواسته فرد مقابلتون قرار بدید و ببینید آیا این دو با هم در تضاد هستند یا سازگارند. مثلا ممکنه هدف از رابطه برای شما کسب شناخت برای ازدواج باشه اما هدف فرد مقابل شما صرفا کسب حمایت عاطفی و دوستی بدون قصد ازدواج باشه.

در این صورت، اهداف شما در مورد تشکیل رابطه ناسازگار خواهد بود و در صورت امکان یا یکی از دو طرف باید در هدفش تجدید نظر کنه یا از شکل گیری رابطه خودداری کنید.
بنابراین شما اهداف خودتون رو برای طرف مقابلتون توضیح بدید و بگید که فقط تحت شرایطی میتونید وارد رابطه بشید و اجازه بدید که هردو فرصت فکر کردن و تصمیم گیری داشته باشید.

همچنین گاهی اوقات میشه با ایجاد مرزهایی رابطه رو حفظ کرد‌. برای مثال ممکنه افراد به صورت دوستی و بدون قصد ازدواج وارد رابطه بشن اما مرزهاشون مشخص باشه. مثلا رابطشون بدون رابطه جنسی باشه. این موارد کاملا بستگی به اصول و عقاید شما داره و تصمیمی هستش که باید خودتون به همراه طرف مقابلتون بگیرید.

لازم به ذکر هستش که باید در تصمیماتتون به نکاتی دقت کنید. برای مثال اگر هدف از ازدواج هستش در صورتی که وارد رابطه ای بشید که به منظور ازدواج شکل نگرفته در حقیقت دارید زمان خودتون رو هدر میدید چرا که اون شرایط کاملا متضاد با هدف شما هست. بنابراین مرز گذاری ها تنها زمانی مفید هستند که تضاد اساسی ای در اهداف شما وجود نداره.
در تمامی مراحل زندگی پیروز و موفق باشید.

کوشا کوچک آملی
کارشناس مشاوره باما

از کجا بفهمیم رابطه به ازدواج ختم میشود

من یک دختر مجرد هستم از چندی پیش با یک پزشک آشنا شدم ایشون در شهرما البته مشهورهستند اما من ازیشون شناخت کافی ندارم.دراین یک ماه دوبار به ایشان مراجعه کردم وهردفعه از من سوالات خصوصی پرسیدن ومانند جلسه قبل اینکه مجردم وبا اینکه شاغلم ووقتی مادرم رو پیشش بردم در زمانی که مادرم رفتن بیرون از من پرسیدن مادرته و ایا پیش شما زندگی میکنه. من سردگم هستم که هدفشون ازین سوالات چیه ومن البته به سوالاتشون جواب دادم اما نمیدونم ایا قصد ارتباط برای ازدواج دارن یا خیر از کجا بفهمم و باید ارتباط رو ادامه بدم یا خیر و برخوردم باید با ایشون چطوری باشد؟

پاسخ مشاور به پرسش ” چگونه تکلیف رابطه ام را مشخص کنم “

میفهمم که در شرایط سختی قرار گرفتید و این بلاتکلیفی در رابطه شما را آزار می دهد. نمیدانید قصد طرف مقابل شما چیست و احساس سردرگمی می کنید. با توجه به توضیحاتی که فرمودید ما نمیتوانیم صد درصد بگوییم که قصد ایشان از پرسیدن چنین سوالاتی ازدواج است. پرسیدن سؤالات خصوصی میتواند جزئی از شخصیت فرد باشد و نسبت به همه بیمارانش اینگونه رفتار کند. شاید هم هنوز در حال بررسی است و شک دارد درخواستش را با شما مطرح کند.

پیشنهاد من به شما این است که تمرکز خود را از روی قصد و نیت او بردارید و فعلا به او تنها به عنوان پزشک خود نگاه کنید. آیا به عنوان یک پزشک مورد تأیید شما است؟ اگر مورد تأیید شما است بازهم به او مراجعه کنید. در مورد سؤالاتی هم که از شما میپرسد به حستان رجوع کنید؛ آیا احساس بدی از سؤالات او به شما دست می دهد و دوست ندارید جواب دهید؟ اگر دوست ندارید جواب بدهید شما مجبور به پاسخ دادن سؤالات او نیستید.

چگونه میتوانید سؤالات او را پاسخ ندهید؟

  • می توانید احساسات خود را با او در میان بگذارید. گاهی احساس سردرگمی میکنم و نمیفهمم که چرا یک پزشک باید این سؤالات را از بیمارش بپرسد.
  • به بی ربط بودن سؤالش اشاره کنید: برای مثال میتوانید بگویید متوجه ارتباط سؤالتان با بحث نشدم و بگویید که آیا منظور خاصی از پرسیدن چنین سؤالاتی دارید؟
  • از احساسات خودش بپرسید: برای مثال آیا شما از اینکه پزشکتان از بیمارش سؤالات شخصی و خصوصی بپرسد احساس راحتی می کنید یا میتوانید بگویید شما از اینکه من بخواهم مدام از شما سؤال کنم چه حسی به شما دست میدهد؟

اینگونه هم برای خودتان مرز تعیین کردید هم اگر واقعا قصدی داشته باشند او را ترغیب می کنید که او را با شما در میان بگذارد و مطرح کند.

ممنون از توجهتان

گلسا بمانیان

کارشناسی ارشد مشاوره خانواده

راستش یه مسئله ای برای من پیش امده که میخواستم ازتون مشورت بگیرم.
من یه مدتی در محل کارم با پسری اشنا شدم اما روابط مون فقط در حد کار و همکاری بود اما چون مجبور شدم برم دانشگاه از اون کار امدم بیرون. بعد تقریبا دو ماه ارتباط بین من و اون اقا بیشتر شد در حد پیام و تلفن و حتی یکی دوبار باهم بیرون رفتیم الان تقریبا چهار ماه از ارتباط من و ایشون میگذره و در کل نزدیک یک سال ک من ایشون میشناسم. من خانوادم در جریان این قضیه گذاشتم ولی خب مامانم اصرار بر این داره که اگه ایشون قصدی داره باید مستقیم از طریق خانواده ها درخواست داده بشه. اما خب این اقا یک سال از من بزرگتره و برای ادامه تحصیل قصد مهاجرت داره و در حال حاضر مشغول تکمیل رزومشون هستند. متاسفانه تا الان حرفی از این که ما رابطمون دوستی معمولی هست یا قصد جدی دارند، زده نشده و منم نمیدونم باید مستقیم از ایشون بپرسم یا باید صبر کنم که خودشون حرفی بزنن؟ واقعا توی بلاتکلیفم و نمیدونم باید چیکار کنم. حتی حس میکنم الان ارتباطشون نسبت به اون اوایل ک پیام میدادند کمتر شده ولی خب خودشون بارها گفتند من اگ کم پیام میدم مشغول درسم ولی خب به هرحال خودمم به این مسئله ک اگه حسی داشتند حداقل با وجود درس یه پیامی میداد پس هیچ حسی ندار موندم. ولی خب بازم ممنون میشم کمکم کنید…راستش من خودم از شخصیت ایشون خوشم امده اما نمیدونم چجوری باید باهاشون رفتار کنم از یه طرف هم چون قصد مهاجرت داره باعث میشه بخوام این ارتباطم کم کنم یجورایی انگار مانع این ارتباطم شده

  • فرناز درخواست شده در 2 ماه پیش
  • آخرین ویرایش 2 ماه پیش
  • من یه دوست پسر دارم خیلی بهم اهمیت میده به تازگی هر روز زنگ میزنه وحالمو میپرسه پولی بخام دریع نمیکنه ادعا میکنه خیلی دوسم داره ولی برای ازدواج میگه قصد ندارم. ولی میگه اگر بخای تو ازدواج کنی من پامو میکشم بخاطره خوشبختیت کنار. نطرتون چیه هدفش چیه
  • سلام من با پسر در حال آشنایی هستم قرار بر یکی دوماه بود ولی پنج ماه باهمیم همش در مورد خرید ماشین اینا منو در جریان میزاره وحتی مدل ماشین از من نظر خواست میگه دوست دارم تو حرفاش نشون میده صب می‌ره کار ناشی اما هرروز ازمن آقا ضای عکس داره نمیدونم دلیلش چیه همش فکرم مشغوله تا حالا هم نه رابطه ای نه حرفی از رابطه جنسی بهم نزده که بگم بخاطر هوس میخواد. وقتیم میگم برناممون چیه حرفی نمیزنه فقط میگه باشه. من هدفم ازدواجه از همون اول قرارمون ازدواج بود منم گفتم که یه زندگی آروم می‌خوام مسئله مالی برام مهم نیس اما ایشون اوایل میگفتن ماشین بخرم بعد نامزد بشیم حرف که پیش میکشم میگه باشه ولی حس میکنم حرف عوض می‌کنه تا می‌خوام خودمو بگیرم یکم بکشم کنار پیگیر میشه که چرا نیستی ولی بعضی حرفاش احساس میکنم منم تو ایندش هستم حالا نمیدونم چیکار کنم حرف دلش بزنه ما برا این رابطه وقت گذاشتیم کمکم کنید لطفا. چند روز پیش گفت عکس بفرس منم گفتم نه تا کی باید هر روز عکس بدم من نمیدونم ته این رابطه چی میشه گفتن تا آخر عمرت بعد ازدواجم باید هر روز سلفی بدی ناراحت شده بود که این حرفا چیه میزنی بهم شک داری
  • من الان حدود ۲ سال با یک مردی دوست هستیم من از اول به این آقا گفتم اهل دوستی و این چیزا نیستم گفتن نه قصدم جدی ازدواج یک ماه دوست شیم بعد قضیه جدی شه منم قبول کردم ولی الان ۲ سال که میگذره انگار نه انگار هیچ اقدامی برای رسیدن به هم انجام نمیده و اصلا به فکر نیست هر دفعه بهش میگم میگه بزا پول جمع کنم ماشین بگیرم برا مامانم این کارو کنم اون کارو کنم و…منم خسته شدم از این وضعیت همش به فکر خانواده هر دفعه یه بهونه بعد میگه نه من قصدم جدیه میگه میترسم از زندگی مشترک
  • من متولد ۶۶ هستم و کارمند در شرکت خصوصی همکارم که آقا باشن بعد از دوسال همکاری تو شرکت که باهاشون کار می‌کردم و الان دو ماهی هست از اونجا بیرون اومدم ابراز حس دوست داشتن نسبت به من کردن و از من جواب خواستن که دوسشون دارم یا نه دلتنگشون هستم یا نه. گفتم علاقه اولیه هست ولی نیاز به شناخت بیشتری رو احساس می کنم. منتها من این جمله رو نگفتم ولی بهشون گفتم ازت ممنونم که حس خوبتو دوس داشتنتو با من در میون گذاشتی که ایشون دست بردار نبودنو گفتن دوست دارم به زبون بیاری من بشنوم. خب منم متقابلا حسم رو به ایشون گفتم. الان یکماهی هست که از این رابطه میگذره حالا اون دوسال همکاری که بعنوان همکار و دوست بودیم یعنی حرفی از این حس بینمون نبوده. الان من میخوام بفهمم هدف از رابطه چی هست چطور میتونم متوجه بشم؟ آیا هدفشون دوستیه با من هست یا غیر ازاین چطور باید بفهمم؟ واینم بگم از من دو سه سال کوچکترن از نظر سنی
  • وقتی پاتنرم میاد بهم میگ هذفت از رابطه چیه چی بگم بعش؟
نمایش 0 نتیجه
پاسخ شما
فیلد زیر را به عنوان مهمان پر کنید یا اگر عضویت دارید
نام*
آدرس ایمیل*
ایجاد URL