خانه / دسته‌بندی نشده / آموزش جلوگیری از سوء استفاده جنسی کودکان

آموزش جلوگیری از سوء استفاده جنسی کودکان

ما به فرزندانمان تمام آنچه برای تأمین امنیت شان لازم است را آموزش می‌دهیم. به آن‌ها یاد می‌دهیم مراقب اجاق‌گاز داغ باشند، یا به آن‌ها می‌آموزیم قبل از عبور از خیابان به هر دو طرف نگاه کنند. اما بیشتر اوقات، امنیت بدنی و سو استفاده جنسی را تا سن بزرگسالی به کودکان آموزش نمی‌دهیم، و زمانی فرامی‌رسد که بسیار دیر است.
آمار حاصل از تحقیقات صورت گرفته توسط مراکز کنترل بیماری‌ها (CDC) نشان می‌دهد که به ازای هر شش پسر و هر چهار دختر یک نفر تا قبل از سن ۱۸ سالگی مورد سوء استفاده جنسی قرار می‌گیرند. آیا به دنبال چیزی هراس‌انگیزتر از این هستید؟ طبق اطلاعات وزارت دادگستری ایالات‌متحده آمریکا (nsopw.org) تنها ۱۰ درصد از تجاوز گران جنسی به کودکان غریبه هستند و ۲۳ در صد از متجاوزان، خود نیز کودک بوده‌اند.
این آمار مرا شگفت‌زده نمی‌کند. من در مرکز مشاوره خود، کودکانی که قربانی سوء استفاده جنسی شده را هر هفته ملاقات می‌کنم. بسیاری از آن‌ها کمتر از پنج سال سن دارند. اکثر مواقع، همگی‌شان شخص متجاوز را می‌شناسند، و بیشتر اوقات، او کودکی دیگر است!
غالباً والدین اذعان می‌کنند که باور نمی‌کردند این اتفاق برای کودک آن‌ها رخ دهد و اینکه آن‌ها هیچ‌گاه فرزندان خود را با غریبه‌ها تنها نمی‌گذارند و همیشه آنان را در معرض دید خود قرار می‌دهند.
آیا فرزندان شما هم بازی دارند؟ آیا به مهد کودک یا پیش دبستانی می‌روند؟ آیا دوستان یا خانواده تان به منزلتان می‌آیند؟ آیا در منزل همسایه مشغول بازی می‌شوند؟ واقعیت این است که شما همواره نمی‌توانید به‌طور کامل مانع از آن مورد سوء استفاده جنسی قرار گرفتن بچه ها شوید.
کودکانی که من با آن‌ها سروکار داشته‌ام همگی دارای همسایگان و خانواده های خوبی هستند و به مدارس خوبی می‌روند. من با کودکانی کارکرده‌ام که در زمان بازی، مهمانی‌های شبانه، در کلاس درس، زمین‌بازی، اتوبوس مدرسه، در اتاق بازی و در حیاط پشتی منزلشان مورد سوء استفاده جنسی قرارگرفته‌اند.
اکنون که شمارا رسماً تا سر حد مرگ ترسانده‌ام, اجازه دهید شمارا از سوی دیگر پرتگاه پائین ببرم. ما ناگزیریم که به فرزندان این اجازه را بدهیم تا قدم به دنیای بیرون بگذارند و با اطرافیان ارتباط برقرار کنند. اما می‌توانیم آن‌ها را مجهز به دانشی کنیم که می‌تواند کودکان را از خطر قربانی بودن نجات دهد. والدین همیشه به‌اندازه کافی درباره مسائل جنسی با کودکان گفت‌وگو نمی‌کنند. آن‌ها گمان می‌کنند فرزندان برای این آموزش‌ها هنوز خیلی کوچک هستند. این موضوع ترسناکی است. اما هیچ‌گاه زود نیست، و این گفت‌وگو الزاماً گفت‌وگوی ترسناکی نخواهد بود. در این مقاله از سایت مشاوره باما به ۱۰ موردی که به فرزندتان کمک می‌کند تا نسب به سوء استفاده جنسی آسیب‌پذیری کمتری داشته باشد را با شما به اشتراک می‌گذاریم:
در سنین کم درباره اعضاء بدن با کودکان صحبت کنید.
در سنین پائین اعضاء بدن کودک خود را نام‌گذاری کرده و درباره آن‌ها صحبت کنید. از اسامی مناسبی برای اعضاء بدن استفاده کنید، یا حداقل به فرزندان یاد دهید نام واقعی اعضاء بدن شان چیست. تعداد زیادی از نوجوانانی که با آن‌ها کارکرده‌ام برای نام واژن خود از کلمه “زیر” استفاده می‌کردند.
احساس راحتی هنگام استفاده از اسامی مناسب و دانستن معانی آن‌ها به کودک کمک می‌کند تا در صورت بروز هرگونه اتفاق ناخوشایند یا سو استفاده جنسی بتواند به‌راحتی درباره آن با والدین خود صحبت کند.
به کودکان بیاموزید بعضی از اندام‌های بدن آن‌ها خصوصی است
به فرزندتان بگوئید، اندام‌های خصوصی بدن به این دلیل خصوصی نامیده می‌شوند که هیچ‌کس نباید آن را ببیند. به کودک توضیح دهید تنها پدر و مادر می‌توانند اندام خصوصی آن‌ها را برهنه ببینند، اما افراد خارج از خانه فقط می‌توانند آن‌ها را پوشیده و با لباس ببینند. همچنین برایشان توضیح دهید که پزشک هم از آنجائی که قصد بررسی بدن آن‌ها را دارد در حضور پدر و مادر می‌تواند اندام خصوصی آن‌ها را بدون لباس ببیند.
محدودیت‌های بدنی را به فرزندتان یاد دهید
به‌راحتی و کاملاً عادی به کودک بگوئید که هیچ‌کس نباید اندام‌های خصوصی بدن آن‌ها را لمس کند و هیچ‌کس هم نباید از آن‌ها بخواهد که بخش‌های خصوصی بدن شخص دیگری را لمس کنند. والدین اغلب بخش دوم را فراموش می‌کنند. سوء استفاده جنسی کودکان غالباً با مجرمی صورت می‌گیرد که از کودک می‌خواهد بدن او را لمس کنند.
به فرزندتان بگوئید رازداری درباره بدن کار درستی نیست
اغلب مجرمان سو استفاده جنسی به کودک می‌گویند موضوع را برای هیچ‌کس بازگو نکنند. این کار می‌تواند به شیوه‌های دوستانه‌ای صورت گیرد، مثلاً، ” من دوست دارم با تو بازی کنم، اما اگر به کسی بگوئی که ما چه بازی کردیم، دیگر به من این اجازه نمی‌دهند که با تو بازی کنم” یا می‌تواند در قالب یک تهدید باشد: ” این یک راز بین ماست، اگر به کسی بگویی, من به همه می‌گویم که این نظر تو بود و دچار دردسر بزرگی می‌شوی .” به کودک بگوئید صرف‌نظر از اینکه دیگران چه می‌گویند, آن‌ها باید بدانند رازداری درباره اندام جنسی و اعضای بدن کار درستی نیست و چنانچه شخصی سعی کرد آن‌ها را وادار کند تا آنچه برایشان رخ داده را مانند یک راز نزد خود نگه‌دارند, آن‌ها باید سریعاً به پدر و مادر خود اطلاع دهند.
به کودکان بگوئید هیچ‌کس نباید از اعضای خصوصی بدن او عکس بگیرد
والدین اغلب این مورد را فراموش می‌کنند. پدوفیلی ها علاقه بیمارگونه‌ای به عکاسی از بدن برهنه کودکان و تجارت با آن به‌صورت اینترنتی دارند. این موضوعی فراگیر است و فرزند شمارا درخطر می‌اندازد. به کودک بگوئید هیچ‌کس نباید تحت هر شرایطی از بخش‌های خصوصی اعضای بدن او عکس بگیرد.
به کودک خود بیاموزید چگونه موقعیت‌های ترسناک یا هراس‌آور را تشخیص دهد
برخی کودکان توانایی ” نه” گفتن به دیگران ( به‌ویژه به افراد بزرگ‌تر از خود یا بزرگ‌سالان) را ندارند. به کودک بگوئید اگر احساس می‌کنند اتفاق ناخوشایندی در حال رخ دادن است, هیچ اشکالی ندارد اگر به شخص بزرگسال بگویند که باید سریعاً آنجا را ترک کند. علاوه بر این با آموزش کلماتی که می‌تواند آن‌ها را از موقعیت‌های سخت برهاند هم می‌توانید از سوء استفاده جنسی کودکان جلوگیری کنید. به فرزندتان بگوئید اگر کسی از او خواست بخش‌های خصوصی اعضای بدن را ببیند یا لمس کند می‌توانند به او بگوید که لازم است به دستشویی برود.
یک کلمه رمزی برای مواقعی که کودک احساس ناامنی می‌کند یا شخصی می‌خواهد او را با خود ببرد در نظر بگیرید.
همان‌طور که بچه‌ها بزرگ‌تر می‌شوند، می‌توانید به آن‌ها یک کلمه رمزی بدهید تا هنگام احساس ناامنی از آن استفاده کنند. این روش می‌تواند در خانه، مواقعی که مهمان حضور دارد یا زمانی که در حال بازی یا در مهمانی‌های شبانه هستند مفید واقع شود.
به کودکان بگوئید اگر رازهایی که در مورد اعضای بدن آن‌ها وجود دارد را به شما بگویند هیچ‌گاه دچار دردسر نمی‌شود
کودکان اغلب به من می‌گویند چون فکر می‌کردند دچار دردسر می‌شوند چیزی در مورد سوء استفاده جنسی قرار گرفتن خود را با والدین مطرح نکرده‌اند. این ترس اغلب توسط فرد متهم به تجاوز جنسی ایجاد می‌شود. به کودکان بگوئید این‌که چه اتفاقی افتاده اهمیتی ندارد. آن‌ها باید بدانند اگر مطلبی درباره امنیت بدنی یا رازهای بدنی خود به شما بگویند هیچ‌گاه دچار مشکل نخواهد شد.
به فرزندان بگوئید لمس بدنی می‌تواند مانند غلغلک باشد یا حس خوبی داشته باشد
والدین و کتاب‌های بسیاری درباره موضوع ” لمس خوب و لمس بد” صحبت می‌کنند، اما این مسئله می‌تواند گمراه‌کننده باشد زیرا اغلب این لمس ها آسیب به کودک نمی‌رساند یا حس بدی به او منتقل نمی‌کند. من واژه ” لمس محرمانه” را ترجیح می‌دهم، زیرا تعریفی دقیق‌تر ازآنچه رخ می‌دهد را ارائه می‌کند.
به کودک بگوئید این قوانین حتی برای کسانی که می‌شناسند یا حتی برای کودکی دیگر نیز به‌کاربرده می‌شود
این موضوع مهمی است که باید راجع به آن با کودکان صحبت کنید. وقتی از یک کودک می‌پرسید که ” انسان بد” چطور به نظر می‌رسد، او اغلب یک شخصیت کارتونی ترسناک را مجسم می‌کند. شما می‌توانید چیزی شبیه به این بگوئید، ” مامان و بابا مواقعی که می‌خواهند تو را تمیز کنند یا درصورتی‌که نیاز باشد برایت کرم بزنند، می‌توانند بخش‌های خصوصی بدن تو را لمس کنند.
اما هیچ شخص دیگری نباید این کار را انجام دهد. نه دوستان، نه خاله و عمه‌ها یا دائی‌ها و عموها، نه معلمان و نه مربی‌ها. حتی اگر آن‌ها را دوست داری یا فکر می‌کنی آن‌ها مسئولیت انجام این کار را دارند، بازهم نباید بخش‌های خصوصی بدن تو را لمس کنند.”
من به‌عنوان مشاور کودک آن‌قدر بی‌تجربه نیستم که معتقد باشم این بحث‌ها می‌تواند کاملاً از سوء استفاده جنسی کودکان جلوگیری کند، اما دانش و آگاهی یک عامل بازدارنده قدرتمند است، به‌ویژه در رابطه با کودکانی که به دلیل بی‌گناهی و ناآگاهی در این زمینه مورد سوء استفاده جنسی یا تجاوز جنسی قرار می‌گیرند.
یک‌بار گفت‌وگو کافی نیست. به دنبال زمان‌هایی باشید که بتوانید این پیغام‌ها را به‌صورت کاملاً طبیعی تکرار کنید، مانند هنگام حمام رفتن یا مواقعی که کودکان به‌صورت برهنه در اطراف در حال دویدن هستند. لطفاً این مقاله را باکسانی که دوستشان دارید و مراقبشان هستید به اشتراک گذاشته و مرا در گسترش پیام پیشگیری از سوء استفاده جنسی یاری کنید.

برای راهنمایی و دریافت وقت مشاوره تلفنی یا مراجعه حضوری هم اکنون تماس بگیرید:

02144804164
مشاهده مراکز مشاوره تهران و شهرستان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *