خانه / مشاوره طلاق / نکاتی که قبل از اقدام به طلاق باید بدانید
اقدام به طلاق
درخواست طلاق از طرف

نکاتی که قبل از اقدام به طلاق باید بدانید

اگرچه تقاضای طلاق به عنوان آخرین راه حل مشکلات زناشویی تلقی می شود و انتخاب بد به جای بدتر است. ولی در بسیاری از موارد تصمیم به طلاق بهترین انتخاب خواهد بود. با این وجود بنابر عقیده روانشناسان ، باید قبل از اقدام به طلاق  نکاتی را مد نظر قرار داد تا حتی اگر طلاق قطعی شد مطمئن باشیم انتخاب درستی  در زندگی انجام داده ایم. و عواقب منفی و مخرب زندگی بعد از طلاق را به حداقل برسانیم  و دچار احساس پشیمانی بعد از طلاق نشویم. بر طبق تحقیقات روانشناسی ،  نیمی از افرادی که بدون تلاش برای حفظ رابطه و ازدواج خود کنند، اقدام به طلاق می گیرند پس از مدتی احساس پشیمانی و اقرار به اشتباه می کنند . به عنوان یک مشاور خانواده و طلاق قصد دارم شما را با برخی باورهای غلط که قبل از طلاق در ذهن شما ممکن است شکل گرفته باشد آشنا کنم:

افزایش میزان طلاق حکایت از تضعیف بنیان خانواده دارد

 اگرچه در دو سه دهه اخیر میزان نرخ طلاق افزایش یافته است (۱۰ تا ۲۵ درصد در ایران و ۴۰ تا ۴۵ درصد در آمریکا) ولی این موضوع به دلیل گذر از خانواده سنتی در ایران به خانواده مدرن است. به عبارت دیگر در گذشته هدف و مشغله ذهنی اکثر افراد زندگی کردن بود. ولی امروز هدف، خوب و خوش زندگی کردن است. در گذشته افراد حق انتخاب چندانی نداشتند ولی امروزه افراد بعد از طلاق نه تنها محکوم به فنا یا زندگی سخت نیستند بلکه هنوز امکان ازدواج مجدد و تشکیل  یک خانواده خوب را دارند.

همچنین، با افزایش سطح آگاهی عمومی در ایران خصوصاً در زمینه انتخاب همسر مناسب، آمادگی برای ازدواج، شناخت و آشنایی قبل از ازدواج، آگاهی از اصول برقراری رابطه با همسر ، گفت و گو و توانمندتر شدن زنان این امید را می توان داشت در آینده ای نه چندان دور، شاهد جامعه خانواده پایدارتر و خوشبخت تری باشیم.

افرادی که طلاق گرفته اند در ازدواج بعدی موفق تر خواهند بود

اگرچه در بسیاری از موارد این مسئله صادق است ولی بر طبق تحقیقات روانشناسی احتمال  طلاق در ازدواج دوم حدود ده درصد بیشتر از ازدواج اول است. همچنین در ازدواج سوم احتمال طلاق تا بیست درصد بیشتر از ازدواج اول خواهد بود.

به عبارت دیگر برای دستیابی به یک ازدواج موفق ، تجربه چندان کمک‌کننده نیست بلکه علم و آگاهی لازم است ( فقط آن دسته از افراد مطلقه که با مطالعه و مشاوره نقص ها و اشتباهات خود را برطرف کرده و فنون و آگاهی لازم برای بهبود رابطه و زندگی مشترک را آموخته‌اند موفق تر خواهند بود .

برای رفتن به یک مقصد نیازی نیست که همه راهها را امتحان کرد تا سرانجام به مقصد رسید بلکه می توان با گرفتن نقشه و یا مشاوره گرفتن از افراد باتجربه و آگاه در همان بار اول به مقصد رسید.

داشتن فرزند به زوجین کمک می کند زندگی زناشویی بهتر شود 

اگرچه ظهور بچه در اوایل ممکن است مشکلات زندگی زناشویی را تحت تأثیر خود قرار دهد ولی در کل و در طولانی مدت موجب فاصله گرفتن بیشتر زن و شوهر از هم و تشدید مشکلات و اختلافات خانوادگی خواهد شد ( به دلایلی مانند دشواری پرورش و تربیت فرزند، عدم وجود زمان کافی برای لذت از زندگی مشترک و غیره).

البته در آن گروه از خانواده ها که باور دارند به خاطر بچه به زندگی مشترک خود ادامه می‌دهند این مسئله ساده خواهد بود ولی در بسیاری از موارد کودک در چنین خانواده پرتنش و متشنجی، بیشتر صدمه خواهد دید مگر اینکه زن و شوهر آن چنان از خود گذشته و مهربان باشند که به خاطر بچه مشکلات زناشویی خود را کنار بگذارند و یا به حداقل برساند.

در زندگی که زن و شوهر نمی توانند در مورد اختلافات زناشویی به تفاهم برسند، طلاق حتی برای بچه ها نیز خوب است

 تقریباً همیشه طلاق برای کودکان ، آسیب زا و مخرب خواهد بود و تنها موارد استثنایی که طلاق به نفع کودک است زمانی است که کودک به طور مکرر شاهد خشونت خانگی میان والدین باشد و یا والدین کودک را نیز درگیر اختلافات و مشکلات زناشویی خود کنند. و یا اینکه یکی از والدین دچار اختلالات روانی و رفتار مخرب می باشد.

وجود اختلافات و مشکلات زناشویی و احساس عدم خوشبختی در زمان هایی از زندگی مشترک، علامت هشداردهنده ای برای طلاق است

هیچ زندگی زناشویی بدون مشاجره و اختلاف نیست و مطالعات روانشناسی وسیع نشان داده است بیش از ۸۰ درصد زوجین که در مرحله‌ای از زندگی مشترک احساس شکست و بدبختی و رسیدن به آخر خط می کنند، در زندگی مشترک باقی می مانند و پس از پنج سال با مطالعه و دریافت مشاوره خانواده ، ابراز خشنودی و خوشبختی از زندگی مشترک خود کردند و خوشحال بودند که اقدام به طلاق نگرفتند.

ریشه اکثر طلاق ها اشتباه در انتخاب همسر است، نیمه گمشده من جای دیگری است

به عقیده روانشناسان و مشاوران خانواده، عدم انتخاب همسر مناسب عامل اصلی طلاق محسوب نیست. فقط در موارد خاصی مانند ازدواج با فرد معتاد یا کسی که بیماری های روانی جدی نظیر اسکیزوفرنی یا پارانوئید دارد و یا اختلافات زن و شوهر بسیار چشمگیر و اصولی هستند می توان گفت ریشه اصلی طلاق، انتخاب همسر نامناسب بوده است.

مشکل اصلی در عدم انتخاب همسر مناسب عبارت از افزایش تنش زن و شوهر ، اختلافات خانوادگی و کاهش احتمال رسیدن به یک عشق واقعی است. انتخاب فرد شایسته و مناسب برای ازدواج به تنهایی برای موفقیت و خوشبختی در زندگی مشترک کافی نیست و عوامل تعیین کننده اصلی آن عبارت از توانایی زن و شوهر در طرح و حل مشکلات زناشویی ،  امکانات مالی کافی و روابط زناشویی درست هستند. به عبارت دیگر حتی اگر خود خدا همسر مناسب و کامل برای ما بفرستد ولی ما آمادگی قبل از ازدواج و مهارت برقراری رابطه در زندگی زناشویی صحیح را نداشته باشیم به خوشبختی دست نخواهیم یافت .

برای مشاهده آدرس مرکز مشاوره روانشناسی کلیک کنید

برای تعیین وقت مشاوره هم اکنون تماس بگیرید: 02144849792

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *