خانه / مشاوره ازدواج / سوالات قبل از ازدواج که باید از نامزد خود بپرسید
سوالات قبل از ازدواج
سوالات قبل از ازدواج

سوالات قبل از ازدواج که باید از نامزد خود بپرسید

در مرکز مشاوره ازدواج اغلب به زوجین توصیه می گردد قبل از شروع زندگی مشترک یک سری سوالات قبل از ازدواج استاندارد را از نامزد خود بپرسید. اما وقتی به عنوان مشاور ازدواج نگاه عمیقی به این موضوع بیندازیم می بینیم که تعداد زیادی از سولات  آشنایی قبل از ازدواج وجود دارد که فرارتر از شخصیت شناسی و انتظارت زوج نسبت به هم می باشد و ما در این مقاله  از سایت مشاوره باما قصد داریم به مهمترین سوالات قبل از ازدواج بپردازیم:

برای مشاهده آدرس مرکز مشاوره روانشناسی کلیک کنید

برای تعیین وقت مشاوره هم اکنون تماس بگیرید: 02144263053

چه مقدار زمان برای خلوت کردن با خود و دور از همسر نیاز دارید؟

در شروع  ازدواج ، زوج تمایل و علاقه زیادی به با هم بودن دارند. این موضوع باعث می شود افراد وقت کافی برای خلوت کردن با خود را  نداشته باشند. خواندن کتاب محبوب خود، بیرون رفتن با دوستان سابق، تماشای فیلم مورد علاقه، رفتن به کلاس رقص، همگی کارهایی است که ممکن است در اوایل زندگی مشترک با همسر خود به فراموشی سپرده شود.

بحث و گفتگو در مورد مدت زمانی که دوست دارید به خود اختصاص دهید تا به کارها و سرگرمی های مورد علاقه و شخصی خود بپردازید موجب شناخت و آگاهی بیشتر شما نسبت به همسر می گردد و وقتی همسر شما بعد از ازدواج گاهی با خود خلوت کرد و تمایلی با بودن در کنار شما نداشت از همسر خود دلگیر نمی شوید.

اگر بعد از ازدواج ثروتمند شدیم چکار می کنیم؟

نامزد ها معمولا قبل از ازدواج راجع به پول و مسائل مالی گفتگو نمی کنند. در حالیکه مسائل و مشکلات مالی یکی از دلایل افزایش درخواست طلاق و بروز مشکلات خانوادگی بعد از ازدواج است. سوال از نامزد راجع به مشکلات مالی و اقتصادی موجب می شود بفهمید آیا دیدگاه و فهم مشترکی نسبت به پول و مسائل مالی بین شما و همسر آینده شما وجود دارد.

چقدر نگران طرد شدن از طرف همسر خود هستید؟

یکی از مهمترین سوالات قبل از ازدواج ، شناخت میزان وابستگی عاطفی زوج نسبت به همدیگر است. هر چه بیشتر نسبت به احساسات و عواطف همسر آینده خود بدانید، بعد از ازدواج شناخت بهتری نسبت به نیازهای عاطفی همسرتان کسب خواهید کرد.

تصور همسر آینده شما در مورد حمایت از والدین تان در هنگام سالمندی چیست؟

با افزایش سن ازدواج در میان جوانان، شمار خانواده هایی که به اصطلاح روانشناسی “نسل ساندویچ” نامیده می شوند در حال افزایش است. به این معنی که شما و همسر شما علاوه بر اینکه باید به تربیت فرزند و مراقبت از آنها بپردازید، مجبور به حمایت و مراقبت از پدر و مادر سالمند خود نیز هستید. آیا در مورد نحوه حمایت عاطفی و مالی  پدر و مادر خود بعد از ازدواج با همسر تان تفاهم دارید؟ در دوران سالمندی پدر و مادر خود یا همسر، چگونه از آنها حمایت خواهید کرد؟ آیا اجازه نگهداری از پدر و مادر همسر خود را می دهید یا باید در خانه سالمندان نگهداری شوند؟

شناخت نظر همسر شما نسبت به جایگاه و منزلت والدین ، انتظارت و نیازهای آنها از فرزند شان، تاثیر عمیقی بر روابط  زناشویی بعد از ازدواج شما خواهد گذاشت. اینکه یکی از معیارهای انتخاب همسر در ازدواج ، حفظ ارزش و منزلت والدین تان می باشد، به شناخت شما نسبت به همسر خود در زندگی بعد از ازدواج کمک فراوانی می کند.

هنگام دعوا با همسر بعد از ازدواج ، چه عکس العملی نشان میدهید؟

در طول چندین سال فعالیت به عنوان مشاور ازدواج، متوجه شیوه رفتارهای متفاوتی از زوجین در حین دعوا با همسر خود شده ام. برخی در هنگام دعوا با همسر آنقدر جر و بحث را ادامه می دهند تا بر روی یک نتیجه معقول به تفاهم برسند اما برخی دیگر در هنگام دعوا با همسر تمرکز خود را از دست داده و نمی توانند تصمیم مناسبی بگیرند و نیاز به زمان بیشتری برای حل مشکلات زناشویی خود دارند. موضوع شیوه حل مشکلات در حین دعوا یکی از سولات قبل از ازدواج برای بهبود زندگی بعد از ازدواج تان خواهد بود.

سوال درمورد خیانت به همسر

طبیعی است هیچ زوجی دوست ندارد قبل از ازدواج راجع به موضوع خیانت به همسر حرف بزند. به خصوص وقتی زوج نسبت به هم شناخت و اعتماد کافی دارند و وقوع چنین اتفاقی بعد از ازدواج را پیش بینی نمی کنند. به هر حال به عنوان یک مشاور ازدواج توصیه می شود خطوط قرمز ها و همچنین تعریف شما و همسر آینده شما از خیانت شفاف باشد. زیرا سطح انتظارات دو طرف نسبت به این موضوع ممکن است متفاوت باشد.

آیا نامزد شما بعد از ازدواج می تواند با دیگران ارتباط داشته باشد؟ آیا او می تواند با دوست دختر یا دوست پسر سابقش حرف بزند؟ در مورد دوستان همسر تان در شبکه های مجازی مثل اینستاگرام و فیسبوک چطور؟ هر سوالی که در این زمینه ذهن شما را قبل از ازدواج به خود مشغول کرده حتما با نامزد خود در میان بگذارید.

واکنش همسر شما در صورت دعوا با اقوام او چگونه است؟

فقط به این دلیل که همسر شما عاشق شماست دلیل نمی شود که حتما باید اقوام شما را هم دوست بدارد. بنابراین یکی از سوالات قبل از ازدواج، واکنش و  انتظارات همسر شما در صورت دعوا با اقوام او است. این سوال به شناخت شما نسبت به رابطه همسر تان با اقوام خود را نشان می دهد و آیا او بروز اختلاف با اقوامش از جانب همسرش را تحمل می کند و آیا در حین دعوا از شما حمایت می کند یا از اقوامش. با مقایسه جایگاه و ارزش شما به عنوان همسر آینده او با اقوامش، شما شناخت بیشتری نسبت به همسر خود و حساسیت های او پیدا خواهید کرد.

نظر همسر شما درباره تقسیم وظایف منزل چیست؟

آیا شما اغلب ترجیح می دهید تمام کارهای منزل را انجام دهید سپس به استراحت بپردازید یا اول به تفریح و خوشگذارنی بپردازید سپس کارهای خانه را انجام دهید؟ همچنین زوج ها اغلب در مورد تقسیم وظایف منزل با هم اختلاف و دعوا دارند. یکی از سوالات آشنایی قبل از ازدواج شناخت اصول خانه داری و تقسیم وظایف با همسر تان می باشد. 

هدف شما از زندگی چیست و آیا با اهداف همسر شما در یک راستا است؟

آشنایی با هدف زندگی و جهان بینی همسر شما یکی از مهمترین سوالات قبل از ازدواج می باشد. هدف از زندگی در عمیق ترین نقطه وجودی هر شخص قرار دارد. این هدف بیانگر انگیزه، عشق و نیروی محرک هر فرد برای ادامه زندگی اوست. در یک ازدواج موفق ، پایدار و سالم، افراد به دنبال ارج نهادن به هدف زندگی یکدیگر هستند و فارغ از تفاوت در نوع هدف از زندگی، به نظر و ارزش های همسر خود احترام می گذارند. به عنوان مشاور ازدواج بنده همیشه از مراجعین می خواهم هدف زندگی خود را با نامزد خود اطلاع دهند. زیرا اگر بعد از ازدواج احساس کنید مجبورید به خاطر حفظ زندگی و ازدواج تان از اهداف زندگی تان دور شوید، چیزی جز تاریکی و رنجش از این ازدواج برای شما باقی نمی ماند.

همسر شما چگونه استرس خود را مدیریت می کند؟

وقتی با همسر خود در ترافیک گیر کرده اید، واکنش همسر شما چگونه است؟ وقتی همسر شما به اندازه کافی نخوابیده واکنش او چگونه است؟ وقتی سرماخورده یا با یک بیماری مبتلا شده چطور با استرس خود برخورد می کند؟ در هنگام خرید و پول خرج کردن چگونه رفتار می کند؟ اغلب در دوران نامزدی ، دختر و پسر دوست دارد به بهترین حالت رفتار کند تا خاطرات خوبی از این روزها برجای بماند اما این باعث می شود شناخت کاملی از همسر آینده خود بدست نیاورند. به خصوص بعد از ازدواج وقتی تحت فشار و استرس قرار می گیرند نمی دانند همسر آنها چه رفتاری بروز خواهد داد. همچنین لازم است بدانید در مورد مقابله با استرس همسر آینده شما چه برخوردی نسبت به موضوعات مشترک خواهد داشت.

رابطه همسر من با مصرف مواد مخدر، الکل و سیگار چگونه است؟

بر اساس تحقیقات روانشناسی ، سوء مصرف مواد ، وابستگی به دارو و اعتیاد همسر به مواد مخدر و الکل یکی از مهمترین دلایل فروپاشی زندگی مشترک و افزایش تقاضای طلاق در خانواده است. وابستگی به مواد در واقع نشانه ای از یک مشکل روحی و روانی یک فرد در زندگی اوست که ریشه در ترس ، نا امیدی ، نداشتن اعتماد به نفس و عزت نفس در زندگی او دارد و ممکن است به افسردگی و مشکلات روحی و روانی بعد از ازدواج تبدیل شود.

به عنوان مشاور خانواده ، ازدواج با فردی که معتاد است و به مواد خاصی وابستگی دارد قبل از درمان هرگز توصیه نمی گردد. همچنین یکی از مهمترین سوالات قبل از ازدواج دانستن سابقه مصرف مواد و اعتیاد نامزد شما در گذشته می باشد. در صورت مثبت بودن  پاسخ ، حتما از یک مشاور خانواده خوب کمک بگیرید.

برای مشاهده آدرس مرکز مشاوره روانشناسی کلیک کنید

برای تعیین وقت مشاوره هم اکنون تماس بگیرید: 02144263053

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *